Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Jade Raymond: Gry muszą dorosnąć

41 postów w tym temacie

Gry dorosły dawno temu... Wystarczy spojrzeć co było 10 lat temu: Planescape: Torment, Deus Ex, Arcanum, System Shock, Silent Hill 2. Pewnie można było by wymieniać jeszcze masę innych dojrzałych gier... W ostatnich latach nastąpił poważny regres naszej branży spowodowany napływem "niedzielnych graczy". Teraz kiedy oni także "dojrzeli" do poważniejszej roz(g)rywki jest szansa że znów zaczną powstawać bardziej złożone gry tak fabularnie jak i od strony mechaniki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak gry mogą być dorosłe i poważne, skoro ich twórcy traktują niepoważnie graczy? Patrząc na poczynania BW (i miejscami UbiSoftu), i kilku innych mam wrażenie, że uważają oni graczy za ludzi, którym można wcisnąć każdy kit.

Dnia 16.04.2012 o 21:46, Metus84 napisał:

Niestety przez takie myslenie wiele dobrych projektów trafia do kosza bo musi sie dziać
musi wybuchać, dobrym przykładem jest ewolucja seri Mass Effect gdzie było coraz szybciej
coraz mocniej bo musi sie dziać, twórcą udało się zachować ciekawa fabułe bo tylko dzięki
niej do seriii nadal mozna przyczepic okreslenei RPG.
Dobry zespół potrafi opowiedzeć dobra historie w natłoku akcji, wyscigów itp
Jesli ktoś chce tylko akcji i adrenaliny wylewjącej się z ekranu to i takie gry istnieją


ME poszło w uproszczenia i inny syf nie dlatego, żeby było więcej akcji, tylko dlatego, że EA chciało wycisnąć jak najwięcej kasy jak najmniejszym kosztem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.04.2012 o 00:31, Kotalik napisał:

Oj chyba nie widziałeś "ładniutkiej" kobiety ;) Gusta gustami, ale nie róbmy offtopu
:)

Widział. Po prostu więcej wychodzi na zewnątrz mniej gapi się na retuszowane zdjęcia. Ale racja. Nie róbmy offtopu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Już niektórzy wyżej pisali, a ja tylko powtórzę i dodam co nieco od siebie: GTA IV, RDR, L.A.Noire, Wiedźmin 1 &2, Deus Ex: Human Revolution, Bioshock,Alan Wake,Heavy Rain,Lost Odyssey, Catherine... - to tylko kilka przykładów z ostatnich lat,osobiście wpisałbym tu też pierwszego Mass Effect, ale nie chcę żeby mnie zapluto jadem, więc tą pozycję może pomińmy ;-). 90% tych tytułów to produkcje typu AAA, więc totalny mainstream. Gier niszowych nie wspominam, bo to inna kategoria, choć i tam dojrzałych fabuł by się co nieco znalazło.

Starocie sprzed lat ? Jak najbardziej - w cholerę jRPG (z naciskiem na FF VII-IX), MGSy, a na PC bez problemu łapie się Planescape:Torment & dziesiątki innych gier.

Nie chcę tu jechać po ślicznej Jade i się wyzłośliwiać :) Wręcz przeciwnie stanę w jej obronie :D. IMO chodziło jej o to, że to gry Ubisoftu powinny wreszcie wydorośleć :) A w takim układzie, trudno się z nią nie zgodzić, wręcz przeciwnie trzeba przyznać rację :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla ludzi, ktorzy szukaja dojrzalej historii i posiadaja konsole PS3 moge polecic gry Yakuza(3+4). Obie te gry(w 1 i 2 niestety nie mialem okazji zagrac) poruszaja wiele powaznych tematow(m.in. bezdomnosci i sierot), potrafia wzruszyc, jak i rozbawic oraz zachecic do rozmyslen. Sama fabula jest rozbudowana oraz wciagajaca niczym dobry film, czy ksiazka o tematyce gangsterskiej - jest to zdecydowanie najlepsza opowiesc o mafii wsrod gier.
Same te gry sa tez rozbudowane od strony gameplayowej. Oprocz walki na piesci w grze jest tez bardzo duza ilosc minigierek(golf, bowling, billard, gry w kosci, mahjong, karty, gierki automatowe, czy tez lowienie ryb).

Gierka nie wszystkim moze przypasc do gustu - wiekszosc dialogow jest w postaci tekstu i jest go naprawde duzo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

na rynku gier mamy gry dorosłe wysokiej lub mniejsze jakości ale mimo wszystko są tu od dawna:

mafia 1/2, wiedźmin 1 /2,troszkę dragon age ,troszkę mass w niektóry momentach,gta raz bardziej lub mniej dorosłą fabułę.torment?,fallout X, ETC
----------------------------------------------------------------

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.04.2012 o 08:39, Lordpilot napisał:

Już niektórzy wyżej pisali, a ja tylko powtórzę i dodam co nieco od siebie: GTA IV, RDR,
L.A.Noire, Wiedźmin 1 &2, Deus Ex: Human Revolution, Bioshock,Alan Wake,Heavy Rain,Lost
Odyssey, Catherine... - to tylko kilka przykładów z ostatnich lat,osobiście wpisałbym
tu też pierwszego Mass Effect, ale nie chcę żeby mnie zapluto jadem, więc tą pozycję
może pomińmy ;-). 90% tych tytułów to produkcje typu AAA, więc totalny mainstream. Gier
niszowych nie wspominam, bo to inna kategoria, choć i tam dojrzałych fabuł by się co
nieco znalazło.

pierwsze ME było dobre. To od 2. zaczęli wszystko psuć. GTA: Lost & Damned też jest dobrei dość dojrzałe, pod względem fabuły jakby się na niej skupić grając. Z Ubisoftu AC 2 też był dobry (pod względem dojrzałości fabuły inne z serii mu ustępują).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.04.2012 o 08:17, NemoTheEight napisał:

Widział. Po prostu więcej wychodzi na zewnątrz mniej gapi się na retuszowane zdjęcia.
Ale racja. Nie róbmy offtopu.


Nie ma to jak w kogoś wjechać a potem napisać "nie róbmy offtopu" :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.04.2012 o 08:39, Lordpilot napisał:

Starocie sprzed lat ? Jak najbardziej - w cholerę jRPG (z naciskiem na FF VII-IX), MGSy,
a na PC bez problemu łapie się Planescape:Torment & dziesiątki innych gier.


jRPG to dopiero mają infantylne fabuły...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> jRPG to dopiero mają infantylne fabuły...

Zadaje się,że mylisz fabułę ze stylistyką (można też tu użyć słowa design). To nie to samo, tak tylko delikatnie podpowiem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.04.2012 o 07:51, Fang napisał:

Gry dorosły dawno temu...


Dokładnie, większość gier nie zmusza gracza do wyciągania wniosków, zastanowienia się nad tym co zobaczył / usłyszał. Teraz ma taki tytuł skończyć, zapomnieć o czym był i za rok czy dwa wrócić do sklepu kupując dokładnie to samo z uśmiechem na ustach. Oczywiście przy okrzykach recenzentów którzy rozpuszczają się jaki to niesamowity i innowacyjny twór dostajemy w nasze ręce.

Zresztą problem dotyczy nie tylko gier - filmy, muzyka czy nawet książki są ''produkowane'' nie tworzone. A potem ludzie z branży wymyślają podobne farmazony w stylu - nie mamy prawa wpływać na ''artystów''.

Wszyscy wiemy, że każda dobra gra, broni się sama ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.04.2012 o 10:21, Reddi napisał:

Nie ma to jak w kogoś wjechać a potem napisać "nie róbmy offtopu" :D


Wjechać ? Chyba sobie żartujesz ;) Wjeżdżam to ja do garażu samochodem... ale nie w "kogoś". Taka dyskusja niestety nie miałaby końca bo kwestia "gustów" jest specyficzna ;) więc po prostu lepiej jak najszybciej ją zakończyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uproszczenia=wiecej kasy, więcej akcji= wiecej kasy seria ME podobała mi sie ze wzgledu na fabułe gdyby nie ona to drugą cześć odpusiciłbym po paru godzinach a trójki nawet bym nie dotykał. Co nie zmienai faktu, że co chwile czułem żal o te wszystkie uproszczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To teraz czekam na FPS z głęboką i dojrzałą fabułą. Coś na zasadzie jednego strzału z karabinu na godzinę, a w przerwach rozmyślanie o tym po co w ogóle strzelam. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ironia na ironii i ironią pogania.

MW3 sprzedaje 13 milionów, chyba najpierw dorosnąć muszą gracze. A w ciągu ostatnich lat wydawcy (Ubi$oftu nie wyłączając) robili wszystko żeby ich gry "trafiały do jak największej grupy odbiorców", czyli kierowali się w zupełnie przeciwnym kierunku.

Ciekawy jestem w którym miejscu AC jest głęboki i jakie ważne tematy poruszył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować