• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
Pawel_krk

Komputer się resetuje podczas grania

Pytanie

Witam, mam problem. Otóż podczas grania w NIEKTÓRE gry, komputer nagle mi się resetuje. Myślę że odpada tutaj kwestia przegrzania, gdyż przykładowo problem ten występował nagminnie przy graniu w pierwszą część Mass Effect, natomiast przy drugiej i trzeciej części ani razu, a jak wiadomo mają one znacznie większe wymagania. Doszło do tego, że komputer się resetuje przy próbie uruchomienia gry za każdym razem (Return To Mysterious Island). Zasilacz 500w był kupowany około rok temu.
Temperatura:
-płyta główna 41,45,39 (Gigabyte M52L-S3P)
-procesor 28,28 (Athlon 7750 Black Edition)
-karta graficzna (Radeon HD 5770) 40

Napięcia:
CPU VCORE - 1.33V
VIN1- 1.90
+3.3V - 3.31V
+12V - 12.10V
-12V - -9.98V
+5V VCCH + 5.56V
VBAT + 3.06V
VIN0 - 1.05V

Oczywiście są to temperatury bez obciążenia.

Ktoś ma jakiś pomysł gdzie leży przyczyna? Czy jest możliwe stwierdzenie że problem nie leży po stronie sprzętu tylko software''u? Bo chciałbym uniknąć reinstalacji Windowsa bez potrzeby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

12 odpowiedzi na to pytanie

  • 0

Ja też takie coś miałem. To mi powiedzieli że jakieś konzystory lub coś takiego się przepaliły na płycie głównej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 05.05.2012 o 23:36, Pawel_krk napisał:

Zasilacz Chieftec GPA500-S8


Chieftec to trochę gówno, a przynajmniej w tych czasach taki się zrobił. Takie coś jak medcome dzisiaj. Nie wykluczam, że to jego wina bo ja tez miałem coś takiego, że prawie przy każdej grze resetował mi się komp. To była wina zasilacza bo nie trzymał napięcia i się wyłączał. Sprawdź o ile masz możliwość na innym zasilaczu, jakimś markowym typu SeaSonic czy ci się nie restartuje. Wtedy będziesz miał pewność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

I jeszcze jedna ciekawostka. Od jakiegos czasu przy włączaniu komputera, resetuje się on jakieś 7-8 razy zanim pojawi się ekran startowy płyty głównej. Trwa to jakieś 20-30 sekund. Problem się chwilowo rozwiązał kiedy wyjąłem i włożyłem jeszcze raz baterię na płycie głównej i komputer włączył się jak należy. Natomiast jakieś 2 godziny temu, przy próbie włączenia wspomnianej wcześniej "Return to mysterious island", zresetował się przy uruchamianiu gry i problem resetów przy starcie komputera powrócił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

W takim razie zgodnie z poradą postaram się unikać kupowania go w przyszłości. Ale czy jeśli faktycznie nie trzymałłby napięcia, to nie powinien się resetować przy bardziej wymagających grach? Tak jak wspomniałem. grałem w Mass Effect 3 czy też Skyrim''a bez żadnych problemów, a taka pierwsza częśc Mass Effect resetowała co chwile. Więc równie dobrze mogę grać cały dzien w większość tytułów bez żadnego resetu, bo ten problem dotyczy tylko niektórych gier. W każdym razie spróbuje znaleźć inny zasilacz dla porównania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 05.05.2012 o 23:53, Pawel_krk napisał:

W takim razie zgodnie z poradą postaram się unikać kupowania go w przyszłości. Ale czy
jeśli faktycznie nie trzymałłby napięcia, to nie powinien się resetować przy bardziej
wymagających grach? Tak jak wspomniałem. grałem w Mass Effect 3 czy też Skyrim''a bez
żadnych problemów, a taka pierwsza częśc Mass Effect resetowała co chwile. Więc równie
dobrze mogę grać cały dzien w większość tytułów bez żadnego resetu, bo ten problem dotyczy
tylko niektórych gier. W każdym razie spróbuje znaleźć inny zasilacz dla porównania.


Komputer zresetuje się wtedy, kiedy w danym momencie będzie największe zapotrzebowanie na moc obliczeniową. Kiedy grafika będzie się pociła do czerwoności a procesor liczył jak szalony. Przykład: Grając w GTAIV podleć helikopterem na parę metrów wysokości, żeby zobaczyć całą panoramę miasta. Będziesz widział wszystko i przy okazji komputer będzie się pocił bo musi wszystko wyświetlić na raz. Tak miałem i za każdym razem kiedy tak leciałem był reset. Nie tylko w GTA 4 także w Bionic Comando. Wszystkie ustawienia oczywiście na full. Zmiana zasilacza całkowicie rozwiązała mój problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

No tak, właśnie do tego zmierzam. Taki Skyrim z pewnością wymaga znacznie większej mocy obliczeniowej niż pierwsza część Mass Effect, a jednak ani jednego resetu nie zanotowałem. Jeżeli faktycznie będzie to wina zasilacza, to będzie chyba dla mnie tajemnica 21 wieku:) Dodam jeszcze że w GTA 4 również miałem przyjemność grać i również żadnego problemu z resetowaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 06.05.2012 o 00:07, Pawel_krk napisał:

No tak, właśnie do tego zmierzam. Taki Skyrim z pewnością wymaga znacznie większej mocy
obliczeniowej niż pierwsza część Mass Effect, a jednak ani jednego resetu nie zanotowałem.
Jeżeli faktycznie będzie to wina zasilacza, to będzie chyba dla mnie tajemnica 21 wieku:)
Dodam jeszcze że w GTA 4 również miałem przyjemność grać i również żadnego problemu z
resetowaniem.


Tak jak mówiłem. Przetestuj komputer na innym zasilaczu. Wtedy przynajmniej będziesz wiedział co jest problemem a co nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Może to też być ram lub grafika, może być wina sterowników jeśli aktualizowałeś niedawno. Do tego jeśli piszesz, że reset biosu pomógł, to może to wskazywać na problem z samą płytą główną.
Nie wiem czy masz zainstalowany brzęczyk w kompie, to wtedy po ilości pisków można ocenić o co chodzi, czasem płyty mają wyświetlacz i pokazują błędy.

Także testowania trochę będziesz miał. ;)

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować