Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Diablo III - recenzja

115 postów w tym temacie

Fajna recenzja, chyba wszystko tam bylo, co trzeba. Z wyjatkiem jednej rzeczy. Blizzard nie wypuszcza gier doskonalych, one staja sie doskonale z czasem :) . Bardzo licze na kolejne łatki i dodatki :) . Przy 52 lvl na Hell robi sie juz ciekawie z elitami :) . BAM i po krzyku czasem. Trudniej gra się w party, mobki są o wiele silniejse i czesto wszyscy zaliczają seryjne zgony :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja się uprę i pokażę, że Barbarzyńcą też da się przejść na wszystkich poziomach... Aż 11 lat czekania - i choć recenzja prawdziwa i podpisać się można w 100% - gra mnie zjadła i twierdzę, że warto było kasę wyłożyć :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pół roku przed premierą zastanawiałem się czy aby taka a nie inna grafika nie przysłoni mroku, którym szczyciło się Diablo II. W każdym razie mam odpowiedź na swoje pytanie. Mimo wszystko oprawa graficzna i tak spada u mnie na drugi plan tym samym odsłaniając w grze swoje drugie (póki co niedopracowane) oblicze. Spodziewałem się po Blizzard więcej, ale myślę że i tak dali radę. Diablo III kupię z pewnością, takich tytułów jak ten nie powinno się omijać szerokim łukiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tego ciągłego gramowego marketingu na temat diablo. Przed premiera codziennie byly newsy na temat tej gry, nawet jakies banalne zeby nagonic klientele teraz codziennie o diablo jakie to ono nie jest. Ale spojrzmy prawdzie w oczy ta gra jest conajwyzej srednia a szczegolnie polska wersja językowa. Najpierw mowiac o samym systemie gry, z tego co widze to nawet sama recenzja wymienia wiecej wad niz zalet diablo ale to tylko szczegol. Jak dla mnie gra jest za prosta, za krotka, nie ma w niej tych motywow, ktore zrobily z niej gre niemal legendarną. Gra sie sprowadza tylko i wylacznie do klikania a dalsze wady to brak losowego renderingu map, brak talentow, brak cech, brak pvp, brak klimatu (no bo jak tak wowo podobna gre mozna nazwac klimatyczna), cena wyciagnieta nie wiem skad, krotki gameplay, bardzo niski poziom trudnosci, online drm, aukcje za prawdziwą kasę (to jest zenada), spieprzony system run, automatyczne wbijanie skilli, automatyczny loot, skopiowane pomysly z diablo 1 i 2 brak czegos nowego, fabula..., a polskie tłumaczenie i te easter eggi co niby mialy byc zabawne są na poziomie Kwejka (co ja pacze itd). Dzisiejsze dzieci na pewno pieją z zachwytu i caly portal gram. Ale ja jako gracz starszego pokolenia, ktory zagrywal sie w 1 a potem w 2 patrzy na ten nowy twor z politowaniem. To nie jest juz diablo a jedynie mlocka ktora jakosciowo jest podobna do innych produkcji EA a przeciez to byl kiedys blizzard. Ale tak to jest, korporacje i marketing to najgorszy szajs jaki wszedl to branzy gier komputerowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Recka naprawdę dobra, rzetelna i zgadzam się z nią, aczkolwiek moje minusy są troszkę z innej beczki.

Po pierwsze: dalej są skopane osiągnięcia - ubiliśmy Diablo na Normal ze znajomymi w dniu premiery - osiągnięcie do dziś nie istnieje u żadnej z osób. Jubilera oraz kowala mam już rozwiniętych na maxa - 10ty poziom, ale osiągnięcia za zdobycie dla nich poziomu 5-tego nadal nie zaliczone - co więcej: tego osiągnięcia nie da się już zdobyć, bo oboje są dla całego konta... Kilka innych równie śmiesznych jak ten, że nie mam osiągnięcia za 30-ty poziom mimo, że mam 3 postaci ponad 30-tym...

Po drugie: drop rate itemów oraz ich jakość... Niejednokrotnie niebieskie itemy z niższym poziomem wymaganym przebijają żółte wymagające wyższego poziomu. Przykład: przez dłuuugi okres czasu biegałem z niebieskim kołczanem z 24 poziomu, bo nic lepszego znaleźć nie mogłem. Na bodajże 52 dropnął jakiś żółty, który wreszcie mógł zastąpić ten wysłużony, ale... w tym samym dniu znów padł niebieski, który mając niższy wymagany poziom znów przebił żółty item... O dropie legendarów nie wspomnę, bo to już w ogóle tragedia: choć wczoraj dostałem świetny hełm i jak znajdę lepszy to jestem do przodu jakieś 2.5mln golda, bo od tej kwoty zaczynają się jego ceny na AH co doprowadza do...

...po trzecie: CENY!! Ceny CZEGOKOLWIEK są wzięte z Księżyca co najmniej. Prosty przykład: gemy... Najlepszy możliwy czyli Radiant Star kosztuje: 3x Flawless Star + 10 Tome of Secrets + 500k golda... Super: jeden gem!! Tylko jak sprawa wygląda, gdy nie mam 3x Flawless Star? Otóż już mniej ciekawie, gdyż wtedy cena tego Radiant Star skoczy do... 2.3mln golda + 55 ToS!! Flawles Star = 3x Perfect Star + 5 ToS + 200k golda... Czy oni oszaleli?

Po czwarte: przydatność kowala z jego podstawowym asortymentem... jest do wiadomo czego. Bez znalezienia recept na jakieś porządne itemki nie jest on w stanie stworzyć nic lepszego niż z dropu!!

Po piąte: skalowanie się dropu - mając 55 poziom na Hell Barbarzyńcą najczęściej otrzymuję itemy wymagające 44-47 poziomu? WTF?

Po szóste: skalowanie się mobów przy pełnym party... Przykładowe dane: najzwyklejszy mob na Hell ma ~30k HP przy jednym graczu. W momencie, gdy dołączy do nas 3 graczy tenże sam mob ma już 300k HP - czyli 10x więcej, a graczy dołączyło 3 więcej - ponownie: WTF? W pełnym party ubicie niektórych elit nie jest trudne tylko niewykonalne i to już na Hell - a Inferno dodaje kolejną zdolność dla elit i championów!! Na Inferno najzwyklejszy mob zabiera ~20k HP jednym strzałem!!

Po siódme: nieobowiązkowy ukryty level i sposób dotarcia do niego. Należy wydropić reckę z jednego z sub bossów (udało mi się za 3 razem), zdobyć itemek ze skrzyni w jednej z jaskiń, która musi się pojawić, wydropić itemek z championa, który musi się pojawić na drugim poziomie jaskini, która również może, ale nie musi się pojawić w danej grze (około 10-ciu prób!!), zdobycie przedmiotu z Leoric Manor, który również musi się pojawić w jednym miejscu: na szczęście jest to niedaleko WP, wiec nawet wielorotne ładowanie tego questu nie jest aż tak uciążliwe, itemek, który wielu kojarzy czyli grzybki również pojawiające się losowo oraz na koniec dzwonek Wirta: do kupienia za 100k. Ok: mamy reckę, której uczymy kowala, mamy wymagane składniki, więc tworzymy lagę - płącąc dodatkowe 50k za jej stworzenie... Wchodzimy do ukrytego poziomu na Normal i co się okazuje? Przedmiot zniknął i musimy od nowa wydropić wszystkie itemy, kupić dzwonek (100k) i znów zapłacić 50k za stworzenie lagi... Zmądrzeliśmy, więc tworzymy lagę, która umożliwi nam wejście na ukryty poziom na Hell... Super: tylko teraz przedmiot umożliwiający tam wejście na Hell wymaga przedmiotu pozwalającego dostać się tam na Nightmare, a ten z kolei wymaga tego, który już mamy, ale... stworzenie wejściówki na Nightmare kosztuje nas dodatkowe 200k, a wersji na Hell... 500k - ergo: tracimy czas na zdobycie przedmiotów, a później płacimy 100k+50k+200k+500k= 850k, aby odwiedzić Pony Level na Hell... Ciekawe ile kosztuje wersja Inferno: obstawiam milion jak nic... I oczywiście znów czeka nas jednorazowa przejażdżka, a później wszystko od nowa...

Blizz sam zabił ekonomię i to już na samym początku: w dwójce walutą okazały się być runy - w części 3 będą to gemy oraz itemy legendarne, których ceny są niebotycznie wysokie. Mimo tego gra się tak samo dobrze jak w poprzedniczkę: możliwość zmiany buildu w locie przydaje się wielokrotnie, ale tutaj przestroga - na Inferno zmiana skilli w "polu" trwa znacznie dłużej - około 30 sekund - lepiej robić to w mieście: wtedy skill jest dostępny natychmiastowo, ale znów podczas zmiany skilla tracimy ewentualny bonus do znajdowania złota oraz przedmiotów magicznych, który otrzymujemy po zabiciu elit/championów na 30 minut i stackuje się on 5x za każdym kolejnym razem odnawiając również czas trwania.

Rozegranych do tej pory mam grubo ponad 100 godzin i nie zamierzam przestać grać, ale Blizz kilka rzeczy musi zmienić, bo w aktualnej formie są one po prostu idiotyczne i absurdalne!!

PS Za wszelkie literówki przepraszam...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2012 o 11:53, Pajonk78 napisał:

/ciach/

Zapomniałem jeszcze o...
...po ósme: pomagierzy są totalnie nieprzydatni od Hell, a i na Nightmare już potrafią ssać potężnie - padają mega szybko, nie potrafią nic porządnie ubić, ich skille są marne, AI... w ogóle nie istnieje - stają w AoE, zbierają na klatę wszystko co się da...
I jeszcze taki jeden koment prawie idealnie podsumowujący D3 - przynajmniej w moim odczuciu:

by "Rabanastre"
They really missed the point of Diablo.

There''s no customization past nightmare. Everyone is forced into the same specs because you need your highest DPS abilities and mass survability because you can constantly get 2 shot.

There''s no point to get different gear for different specs. Gear devolves into vit, your main stat, armor/resistance and weapon DPS. Nothing else is viable in Inferno. There''s no interesting attributes. Everything that''s not a pure stat is useless. +health globe? +gold pickup radius? Useless.

Legendaries are so bad that all people care about are rares/blues. Farm runs devolve into hoping one of the 3 rares that drop is a good roll and vendoring legendaries.

What''s to keep me playing? Hoping the next blue/yellow is a good roll? That''s not why I played D2. I played D2 for the runes/unqiues/set piece and the super-duper special rare that was rolled so incredibly well that it dominated over everything else. D3 doesn''t have that.

There''s no loot lust. There''s no incentive to try out different gear sets. There''s no customization in skills because 80% of your skills are not viable in Inferno. There''s no sense of community because Battle.net 2.0 is terribly designed. What happened to Diablo? Why did the series take such a step backwards?

Częściowo się nie zgadzam, bo stackowanie Vit niewiele daje na Inferno: miałem 27k HP i najzwyklejszy mob po jednym hicie zostawiał mnie z 3-4k HP co jest idiotycznym pomysłem, bo tak to powinny bić elity, a nie byle trash. :/ Teraz mam niecałe 11k HP, ale więcej resistów i jeden hit rzadko kiedy zabiera mi więcej niż 2k HP - mimo to przeżywalność jest minimalna i trzeba dążyć do jak największego DPSu - w tej chwili na DH mam 49k DPS co i tak jest małą wartością, bo na II akcie Inferno zabijam zbyt wolno i nie ma sensu tam na razie próbować robić cokolwiek. Za to Butcher na Inferno złożył się w czasie poniżej 2 minut bez większych problemów. ;) Prawdą natomiast jest, że Legendary są po prostu słabe - sam liczę, że dropnie mi jakiś dobry hełm, aby od razu sprzedać Andariel`s Visage, bo osiąga on na chwilę obecną kosmiczne ceny - podejrzewam, że sprzedanie go za "żywą gotówkę" zapewni mi przynajmniej 2 prepaidy do WoW na 2 miechy każdy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2012 o 11:20, Radielek napisał:

Jak dla mnie gra jest za prosta, za krotka


Na normalu tak, im dalej tym trudniej. Krótka - też, ale D2 wcale dłuższe nie było. To nie jest gra na jeden raz, i nie ma sensu w taki sposób jej oceniać.

Dnia 28.05.2012 o 11:20, Radielek napisał:

Gra sie sprowadza tylko i wylacznie do klikania


Eee...a czego się po h&s spodziewałeś? Ponadto: a do czego się sprowadzało D2? też do klikania, tyle, że w mniej umiejętności, bo jak wybrałes jeden build, to inne były dla Ciebie zamknięte.

Dnia 28.05.2012 o 11:20, Radielek napisał:

brak losowego renderingu map,


Zrobienie pełnej losowości w śroowisku 3D graniczyłoby z cudem. Lub było ekstremalnie sztuczne. Niestety, to już nie 2D, gdzie zrobienie połączenia między lokacjami to kwestia dodania i nałożenia na siebie 5-ciu głazów.

Dnia 28.05.2012 o 11:20, Radielek napisał:

brak talentow, brak cech,


Są, tylko inna jest mechanika ich rozwoju. Moim zdaniem lepsza niż w D2 (choć przyznam, że miałem spore opory, by ją zaakceptować na wejściu).

Dnia 28.05.2012 o 11:20, Radielek napisał:

brak pvp,


Będzie, tylko później. Wolę tak, niż gdyby mieli wzorem EA dodawać na szybko bubla, byle tylko zdążyć z terminem.

Dnia 28.05.2012 o 11:20, Radielek napisał:

brak klimatu


Kwestia gustu, mi sie klimat D3 podoba. Jest inny od D2, ale uważam, że wcale nei gorszy (może poza IV Aktem i ogólnie samym Diablo)

Dnia 28.05.2012 o 11:20, Radielek napisał:

cena wyciagnieta nie wiem skad


Hmmm, ze WSZYSTKICH innych gier Blizzarda, które kosztowały dokładnie tyle samo?

Dnia 28.05.2012 o 11:20, Radielek napisał:

krotki gameplay, bardzo niski poziom trudnosci,


Tylko, gdy chcesz przejść grę raz i rzucić w kąt. Cała mechanika D3 robiona jest pod kątem wielokrotnego przechodzenia, gdzie końcem przygody jest ukończenie gry na Infernalu.

Dnia 28.05.2012 o 11:20, Radielek napisał:

online drm


Kwestia gustu, mi nie rpzeszkadza, a wręcz cenię sobie opcje społecznościowe, które dzięki temu otrzymałem.

Dnia 28.05.2012 o 11:20, Radielek napisał:

aukcje za prawdziwą kasę (to jest zenada)


To i tak było w D2, tyle, że robione pokątnie, na Allegro itp. Teraz jest to samo, tyle, że nie musisz się z tym kryć i udawać. System ten sam, za to większe bezpieczeństwo.

Dnia 28.05.2012 o 11:20, Radielek napisał:

spieprzony system run, automatyczne wbijanie skilli


Dla mnie to zalety, choć przed zagraniem obawiałem się, że rzeczywiście będzie to do bani. Ale imho nie jest.

Dnia 28.05.2012 o 11:20, Radielek napisał:

automatyczny loot


Eee...że co? Niby w jakim sensie?

Dnia 28.05.2012 o 11:20, Radielek napisał:

skopiowane pomysly z diablo 1 i 2 brak czegos nowego,


Własnie rpzez kilka linijek wymieniałem nowości, które w D3 wprowadzili względem 1 i 2. Zjechałeś je. A teraz piszesz, że wadą jest, że tych nowości nie ma. Eeeee....?

Dnia 28.05.2012 o 11:20, Radielek napisał:

fabula...


Nie licząc przesłodzonego, hollywoodzkiego i mega-tandetnego zakończenia, nie mam nic do fabuły. Uważam, że jest równie ok, cow poprzedniczkach. Pamiętaj, że D3 nigdy nie miało być jakimś cRPG z nieliniową, wielowątkową fabułą. nie ten gatunek, czy Ci się to pdooba, czy nie.

Dnia 28.05.2012 o 11:20, Radielek napisał:

a polskie tłumaczenie


Jest moim zdaniem do bani, i chyba to jest jedyny punkt, w ktorym się zgadzamy.

Dnia 28.05.2012 o 11:20, Radielek napisał:

Dzisiejsze dzieci na pewno pieją z zachwytu i caly portal gram. Ale ja jako gracz starszego
pokolenia, ktory zagrywal sie w 1 a potem w 2 patrzy na ten nowy twor z politowaniem.


Wiesz, ja rownież jestem z pokolenia, które się w D2 zagrywało. I mimo to uważam D3 za naprawdę świetnego następocę porpzedniczek.

Dnia 28.05.2012 o 11:20, Radielek napisał:

To nie jest juz diablo a jedynie mlocka


A Diablo 1 i 2 to niby czym były? Mega-ambitnymi cRPG? Też była młócka, też prosta i krótka na normalu, też z prostą fabułą, która miała jedynie być pretekstem do rzezania mobków. żadnej wyższej filozofii w tych grach nie było.

Dnia 28.05.2012 o 11:20, Radielek napisał:

korporacje i marketing to najgorszy szajs jaki wszedl to branzy gier komputerowych.


Zgadzam się, tyle, że IMHo akurat D3 niewiele na tym ucierpiało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2012 o 08:38, Pajonk78 napisał:

[...]bo stackowanie Vit niewiele daje na Inferno: miałem 27k HP i najzwyklejszy mob po jednym hicie zostawiał mnie z > 3-4k HP co jest idiotycznym pomysłem, bo tak to powinny bić elity, a nie byle trash. :/


A czego się spodziewałeś po największym poziomie trudności ? Że będziesz nieśmiertelnym, potężnym herosem, a tutaj płotką się okazujesz? "Easy to learn, hard to master" - chyba nic dodać, nic ująć ? Wtedy byś pisał, że łatwa i szkoda kasy było. Jest za trudna, też źle. Chyba nie pasujesz do Diablo ;).

Tak BTW, to masz strasznie mało HP ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2012 o 09:50, palpatine napisał:

/ciach/

Tak naprawdę nie potrzebuję więcej HP tylko więcej resistów i większego DPSu. ;)
Poza tym przeczytaj nową wypowiedź Blizza co będą poprawiać: wygląda na to, że Inferno przejdzie też lifting i najnormalniejsze moby już nie będą one hitować, bo to akurat jest kompletna bzdura...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję recenzentowi, że nie dał się ogłupić i wystawił notę adekwatną do tego co zaoferował nam blizzard. Można było się pokusić i za 12 lat "ściemy" dać im 7 jak napisał BobikKonik ale 80/100 też daje rade.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gra bardzo dobra tzn dla noliferów napewno i bardzo dobrze przemyślana )Nie rozumiem ludzi na różnych forach ich argumenty sa dziwne.Niby mówią ze sa zawodowcami z D2 a kompletnie nie wiedzą co to jest netowy H&S i chcą zrobić z niej np NFS''a.Oczywiście można sie wkurzyć na początkowe problemy z serwami-no ale coż.Jako takich błedów w grze nie ma.Co do poprawek Blizz ciągle pracuje i o to chodzi.
Jednak fakt faktem ocene można wystawić dopiero za rok ;)

Co do Barba ludzie przecież to najlepsza postać i najlepiej przermyślana!Gra sie nia łatwo -_-

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

patrząc obiektywnie - za sam fakt wywalenia solo i ciagle polaczenie z netem (tak wiem dzis pewnei inaczej nie mozna ale piraci swoje zrobia, uczciwi jak zwykle dostana po dup#@#), stracony klimat, nawet za grafike - 5/10. Dlaczego tak nisko? bo to juz nei jest diablo, cena zwala z nog, jak pogracie nawet w torchlighta 1 to bedzie ten sam ubaw, no moze po za tym ze nie mozna grac ze znajomymi.. oj zawiodlo diablo, zawiodlo, ale ludzie tego nei dostrzegaja... najgorzej wypadaja pomysly na postacie- barb, magiczka ok, ale WD zamiast necra to moim zdaniem skandal, Diablo to świat dla nekromancji, nie kolorowych zab czy biegajacych dzikow...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować