Zaloguj się, aby obserwować  
conradzik

Jakie studia?

3948 postów w tym temacie

Dnia 27.04.2013 o 12:56, Zajanski napisał:

Zanim padnie taki zarzut oszczędzam wysiłku intelektualnego - nie jestem "humanistą".


A kim jesteś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2013 o 13:09, Latimeria napisał:

Po 1. Wybrałeś jeden z kierunków, który bardzo często jest wybierany przez tych, którzy
po prostu chcą coś wyższego ukończyć. Nikt raczej nie idzie na matematykę, czy coś inżynierskiego
w tym celu (choć widzę po swoich, że się zdarza :P)

Jakaś część prawdy w tym jest. Ale patrząc po liczbie osób na roku (mam 37) w stosunku do takiego bezpieczeństwa narodowego, stosunków czy pedagogiki gdzie liczba studentów jest powyżej setki to jednak mało.

Dnia 27.04.2013 o 13:09, Latimeria napisał:

Po 2. Na bank musi być ktoś równo wkręcony jak Ty. Na bank. Nie oceniaj całego swojego
roku przez pryzmat tych najwięcej imprezujących i olewających. Może ten ktoś jest w innej
grupie ćwiczeniowej? No chyba, że macie całym rokiem dosłownie WSZYSTKIE zajęcia.

Uwierz mi, raczej nie ma takiej osoby. Rok jest mały bo zaledwie 37 osób więc nie ma opcji żeby nagle się okazało że ktoś jest "równie wkręcony". Jak już wcześniej wspomniałem sam nie uważam się za jakiegoś zapalonego pasjonata tematu. Był jeden ziomek z którym trzymałem bo był spoko i miał poglądy bardzo podobne do moich ale niestety zrezygnował po semestrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2013 o 13:15, Shelazar napisał:

Filologia polska bosh, zmień to póki możesz. Po tym kierunku nawet nie wyemigrujesz!

Jak już wspomniałem to była jedyna możliwość dla mnie. Jeśli bym zrezygnował to nie mam pojęcia co miałbym począć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2013 o 13:28, kaczek93 napisał:

> Filologia polska bosh, zmień to póki możesz. Po tym kierunku nawet nie wyemigrujesz!

Jak już wspomniałem to była jedyna możliwość dla mnie. Jeśli bym zrezygnował to nie mam
pojęcia co miałbym począć.

Jest od cholery innych kierunków, i szczerze mówiąc rozbraja mnie że akurat filologia to rzekomo ten jedyny słuszny dla Ciebie wybór :D

Z typowo humanistycznych masz jeszcze socjologię, historię (to bym raczej jednak odradzał) dziennikarstwo (też raczej przesyt) ale też np. administrację, prawo (te już znacznie przydatniejsze) zarządzanie, marketing.
Ze ścisłych medycyna, ekonomia, bądź architektura budownictwo ( te na pewno są przyszłościowe)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2013 o 13:36, Darkstar181 napisał:

Z typowo humanistycznych masz jeszcze socjologię, historię (to bym raczej jednak odradzał)
dziennikarstwo (też raczej przesyt) ale też np. administrację, prawo (te już znacznie
przydatniejsze) zarządzanie, marketing.
Ze ścisłych medycyna, ekonomia, bądź architektura budownictwo ( te na pewno są przyszłościowe).

Z tych, które wymieniłeś to FP to chyba najlepszy wybór jeśli chodzi o humanistyczne. Przynajmniej nauczycielem można zostać a i jednocześnie ze względu na wybraną specjalizację miałbym uprawnienia dziennikarskie (wiadomo, na papierku, studia z nikogo raczej nie zrobią dziennikarza).

@up
Ze ścisłych nie byłem kompletna "noga", ale np. ze względu na poziom chemii i fizyki jaki miałem w gimnazjum a potem w liceum raczej odpada. Musiałbym się tego uczyć praktycznie od zera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2013 o 13:28, kaczek93 napisał:

> Filologia polska bosh, zmień to póki możesz. Po tym kierunku nawet nie wyemigrujesz!

Jak już wspomniałem to była jedyna możliwość dla mnie. Jeśli bym zrezygnował to nie mam
pojęcia co miałbym począć.


Ludzie przez kilka lat próbują dostać się na medycynę w Warszawie (kiedyś to w szpitalach pracowali 2-3 lata żeby nabić pieprzone punkty), patrząc na 93 obok xywy (xD) to masz jeszcze dużo możliwości. Ew. praca i studia prywatne - jest kilka konkretnych w Polsce: np. polsko-japońska, koźmiński. Tak czy siak jak próbowałbym zmienić polonistykę, nawet na jakiś inny przedmiot humanistyczny - psychologię, filologię angielską? Po tych studiach to skończysz w szkole albo w najlepszym wypadku na uniwerku i będziesz wiecznie wkurzonym postrachem nieprzygotowanych studentów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2013 o 13:40, kaczek93 napisał:

> Z typowo humanistycznych masz jeszcze socjologię, historię (to bym raczej jednak
odradzał)
> dziennikarstwo (też raczej przesyt) ale też np. administrację, prawo (te już znacznie

> przydatniejsze) zarządzanie, marketing.
> Ze ścisłych medycyna, ekonomia, bądź architektura budownictwo ( te na pewno są przyszłościowe).
Z tych, które wymieniłeś to FP to chyba najlepszy wybór jeśli chodzi o humanistyczne.

Pierwsze słyszę by ktoś uznał filologię lepszym wyborem od prawa czy też administracji... chyba nie znasz za bardzo realiów zwiazanych z powyższymi kierunkami.

Dnia 27.04.2013 o 13:40, kaczek93 napisał:

Przynajmniej nauczycielem można zostać a i jednocześnie ze względu na wybraną specjalizację
miałbym uprawnienia dziennikarskie (wiadomo, na papierku, studia z nikogo raczej nie
zrobią dziennikarza).

Nauczycielem to można zostać po prawie każdym kierunku, trzeba tylko skończyć podyplomowo pedagogikę.

Dnia 27.04.2013 o 13:40, kaczek93 napisał:

@up
Ze ścisłych nie byłem kompletna "noga", ale np. ze względu na poziom chemii i fizyki
jaki miałem w gimnazjum a potem w liceum raczej odpada. Musiałbym się tego uczyć praktycznie
od zera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na administrację idą tłumy bo myślą, że odklepią 5 lat i od razu dostaną posadę w jakimś urzędzie.
Jeśli chodzi o uprawienia nauczyciela, od tego roku jest coś takiego (nie wiem czy tylko u mnie czy ogólnie), że równocześnie z przedmiotami kierunkowymi robię tzw. "moduł nauczycielski" co pozwala uniknąć robienia potem podyplomowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2013 o 13:48, kaczek93 napisał:

Na administrację idą tłumy bo myślą, że odklepią 5 lat i od razu dostaną posadę w jakimś
urzędzie.

Każdy kierunek można tak podsumować.
PO ŻADNYCH studiach nie otrzymuje się od razu roboty. Wyjątkiem jest budownictwo.
Po za tym co Ty, myślisz że nauczcycieli w Polsce to niby mało jest ? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2013 o 13:28, kaczek93 napisał:

Jak już wspomniałem to była jedyna możliwość dla mnie. Jeśli bym zrezygnował to nie mam
pojęcia co miałbym począć.

Oj tam jeśli masz te 20 lat to masz mnóstwo czasu. U nas są ludzie 87 rocznik (ja 91) i jakoś się nie przejmują :) Pomyśl, poszukaj, sprawdź strony uczelni... Możliwości jest multum. Nauczycielem jak napisał Darkstar można zostać po podyplomówce, a uprawnienia dziennikarskie... proszę Cię. Osobiście wolałabym kogoś, kto po prostu dobrze pisze, a nie że skończył FP, ma uprawnienia to jest lepszy. Zresztą sam napisałeś, że żadne studia nie zrobią z nikogo dziennikarza :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.04.2013 o 13:54, Latimeria napisał:

Oj tam jeśli masz te 20 lat to masz mnóstwo czasu. U nas są ludzie 87 rocznik (ja 91)
i jakoś się nie przejmują :)

No ba, na mojej uczelni to sam Cejrowski studiuje 4 rok socjologię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
No toś teraz pojechał. Mój kuzyn dostał prace w IT, tak jak 90% jego kolegów od razu po dostaniu papierka do ręki. Siostra mojej dziewczyny po ekonomii na uniwersytecie ekonomicznym w krk od razu dostała prace w jednej z korporacji z ''wielkiej 5''(czy jak sie to tam nazywa) i pracuje w ''grupie'' z kilkoma studentami tylko z innych grup ze studiów. Więc opowiadasz głupoty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2013 o 14:03, Dregorio napisał:

/.../

>Więc opowiadasz głupoty.
Prace, czy płatny staż ?
Bo to jest różnica.
Po za tym branża IT rządzą się nieco innymi prawami. Tam łatwo sprawdzić czy ktoś coś potrafi. Tym bardziej papierek mało kogo obchodzi, bo to tylko uprawnienia, a nie potwierdzenie rzeczywistych zdolności.
Trudność zatrudnienia nie polega na studiach, tylko na tym że obecnie bardzo duża ilosć ludzi je kończy a miejsc pracy nie przybywa zanadto. Dlatego tak ciężko ja dostać po nich, bo chętniej przyjmą kogoś z doświadczeniem niż świeżaka po uczelni (choć tego można zawsze wziąć za mniejszą stawkę na okres próbny)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Praca. Co prawda, to prawda. by dostać robotę najpierw przy kompie program masz napisac i jakis test zdać. Normalnie jak na ćwiczeniach :P
Nie zapominaj o UEKu to nie IT.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2013 o 13:52, Darkstar181 napisał:

PO ŻADNYCH studiach nie otrzymuje się od razu roboty. Wyjątkiem jest budownictwo.


Bzdura. W budownictwie od ok 2 lat jest taka bieda, że znalezienie godnej pracy (nie mając pleców) graniczy z cudem. Dotyczy to nie tylko absolwentów budownictwa, ale też kierunków pokrewnych. Może za kilka lat się to zmieni, ale biorąc pod uwagę jak ciężki to kierunek (w większości naprawdę ciężka matma, okraszona mnóstwem wzorów, przeliczników i norm) i jaka odpowiedzialność się z nim wiąże, to sytuacja jest kuriozalna.

PS: A co do IT - obecnie jest takie zapotrzebowanie na programistów, że już nawet nie trzeba mieć doświadczenia - niektóre firmy przyjmują zupełnie zielonych studentów i uczą ich technologii płacąc jakąś minimalną pensję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2013 o 15:17, rob006 napisał:

Bzdura. W budownictwie od ok 2 lat jest taka bieda, że znalezienie godnej pracy (nie
mając pleców) graniczy z cudem. Dotyczy to nie tylko absolwentów budownictwa, ale też
kierunków pokrewnych. Może za kilka lat się to zmieni, ale biorąc pod uwagę jak ciężki
to kierunek (w większości naprawdę ciężka matma, okraszona mnóstwem wzorów, przeliczników
i norm) i jaka odpowiedzialność się z nim wiąże, to sytuacja jest kuriozalna.

Cóż, pisałem z perspektywy moich znajomych, i ojca który ma z tym powiązania (jest architektem a także wysokiego szczebla urzędnikiem) w Kielcach. Nasze miasto to obecnie jeden wielki plac budowy, i potrzeba rąk do pracy. Miasto się rozwija, w dużej mierze dzięki sporym dotacjom z UE i naplywowi zagranicznego kapitału. Inna sprawa że i tak świętokrzyskie ma nadal chyba największe bezrobocie w Polsce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak. Jestem na studiach technicznych i co roku w wakacje dostaję pracę w firmie, która wysyła swoje produkty na cały świat (umowa o pracę na 2 miesiące). Mam też gwarancję zatrudnienia po ukończeniu studiów (a jeszcze do tego mam 3 lata). Studia techniczne dają dużo możliwości, ale wszystko też zależy od konkretnego człowieka. Jak ktoś chce się wybić, to zrobi to, niezależnie czy jest na budownictwie, czy na pedagogice.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2013 o 15:22, Darkstar181 napisał:

Cóż, pisałem z perspektywy moich znajomych, i ojca który ma z tym powiązania (jest architektem
a także wysokiego szczebla urzędnikiem) w Kielcach.

Ja też pisałem z perspektywy moich znajomych, i znajomych znajomych - dopóki nie masz uprawnień budowlanych (bodajże 5 lat praktyki) jesteś nikim. Nikt cię nie zatrudnia bo nie masz uprawnień, a nie masz uprawnień, bo nikt cię nie zatrudnia.
Jeśli masz namiary na pracę w jakimś biurze projektowym, to ja chętnie przekażę mojemu znajomemu, który jest naprawdę kumaty, a już od 2 lat szuka normalnej pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
>(...) Nikt cię nie zatrudnia bo

Dnia 27.04.2013 o 15:33, rob006 napisał:

nie masz uprawnień, a nie masz uprawnień, bo nikt cię nie zatrudnia.


No, ale idąc tym tropem nikt nie powinien dostawać pracy. Np. by pracować gdzieś tam, krzyczą by na starcie mieć z 6 lat doświadczenia co najmniej. Może źle rozumiem to co jest napisane w ofertach o prace?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować