Vilmar

MODERATORZY: jacy są naprawdę?

28026 postów w tym temacie

Dnia 25.06.2015 o 02:35, Gumisiek2 napisał:

>/.../ > Zacytowałem Ci za to akapit o kwalifikatorach wprost ze strony SJP, który jednoznacznie
określa wulgarność omawianego wyrazu. Zaczynamy teraz maskaradę o tym, że AL_PB
miał na myśli młodą kurę?

Przepraszam, a takie słowo jak "dupa", którego sam użyłem, wzorem jednego z moderatorów? Wielki Słownik Języka Polskiego uznaje to za wulgaryzm.
Tenże Słownik definiuje słowo wulgarny, jako "1. Mający niewybredny gust, będący objawem czyjegoś niewybrednego gustu, czyjejś pospolitości; ordynarny, prostacki" - dalej następują przykłady z literatury. "2. O teorii, systemie naukowym: rozumiany, interpretowany powierzchownie, nadmiernie upraszczany" - dalej znów przykład z literatury.
Na końcu wyjaśnienie, że z łaciny: vulgaris= ludowy, pospolity.
I teraz mam pytanie, czy moderatorzy mają kwalifikacje skończyli studia polonistyczne, że tak jednoznacznie mogą oceniać cudze wypowiedzi? A jeśli nawet skończyli polonistykę, to czy za użycie wyrażeń wulgarnych (na dobrą sprawę pospolitych) mają udzielać ostrzeżeń? Gdzie przebiega granica, między słownictwem dopuszczalnym, a niedopuszczalnym? Jeśli napiszę po polsku włoską, albo łacińską nazwę ulicy krzywej ( a taka jest w Rzymie), to co, też dostane ostrzeżenie, albo degrad?
Nie chciałbym wdawać się w zbyt daleko posunięte dyskusje, ale prosiłbym o powściągliwość w ocenie cudzego słownictwa. Język jest zresztą tworem żywym, odbiór społeczny poszczególnych wyrażeń się zmienia, przykładem może być słowo "gej", które już stało się wyzwiskiem w wielu krajach i powoli staje się wyzwiskiem w Polsce. Ale czy już jest wyzwiskiem w Polsce i czy już moderatorzy będą karać za jego użycie? Dlatego jeszcze raz apeluję o większą powściągliwość odnośnie słownictwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.06.2015 o 12:18, KrzysztofMarek napisał:

Nie chciałbym wdawać się w zbyt daleko posunięte dyskusje, ale prosiłbym o powściągliwość
w ocenie cudzego słownictwa. Język jest zresztą tworem żywym, odbiór społeczny poszczególnych
wyrażeń się zmienia, przykładem może być słowo "gej", które już stało się wyzwiskiem
w wielu krajach i powoli staje się wyzwiskiem w Polsce.


Powściągliwość została zachowana, ale to nie o przysłowiowe "4 litery" chodzi. ;) Wystarczy, że jest to słowo, którego nie powiedziałbyś przy dziecku. ;) Funkcje języka są nam znane i w razie nieporozumień nie zawaham się zapytać językoznawcy (to jest moim zdaniem lepszy przykład niż polonista), aczkolwiek ten przykład jest o tyle dla mnie oczywisty, że uważam, że nie ma takiej potrzeby. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.06.2015 o 13:14, Rick napisał:

/.../> Powściągliwość została zachowana, ale to nie o przysłowiowe "4 litery" chodzi. ;) Wystarczy,
że jest to słowo, którego nie powiedziałbyś przy dziecku. ;) Funkcje języka są nam znane
i w razie nieporozumień nie zawaham się zapytać językoznawcy (to jest moim zdaniem lepszy
przykład niż polonista), aczkolwiek ten przykład jest o tyle dla mnie oczywisty, że uważam,
że nie ma takiej potrzeby. ;)

Chciałbym wierzyć, że jest tak, jak to napisałeś, tym bardziej, ze nawet nie wiem, o jakie słowo dotąd chodziło w dyskusji, jaka się dotąd wywiązała. Akurat jeśli chodzi o Twoje podejście, to nie mam jakich zastrzeżeń, chodziło mi o ogólne podejście do spraw językowych na forum. Tutaj indywidualna wrażliwość jest różna i, moim zdaniem, nie zawsze uzasadniona - stąd moje moje uwagi. Bo dosadność wypowiedzi czasem może być konieczna i vide przykład Kaczyńskiego- cóż innego mógłby powiedzieć natrętowi?

P.S.

Za "cztery litery" wyleciał pewien komentator telewizyjny, który w transmisji na żywo powiedział w telewizji: " A na czele cztery litery PZPR"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.06.2015 o 13:58, KrzysztofMarek napisał:

Chciałbym wierzyć, że jest tak, jak to napisałeś, tym bardziej, ze nawet nie wiem, o
jakie słowo dotąd chodziło w dyskusji, jaka się dotąd wywiązała. Akurat jeśli chodzi
o Twoje podejście, to nie mam jakich zastrzeżeń, chodziło mi o ogólne podejście do spraw
językowych na forum.


Kontekst, kontekst i jeszcze raz kontekst. Język jest na tyle bogaty, że jedno słowo może mieć (w zależności od sytuacji) znacznie wulgarne i niewulgarne, prawda? Tak jak łacińska nazwa ulicy krętej, o której tutaj wspomniałeś. Aczkolwiek z tego co wiem pisownia jest inna - to raz. Po drugie jak już stosujemy łacińską terminologię w nazwie tej ulicy, to warto by ją również zastosować w przypadku samego podmiotu. A więc zapewne użyłbyś słowa Via. Po trzecie, ten nieszczęsny kontekst. Pisząc o sklepach wzdłuż ulicy krętej w Rzymie, raczej nie miałbyś na myśli pań lekkich obyczajów.
Jeśli jednak pisałbyś wulgarnie o prostytutkach, zarówno zachowując polską pisownię i składnię, a potem próbowałbyś mi wmówić, że chodziło ci o ulice krętą.... cóż, wtedy musiałbym założyć, że próbujesz zrobić ze mnie idiotę i masz na myśli tylko prowokację. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.06.2015 o 14:12, Rick napisał:

>/.../>
Kontekst, kontekst i jeszcze raz kontekst. /.../
Jeśli jednak pisałbyś wulgarnie o prostytutkach, zarówno zachowując polską pisownię i
składnię, a potem próbowałbyś mi wmówić, że chodziło ci o ulice krętą.... cóż, wtedy
musiałbym założyć, że próbujesz zrobić ze mnie idiotę i masz na myśli tylko prowokację.
;)

A zauważyłeś ciekawą korelację między prostytutką, a wulgarnym dzisiaj określeniem (łac. krzywa)? Jak dla mnie dla kogoś, kiedyś, wyraz "prostytutka" był zbyt wulgarny i zamienił ją na łacińską "krzywą". Jest to dla mnie przykład, jak zmienia się znaczenie wyrazów i jak zmienia się nasza reakcja na nie. Wyrazy, jak wyrazy, to tylko części naszego języka, a to od nas zależy w jaki sposób je odbierany. I, wracając do meritum, niekoniecznie odbiór słów przez moderatora odzwierciedla odbiór przez resztę społeczności.
Mówią, ze nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu, oby forum nie stało się tego przykładem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.06.2015 o 02:35, Gumisiek2 napisał:

Zacytowałem Ci za to akapit o kwalifikatorach wprost ze strony SJP, który jednoznacznie
określa wulgarność omawianego wyrazu.

Nie. Albo tego fragmentu nie przeczytałeś dokładnie, albo go nie zrozumiałeś, bo robi coś zupełnie innego - wyjaśnia czemu dany wyraz nie jest wulgaryzmem. Użycie zmiękczenia "łagodzi negatywną ekspresję wyrazu podstawowego" - dlatego niektóre wulgaryzmy po zmiękczeniu przestają być wulgaryzmami, a zaczynają być wyrażeniami pospolitymi.
Negatywna ocena stylistyczna nie oznacza że wyraz jest wulgaryzmem, oznacza... no cóż, jego znaczenie jest dosłowne - te wyrażenia są kiepskie stylistycznie, dlatego nie powinno się ich używać w sytuacjach gdy styl jest ważny, czyli w języku oficjalnym, dokumentach itp., gdyż jest to źle odbierane. Np na maturze z polskiego też masz punkty za styl pracy (czyli de facto ocenę stylistyczną pracy), ale nie tracisz ich za używanie wulgaryzmów, tylko za używanie wyrażeń pospolitych, które w takim wypracowaniu nie powinny się pojawiać.

Dnia 25.06.2015 o 02:35, Gumisiek2 napisał:

Zaczynamy teraz maskaradę o tym, że AL_PB
miał na myśli młodą kurę?

Nie wydaje ci się, że ta dyskusja byłaby dużo krótsza, gdybyście ograniczyli swoje bzdurne dopowiedzenia i insynuacje i odpowiadali tylko na to co faktycznie powiedziałem? Zauważ, że nigdzie nie kwestionowałem zasadności ocenzurowania tego słowa ani kar za ich używanie. Zwyczajnie zapytałem na jakiej podstawie stwierdzasz że jest ono powszechnie uznane za wulgarne. Podałeś 2 źródła - sprawdziłem je i nie potwierdziły tego co mówisz. Na maila dostałem wyjaśnienie, a właściwie twoją interpretację w zasadzie niezgodną z tym co było w podanych przez ciebie źródłach, a później jakieś naciągane tłumaczenia o kwantyfikatorach i negatywnej ocenie stylistycznej. A na koniec inny mod przenosi dyskusję z maila na forum, a później karze mnie, bo ją kontynuuję - dyskusję, którą sam sprowokował. :D A wystarczyło po prostu stwierdzić "może i nie jest to wulgaryzm, ale nie będziemy traktować takiego słownictwa na forum". Albo chociaż "jest to wulgaryzm, bo ja tak mówię a ja zawsze mam rację!!!" - przynajmniej od razu wiedziałbym, że nie ma z kim dyskutować. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.06.2015 o 16:42, rob006 napisał:

A wystarczyło po prostu stwierdzić "może i nie jest to wulgaryzm, ale nie będziemy traktować
takiego słownictwa na forum".

Gumiś zacytował ci mojego posta. Jeszcze coś jest niejasne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.06.2015 o 16:42, rob006 napisał:

A wystarczyło po prostu stwierdzić "może i nie jest to wulgaryzm, ale nie będziemy traktować
takiego słownictwa na forum". Albo chociaż "jest to wulgaryzm, bo ja tak mówię a ja zawsze
mam rację!!!" - przynajmniej od razu wiedziałbym, że nie ma z kim dyskutować. :D

Fakty są takie, że nie potrafisz korzystać z narzędzi które tak chętnie cytujesz. Specjalnie dla ciebie sprawdziłem słownik PWN i ów wyraz jest uznany za wulgarny. Dlaczego? Ano dlatego, że zdrobnienia często łagodzą słowo od którego pochodzą. Często nie znaczy zawsze, nawet jeśli z automatu ocena ''wulgarny'' spada na ''pospolity''. Ocena ostateczna, czy zdrobnienie rzeczywiście czyni wyraz mniej wulgarnym należy w takiej sytuacji do nas jako moderatorów. I taką interpretację przyjęliśmy - słownictwo takie jest i będzie piętnowane z całą mocą.
A dla ciebie specjalnie, byś już się wreszcie od sprawy odczepił: może i nie jest to wulgaryzm (w ujęciu formalnym słownika), ale nie będziemy tolerować takiego słownictwa na forum.
Żeby była jasność to co kolega napisał na temat ''powszechnie uznawanych za wulgarne'' - jeśli danego słowa nie użyjesz w normalnych i kulturalnych kontaktach z klientem, nauczycielem, pracodawcą etc. to nie używaj go tez na forum. Takie zachowania uznajemy za złamanie pierwszego punktu w drugim rozdziale regulaminu forum: Obraźliwe, niekulturalne lub wulgarne zachowanie (są zabronione).

A mi nie musisz niczyich losów przypominać. Wiem, że starasz się po prostu stworzyć burze w szklance wody - tak samo sprawę zdają sobie z tego inni moderatorzy i jestem przekonany (bo o tym odpowiednio raportujemy) nasi przełożeni. Wiemy też jakie działania i w jakim zakresie są w pełni akceptowane w przypadku takich nieudolnych jak ty prowokatorów.

Zupełnie oficjalnie zaś: zdaniem moderatorów, i zdaniem osób je nadzorujących, temat ''przemycania'' wulgaryzmów na forum w formie zdrobnień oraz wyszukiwania słownikowych (i innych) tłumaczeń tylko po to, by uzasadnić brak kultury lub nieuzasadnioną niczym wulgarność wypowiedzi jest zakończony. Move along, nothing to see here.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.06.2015 o 17:40, Graffis napisał:

A mi nie musisz niczyich losów przypominać. Wiem, że starasz się po prostu stworzyć burze
w szklance wody - tak samo sprawę zdają sobie z tego inni moderatorzy i jestem przekonany
(bo o tym odpowiednio raportujemy) nasi przełożeni. Wiemy też jakie działania i w jakim
zakresie są w pełni akceptowane w przypadku takich nieudolnych jak ty prowokatorów.


To składacie raporty o każdym z userów? W sumie dużo ich tutaj już nie zostało ;) Ale kurczę naprawdęto robicie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.06.2015 o 18:10, maniekk napisał:

To składacie raporty o każdym z userów? W sumie dużo ich tutaj już nie zostało ;) Ale
kurczę naprawdęto robicie??

No kurczę, teczki ze zdjęciami zakładamy i wysyłamy do Warszawy. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.06.2015 o 18:10, maniekk napisał:

To składacie raporty o każdym z userów? W sumie dużo ich tutaj już nie zostało ;) Ale
kurczę naprawdęto robicie??

Za 30 lat będziesz mógł się pochwalić, że walczyłeś z systemem na gramie, bo mają na Ciebie teczki ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.06.2015 o 19:16, Bangomop napisał:

Co trzeba zrobic zeby awansowac albo dostać degrada?

Awansować - pisać zgodnie z regulaminem
Degrad - pisać niezgodnie z regulaminem
Nie muszę chyba dodawać że awansowanie trwa dużo dłużej. Inna sprawa że w praktyce mamy tylko 4 rangi: zbanowany, użytkownik, mod, i konsul. Dzielenie użytkowników na obywateli, sekretarzy etc to tylko nic nie znaczący napis

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.06.2015 o 19:16, Bangomop napisał:

Co trzeba zrobic zeby awansowac

Zatrudnij się w gramie. Dostaniesz konsula i będziesz się mógł bezkarnie śmiać z Zekzta. ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.06.2015 o 20:42, Zekzt napisał:

Moderator z opozycji uznany za opresora... Zawiodłem o_O

Musisz popełnić rytualne sudoku. ;)

20150625210923

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się