Zaloguj się, aby obserwować  
conradzik

Jakie studia?

3948 postów w tym temacie

Dnia 03.03.2009 o 20:27, conradzik napisał:

- zniesienie możliwości studiowania dwóch kierunków... ciekawy punkt. Każdy będzie miał
możliwość ukończenia jednego kierunku w ciągu swojego życia. Nie będzie zatem możliwości
studiowania zarówno dwóch kierunków równolegle, jak i jednego po drugim. Kończysz jeden
kierunek i wyjazd :/ Babka tłumaczyła ten punkt faktem, że niektórzy studenci studiujący
kilka kierunków, zabierają w ten sposób miejsca innym... Dla mnie kompletny bezsens i
mam nadzieję, że ta poprawka odpadnie.


Gdzieś czytałem, że planowali, żeby za drugi kierunek płacić. Może o to chodzi?
Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś mógł wymyślić coś tak idiotycznego, żeby zakazać studiowania dwóch kierunków. Przebija najgorszych komunistów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sorry za trefnego linka. Ten powinien być okej:

http://www.nauka.gov.pl/mn/_gAllery/46/33/46336/PARTNERSTWO_DLA_WIEDZY_Reforma_studiow_i_praw_studenckich.pdf

Trzeba nauczyć się czytać między wierszami, żeby dostrzec pewne kruczki. Aha, i nie chodzi o płatne dodatkowe kierunki. Jeden i basta, wyraźnie to powiedziała, niestety nie mam pamięci do nazwisk. Na dobrą sprawę nie wiadomo też, kiedy proponowane zmiany miałyby wejść w życie. Wszak Samorządy mają tu coś do powiedzenia i obecnie mają czas na zgłaszanie zastrzeżeń i ewentualnych poprawek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.03.2009 o 20:48, conradzik napisał:

Trzeba nauczyć się czytać między wierszami, żeby dostrzec pewne kruczki.


Może nie potrafię czytać między wierszami, bo ani w podanym linku ani tam gdzie czytałem słowa o tym nie było.

http://polskatimes.pl/83777,limit-dla-studentow-drugi-kierunek-platny,id,t.html?keepThis=true&TB_iframe=true&height=650&width=850

"Najpewniej już od października 2010 roku za drugi dzienny kierunek studiów trzeba będzie płacić. Wyjątek państwo zrobi tylko dla 10 proc. najwybitniejszych żaków, którzy za naukowe osiągnięcia zdobyli nagrodę rektora."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.03.2009 o 20:48, conradzik napisał:

Sorry za trefnego linka. Ten powinien być okej:

http://www.nauka.gov.pl/mn/_gAllery/46/33/46336/PARTNERSTWO_DLA_WIEDZY_Reforma_studiow_i_praw_studenckich.pdf

Trzeba nauczyć się czytać między wierszami, żeby dostrzec pewne kruczki. Aha, i nie chodzi
o płatne dodatkowe kierunki. Jeden i basta, wyraźnie to powiedziała, niestety nie mam
pamięci do nazwisk. Na dobrą sprawę nie wiadomo też, kiedy proponowane zmiany miałyby
wejść w życie. Wszak Samorządy mają tu coś do powiedzenia i obecnie mają czas na zgłaszanie
zastrzeżeń i ewentualnych poprawek.


Wg projektu Minister Nauki i Szkolenictwa Wyższego - Barbary Kudryckiej - tylko najwybitniejsi studenci mogą studiować za darmo dwa kierunki, ale nie ma mowy o ograniczaniu studiowania płatnego. Więc jak ktoś będzie chciał drugi kierunek to będzie już musiał za to zapłacić, chyba, że na pierwszym idzie mu świetnie oraz za pewne jakąś działalność dodatkową(tzn w kołach naukowych) prowadzi..


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś może z czego należy pisać rozszerzoną maturę aby później studiować w Wyższej szkole Filmowej w Łodzi - http://www.filmschool.lodz.pl/pages/view/137-wydzial-rezyserii-filmowej-i-telewizyjnej bądź czy zna ktoś jakąś stronę gdzie jest coś na ten temat napisane ? Na stronie szukałem i nie znalazłem a chodzi mi konkretnie o "Wydział Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W internecie spotkałem pewnego gościa, który zaimponował mi swoją wiedzą z filozofii. Pytany przeze mnie czy studiuje filozofie powiedział: nie i coś mniej wiecej takiego jak Ty tutaj:

„Filozofię studiuje się dla samego studiowania filozofii. Nauka dla nauki, tak to mniej więcej wygląda. Nie uczę się po to, by coś później z tej wiedzy uzyskać - uczę się dlatego, że lubię to robić, a to czego się uczę mnie interesuje.”

Też napisał, że nie podoba mu się wkuwanie do egzaminu byle by zaliczyć itp, tylko aby to poznać. Nie chciał bym abyś to odebrał jako atak, ale co w życiu będziesz po tym robić? Planujesz zacząć drugi kierunek albo po studiach zrobić drugi? Też uważam, że filozofia to rzecz ciekawa, ale niestety nie ma żadnego zawodu, który by się z nią wiązał. Znajomość filozofii może być dodatkowym atutem, a nie czynnikiem decydujacym o dostaniu pracy. Mi rodzina szybko wybiła z głowy tą filozofię. Choćby przykład tego gościa z rodziny zastępczej. Skończył filozofie i prowadzi internetową kafejkę.

Dnia 03.03.2009 o 17:52, Furrbacca napisał:

Mylisz filozofię z historią filozofii :).
A nawet sama historia filozofii na tych studiach opiera się bardziej na analizie tekstów
źródłowych, a nie wkuwaniu jakichś faktów ;).


Być może, fachowcem nie jestem ;) Rzeczywiście osoby w tym leksykonie były z różnych wieków. Uczyliśmy się cos o nich, o ich filozofii, o tym jaki to miało wpływ na świat i ma etc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


>Choćby przykład tego gościa z rodziny

Dnia 04.03.2009 o 13:28, Ceteris Paribus napisał:

zastępczej. Skończył filozofie i prowadzi internetową kafejkę.

To dobry przykład... wskazuje na kreatywność i pomysłowość na przyszłość.. Umiejętność kreatywnego myślenia i rozwiązywania problemów to ważna cecha... którą teoretycznie powinny dać studia filozofii... w praktyce to różnie... ale filozofia to nie wiedza o filozofach od Jońskich szkół przyrody po współczesnych, ale umiejętność myślenia, znajdowania rozwiązań problemów.. A czytanie dzieł filozoficznych bez odpowiedniej moderacji innych osób, da tylko suchą wiedzę, bez tych umiejętności..

Z innych ciekawych przedstawień absolwentów filozofii, to główny bohater "Pieniądze to nie wszystko" jest po filozofii...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś może, na jakiej zasadzie są przeliczane punkty z matur na UJ ? Przeglądałem stronę w/w uczelni i zauważyłem, że tam w tabelkach określających jakie przedmioty należy zdawać na maturze, pojawia się czasami, 3, czasami 2... Oznacza to, że przedmioty >1 muszę zdawać na poziomie rozszerzonym ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie! :)

Za miesiąc matura, więc zaczynam już o niej myśleć. :PP Planuję wybrać się na jeden z kierunków: europeistyka, stosunki między narodowe, prawo, administracja.. Czy możecie mi polecić jakieś uczelnie, na których dany kierunek jest na wysokim poziomie ? Co myślicie o danym kierunku ? :>> W ogóle, czy są jeszcze jakieś kierunki humanistyczne oprócz wyżej wymienionych, na które mógłbym iść zdając WOS, HISTORIĘ, POLSKI i ANGIELSKI ? (prócz filologii wszelakich, historii, i filozofii, i politologi) :> Może są jakieś nowe o których nie słyszałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zajrzę, zajrzę zaraz. :) Najbardziej zależałoby mi na opinii o danym kierunku, bo głównie zastanawiałem się nad europeistyką, ale podobno nie za bardzo wiadomo kim się jest po tych studiach. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.03.2009 o 23:07, bitelz90 napisał:

W ogóle, czy są jeszcze jakieś kierunki humanistyczne oprócz
wyżej wymienionych, na które mógłbym iść zdając WOS, HISTORIĘ, POLSKI i ANGIELSKI ? (prócz
filologii wszelakich, historii, i filozofii, i politologi) :> Może są jakieś nowe
o których nie słyszałem.


Kulturoznawstwo (jesli interesi Cie muzyka, film, literatura to jest to bardzo fajny kierunek, chociaz wiele w nim zalezy od specjalnosci jaka wybrales bo po samym ukonczeniu kulturoznawstwa niewiele bedziesz mogl, ale po specjalnosciach takich jak - animacja kultury( praca w hotelach np.), turystyka kulturowa, medioznawstwo, filmoznawstwo, PR w kulturze, kultura ludowa itp. bedziesz mogl robic to co Ci sie ew. podoba ;]
, wschodoznawstwo, sinologia, afrykanistyka itd.

Musisz miec swiadomosc ze po humanach prace w zawodzie najszybciej bedziesz mial po znajomosci, bez znajomych czeka Cie tulaczka po osiedlowych sklepach i szukanie pracy zawodowej gdziekolwiek na terenie kraju.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 01.04.2009 o 08:02, Matunio napisał:

Musisz miec swiadomosc ze po humanach prace w zawodzie najszybciej bedziesz mial po znajomosci,
bez znajomych czeka Cie tulaczka po osiedlowych sklepach i szukanie pracy zawodowej gdziekolwiek
na terenie kraju.


Wszystko jednak zależy od kierunku... no i pasji.. ja studiuję historię, specjalizacja archiwistyka.. zwracając uwagę na to, że obecnie archiwizuje się prawie wszystko, zapotrzebowanie na archiwistów będzie rosnąć... Fakt, siedzenie nad papierami nie jest za ciekawe... noo, ale mam jeszcze nadzieje, na pracę na Uniwerku ...
Dodatkowo historycy mają większe hmm predyspozycje do polityki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.04.2009 o 13:08, shinoda napisał:

Czy oceny z świadectwa maturalnego(polski, angielski itd) liczą się do pkt na studia?

Hmm... W zdecydowanej większości liczą się wyniki z samej matury i to w zależności od uczelni/kierunku z danego przedmiotu np. na polibudach - z matmy. Rzadziej spotykane - niż jeszcze kilka lat temu - są egzaminy wstępne. Można je spotkać np. na wydziale architektury (rysunek odręczny) PWr. Oceny ze świadectwa otrzymanego na koniec liceum/techniku, brane są pod uwagę chyba tylko w przypadku szkół policealnych (choć i tu nie mam pewności). Ale jak już wspominałem, wszystko zależy od uczelni, a informacje o rekrutacji prawie zawsze znajdują się na ich stronie internetowej. Najlepiej wybierać przedmioty na maturę pod dany kierunek studiów, niż kierować się zasadą "najpierw zdam a potem się zastanowię, gdzie mnie przyjmą"...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuję się zastanowić nad studiami, czy warto tam w ogóle iść. Potem będziecie narzekać, że po studiach zarabiacie marne grosze. A tak robisz sobie kurs na koparkę czy specjaluzujeswz się w jakiejś dizedzinie i dobrze zarabiasz, i pracuejsz w zawodzie. A studia to wydatki, stresy, a potem sprzedajesz w sklepie, bo nie ma zapotrzebowania na twoj kierunek. Co ci będize po tym wyższym wykształceniu jak zwyczyajny fizyczny będize zarabiał tyle samo jak nie więcej? No chyba, że masz znajomości, wtedy to co innego,.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować