Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Max Payne 3 na PC to nie port. Wsparcie dla DX11 i 3D oraz szereg innych udogodnień

31 postów w tym temacie

Dnia 22.03.2012 o 21:50, ZubenPL napisał:

DX11( jako sama biblioteka bez teselacji i innych efektów) oferuje możliwość uzyskania
większej płynności niż w przypadku identycznej grafiki wykonanej na bibliotece DX9. O
zaraz mię strolują "znafcy" z cudownym XP i jeszcze lepszym DX9 :)

I tak, i nie. Jeśli gra jest pisana na silniku, którego jądro jest stworzone pod DX9, to różnic wielkich nie będzie. Ewentualnie mogą być nawet z korzyścią dla DX9. Ale przede wszystkim na kartach, które natywnie działają na sterownikach pod DX9. Jest to coś, na co tak naprawdę niewiele osób zwraca uwagę, ale sterowniki są kluczem. Niestety, polityka jest tutaj prosta - nowe stery optymalizuje się pod najnowsze karty. Maksymalnie "pokolenie" wstecz, ale to też zazwyczaj tylko w chwili debiutu nowych GPU. Potem olewka, bo cała para idzie w wyśrubowanie pod benchmarki na nowych chipsetach, a instrukcje dla starych (w tym opartych na architekturze obsługującej starsze wersje DX) są zazwyczaj na zasadzie Ctrl+C, Ctrl+V. Co sprowadza się do tego, że niejednokrotnie nowsze stery oznaczają gorszą wydajność dla danego systemu opartego na starszym GPU.

Pisząc "DX11( jako sama biblioteka bez teselacji i innych efektów) oferuje możliwość uzyskania większej płynności niż w przypadku identycznej grafiki wykonanej na bibliotece DX9" masz oczywiście rację. Jednak składa się na to wiele czynników, począwszy od zwykłej "różnicy pokoleniowej", przez doświadczenia twórców gier, a skończywszy na często pomijanym fakcie. Bo Win7 jest zdecydowanie najlepszą platformą do gier, jaką kiedykolwiek stworzył MS. Weź też pod uwagę, że wydajność kart graficznych wzrosła niepomiernie, więc nowe układu radzą sobie z tymi samymi zadaniami - mimo braku optymalizacji sterów - znacznie lepiej. A zapewne i tak zdziwiłbyś się nie raz, widząc GF6800, który w tej samej grze z silnikiem DX9 może mieć tyle samo klatek, co GTX 580.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.03.2012 o 22:06, ZubenPL napisał:

Np: w World of Warcraft po włączeniu DX11 gra zyskuje na płynności oczywiście tam włącznie
DX11 chyba nie daję jakiś dodatkowych efektów graficznych.

Naprawdę? Sam skończyłem grać w WoWa gdzieś tak 2 miesiące po premierze Cataclysmu, ale z tego co pamiętam włączenie DX11 dawało wyższe obroty wiatraka i cieplejszą obudowę, więc tak jakby się karta bardziej męczyła. ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tylko nadzieję, że mój staruszek Athlon 64 X2 w ogóle udźwignie tę grę.
Wolałbym także, żeby Rockstar obiecał dobrą optymalizację a nie graficzne wodotryski :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do gier multiplatformowych "cuda" DX10/11sa tak samo potrzebne jak tuning silnika w Lamborghini Reventon. Mozna podniesc moc silnika o te 30KM ale nikt tego nie zauwazy. Czy to sie komus podoba, czy nie - gry sa pisane pod kilkuletniego X360 a dopiero potem portowane pod PC. Blaszaki nie sa platforma docelowa od wielu lat, a tym samym ich rozwoj jest ignorowany.

Jest co prawda spora grupa osob, ktora zakupila sobie nowe furczace grzalki od Nvidii czy Ati i teraz zachwala mozliwosci "wspanialego" DX11, ktore sa widoczne glownie na specjalnie przygotowanych do tego celu screenach przez producenta, bo nie w czasie rozgrywki. Wyjatki sa nieliczne, mozna je policzyc na palcach jednej reki, np. BF3, Wiedzmin 2 czy Shogun 2 w calym zeszlym roku. Czyli wysokobudzetowe gry zrobione "priorytetowo" na PC. A tych jest - delikatnie mowiac - ostatnimi czasy niewiele. Reszta to proste porty z konsol, czasem uzupelniane pokaznymi patchami "z lepsza grafika" dlugo po premierze.

O czym tu mowic - niech ktos wymieni pare tytulow pisanych "pod PC i DX11" ktore maja sie pojawic w tym roku i "zniszczyc" graficznie produkcje z konsol.

Co do Maxa 3 - bardziej martwi mnie stan optymalizacji tego portu, anizeli graficzne fajerwerki. Rockstar w koncu "slynie" z dbalosci o te rzeczy. Wcale nie zdziwilbym sie gdyby wlaczenie maksymalnych detali pod DX11 byloby mozliwe tylko na "komputerach przyszlosci". Ciekawe co tym razem Hitler powie o tej grze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


> Wyjatki sa nieliczne, mozna je policzyc na palcach jednej reki, np. BF3, Wiedzmin 2 czy

Dnia 23.03.2012 o 11:25, Blazkovic napisał:

Shogun 2 w calym zeszlym roku.


Gwoli ścisłości - Wiedźmin 2 lata na stareńkim DX9. Co w zasadzie... jeszcze bardziej urealnia Twoją teorię (czyli to, że DX10 i 11 to taki trochę pic na wodę). IMO - W2 to w ogóle najładniejsza gra na PC z zeszłego roku - świetna technologia, niezgorszy design. Generalnie gry pecetowe odstawiają konsolowe (jeśli idzie o grafikę) lepszą jakością tekstur (patrz właśnie W2), wyższymi rozdziałkami, dokładniejszym AA, etc. - a do tego nie potrzeba nowszych API.

Tak szczerze to np. w Deus EX grałem z włączoną teselacją i z ciekawości ją wyłączyłem... :) Różnic w grafice nie zauważyłem, jedyne co to wiatrak na karcie graficznej zszedł na niższe obroty ;-) Dlatego również podpisze się pod tym, że nowe API to w dużej mierze taki "chłyt marketingowy".

A co do newsa - proszę podać wymagania, żebym już mógł złożyć preorder :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że niektórzy tu piszący nie rozumieją różnicy między "grą robioną pod DX11" a grą "z dodanymi efektami DX11". A różnica jest ogromna. Zdecydowana wiekszość obecnych gier robiona jest pod konsole, a one mogą obsłużyć jedynie efekty z DX9 (X360). Dodatki DX11 wstawiane są dopiero potem, co skutkuje tym, że faktycznie włączenie ich potrafi zarżnąć sprzęt, nie dając jakichś oszałamiających efektów wizualnych.

Przykładem na to, co piszę, jest teselacja. W większości gier stosowana jest jedynie, by zrobić bardziej wiarygodny dym, odłamki etc. Ale teselację można z powodzeniem wykorzystać do "zaokrąglania" modelów, przez co model 3D, składający się z 1000 wielokątów, wygląda tak, jakby miał ich 100 000 (liczby oczywiście z bani, tylko maja unaocznić, o co chodzi). W przypadku gry robionej stricte pod DX11, można tworzyć modele 1000-poligonowe, a uzyskać efekt modeli znacznie bardziej szczegółowych - w konsekwencji gra wygląda jak złożona z 100000-poligonowych modeli, a działa tak, jakby miała modele 1000-poligonowe. ALE...

...ale gdy gra robiona jest pod DX9, konieczne sa modele 100000-poligonowe. Gdy zastosuje się na nich teselację, wtedy wizualnie niewiele się zmienią (jedynie drobniutkie detale), ale teselacja swoje zeżre z mocy PC. Stąd też gry "przystosowane do DX11" (a nie "tworzone pod DX11") mają tendencję do wyglądania niewiele tylko lepiej od swoich DX9-kowych odpowiedników, za to wymagania sprzętowe mają o wieeeele większe.

Ot i cała filozofia. Oczywiście, opis wyżej jest mocno uproszczony i ma jedynie pokazać ogólną zasadę. Najpewniej niejeden informatyk-profesjonalista by mnie teraz powiesił za przyrodzenie na najbliższej latarni. Jednak tak to w dużym skrócie działa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> Mam wrażenie, że niektórzy tu piszący nie rozumieją różnicy między "grą robioną pod DX11"

Dnia 23.03.2012 o 12:28, Tenebrael napisał:

a grą "z dodanymi efektami DX11". A różnica jest ogromna. Zdecydowana wiekszość obecnych
gier robiona jest pod konsole, a one mogą obsłużyć jedynie efekty z DX9 (X360).


Jesteś w błędzie, już Ci to kiedyś tłumaczyłem - odsyłam do archiwum ;-) X360 jest częściowo zgodny z DX11. Tesselacje wykorzystują Alan Wake i Halo Reach - gdzie i jak, szukaj a znajdziesz ;-) To raczej wyjątki (bo to stary sprzęt, dodać multum efektów i zrroduje kilkakrotnie ;-)), ale nie w tym rzecz. Generalnie nie porównywałbym architektury konsolowej z tą z PC, bo pomimo kilku podobieństw to dwie różne bajki ;-)


Dodatki

Dnia 23.03.2012 o 12:28, Tenebrael napisał:

DX11 wstawiane są dopiero potem, co skutkuje tym, że faktycznie włączenie ich potrafi
zarżnąć sprzęt, nie dając jakichś oszałamiających efektów wizualnych.


Ale gry na PC też się tak robi - Civka 5 obsługuje DX11, Shogun 2 (o tej grze sie złośliwie mówi, że jest antyreklamą microsoftowego najnowszego API), generalnie nie ma dziś chyba gry, która supportuje tylko i wyłącznie DX 11 i nie będzie dopóki większość nie przesiądzie się na najnowsze karty i OSy. Anyway możesz mieć rację z tym, że kiedy już pojawią się gry tylko na DK11, to pokaże on pazur, sam się dziwię, że "dziewiątka" się tak długo trzyma ;-) Przed premierą MP3 przypominam sobie "dwójkę" - zaglądam do readme, a tam w wymaganiach DX 9.0c. A gra ma prawie 10 lat...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.03.2012 o 13:32, Lordpilot napisał:

Przed premierą MP3 przypominam sobie "dwójkę" - zaglądam do readme, a tam
w wymaganiach DX 9.0c. A gra ma prawie 10 lat...


De facto DX 7 ;) Pamietam jak dwojke odpalem jeszce na... geforce 2 ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować