Zaloguj się, aby obserwować  
Andrij

Bóg - istnieje czy jest wymysłem ludzkiej wyobraźni

29477 postów w tym temacie

Dnia 02.01.2007 o 22:53, Mogrim napisał:

Katechizm Kościoła Katolickiego
Artykuł pierwszy
PIERWSZE PRZYKAZANIE
Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz
miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co
jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią!
Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył (Wj 20, 2-5)
I co teraz?


Faktycznie, przyznaje się, że nie wiedziałem, że w KKK jest to przytoczone. W takim razie mój poprzedni post jest po części nieaktualny.Tylko dlaczego każdy kościół jest wypełniony obrazami tego typu i ludzie biją im pokłony?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2007 o 11:24, lukassssssss napisał:

Faktycznie, przyznaje się, że nie wiedziałem, że w KKK jest to przytoczone. W takim razie mój
poprzedni post jest po części nieaktualny.Tylko dlaczego każdy kościół jest wypełniony obrazami
tego typu i ludzie biją im pokłony?

To teraz przeczytaj mojego posta. Taka interpretacja jest nieprawidłowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2007 o 11:48, hans olo napisał:

To teraz przeczytaj mojego posta. Taka interpretacja jest nieprawidłowa.

Właśnie Twoja interpretacja nie jest prawidlowa: w tym nakazie chodzi o to, że nie wolno oddawać czci posągom i obrazom słońca, gwiazd, księżyca, roślin i zwierząt (w tym także ludzi).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2007 o 11:57, minimysz napisał:

> To teraz przeczytaj mojego posta. Taka interpretacja jest nieprawidłowa.
Właśnie Twoja interpretacja nie jest prawidlowa: w tym nakazie chodzi o to, że nie wolno oddawać
czci posągom i obrazom słońca, gwiazd, księżyca, roślin i zwierząt (w tym także ludzi).

Właśnie powtórzyłeś to co napisałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

WOW! - widzę, że "odwalasz robotę" którą ja kiedyś myślałem zrobić ale ciągle się bałem poruszać temat:
soboty i co jest tak naprawdę dniem siódmym.
P.S. Widzę, że co do dogmatów Kościoła Katolickiego nie ma zahamowań :D.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2007 o 11:58, hans olo napisał:

Właśnie powtórzyłeś to co napisałem.

Nie powtórzyłam. To co napisałeś w tym poście http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=765&pid=7398 jest zawarte w "Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!" (Wj 20,3). Kolejne zdania (czyli Wj 20,4-5) zakazują dodatkowo czynienia wizerunków w celu oddawania im czci. Zauważ, że złoty cielec nie był jakimś bóstwem przejętym od innych narodów - został wykonany przez Aarona, żeby ludzie mogli widzieć swojego boga.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2007 o 12:11, minimysz napisał:

> Właśnie powtórzyłeś to co napisałem.
Nie powtórzyłam. To co napisałeś w tym poście http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=765&pid=7398
jest zawarte w "Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!" (Wj 20,3). Kolejne zdania (czyli
Wj 20,4-5) zakazują dodatkowo czynienia wizerunków w celu oddawania im czci. Zauważ, że złoty
cielec nie był jakimś bóstwem przejętym od innych narodów - został wykonany przez Aarona, żeby
ludzie mogli widzieć swojego boga.

Nigdzie nie napisałem, że go zapożyczyli. Izraelici poprosili Aarona o stworzenie nowego boga, ktoremu mogliby oddawać cześć. Aarona intencją było pokazać im Pana ale oni czcili go jak zupełnie inne bóstwo.
http://www.biblegateway.com/passage/?book_id=2&chapter=32&version=12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2007 o 12:26, hans olo napisał:

Aarona intencją było pokazać im Pana ale oni czcili go jak zupełnie inne bóstwo.

Zupełnie inne bóstwo powiadasz? "I powiedzieli: "Izraelu, oto bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej". A widząc to Aaron kazał postawić ołtarz przed nim i powiedział: "Jutro będzie uroczystość ku czci Pana". Wstawszy wcześnie rano, dokonali całopalenia i złożyli ofiary biesiadne. I usiadł lud, aby jeść i pić, i wstali, żeby się bawić." (Wj 32,4-6) Dla nich to był wizerunek JHWH.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2007 o 12:34, minimysz napisał:

> Aarona intencją było pokazać im Pana ale oni czcili go jak zupełnie inne bóstwo.
Zupełnie inne bóstwo powiadasz? "I powiedzieli: "Izraelu, oto bóg twój, który cię wyprowadził
z ziemi egipskiej". A widząc to Aaron kazał postawić ołtarz przed nim i powiedział: "Jutro
będzie uroczystość ku czci Pana". Wstawszy wcześnie rano, dokonali całopalenia i złożyli ofiary
biesiadne. I usiadł lud, aby jeść i pić, i wstali, żeby się bawić." (Wj 32,4-6) Dla nich to
był wizerunek JHWH.

"Izraelu, oto bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej".
Jest róznica miedzy bogiem a Bogiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli cytujesz tekst to pisz to poprawnie, bo się czytelnicy gubią.
To że nie uznajesz Boga i piszesz jego imię z małej litery to ja to już nie będę wnikał ale jak już cytujesz to pisownia wielką literą chyba ci nic złego nie zrobi??, hę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2007 o 12:37, hans olo napisał:

Jest róznica miedzy bogiem a Bogiem.

Teoretycznie tak, ale zauważ, że Aaron powiedział "Jutro będzie uroczystość ku czci Pana". Poza tym gdyby autor księgi nazwał cielca którymś z przydomków JHWH, popełniłby świętokradztwo i zostałby ukamienowany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2007 o 12:52, Sareavok1 napisał:

Jeżeli cytujesz tekst to pisz to poprawnie, bo się czytelnicy gubią. /ciach/

Zanim zaczniesz pisać głupoty, zajrzyj może do swojego egzemplarza Biblii i zobacz jaką literą w tym tekście zaczyna się slowo "bóg"...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ahh przepraszam zasugerowałem się czymś innym.
A pro po tekstu tam są bogowie w innym przekładzie, więc była to raczej stylizacja na wiarę politeistyczną
z Egiptu. Izraelici sami nawet mówili aby powrócić do kraju który ich niewolił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>/.../> No jako katolik chyba pownieneś wiedzieć takie rzeczy, czyż nie?
Ty zaś władasz językiem polskim, ale polonistą nie jesteś i szukasz czasem rady u bieglejszych w tej materii od siebie, czyż nie?
Ja zaś jestem katolikiem, ale nie teologiem, wszystkich sekretów wiary nie zgłębiłem, pism świętych Starego i Nowego Testamentu na pamięć nie znam. Musiałbym w nich szukać odpowiedzi co i Ty możesz łatwo uczynić. Czemu więc zmuszasz mnie, abym za Ciebie to robił i gotowce Ci dawał, a ty tylko będziesz dalej wątpił?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2007 o 13:19, Sareavok1 napisał:

... wiaro w coś czego się nie wie, to absurd jak nie znasz dogmatów swojej wiary to znaczy
że wierzysz ślepo gdyż
nie masz ku temu podstaw.



nie ślędzę dyskusji na bierząco, ale to co napisałeś zastanowiło mnie.

W to co się wie nie trzeba wierzyć bo się wie,
wiem że jestem człowiekiem,
wiem że mam klawiaturę przed sobą,
nie muszę w to wierzyć,
natomiast wierzyć można w coś co jest poza moją "wiedzą"

wierzę że będzie dobrze (choć tego nie wiem)
wierzę że moja ukochana drużyna wygra (choć tego nie wiem)
wierzę że mój syn będzie szczęśliwy w przyszłości (choć tego nie wiem)
wierzę że Bóg istnieje (choć tego nie wiem)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2007 o 23:15, hans olo napisał:

To nie jest zakaz robienia wizerunków Boga tylko pomniejszych bożków. Takich jak bóg słońca
(tego co jest na niebie wysoko), bóg mórz i oceanów (tego co jest na ziemii nisko). Odnosiło
się to do buntujących się w czasie wędrówki Żydów, którzy powoli przestawali wierzyć w ziemię
obiecaną i zaczynali czcić bożków.


Zaczynam sumiennie (w miare) czytać posty i odnosze się do Twojej interpretacji.

Cuż, wydaje mi się ona troche naciągana, może dlatego, że nie znam za dobrze ST i nie znam innego fragmentu z którego możnaby było wywnioskować iż zwrot "żadnego obrazu" w tym przykazaniu oznacza "żadnego obrazu pomniejszego bożka". Różnica jest ogromna, prawda?

Jeszcze jedno pytanie dla znawców religii mojżeszowej: jak odnosili się do tego nakazu sami Żydzi? Czy mieli całkowity zakaz tworzenia jakichkolwiek obrazów, czy ograniczali się tylko do "pomniejszych bożków"? Pytam, bo wydaje mi się, że to dosyć ważna kwestia w tej sprawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2007 o 14:38, Grushmar napisał:

Chyba te instrukcje wam pomagą co?

No widzisz, szybko się uczysz. Jest wiele obietnic, które pomagają zrozumieć Pismo Święte i cel bożego działania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować