Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Twórcy SW: TOR: MMO to najtrudniejszy rynek w branży

42 postów w tym temacie

Dla mnie osobiście SW TOR to najlepszy MMO jakie kiedykolwiek wyszło :) W betę grywałem godzinami.. Niestety płatna wersja gry trochę droga.. Poczekam aż stanieje lub prejdzie na Free to play.. WoW się chowa pod każdym względem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polecam zapoznanie się z Ulitmą XI, cierpi ona na tą samę chorobę co obecnie każda gra od EA :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2012 o 13:45, Azazell napisał:

Dla mnie osobiście SW TOR to najlepszy MMO jakie kiedykolwiek wyszło :) W betę grywałem
godzinami.. Niestety płatna wersja gry trochę droga.. Poczekam aż stanieje lub prejdzie
na Free to play.. WoW się chowa pod każdym względem :)

Jest najlepszy, a jednak nie grasz. Porównujesz z płatnym WoWem, w którego też zapewne nie grasz, bo koszty są podobne. Coś mi tu nie pasuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2012 o 12:03, Kafar napisał:

Też jestem fanem SW (bo kto nie jest!)


Chociażby ja.
Naprawdę nie pojmuję tego uniwersum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2012 o 13:56, KaPe napisał:

Jest najlepszy, a jednak nie grasz. Porównujesz z płatnym WoWem, w którego też zapewne
nie grasz, bo koszty są podobne. Coś mi tu nie pasuje.


A może nie gram z innych powodów? Nie mam tyle czasu jak neiktórzy maniacy WoW, że grają 24h na dobę. Jak mam czas to gram w strategie (ambitniejsze produkcje).. MMO gram głównie dla funu.. by poznać stworzony świat itd. Tsetowałem chyba wszystkie tego typu gry.. WoW zawiódł durnymi i nudnymi questami i wszystko tam jest proceduralne.. W SW TOR właśnie jest odwrotnie. :)

A gdybym nie miał w co grać to pewnie już bym kupił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2012 o 13:25, NeroNarmeril napisał:

Pewny nie jestem, ale czy DA:O nie było jeszcze pod ''patronatem'' elektroników?

No cóż, każdemu zdarzają się pomyłki :P Zazwyczaj robią crapy, a tu nagle im wyszła dobra gra. Więc w 2-ce się poprawili :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2012 o 13:03, Valium napisał:

Jestem tutaj, gra jest swietna. Pokaz mi cokolwiek co WoW ma lepszego, bo 1 rajd na rok
i tak samo slabe PvP nie jest zbytnio konkurencyjne.

No to lecimy:
- Ilość 5 osobowych inst dostępnych podczas levelingu (czyli levele 1-84): 66 (co prawda liczę w kategoriach Blizzarda i takie Stratholme to dla mnie ze 2 a nie 1 ale tak czy siak ta liczba robi wrażenie). Ale proszę, podaj mi liczby z SW:TOR :D
- PvP: ToR oferuje 4 warzones, WoW oferuje bodajże 8 i jeszcze pewnie coś dojdzie w kolejnym dodatku.
- Star Wars w ogóle ma areny? ;)
- Ile masz tam obecnie instancji (to się chyba operacja w Star Warsie nazywa ^^)? Bo w WoW-ie na 85 poziomie mamy chwilowo bodajże 14 5-osobowych inst na poziomie Heroic (które, jasne, nie są już tak trudne jak wcześniej ale po premierze Cata to naprawdę się ludzie w nich świetnie bawili) i 7 raidów.

Uwaga - argument "Ale WoW miał 3 dodatki więc oczywiście że ma więcej contentu" jest bezzasadny - koszty podstawki + wszystkich dodatków to jakieś 130-140 zł. Jeśli za tę cenę (plus abonament) dostanę więcej niż w innym MMO do roboty to jasne że wybiorę właśnie WoW-a.

>Rift ma mniej uzytkownikow i znacznie lepszy support. :)
I do tego jest tańszy, ma nieco niższy abonament, sporo inst (+ crossrealm więc się nie czeka na nie godzinę), lepsze PvP, genialny system talentów (rogue tank? No problem!). Co prawda expienie jest takie sobie z powodu wyludnionych obszarów startowych (a końcówka II obszaru Guardianów, zamek, potrafi wkurzać nieziemsko z powodu silnych mobów łażących w grupach) i nudnych questów ale faktem jest że Rift jest niezły. Jak sądzisz, lepszy od Tora mimo dużo mniejszego budżetu? :D

Bądźmy szczerzy - ten tytuł był reklamowany jako killer WoW-a. A w niczym poza fazą levelowania go nie wyprzedza. Po prostu, mimo wsadzenia weń milionów, oferuje stanowczo za mało contentu w end game. To było wytoczenie wojny Blizzardowi i innym typowym MMO. To rzeczywiście będą potem narzekania że "MMO to najtrudniejszy rynek". W swoim czasie na tym forum bodajże Graffis przedstawił ciekawą tezę że gdyby zrobić SW produktem bardziej "hardkorowym" i zbliżonym do Eve Online to mogłoby znaleźć sobie niszę. I jestem gotów w to uwierzyć - Bioware próbowało zrobić grę opartą na fabule ale przy społeczności która robi Jedi z nickami "Pwnzor24" to się to robi niewykonalne. Siłą każdego mmo jest jego społeczność. Gra nawet nie musi być wybitna ale jeśli ma silną i zgraną społeczność, to ludzie będą w nią grać. Dlatego WoW jest samonapędzającym się ogniwem - mnóstwo ludzi w niego gra, jest z kim pogadać na guild chacie, można czasem urządzić jakiś event (w swoim czasie dla jaj z gildią robiliśmy "ślub" w którym udział brało prawie 100 osób - teraz zorganizuj to w SWTOR jeśli średnio na serwerze jest po 350). Taki Eve online ciągnie to jeszcze dalej, słynna operacja Burn Jita jest fenomenem absolutnie niespotykanym w żadnym innym MMO (akcja organizowana przez ponad 10000 graczy...!). I proste pytanie - co ma TOR żeby z tym rywalizować? Jaka siła leży w jego społeczności?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2012 o 12:43, Karanthir666 napisał:

Jak piszesz o 2, to masz rację. Ale jak o 1, no cóż... To jeden z lepszych cRPG ostatnich
lat. Aż dziwne, że z tak dobrej gry zrobili takiego crapa jakim jest DA 2.
Niektórzy piszą, że ToR przejdzie na F2P. Ludzie, to jest EA. Oni nic za darmo nie dadzą.
Jakby mogli to by wołali pieniędzy za patche do gier.


Oj nie nie.. akurat EA jakie jest takie jest ale bez przesady to nie activision. EA ma chyba 2 tytuły F2P. (w dwa grałem może ma więcej). Ale tu się zgodzę EA w końcu przejrzy na oczy i zobaczy ze na F2P może zarabiać więcej i przejdzie na F2P. Na razie im trochę głupio dlatego udają że walczą i jest wszystko ok;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A propo tego co czasami ludzie piszą że WoW jest lepszy (ja tak uważam) bo jest dłużej na rynku. Oczywiście bo tak też uważam. Ale to nie jest usprawiedliwienie ŻADNE jeżeli chce się mieć klientów. niestety żeby być lepszym trzeba coś lepiej zrobić. A nie płakać nad tym jakie super konkurencja ma rzeczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2012 o 14:36, oxygar napisał:

Żal mi EA. Zamiast wycofać grę to lepiej zwolnić pracowników, naprawdę. Niech zbankrutują.


Podejrzewam że nawet nie mogą ^_^ LucasArts prawie na pewno ma z nimi umowę na przynajmniej 12-24 miesięcy wsparcia dla SWTOR. Choćby tracili na tym 10 mln $ miesięcznie xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2012 o 13:45, Azazell napisał:

Dla mnie osobiście SW TOR to najlepszy MMO jakie kiedykolwiek wyszło :) W betę grywałem
godzinami.. Niestety płatna wersja gry trochę droga.. Poczekam aż stanieje lub prejdzie
na Free to play.. WoW się chowa pod każdym względem :)


Czyli swoja opinie opierasz na becie TOR-a? A ilez to grales w WoW-a ze takie smiale porownania dajesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.05.2012 o 14:35, ziptofaf napisał:

No to lecimy:
- Ilość 5 osobowych inst dostępnych podczas levelingu (czyli levele 1-84): 66 (co prawda
liczę w kategoriach Blizzarda i takie Stratholme to dla mnie ze 2 a nie 1 ale tak czy
siak ta liczba robi wrażenie). Ale proszę, podaj mi liczby z SW:TOR :D


TOr ma chyba najlepszy system levelingu dla ludzi lubujących się w fabule typu SP - bo tu nie ma grindu a pełny voice acting i dobicie end-gameowego lvlu to w zasadzie ogranie singlowej ścieżki fabularnej prowadzonej jak w typowej produkcji dla jednego gracza [aczkolwiek można to robić grupowo jak ktoś lubi]

Dnia 30.05.2012 o 14:35, ziptofaf napisał:

- PvP: ToR oferuje 4 warzones, WoW oferuje bodajże 8 i jeszcze pewnie coś dojdzie w kolejnym
dodatku.


TOR oferuje 5 warzones. [Co nie zmienia faktu, że PVP ssie, aczkolwiek głównie ze względów technicznych czyli gównianej wydajności silnika]

Dnia 30.05.2012 o 14:35, ziptofaf napisał:

- Star Wars w ogóle ma areny? ;)


Nope - dojdą w kolejnym patchu [typu 1vs1 i tym podobne kombinacje]

Dnia 30.05.2012 o 14:35, ziptofaf napisał:

- Ile masz tam obecnie instancji (to się chyba operacja w Star Warsie nazywa ^^)? Bo
w WoW-ie na 85 poziomie mamy chwilowo bodajże 14 5-osobowych inst na poziomie Heroic
(które, jasne, nie są już tak trudne jak wcześniej ale po premierze Cata to naprawdę
się ludzie w nich świetnie bawili) i 7 raidów.


Instancji - trochę jest [tzw Flashpointy], aczkolwiek banalne, schematyczne, ale całkiem fajne [jeden z elementów którego aż tak nie spieprzyli].
Rajdów - a teraz chyba ze 3-4 na krzyż [o ile doszedł ten nowy... wcześniej były całe dwa :)]


Ja tez olałem TORa.
Wrócę pewnie ograć singlową fabułę innych klas jak mnie kiedyś najdzie ochota, ale obecnie - szkoda czasu, sa ciekawsze pozycje do co-opa w sieci :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2012 o 15:37, TigerXP napisał:

Czyli swoja opinie opierasz na becie TOR-a? A ilez to grales w WoW-a ze takie smiale
porownania dajesz?


2 tygodnie.. a ile godzin nie ma pemiętam.. sporo ale po czasie obrzydliwe nudzil .a w SW TOR z 3 miesiace bo miałem dostep do pełnej bety, nie weekendowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przypomniałeś mi przypadek gościa, który dostał na forum TOR''a bana za posta o treści "I am 12 and what is this" :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2012 o 17:40, Lfdracon napisał:

Przypomniałeś mi przypadek gościa, który dostał na forum TOR''a bana za posta o treści
"I am 12 and what is this" :]



A to akurat było dosyć zrozumiałe ze względu na debilny system prawny w stanach :)
Lepiej zbanować potencjalnego niepełnoletniego który do gry nie powinien mieć dostępu niż potem zapłacić jego mamuśce 3 miliony odszkodowania za "straty moralne" jej dzieciątka.
Nie takie bzdury się tam wyczyniają.

Nie mniej sam "zamysł" i polityka wobec klienta, że się tak wyrażę - tu się zgadzam oczywiście, iście debilna i dziecinna [typu zapobiegamy wszystkim.. zwłaszcza tym co nas konstruktywnie krytykują]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2012 o 14:40, Kafar napisał:

A propo tego co czasami ludzie piszą że WoW jest lepszy (ja tak uważam) bo jest dłużej
na rynku. Oczywiście bo tak też uważam. Ale to nie jest usprawiedliwienie ŻADNE jeżeli
chce się mieć klientów. niestety żeby być lepszym trzeba coś lepiej zrobić. A nie płakać
nad tym jakie super konkurencja ma rzeczy.

Słusznie. TOR po prostu nie oferuje nic, poza voice actingiem, czego by w innych grach nie było. A nawet to co kopiuje z innych mmo, to kopiuje nieudolnie. Lagujące PvP (a ciężko o coś bardziej irytującego), powtarzalność contentu, klaustrofobiczne zony i kompletnie zepsuty potencjał grania w grupie .
Sam vo nie jest taki super, w 90% przypadków to czytane na głos questy z wow, jest kilka wyjątków, ale na 40+ levelu naprawdę nie zwracałem uwagi czy szczury do zabicia były kosmicznie niebezpieczne, czy niebezpiecznie kosmiczne.
TOR jest dobry do pogrania przez miesiąc, może dwa. Potem kopa z dysku bo nigdy się do tej gry nie wróci i żadne content patche tego nie zmienią.
Najlepsze jest to, że TESO będzie pewnie w identycznej sytuacji - w prawdopodobnym momencie wyjścia na rynku będą już zadomowione gry które oferują to samo - tylko więcej i prawdopodobnie lepiej.
Może w końcu developerzy nauczą się że wielkie IP to sprawa drugorzędna, a liczy się trafienie w odpowiednią grupę odbiorców i słuchanie community. Pewnie nigdy, bo TOR utrzyma 500k subow, co spokojnie wystarczy do ogłoszenia sukcesu. Zapowiadanego przed wydaniem gry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

SW:ToR nie jest złą grą. Ot, kolejne wtórne MMO z tym że w świecie Star Wars.

WoW to relikt przeszłości już (a co!), ale ogólnie gry z tego gatunku mają to do siebie, że jak się ktoś wciągnie to zostaje na dłużej i fanbojuje. Taka faza w życiu którą trzeba przejść.

Na szczęście na horyzoncie widać już kolejne MMO które mają potencjał przyciągnąć ludzi na dłużej i wprowadzić powiew świeżości na rynek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2012 o 11:16, Kopiec napisał:

Znacie jakieś mmo należące do EA, które przeszło na f2p? Nie?


Need for Speed World.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2012 o 11:16, Kopiec napisał:

Znacie jakieś mmo należące do EA, które przeszło na f2p? Nie? To czemu się tak napalacie
na to.


Lord of the Rings Online?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować