Zaloguj się, aby obserwować  
Andrij

Bóg - istnieje czy jest wymysłem ludzkiej wyobraźni

29477 postów w tym temacie

Dnia 02.01.2007 o 16:44, Amaadi napisał:

Ja np. nie wierzę w boga, bo dla mnie jest to wymysł ludzkiej wyobraźni i chęć ksieży na zdobycie
pieniędzy(pan Ojciec dyrektor np.)


Nikt nie każe ci płacić księdzu, a tym bardziej chodzić do kościoła. Poza tym nie Bóg założył Kościół, a św. Paweł.

>juz w sredniowieczu zaslepiali ludzi tym ze pójda do piekła........,

Dnia 02.01.2007 o 16:44, Amaadi napisał:

a ludzie wtedy dawali dziesięcinę, a duchowienstwo żyło w dostatku..


Ba! Już dwa tysiące lat temu prorokowie zaślepiali ludzi, a same korzyści z tego płynęły! Jezus został (najprawdopodobniej) ukrzyżowany, a Mahomet (to akurat ~1400 lat temu) musiał uciekać z Mekki do Medyny. Nie wspominając już o tym, że judaizm jest pierwszą religią monoteistyczną (ok. 4000 lat).


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2007 o 16:53, Luke Shadow napisał:

> Ja np. nie wierzę w boga, bo dla mnie jest to wymysł ludzkiej wyobraźni i chęć ksieży
na zdobycie
> pieniędzy(pan Ojciec dyrektor np.)

Nikt nie każe ci płacić księdzu, a tym bardziej chodzić do kościoła. Poza tym nie Bóg założył
Kościół, a św. Paweł.

>juz w sredniowieczu zaslepiali ludzi tym ze pójda do piekła........,
> a ludzie wtedy dawali dziesięcinę, a duchowienstwo żyło w dostatku..

Ba! Już dwa tysiące lat temu prorokowie zaślepiali ludzi, a same korzyści z tego płynęły! Jezus
został (najprawdopodobniej) ukrzyżowany, a Mahomet (to akurat ~1400 lat temu) musiał uciekać
z Mekki do Medyny. Nie wspominając już o tym, że judaizm jest pierwszą religią monoteistyczną
(ok. 4000 lat).



Co wniosłeś w tej naszej rozmowie tym co powiedziałes, chciałes przykozaczyć?:P
pozdro:0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 02.01.2007 o 17:03, Amaadi napisał:

Co wniosłeś w tej naszej rozmowie tym co powiedziałes, chciałes przykozaczyć?:P
pozdro:0


Nie, nie chciałem. Sam, w poprzednim poście jako jedyny argument przemawiający za tym, że Boga nie ma przytoczyłeś pazerność niektórych księży.
Dziwne rzeczy się na świecie dzieją, że ludzie oceniają Boga na podstawie organizacji na ziemi. Raczej powinno być odwrotnie. Oceniaj organizacje w oparciu o nauki Boga... A co do samego argumentu, poszukaj lepszych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2007 o 17:24, hans olo napisał:

judaizm nie był pierwszą religią monoteistyczną, jest nią Zaratusztrianizm.


"Początki najstarszej monoteistycznej religii świata jaką jest judaizm, czy też mozaizm, sięgają drugiego tysiąclecia p.n.e. Wywodzi się ona z wierzeń dawnych plemion hebrajskich, które prowadziły początkowo koczowniczy tryb życia na Bliskim Wschodzie. Historia tej religii ściśle nawiązuje do historii narodu żydowskiego i w sposób szczególny jest ona z nim związana do dziś. Toteż podobnie jak w dziejach narodu, wyróżnia się w historii judaizmu dwa zasadnicze okresy. Pierwszy z nich określany jest mianem biblijnego, gdyż Biblia (Stary Testament) stanowi główne źródło naszych wiadomości o dziejach tej religii w tym okresie. Drugi zaś określa się mianem judaizmu rabinicznego, który ukształtował się w czasie działalności rabinów po zburzeniu Świątyni Jerozolimskiej w 70 roku."

Źródło: http://www.izrael.badacz.org/kultura/judaizm.html

I jeszcze na potwierdzenie z Wikipedii:

"Judaizm – najstarsza istniejąca religia monoteistyczna , ukształtowana w II tysiącleciu p.n.e. i wyznawana przez Żydów. Jest też pierwszą religią abrahamową."

Chyba, że to jakieś nieprawdziwe informacje. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2007 o 10:12, Sareavok1 napisał:

> Mówiąc Katechizm kościoła katolickiego nie mam na myśli katechizmu autorstwa księdza,
tylko
> katechizm będący oficjalną wykładnią doktryny KK który nie jest dziełem jednego księdza,
tylko
> specjalnej komisji działającej przy kongregacji doktryny i nauki wiary, zatwierdzony przez

> papieża. Nie znalazłem tam żadnych fikołków z dekalogiem.
... ale w katechiźmie nie ma dekalogu takiego jaki jest Piśmie Świętym. Czy widzisz jakieś
podobieństwa?


Nie ma? http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkIII-2-1.htm
Pomijam to, że przy każdym przykazaniu są odnośniki do PŚ.
Na stronie którą ktoś tu podał ( http://www.zbawienie.pl/content/view/43/60/) jest poważne przekłamanie, bo podaje ona nieprawdziwą treść KKK (np. pomija fragment z obrazami, który w KKK jak widać w podanym przeze mnie linku się znajduje).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2007 o 17:50, Luke Shadow napisał:

I jeszcze na potwierdzenie z Wikipedii:
Chyba, że to jakieś nieprawdziwe informacje. :)

Wikipedia wiarygondym źródłem informacji ?! To niemałe nadużycie. Jak dla nie, "fachowe informacje" z wikipedii traktuję z przymrużeniem oka. Napisali, że judaizm był pierwszy z religii monoteitycznych, bo jakby nie patrzeć, to przeciętny człowiek nie ma pojęcia co to Zaratusztrianizm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 02.01.2007 o 18:48, paweusz napisał:

Wikipedia wiarygondym źródłem informacji ?! To niemałe nadużycie. Jak dla nie, "fachowe informacje"
z wikipedii traktuję z przymrużeniem oka. Napisali, że judaizm był pierwszy z religii monoteitycznych,
bo jakby nie patrzeć, to przeciętny człowiek nie ma pojęcia co to Zaratusztrianizm.


Heh.. Zobacz dokładniej, najpierw podałem informacje ze strony http://www.izrael.badacz.org/kultura/judaizm.html, a dopiero potem sprawdziłem w Wikipedii. Wkleiłem też, jako informacje z drugiego, niezależnego źródła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W przypadku judaizmu mówi się o nim także mozaizm. Tyle, że w przypadku Zaratusztrianizmu także mówi się o mozaiźmie. Ciekawe.Akurat wg mnie to nie jest aż takie ważne, która z tych religii powstała wcześniej, a może miały wiele wspólnego. Prawda jest taka, że podczas "powstawania" różnych religii, miały one nawzajem wpływ na siebie i często zapożyczano pewne elementy z innego wierzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2007 o 15:00, Luke Shadow napisał:


> Większość katolików nie ma pojęcia, że ich bóg ma jakieś imię, jak więc mogą nazywać go
po
> imieniu?

No więc, wg nich (katolików) imieniem boga jest po prostu "Bóg", bo nawet w kościele nie słyszałem
żadnych z powyższych określeń.


Wcześniej podałem odpowiednie fragmenty KKK dotyczące imienia Boga wg katolików.
Poza tym, hebrajskie imię Jahwe nie jest jedynym imieniem Boga. Oto niektóre z określeń:
El, Eloah, Elohim - Bóg (ok.2750 razy) gr. Theos
El Szaddaj - Bóg Wszechmogący np. Rdz 17:1 gr. Pantokrator
El Elion - Bóg Najwyższy np. Rdz 14:19
El Roj - Bóg Widzący np. Rdz 16:13
El Hajjim - Bóg Żywy, np. Pwt 5:26
Adon, Adoni, Adonaj - Pan, gr. Kyrios
Gaal - Odkupiciel np. Iz 63:16
Kadosz - Święty np. Job 6:10, gr. Hagios
Ehie aszer Ehie - Jestem który Jestem np. Wj 3:14
Ab - Ojciec, gr. Pater
Jahwe - Istniejący, Ten, który Jest. W NT Pan (gr. Kyrios) zastępuje Jahwe.
Inne.: Bóg mocny (Iz 10:21) Skała, Wielki, Sędzia, Tarcza, Sprawiedliwy, Wybawiciel, Zbawiciel, Majestat (Hbr 1:3, 8:1).
Syn Boży objawia nam w pełni Boga jako Ojca. To określenie staje się dla chrześcijan imieniem najważniejszym zawierającym w sobie całą dobroć i chwałę. W tym imieniu mamy szukać ratunku: "Abba, Ojcze, dla Ciebie wszystko jest możliwe..." Mk 14:36.
Apostołowie piszący listy nazywają Boga "Ojcem".
Paweł - "Dlatego zginam kolana moje przed Ojcem" Ef 3:14
Piotr - "Jeżeli bowiem Ojcem nazywacie Tego" 1P 1:17
Jan - "Łaska, miłosierdzie i pokój Boga Ojca" 2J 3
Juda - "którzy są powołani, umiłowani w Bogu Ojcu" Jud 1
Wymieniając imię Jezus (hebr. Joszua) wypowiadamy tym samym "Jahwe zbawia". Inne imiona:
Iz 63:16 - "...Odkupiciel nasz to Twe imię odwieczne";
Am 5:27 - "mówi Jahwe, Bóg Zastępów to imię Jego";
Iz 57:15 - "...którego stolica jest wieczna, a imię Święty";
1P 4:16 - "...niech wychwala Boga w Tym imieniu";
Ef 3:14n. - "przed Ojcem od którego bierze swe imię wszelkie ojcostwo" (ks.Dąbr., NP);
Hbr 11:16 - "Dlatego Bóg nie wstydzi się nosić imienia ich Boga" tzn. Boga Abrahama, Boga Izaaka, Boga Jakuba por. Mt 22:32.
Wj 3:13n. - "jakie jest Jego imię (...) odpowiedział Bóg Mojżeszowi: Jestem, Który Jestem.";
Szerzej o tym na http://www.trinitarians.info/load.php?obronawiaryID=192
Strona katolicka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>/.../ a zawsze nurtowalo mnie o co w tym chodzi, /.../
Wygląda na to, że strona, którą podałeś podaje taką, hmm, niecałkiem prawdę... Daję Ci skan z Biblii, druk jest drobny, skan słaby, ale jak sądzę, jeśli zechcesz, to porównasz tekst biblijny z tym ze strony.
Biblia ma zgodę cenzorów KK w Polsce na druk i rozpowszechnianie.
Lepszy skan chętnie bym zrobił, ale myślę o kupnie nowego komputera a ten skaner, który mam, do moich celów starcza.

20070102221421

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2007 o 17:24, hans olo napisał:

judaizm nie był pierwszą religią monoteistyczną, jest nią Zaratusztrianizm.

>Zaratustra żył w okresie, który daje się w przybliżeniu tylko ustalić, na 1000-500 lat pne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2007 o 16:35, KrzysztofMarek napisał:

Mógłbyś napisać, o jaką rozbieżność chodzi? Nie wiem, kto ma jaką wersję tłumaczenia, język
zmienia się w czasie i starsze tłumaczenia odstają nieco od nowych. Albo odwrotnie.


Czy mógłbyś mi wytłumaczyć dlaczego Dekalog katolicki nie zawiera przykazania o zakazie tworzenia wszelkich podobizn, zamiast tego ostatnie przykazanie w sposób sztuczny zostało podzielone na dwie części? Nie słyszałem jeszcze wytłumaczenia dlaczego "Bóg tak chciał".

pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2007 o 22:36, lukassssssss napisał:

> Mógłbyś napisać, o jaką rozbieżność chodzi? Nie wiem, kto ma jaką wersję tłumaczenia,
język
> zmienia się w czasie i starsze tłumaczenia odstają nieco od nowych. Albo odwrotnie.

Czy mógłbyś mi wytłumaczyć dlaczego Dekalog katolicki nie zawiera przykazania o zakazie tworzenia
wszelkich podobizn, zamiast tego ostatnie przykazanie w sposób sztuczny zostało podzielone
na dwie części? Nie słyszałem jeszcze wytłumaczenia dlaczego "Bóg tak chciał".


Ty czytasz posty innych? http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkIII-2-1.htm
Katechizm Kościoła Katolickiego
Artykuł pierwszy
PIERWSZE PRZYKAZANIE
Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył (Wj 20, 2-5)
I co teraz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2007 o 22:36, lukassssssss napisał:

> /.../ > Czy mógłbyś mi wytłumaczyć /.../

Wiesz, mógłbyś chociaż przeczytać mój post, napisany 10 minut wcześniej, a dokładniej skan. Pewnie, jakość skanu niska, ale mógłbyś się chociaż postarać. Tym bardziej, że od Twojego oddziela go tylko jeden post, też mój...
A tak nawiasem, czy nie żądasz zbyt wiele? Miło mi, że masz tak wielkie zaufanie do mojej wiedzy, ale chyba mnie przeceniasz... ;) Ja nawet nie wiem, w którym kartonie schowałem katechizm (na czas remontu, ale prowizorka jest najtrwalsza)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2007 o 22:53, Mogrim napisał:

Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz
miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co
jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią!
Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył (Wj 20, 2-5)
I co teraz?

To nie jest zakaz robienia wizerunków Boga tylko pomniejszych bożków. Takich jak bóg słońca (tego co jest na niebie wysoko), bóg mórz i oceanów (tego co jest na ziemii nisko). Odnosiło się to do buntujących się w czasie wędrówki Żydów, którzy powoli przestawali wierzyć w ziemię obiecaną i zaczynali czcić bożków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2007 o 16:29, KrzysztofMarek napisał:

Patrzysz na szukanie Boga z niewłaściwej porspektywy. Z pamięci przytoczę Ci wierszyk Mickiewicza:
Wygnaliśmy Boga z serc swoich
Weźmiem dobra po nim,
Gadać i pisać do niego zabronim.
Mamy nań sto gąb grzmiących
I piór ostrych krocie
A ten zbrodniarz, emigrant, myśli o powrocie?
Szukaj dalej Boga, ale jeśli nie będziesz go szukał, tam, gdzie jest, to go nie znajdziesz...


Na szukanie Boga nie patrze wogole. Bog to cos czego szukac nie trzeba, niezaleznie czy jest czy go nie ma.
Serce zawiera wiele rzeczy, jest zlozonym organem. nie spodziewalbym sie nigdy ze jest w nim cos takiego jak Bog (cokolwiek by to nie bylo). Zdradze ci jedyne miejsce w ktorym mozesz znalezc Boga: Mozg.

Mickiewicz pisal nie o Bogu, poniewaz tegoz nie mogl ani spotkac ani czuc, czy widziec. Pisal o tym co wydawalo mu sie istotne. Dla mnie ten fragment to poezja fantasy, jesli cos takiego w ogole istnieje. Pewnej powagi (w moim mniemaniu) nadaje temu fakt, ze takie same mysli posiada wiekszosc ludzi na Ziemi. Jest to cos niezrownanego w historii ludzkosci, to musze przyznac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2007 o 02:42, Buzzard napisał:

Na szukanie Boga nie patrze wogole. Bog to cos czego szukac nie trzeba, niezaleznie czy jest
czy go nie ma.
Serce zawiera wiele rzeczy, jest zlozonym organem. nie spodziewalbym sie nigdy ze jest w nim
cos takiego jak Bog (cokolwiek by to nie bylo).

A słyszałeś kiedyś o metaforycznym i symbolicznym znaczeniu serca?

Dnia 03.01.2007 o 02:42, Buzzard napisał:

Zdradze ci jedyne miejsce w ktorym mozesz znalezc
Boga: Mozg.

A mózg to nie organ? Pokrętną logikę stosujesz...

Dnia 03.01.2007 o 02:42, Buzzard napisał:

Mickiewicz pisal nie o Bogu, poniewaz tegoz nie mogl ani spotkac ani czuc, czy widziec.

A co, znałeś go? Skąd wiesz co miał na myśli? Nie wiesz i się nie dowiesz, możesz najwyżej gdybać. O przepraszam - odbierać sztukę. Szkoda, że stosujesz wręcz barbarzyńskie uproszczenia.

Dnia 03.01.2007 o 02:42, Buzzard napisał:

Pisal
o tym co wydawalo mu sie istotne. Dla mnie ten fragment to poezja fantasy, jesli cos takiego
w ogole istnieje. Pewnej powagi (w moim mniemaniu) nadaje temu fakt, ze takie same mysli posiada
wiekszosc ludzi na Ziemi. Jest to cos niezrownanego w historii ludzkosci, to musze przyznac.

Poezja fantasy?? Chodziłeś kiedykolwiek na lekcje języka polskiego? O romantyzmie słyszałeś? O środkach poetyckiego wyrazu? Bój się Boga! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2007 o 22:54, KrzysztofMarek napisał:

Wiesz, mógłbyś chociaż przeczytać mój post, napisany 10 minut wcześniej, a dokładniej skan.


Przeczytałem twój post, skanu nie czytałem, ponieważ miałem okazje zapoznać się z tym tekstem już jakiś czas temu i nie rozwiewa on moich wątpliwości bynajmniej.

Czyli uważasz, że przykazanie nr. 1 z Dekalogu katolickiego to dokładny odpowiednik wersetów Wj 20, 3-6? Czy to jest <b>dokładnie</b> to samo?

Jeszcze kilka uwag do przykazania nr. 3, w Piśmie Świętym jest mowa tylko o sobocie. Przypominam, że to są słowa samego Boga, czyż nie? Dlaczego więc nie czcimy soboty? Czyżby Bóg zmienił upodobania, czy jak?

Dnia 02.01.2007 o 22:54, KrzysztofMarek napisał:

A tak nawiasem, czy nie żądasz zbyt wiele? Miło mi, że masz tak wielkie zaufanie do mojej wiedzy,
ale chyba mnie przeceniasz... ;)


No jako katolik chyba pownieneś wiedzieć takie rzeczy, czyż nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować