Zaloguj się, aby obserwować  
conradzik

Jakie studia?

3948 postów w tym temacie

Witam.
Przejdę od razu do rzeczy: jestem teraz w klasie maturalnej i nie mam bladego pojęcia co z sobą po szkole zrobić. Jestem na mat-chemie, zamierzam zdawać takie matury:

polski - podstawowy (na spokojnie zdam, może powyżej 50%)
matematyka - rozszerzona (może być kiepsko, ale też raczej powyżej 50%)
chemia - rozszerzona (na spokojnie powyżej 60%)
angielski - rozszerzony (na spokojnie powyżej 80%, może nawet 90%)

Co z sobą w życiu zrobić? Nie mam pojęcia na co iść, ale bardzo lubię angielski. Czy sam ang rozszerzony zdany wysoko starczy, żeby dostać się na jakiś anglistyczny kierunek studiów, coś w kierunku tłumacza może? Jeśli nie, to czekam na sugestie i z góry dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.09.2011 o 18:23, Richmond94 napisał:

Co z sobą w życiu zrobić? Nie mam pojęcia na co iść, ale bardzo lubię angielski. Czy
sam ang rozszerzony zdany wysoko starczy, żeby dostać się na jakiś anglistyczny kierunek
studiów, coś w kierunku tłumacza może? Jeśli nie, to czekam na sugestie i z góry dzięki.


Jako studiujący anglista polecam kierunek ;P. Ale tak na serio, rozejrzyj się na uniwersytetach czego po prostu wymagają, wiele z nich na filologiach chce żeby studenci mieli maturę z jakiegoś dodatkowego humanistycznego kierunku jak WOS, historia czy jeszcze jeden język.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.09.2011 o 18:23, Richmond94 napisał:

Witam.
Przejdę od razu do rzeczy: jestem teraz w klasie maturalnej i nie mam bladego pojęcia
co z sobą po szkole zrobić. Jestem na mat-chemie, zamierzam zdawać takie matury:

polski - podstawowy (na spokojnie zdam, może powyżej 50%)
matematyka - rozszerzona (może być kiepsko, ale też raczej powyżej 50%)
chemia - rozszerzona (na spokojnie powyżej 60%)
angielski - rozszerzony (na spokojnie powyżej 80%, może nawet 90%)

Co z sobą w życiu zrobić? Nie mam pojęcia na co iść, ale bardzo lubię angielski. Czy
sam ang rozszerzony zdany wysoko starczy, żeby dostać się na jakiś anglistyczny kierunek
studiów, coś w kierunku tłumacza może? Jeśli nie, to czekam na sugestie i z góry dzięki.



Nie wiem czy starczy, ale przy wybieraniu studiów kieruj się nie tylko zabezpieczaniem przyszlosci, ale glownie tym zeby ta nauka dawala ci tez troche satysfakcji, radochy ;) Przegladaj kierunki, popatrz na siebie - w czym jestes dobry? Angielski? To idz w ta strone ;) Na studiach moze nie brakuje ludzi w ogole, ale brakuje ludzi z PASJĄ, takich ktorzy ida na studia bo chca rozwijac cos co lubia. Pozdrowka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No z angielskim super by było, ale z tego co widzę wszędzie wymagają też czegoś więcej, o czym wspomniał Nagaroth. Drugi język (nie znam żadnego dodatkowego poza kulawym niemieckim), WoS (arena polityczna, dla mnie bueeee...), historia (no tu już może, ale matura raczej nie bardzo :/). I jak tu kierować się pasją, skoro do angielskiego nie wystarcza "czysty" angielski?
Gdzie mogę znaleźć wymagania danej uczelni? Bo parę stron obejrzałem i piszą tylko o tym, co osiągnę po nauce tam... Jestem z okolic Rybnika, ktoś mógłby polecić jakieś śląskie uczelnie nakierowane na angielski, tłumaczenie tego języka? Chętnie bym o nich poczytał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, postanowiłem nieco zmienić plany...
Do tych wymienionych matur chciałbym dodać maturę rozszerzoną z fizyki. Macie jakieś konkretne propozycje, gdzie na Śląsku mógłbym iść na studia chemiczne (po których mógłbym znaleźć fajny zawód, nie śmiać się!)? Już mniejsza z tym, że mam iść tam, gdzie mnie serce zaprowadzi. Lubię chemię prawie tak samo jak angielski, więc oczekuję na konkretne propozycje :) Z góry dzięki za pomoc!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Szczerze mówiąc, do niedawna w ogóle nie interesowałem się studiami i jestem laikiem w tej dziedzinie niestety :/ No, ale najwyższy czas się doinformować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy na UJ Matematyka Finansowa to coś takiego jak bankowość?

Edit/
Znalazłem takie coś - https://www.erk.uj.edu.pl/studia/1097/1/s i wygląda na to, że jest to właśnie bankowość ale zastanawia mnie jedno - jakim cudem w tych przedmiotach kwalifikacyjnych nie ma matmy? Dla mnie dobrze bo idąc do liceum chciałem studiować coś z prawem bądź dziennikarstwem związanym i poszedłem do klasy humanistycznej a po czasie zmieniło mi się na bankowość i ciągle byłem na siebie zły, że nie poszedłem do klasy matematycznej... teraz widzę, że nie muszę żałować ale nie pojmuję dlaczego na takim kierunku w przedmiotach kwalifikacyjnych nie ma matmy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.09.2011 o 17:05, crash807 napisał:

ciach


Oczywiście że jest matematyka - ostatnia w tabelce w linku który podałeś. Ale podczas rekrutacji brane są pod uwagę wyniki z dwóch przedmiotów z tej tabelki - możesz więc wybrać np polski i angielski. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.09.2011 o 17:37, o_Orange napisał:

Oczywiście że jest matematyka - ostatnia w tabelce w linku który podałeś. Ale podczas
rekrutacji brane są pod uwagę wyniki z dwóch przedmiotów z tej tabelki - możesz więc
wybrać np polski i angielski. :)


O rany to ja ślepy jestem, zobaczyłem, że później już lecą same języki to niewiele myśląc myślałem, że już do końca są :D No nic ale całe szczęście, że idąc na humana wcale nie zmarnowałem lat ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem uczniem pierwszej klasy LO. Powoli zastanawiam się na kierunkiem studiów, a za bardzo nie wiem jakie przedmiotyi trzeba rozszerzać, żeby się dostać tam bez problemu. Zastanawiam się nad AGH w Krakowie - będzie to chyba najpewniejszy kierunek, żeby później znaleźć pracę ( dodam jeszcze, że mieszkam na dolnym śląsku). Jakie przedmioty trzeba rozszerzać, żeby się dostać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.09.2011 o 22:51, sliski_wojtas napisał:

> nie podałeś kierunku, ktory cie interesuje

Górnictwo najlepiej ;p

To geografia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.09.2011 o 22:52, Hydro2 napisał:

> > nie podałeś kierunku, ktory cie interesuje
>
> Górnictwo najlepiej ;p
To geografia


Tylko geografie i coś jeszcze ? a na Hutnika co trzeba rozszerzać ? ;d

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.09.2011 o 23:00, knopfler napisał:

"Agieh" to ma to do siebie że prawie na wszystko potrzeba matematyki (oczywiście nie
tylko), więc do matmy bym się radził przykładać.


Z tym ciężko będzie chyba, ale mam jeszcze trochę czasu na zastanowienie się co chcę studiować ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.09.2011 o 18:23, Richmond94 napisał:

Co z sobą w życiu zrobić? Nie mam pojęcia na co iść, ale bardzo lubię angielski. Czy
sam ang rozszerzony zdany wysoko starczy, żeby dostać się na jakiś anglistyczny kierunek
studiów, coś w kierunku tłumacza może? Jeśli nie, to czekam na sugestie i z góry dzięki.


Powiedzmy, że po części znajdowałem się w podobnej sytuacji do Twojej. Z tą różnicą, że w LO chodziłem do klasy typowo humanistycznej. Do III klasy LO również nie bardzo wiedziałem, co ze sobą zrobić, również zdecydowanie najlepszy byłem/jestem z j. angielskiego. W pewnym momencie pojawił się pomysł studiowania "czegoś z angielskim", bo wychodzę z założenia, że trzeba rozwijać się w tym, co robi się dobrze ( i lubi się robić ), a nie pchać na siłę na kierunki, które zupełnie by mnie nie interesowały.
Jeśli chodzi o Uniwersytet Śląski - na większość kierunków związanych z filologią angielską wystarczy rozszerzona matura z angielskiego ( na specjalizacje wymagające również znajomości innego języka - matura z drugiego języka obcego ). Z jednej strony to duży plus, z drugiej - matura musi być naprawdę bardzo dobrze zdana, gdyż liczba kandydatów jest duża. Swoją maturkę napisałem na 98%, część ustną zdałem na 90%. Z takim wynikiem dostałem się na wszystkie 3 specjalizacje, które wcześniej obstawiłem. Od siebie mogę poradzić tyle: już teraz sprawdź wymagania na interesujące Cię kierunki, a później dopasuj do tego swoją maturę. I tyle, powodzenia. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.09.2011 o 23:28, xDeuSx napisał:

maturkę napisałem na 98%, część ustną zdałem na 90%.

Rozszerzoną na 98%? Jeśli tak to wynik rewelacyjny.Mój kolega po 2 latach
studiowania lingwistyki stosowanej chciał się sprawdzić, na ile podniósł się
się jego poziom językowy z ang. i niem. W efekcie poprawił angielski na 96% a niemiecki na 100%:)
Ciekawi mnie też jakiś kierunek wybrałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować