Zaloguj się, aby obserwować  
conradzik

Jakie studia?

3948 postów w tym temacie

Witam. Miał ktoś z was jakieś doświadczenie (znajomych z doświadczeniem) ze studiami w Stanach?
Warto zdawać te wszystkie egzaminy, żeby tam pojechać, czy poziomem nie różnią się wiele od Polskich?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie na temat studiów informatycznych na uniwersytecie, a polibudzie? Jakie są różnice? Za rok studia, a na aktualny moment rozważam polibudę gdańską/poznańską albo UMK. Mieszkam w Bydgoszczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2012 o 12:34, Kardithron napisał:

Co sądzicie na temat studiów informatycznych na uniwersytecie, a polibudzie? Jakie są
różnice? Za rok studia, a na aktualny moment rozważam polibudę gdańską/poznańską albo
UMK. Mieszkam w Bydgoszczy.


informatyka na polibudzie skupia sie na hardłerze. na uni - na na sofcie. tak mi kiedys brat tłumaczył (teraz juz programista)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2012 o 12:34, Kardithron napisał:

Co sądzicie na temat studiów informatycznych na uniwersytecie, a polibudzie?


Ja słyszałem o tym podobne opinie jak kolega MrGregorA, nie wiem jednak czy słuszne. Niezależnie od tego musisz jednak pamiętać, że informatyka to jeden z tych kierunków, gdzie tak naprawdę studiujesz samemu. Skupiając się tylko na wiedzy akademickiej później daleko nie zajedziesz, bardziej będzie liczyć się to co samodzielnie osiągniesz i będziesz potrafił zrobić. Także niezależnie od tego, gdzie pójdziesz, to musisz nastawić się na tzw. "pracę po godzinach".
Anyway, pewnie to tylko stereotyp, bo nie mam pojęcia jak odnosi się do tych konkretnych uczelni, ale zawsze wydawało mi się, że przychylniej się patrzy na ludzi, którzy skończyli informatykę na politechnice - to takie drobne wtrącenie z mojej strony.

Pozdrawiam,
M.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2012 o 23:21, MrGregorA napisał:

informatyka na polibudzie skupia sie na hardłerze. na uni - na na sofcie. tak mi kiedys
brat tłumaczył (teraz juz programista)


No cóż, ja studiuję na politechnice w Lublinie i reala tej uczelni nijak mają się do tego co piszesz. Co prawda było trochę o tym jak np działają procesory, ogólnej teorii o maszynach stanu itp, ale nie powiedziałbym żeby nauka była nastawiona na hardware. Moim zdaniem na Politechnice uczą bardziej ogólnej informatyki, nie ma szczególnego nacisku żeby wykształcić programistę, przez co jeśli nic nie robisz samodzielnie możesz się obudzić z ręką w nocniku. Ale nie ma się też co odszukiwać, programista to odpowiednik murarza na budowie - fachowiec bo fachowiec, ale to nie na jego głowie leży zaprojektowanie budynku tak żeby się nie zawalił, jego zmartwieniem jest żeby ściana była prosta. :) A jeśli chcesz być kimś więcej niż programistą to ogólna wiedza na pewno ci się przyda, tym bardziej że nie trzeba kończyć żadnej szkoły żeby zostać programistą, bo to nie żadna filozofia i można nauczyć się tego samemu, a czasami nawet trzeba bo sama szkoła też nie zrobi z ciebie programisty.
Poza tym idąc na politechnikę trzeba liczyć się z koniecznością przebrnięcia przez różne fizyki itp, bo choć ci się to w życiu raczej nie przyda, to nie wypada żeby inżynier nie znał takich podstaw. :] W każdym razie jak ktoś nie boi się matematyki to zdecydowanie politechnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2012 o 23:21, MrGregorA napisał:

informatyka na polibudzie skupia sie na hardłerze. na uni - na na sofcie. tak mi kiedys
brat tłumaczył (teraz juz programista)


Nie zawsze. Najlepiej samemu sprawdzić program studiów na danej uczelni - bo są na politechnikach kierunki typowo pod kształcenie programisty, a także zdarzają się studia informatyczne ukierunkowane na daną gałąź przemysłu/biznesu. Wszystko zależy od tego, jaka to uczelnia i jaki jej wydział.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.08.2012 o 11:26, LordTyrranoos napisał:

Poleci mi ktoś któryś z tych kierunków: prawo, administracja, logistyka mediów, międzykierunkowe
studia ekonomiczno-menedżerskie?

Polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.08.2012 o 13:38, LordTyrranoos napisał:

Logistyka mediów i eko-men tak, prawo UW/UWr, administracja raczej UKSW.


Administracja na UKSW? Jak już ten kierunek to najlepiej na Polibudzie. Prawo na UWr nie wiem jak wygląda, ale wystarczy, że jest co powoduje, że przewyższa to na UW. Co do logistyki mediów nie jestem przekonany, już lepiej iść na polonistykę i potem na specjalizację redaktorską, niby to samo a zakres wiedzy większy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2012 o 12:34, Kardithron napisał:

Co sądzicie na temat studiów informatycznych na uniwersytecie, a polibudzie? Jakie są
różnice? Za rok studia, a na aktualny moment rozważam polibudę gdańską/poznańską albo
UMK. Mieszkam w Bydgoszczy.


Ja ukończyłem infę na PP. Zasadniczo powiem tak: jeśli będziesz się przykładał do zajęć i projektów to po obronie inżyniera będziesz już praktycznie pełnosprawnym programistą (i do tego będziesz jeszcze miał sporą wiedzę ogólną o systemach oper, bazach danych czy sieciach). Będziesz znał większość współczesnych języków jak Java czy C#, tych mniej współczesnych jak C i C++, i tych zdecydowanie bardziej egzotycznych jak Delphi czy Prolog ;) Oczywiście nie będziesz we wszystkich wymiatał, ale szczegóły API poznasz już pracując - zawsze tak jest. Zresztą przygotuj się, że i tak będziesz musiał nauczyć się przy zmianie pracy lub projektu nowych technologii, taki zawód. Nie poznasz jednak raczej technologii webowych tj. webowych języków skryptowych jak PHP czy Ruby, a także HTML-a czy JS. Ale jak idziesz na infę to i tak raczej nie będziesz chciał być PHPowcem (a HTMLa, CSSa czy JSa (mimo, że są ujowe) szybko raczej opanujesz) ;).
Nie przejmowałbym się, że niektórzy piszą, że trzeba coś dodatkowo robić samemu. Bo raczej nie trzeba, wystarczy, że przyłożysz się do nauki i projektów (choć w porównaniu z innymi studiami to to może oznaczać więcej bo na przedmiocie będziesz miał od 1 do 7 projektów o czasochłonności od 5 do 200h, ale jeśli lubisz programować lub pisać sprawozdania to będzie dla Ciebie przyjemność ;) ).
Z tego co rozmawiałem z komplami (którzy kończyli uniwerek) to oni nie mieli za bardzo elektorniki, a zamiast tego przysolili im gorszą analizą matematyczną (jakieś tam skomplikowane całki, dowody etc.) i algebrą (czytaj - na uniwerku bardziej wymęczą Cię trudną matmą, a na poli dostaniesz za to fizę w pakiecie ;) ).
Jeśli mam coś doradzić to najlepiej naucz się programować w C zanim pójdziesz na studia. To dobry język, aby skumać jak działa komputer, przy okazji naucz się o co chodzi w podstawowych algorytmach i strukturach danych. To da Ci dobry start (i ułatwi przetrwanie pierwszych 2 dość ciężkich semestrów, choć wg. mnie najgorszy był 3 bo miałem najniższą średnią ;) ), a reszty nauczysz się już na poli.
Dobrze jest też zacząć pracę na 6 semestrze studiów inżynierskich (jeśli nie robisz magisterki bo wtedy, możesz jezccze z rok poczekać). Bo zawsze wtedy będziesz mógł doświadczenie jakieś wpisać w CV a to oznacza + sporo kasy ;) Ale jak nie będziesz pracował to i tak nic się nie stanie ja w Pozku, znalazłem pracę (z pięciomiesięczyn stażem - zrobionym podczas praktyk) w ciągu 8 dni (od wysłania CV do pierwszego dnia pracy).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.08.2012 o 22:27, Namaru napisał:

Ale
jak idziesz na infę to i tak raczej nie będziesz chciał być PHPowcem (a HTMLa, CSSa czy
JSa (mimo, że są ujowe) szybko raczej opanujesz) ;).

Mówisz tak jakby potrzebna była szkoła żeby zostać jakimkolwiek programistą. :) Niezmiennie mnie bawi stereotyp "programisty" PHP. Od przeciętnego programisty PHP wymaga się co najmniej dobrej znajomości HTML, CSS i JS (w tym znajomość różnic pomiędzy najpopularniejszymi przeglądarkami i haków na wytwory MS), no i oczywiście SQL i przynajmniej jednego frameworka PHP, a to już jest ze 2 razy więcej niż wymaga się od przeciętnego programisty Java czy C#. Nierzadko też oczekuje się bardzo dobrej znajomości relacyjnych baz danych, w tym projektowania, implementacji i optymalizacji, przynajmniej podstawowej znajomości Linuksa i serwerów www, w tym optymalizacji serwisów pod ich (serwerów) kątem, no i koniecznie znajomość trendów, czyli w skrócie bycia projektantem systemów informatycznych. Nie mówiąc już o tym że jeśli nie jesteś elastyczny i nie potrafisz szybko przyswajać i implementować gotowych rozwiązań (także stworzonych w innych językach) to daleko nie zajdziesz. Ale i tak utarło się przekonanie że programista PHP to nie programista, a PHP to język dla idiotów, choć do stworzenia średniej wielkości serwisu prawdopodobnie bardziej przyda się ogólna wiedza o informatyce, jak np działanie webserwisów, protokołów sieciowych, wzorców, bezpieczeństwa systemów i przed wszystkim baz danych, w tym też NoSQL, niż w przypadku pisania aplikacji desktopowej gdzie poza algorytmami i strykturami danych + metodami numerycznymi ze studiów, opieramy się na dokumentacji i książkach, bo nie sposób zawrzeć wszystkich niuansów w programie studiów.

Wyszedł leki OT, ale w każdym razie widzę teraz, że nie ma reguły jeśli chodzi o polibudy - u mnie np w żadnym wypadku nie można powiedzieć żeby produkowała programistów. :) IMO jeśli ktoś już wie co chce robić (w sensie jest ukierunkowany na konkretną technologię/język) i nie chce być niczym ponad programistę, to nie warto tracić czasu na studia - lepiej znaleźć pracę i odbębnić studia na zaocznych żeby mięć papier - przez praktykę i szkolenia nauczysz się nieporównywalnie więcej niż na studiach. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli celuję w informatykę na PG, to warto w ogóle zawracać sobie głowę czymś tak egzotycznym jak matura z informatyki, czy lepiej po prostu skupić się na matmie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.09.2012 o 18:32, Feallan napisał:

Jeśli celuję w informatykę na PG, to warto w ogóle zawracać sobie głowę czymś tak egzotycznym
jak matura z informatyki, czy lepiej po prostu skupić się na matmie?


Najważniejsze jest, żebyś miał jak najwięcej punktów rekrutacyjnych. Zobacz ile punktów dostaniesz za informatykę i oceń czy gra jest warta świeczki. Jeśli więcej będą liczyli za np. fizykę, to lepiej zdawać fizykę. Za to za matmę na polibudę zawsze jest największy przelicznik, więc ją musisz zdawać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.09.2012 o 18:32, Feallan napisał:

Jeśli celuję w informatykę na PG, to warto w ogóle zawracać sobie głowę czymś tak egzotycznym
jak matura z informatyki, czy lepiej po prostu skupić się na matmie?


W Gdańsku wszystkie (matma, fizyka, informatyka) są równorzędne jeśli nic się nie zmieniło, więc najprościej jest zdać samą matematykę na rozszerzeniu (chyba, że ktoś woli któryś z pozostaych przedmiotów, ale imo z matmą najłatwiej).
Przy okazji, rozszerzenia z języków też niewiele dają, ale tu już odsyłam do strony pg (co pewnie trwałoby mniej niż czekanie na odpowiedzi na forum :P).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.09.2012 o 18:58, Pawciu45 napisał:

Najważniejsze jest, żebyś miał jak najwięcej punktów rekrutacyjnych. Zobacz ile punktów
dostaniesz za informatykę i oceń czy gra jest warta świeczki. Jeśli więcej będą liczyli
za np. fizykę, to lepiej zdawać fizykę. Za to za matmę na polibudę zawsze jest największy
przelicznik, więc ją musisz zdawać.


Mogę wybrać jako przedmiot główny jeden z tych:

matematyka
fizyka i astronomia
informatyka

Wygląda na to, że nie ma różnicy, który przedmiot sobie wybiorę, bo każdy może mi zapewnić odpowiednią ilość punktów (matma i informatyka to max 100 punktów, a fizyka max 110 punktów - tylko że ciężko ją napisać na 100%). Ale że matematykę i tak muszę umieć, to pewnie wybiorę ten przedmiot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować