Vilmar

MODERATORZY: jacy są naprawdę?

28026 postów w tym temacie

Dnia 10.03.2014 o 17:25, maniekk napisał:

> /.../ > Czasem myślę, że forum jest dodatkiem do sklepu, a nie równoważne.

Forum było, jest i będzie zawsze tylko dodatkiem do sklepu. Utrzymanie forum kosztuje - wiadomo, serwerów za darmo nie wynajmiesz, dyski w serwerach też się psują, rachunki za prąd też trzeba płacić. Forum jest też reklamą sklepu i gier w nim sprzedawanych, bo przecież gram.pl nie jest instytucją charytatywną. Dlatego właściciel(e) sklepu gram.pl mogą robić z forum to, co tylko zechcą. Mogą też brać pod uwagę opinie forumowiczów, ale mogą też ich olać. I nikt im nic z tego powodu nie zrobi. Zechcą coś zrobić, to zrobią i forumowiczom pozostanie tylko pogodzić się z tym faktem, ewentualnie zagłosować, jak zwykle, portfelem. I nic więcej.
Na marginesie całej awantury, to moim zdaniem niczyje prawa autorskie nie zostały w żaden sposób naruszone. To, co kto z własnej woli zamieścił na swoim prawa gramsajcie podlega ochronie, ale tylko w tym zakresie, że nikt, bez jego zgody, ich nie opublikuje inaczej jak tylko w formie krótkich cytatów z powołaniem się na autora. I tyle. A że nie ma dostępu do swoich tekstów? Kto zagwarantował, że będzie miał do nich dostęp zawsze? Poprzednie forum zostało skasowane całkowicie i nikt z tego tytułu pretensji nie wnosił - co najwyżej jacyś hobbiści zachowali sobie fragmenty.
Zdaje się, że brak tutaj szerszego spojrzenia, bo przecież osobnik "malujący" sprayem tynki kamienic też miałby mieć "prawa autorskie"? Ma, ale mu je zamalują bez pytania o zdanie. Może jeszcze obciążą kosztami. I to by było na tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mogę napisać tylko kolokwialnie - polać mu! :)
Ja też od początku jestem zdania, ze akceptując regulamin prowadzenia gramsajta akceptujemy integralną część tegoż regulaminu gdzie godzimy się na ewentualne konsekwencje bana [czyli blokada lub skasowanie gramsajta].

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.03.2014 o 21:18, Pietro87 napisał:

Mogę napisać tylko kolokwialnie - polać mu! :)
Ja też od początku jestem zdania, ze akceptując regulamin prowadzenia gramsajta akceptujemy
integralną część tegoż regulaminu gdzie godzimy się na ewentualne konsekwencje bana [czyli
blokada lub skasowanie gramsajta].


Ciekawe tylko czy góra zdaje sobie sprawę, że tym sposobem powoli, acz sukcesywnie zabija gramsajty. Bo już w tym momencie one są technologicznie zacofane i limitami i możliwościami znacznie odstają od reszty świata. Jak się do tego dorzuci jeszcze paragraf "wszystko co macie na gramsajcie możemy wam w każdej chwili skasować albo zablokować i nie odblokujemy ''bo nie!''", to oferta wychodzi niezbyt kusząca oferta. Połączenie kiepskiej technologii z chamskim podejściem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.03.2014 o 23:06, rob006 napisał:

Ciekawe tylko czy góra zdaje sobie sprawę, że tym sposobem powoli, acz sukcesywnie zabija gramsajty.


Gramsajty zabili praktycznie jak tylko Action przejął Gram (a w zasadzie troszkę wcześniej). Zreszta wtedy cały serwis zmienił kierunek, ze społecznościowego na sklep+newsy
Forum oraz czat zostały parktycznie olane. Odejście/wylanie Laid Backa było tylko ostatnim punktem wygaszania społeczności.
Nie ma co się łudzić - Gramsajty i Forum sa tu już tylko dlatego, że były wcześniej, a ich utrzymanie nie jest super drogie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.03.2014 o 23:36, Xantus napisał:


Gramsajty zabili praktycznie jak tylko Action przejął Gram (a w zasadzie troszkę wcześniej).
Zreszta wtedy cały serwis zmienił kierunek, ze społecznościowego na sklep+newsy
Forum oraz czat zostały parktycznie olane. Odejście/wylanie Laid Backa było tylko ostatnim
punktem wygaszania społeczności.
Nie ma co się łudzić - Gramsajty i Forum sa tu już tylko dlatego, że były wcześniej,
a ich utrzymanie nie jest super drogie.

Fakt. W sumie to mało pamiętam te czasy. Główna moja aktywność, to byla rejestracja gier. Chociaż Laid Blacka pamiętam jeszcze, to może nur jest tak źle. Nie chcę wnikac w strategie firmy, ale wydaje mi się, że społeczność napędza markę.
Wydaje mi się też, że moderatorzy powinni mieć też jakiś zysk z tego co robią. Jak robi się coś za pieniądze, to też jest inny stosunek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.03.2014 o 00:02, qwerty5712 napisał:

Wydaje mi się też, że moderatorzy powinni mieć też jakiś zysk z tego co robią. Jak robi
się coś za pieniądze, to też jest inny stosunek.


Szczerze powiem, że jeszcze nie spotkałem się z forum, na którym moderatorzy (których w 99% przypadków wybiera się z członków społeczności) otrzymywaliby jakiekolwiek wynagrodzenie finansowe. Natomiast gdy byłem modem na forum Hellgate/Mythos, mieliśmy zagwarantowany dostęp do testów obu gier od wczesnych wersji alfa. Być może coś podobnego dałoby się zorganizować i tutaj (jeśli jeszcze nie działa)?

Po drugie, za moderatorkę raczej wiele nikt by nie płacił, natomiast nawet płacąc grosze, ma prawo wymagać. W tej chwili moderatorzy robią to ochotniczo i zawsze mogą powiedzieć "słuchajcie, miałem trudny tydzień, dużo roboty i po prostu nie miałem czasu się zająć forum". Gdyby brali kasę, tego argumentu nie ma - masz siedzieć na forum i go pilnować, kropka. A raczej nie sądzę, by ktokolwiek chciał zrezygnować z życia prywatnego bądź pracy, by moderować forum...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.03.2014 o 06:36, Ring5 napisał:

Być może coś podobnego dałoby się zorganizować i tutaj (jeśli jeszcze nie działa)?


Nowych funkcjonalności serwisu raczej nie potestują, bo i nie ma czego ;)
Na paru forach wysyła się moderatorom jakieś upominki i gadżety (lub coś do testowania - sprzęt, gry), zwłaszcza jak to forum większej firmy. Onet i tego typu portale z tego co wiem płacą (grosze, ale zawsze coś).

Wg tego co było wspominane w tym wątku, to tutejsi moderatorzy nie dostają nic (jakieś info było tylko że kiedyś tam, coś tam dostali, ale nawet najstarsi górale nie pamiętają).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niektóre zagraniczne koncerny płacą modom i adminom. Byłem kiedyś adminem wszystkich for firmy IGG [taki koncern produkujący różne gierki online f2p, głównie oparte o item shopy w myśl zasady p2w] i otrzymywałem normalne wynagrodzenie za swoja pracę. Moderatorzy tez otrzymywali jakieś niewielkie pieniądze + dostęp do darmowych testów gier, w wybranym tytule [jeśli ktoś taki zdeklarował] co miesiąc też jakieś niewielkie ilości sklepowej waluty, więc nie było źle [sam tez z kilkoma innymi head-adminami nie ciągnęliśmy z tego kokosów, ale zawsze to te parę groszy więcej do wypłaty]

Aczkolwiek większe fora zwłaszcza takie przysklepowe wolą się posłużyć formą gratyfikacji w formie darmowego klucza do gry raz na jakiś czas, sprzętu mniej lub bardziej wartościowego [jak nakupią czegoś za dużo, hurtem to warto w celu zmotywowania do lepszej i dalszej współpracy czasem coś swoim ludziom rzucić]. Wszystko to kwestia polityki firmy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.03.2014 o 06:36, Ring5 napisał:

Być może coś podobnego dałoby się zorganizować i tutaj (jeśli jeszcze nie działa)?


Nie wiem jak teraz, za czasów gramu pod opieką CDP moderatorzy dostawali jakieś bajery - nie chcę skłamać, dawno to było - i z tego co pamiętam to gry. Czy to były premierówki/kolekcjonerki nie pamiętam, nikt też się tutaj chyba publicznie nie chwalił co dostał, ale samo info o upominkach od firmy gdzieś kiedyś było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.03.2014 o 10:37, Pietro87 napisał:

Niektóre zagraniczne koncerny płacą modom i adminom.


Być może, nie przeczę, że tak jest, powiedziałem jedynie, że z takowym się osobiście nie spotkałem :)

Dnia 11.03.2014 o 10:37, Pietro87 napisał:

Aczkolwiek większe fora zwłaszcza takie przysklepowe wolą się posłużyć formą gratyfikacji
w formie darmowego klucza do gry raz na jakiś czas,


I właśnie o tym mówiłem - jakiś klucz do bety, na przykład, darmowa gierka... Właśnie coś, co wynagrodzi im użeranie się z "motłochem" ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.03.2014 o 18:06, Ring5 napisał:

Właśnie
coś, co wynagrodzi im użeranie się z "motłochem" ;)

Wlepienie ostrzeżenia - 1 punkt.
Degrada - 10 punktów.
Bana - 100 punktów.
Za uzbieranie tysiąca nagroda rzeczowa. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.03.2014 o 18:30, Kadaj napisał:

Wlepienie ostrzeżenia - 1 punkt.
Degrada - 10 punktów.
Bana - 100 punktów.
Za uzbieranie tysiąca nagroda rzeczowa. :D


Wiesz, że to mogłoby się sprowadzić do Mass banów. Zawsze się znajdzie, ktoś kto wykorzysta okazję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.03.2014 o 18:33, qwerty5712 napisał:

Wiesz, że to mogłoby się sprowadzić do Mass banów.


Ale wiesz, że to był żart, prawda? O_o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.03.2014 o 19:06, Ring5 napisał:

Ale wiesz, że to był żart, prawda? O_o

Po buźce się domyśliłem. Jednak, ktoś mógłby wpaść później na taki pomysł.
Jeśli są nagrody za mandaty, to czemu ktoś by nie miał nagradzać banów xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.03.2014 o 19:08, Pietro87 napisał:

Przestudiuj i wróć...


Kurcze, przez was muszę teraz cofnąć 40 banów :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.03.2014 o 19:53, Volvox napisał:

Kurcze, przez was muszę teraz cofnąć 40 banów :(


Właśnie, bo mnie do nagrody tyle brakuje. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie naboru nowych moderatorów - wg mnie jest to dobry pomysł. Teoretycznie mamy 6 moderatorów, jednak aktywnych jest tylko trzech: Isildur, Karharot i Wojman. Volvox i Olamagato rzadko kiedy cokolwiek piszą, a Hellmut ostatniego posta na forum napisał 136 dni...
Może warto odświeżyć skład moderatorski?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze pamiętam to Hellmut chyba sam zrezygnował. Coś a''la GeoT, tak mi się coś kojarzy. A co do nowej ekipy ... być może i by się przydała, pytanie tylko skąd takich naiwniaków wziąć? ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.03.2014 o 20:27, pawbuk napisał:

Teoretycznie mamy 6 moderatorów, jednak aktywnych jest tylko trzech


Myślę, że poruszasz tu bardzo istotną kwestię - aktywność. Nie tylko moderatorską, ale również na forum. Zawsze uważałem, że najlepszy mod to taki, który ma kontakt ze społecznością, jest jej częścią, a nie tylko nad nią czuwa. Raz, że zupełnie inaczej jest wtedy postrzegany, a dwa, że jest również skuteczniejszy. Rzeczywiście dobrze by było, gdybyśmy mieli bardziej aktywnych moderatorów. I większą ich liczbę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się