Zaloguj się, aby obserwować  
Andrij

Bóg - istnieje czy jest wymysłem ludzkiej wyobraźni

29477 postów w tym temacie

Dnia 12.05.2007 o 15:23, KrzysztofMarek napisał:

> > > > > > > /.../ > > przedstaw niezbity dowod na to ze nie zamordowales
10 osob w ciagu swojego zycia. /.../
Na jedną osobę już masz dowód: nie zabiłem Szerszenia45 - wypowiada się na forum. Na drugą
osobę tez łatwy dowód: nie zabiłem Ciebie (bo żyjesz), czyli 20% wymaganego dowodu już masz
;-P Mam dowodzić dalej? ;-P


nie, juz nie musisz. wierze ci ze nikogo nie masz na sumieniu

proponowal bym jednak troche podszkolic matematyke, tak zaczynajac od poziomu jakiejs 7-mej klasy podstawowki :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.05.2007 o 15:23, KrzysztofMarek napisał:

Na jedną osobę już masz dowód: nie zabiłem Szerszenia45 - wypowiada się na forum. Na drugą
osobę tez łatwy dowód: nie zabiłem Ciebie (bo żyjesz), czyli 20% wymaganego dowodu już masz
;-P Mam dowodzić dalej? ;-P


nie, juz nie musisz. wierze ci ze nikogo nie masz na sumieniu

proponowal bym jednak troche podszkolic matematyke, poczynajac od rachunku prawdopodobienstwa :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.05.2007 o 15:44, Buzzard napisał:

> > > > > > > > /.../
proponowal bym jednak troche podszkolic matematyke, tak zaczynajac od poziomu jakiejs 7-mej
klasy podstawowki :D

Nie czuję potrzeby. Czyżby, twoim zdaniem, 2 osoby na 10 osób nie stanowiły 20% całości zbioru? No, jeśli nie, to może faktycznie powinienem się podszkolić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.05.2007 o 19:15, TetraGramaton napisał:

Ty w ogóle nie umiesz czytać ze zrozumieniem. Gdzie jest napisane, że Ojciec przyjdzie po swój
lud??

Ty w ogóle nie umiesz czytać ze zrozumieniem. Gdzie ja napisałem, że Ojciec przyjdzie po swój lud?
Relację między Bogiem, a Jezusem przedstawia Daniel w 7 rozdziale:
"13 Patrzałem w nocnych widzeniach:
a oto na obłokach nieba przybywa
jakby Syn Człowieczy6.
Podchodzi do Przedwiecznego
i wprowadzają Go przed Niego.
14 Powierzono Mu panowanie,
chwałę i władzę królewską,
a służyły Mu wszystkie narody, ludy i języki.
Panowanie Jego jest wiecznym panowaniem,
które nie przeminie,
a Jego królestwo nie ulegnie zagładzie."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.05.2007 o 12:59, VictoriaKinger napisał:

Napisałeś tu ważną rzecz: Stwórcą mógł być Zeus. Ludzie więc gubią się i nie wiedzą jaką religię
wybrać...A po za tym po co jest tyle religii? Niech będzie jedna i koniec, a nie taka plątanina,
która wywołała wiele wojen i przyczyniła się do śmierci wielu niewinnych osób...

Zgadzam się. Tylko, którą religię wybrać? Judaizm, chrześcijaństwo czy islam (wszystkie te religie czczą tego samego Boga)? Patrząc na to z logicznego punktu widzenia najbliżej prawdy jest judaizm. Dlaczego? Chrześcijaństwo, jak wiadomo początkowo judaistyczna sekta, potem odeszła od swoich korzeni dodając nowe, obce judaizmowi prawdy wiary. Anthony Buzzard [współautor Doctrine of the Trinity, Christianity’s Self-Inflicted Wound] zauważył, że...
"Ściśle mówiąc Trójca wyszła z gnostyckiego platonizmu drugiego wieku i doszła do pełnego rozkwitu w Kościele Rzymskim w 325 roku. Jest tak naprawdę grecką doktryną".
Natomiast co do islamu. Islam jako "kontynuacja i uzupełnienie" biblii powinien być z nią zgodny. I nie mówię tylko o Tanach (Stary Testament), ale także o Nowym Testamencie. Wg islamu Jezus nie umarł na krzyżu, bo "Bóg był z Nim". Poza tym muzułmanie, z jednej strony uważają Jezusa za jednego z najważniejszych proroków, a nie spożywają "nieczystych pokarmów".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.05.2007 o 22:42, Luke Shadow napisał:

Zgadzam się. Tylko, którą religię wybrać? Judaizm, chrześcijaństwo czy islam (wszystkie te
religie czczą tego samego Boga)?


Ponieważ bóg Allah jest uznawany i czczony przez mahometan, wyznawców religii muzułmańskiej, zamiast Trójjedynego Boga i wcielenia wiecznego Słowa, tenże Allah nie jest tym samym, kim jest Bóg i Ojciec Jezusa Chrystusa, jedynego Pośrednika między Bogiem a człowiekiem. A zatem muzułmanie i chrześcijanie nie wierzą w tego samego Boga.
/Jego Ekscelencja Biskup Gerhard Ludwig Müller

Dnia 12.05.2007 o 22:42, Luke Shadow napisał:

"Ściśle mówiąc Trójca wyszła z gnostyckiego platonizmu drugiego wieku i doszła do pełnego rozkwitu
w Kościele Rzymskim w 325 roku. Jest tak naprawdę grecką doktryną".


Bzdura. W 325r. została uroczyście ogłoszona i nie jest grecką doktryną (chyba że PŚ spisali grecy).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.05.2007 o 22:52, Mogrim napisał:

A zatem
muzułmanie i chrześcijanie nie wierzą w tego samego Boga.
/Jego Ekscelencja Biskup Gerhard Ludwig Müller

A ja zawsze myślałem, że wszystkie te religie wyznają Boga Abrahama, Boga Izaaka, Boga Jakuba. Tego, który wyprowadził Izraelitów z niewoli Egipskiej i tego, który zawarł przymierze z Abrahamem.

Dnia 12.05.2007 o 22:52, Mogrim napisał:

Bzdura. W 325r. została uroczyście ogłoszona i nie jest grecką doktryną (chyba że PŚ spisali
grecy).

A co tam jest napisane? Drugi wiek trwa od 101 do 200 roku. W 325 roku (pierwsza połowa czwartego wieku) została uroczyście ogłoszona = doszła do pełnego rozkwitu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.05.2007 o 22:59, Luke Shadow napisał:

A ja zawsze myślałem, że wszystkie te religie wyznają Boga Abrahama, Boga Izaaka, Boga Jakuba.
Tego, który wyprowadził Izraelitów z niewoli Egipskiej i tego, który zawarł przymierze z Abrahamem.


Nie wierzą w Boga Jezusa i w Boga Ducha Świętego.

Dnia 12.05.2007 o 22:59, Luke Shadow napisał:

A co tam jest napisane?


Że Ojciec, Syn i Duch to Bóg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.05.2007 o 23:03, Mogrim napisał:

Nie wierzą w Boga Jezusa i w Boga Ducha Świętego.

Nie wierzą. Ale to są różnice w pojmowaniu, a nie w czczeniu Boga. Mówiąc, że żydzi, chrześcijanie i muzułmanie czczą innego Boga poniekąd zaprzecza się biblii.
"22 Wy czcicie to, czego nie znacie, my czcimy to, co znamy (czyli dla chrześcijan jest to Bóg Ojciec, dla Żydów HaSzem, dla muzułmanów Allah, co znaczy po prostu bóg), ponieważ zbawienie bierze początek od Żydów." J, 4, 22.
A Żydzi nie znali trójjedynego Boga, tak więc nie można powiedzieć, że nie wierzą w tego samego Boga.

Dnia 12.05.2007 o 23:03, Mogrim napisał:

Że Ojciec, Syn i Duch to Bóg.

Ale to co napisałeś, nie jest sprzeczne z tym, co ja zacytowałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.05.2007 o 23:09, Luke Shadow napisał:

"22 Wy czcicie to, czego nie znacie, my czcimy to, co znamy (czyli dla chrześcijan jest to
Bóg Ojciec, dla Żydów HaSzem, dla muzułmanów Allah, co znaczy po prostu bóg), ponieważ zbawienie
bierze początek od Żydów." J, 4, 22.


Ano bierze.

Dnia 12.05.2007 o 23:09, Luke Shadow napisał:

A Żydzi nie znali trójjedynego Boga, tak więc nie można powiedzieć, że nie wierzą w tego samego
Boga.


Oczywiście, że nie znali. Ale kiedy Bóg objawił prawdę o swojej Trójjedynej naturze, mogli go poznać; odrzucili go. Teraz nie można mówić, że go nie znają. Znają, ale nie wierzą w Niego. We Mszy Wszechczasów (ryt Trydencki) modli się nawet o nawrócenie "zaślepionych Judajczyków". W tłumaczeniu z łaciny: „Wszechmogący, wieczny Boże, Ty nie odmawiasz Swego miłosierdzia także Judajczykom, wysłuchaj naszych modlitw za ten zaślepiony lud. Niech zaznawszy światła Twej prawdy, którym jest Chrystus, zostanie wybawiony ze swoich ciemności. Przez tegoż Pana”.

Dnia 12.05.2007 o 23:09, Luke Shadow napisał:

Ale to co napisałeś, nie jest sprzeczne z tym, co ja zacytowałem.


Jest, bo wg Ciebie Trójca wywodzi się z gnostyckiego platonizmu, a wg mnie z PŚ.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.05.2007 o 23:19, Mogrim napisał:

Oczywiście, że nie znali. Ale kiedy Bóg objawił prawdę o swojej Trójjedynej naturze, mogli
go poznać; odrzucili go.

A kiedy to Bóg objawił prawdę o swej trójjedynej naturze? Jak dla mnie to po prostu posłał na świat obiecanego Mesjasza.

Dnia 12.05.2007 o 23:19, Mogrim napisał:

Jest, bo wg Ciebie Trójca wywodzi się z gnostyckiego platonizmu, a wg mnie z PŚ.

Hmm... Może inaczej. Żeby na podstawie PŚ wywnioskować, że istnieje coś takiego jak Trójca potrzebny był inny styl myślenia niż żydowski. Hellenizacja odegrała w tym procesie kluczową rolę. Nawet dzisiaj żyją Żydzi, którzy opierają się na NT, a wierzą w jednoosobowego Boga i Jezusa Mesjasza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.05.2007 o 22:42, Luke Shadow napisał:


> Napisałeś tu ważną rzecz: Stwórcą mógł być Zeus. Ludzie więc gubią się i nie wiedzą jaką
religię
> wybrać...A po za tym po co jest tyle religii? Niech będzie jedna i koniec, a nie taka
plątanina,
> która wywołała wiele wojen i przyczyniła się do śmierci wielu niewinnych osób...
Zgadzam się. Tylko, którą religię wybrać? Judaizm, chrześcijaństwo czy islam (wszystkie te
religie czczą tego samego Boga)? Patrząc na to z logicznego punktu widzenia najbliżej prawdy
jest judaizm. Dlaczego? Chrześcijaństwo, jak wiadomo początkowo judaistyczna sekta, potem odeszła
od swoich korzeni dodając nowe, obce judaizmowi prawdy wiary. Anthony Buzzard [współautor Doctrine
of the Trinity, Christianity’s Self-Inflicted Wound] zauważył, że...
"Ściśle mówiąc Trójca wyszła z gnostyckiego platonizmu drugiego wieku i doszła do pełnego rozkwitu
w Kościele Rzymskim w 325 roku. Jest tak naprawdę grecką doktryną".
Natomiast co do islamu. Islam jako "kontynuacja i uzupełnienie" biblii powinien być z nią zgodny.
I nie mówię tylko o Tanach (Stary Testament), ale także o Nowym Testamencie. Wg islamu Jezus
nie umarł na krzyżu, bo "Bóg był z Nim". Poza tym muzułmanie, z jednej strony uważają Jezusa
za jednego z najważniejszych proroków, a nie spożywają "nieczystych pokarmów".


Zapomniałeś czegoś napisać, gościu. Judaizm i chrześcijaństwo to jedna i ta sama religia. Tylko, że ci, co wyznają judaizm nie wierzą w Chrystusa. Hm, nie dało by się połączyć tych religii? Byłby łatwiejszy wybór...A! I protestantyzm to też coś takiego jak chrześcijaństwo. Dobrze by było, gdyby połączyło się te religie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.05.2007 o 23:25, Luke Shadow napisał:

A kiedy to Bóg objawił prawdę o swej trójjedynej naturze? Jak dla mnie to po prostu posłał
na świat obiecanego Mesjasza.


W Nowym Testamencie.

Dnia 12.05.2007 o 23:25, Luke Shadow napisał:

Hmm... Może inaczej. Żeby na podstawie PŚ wywnioskować, że istnieje coś takiego jak Trójca
potrzebny był inny styl myślenia niż żydowski.


Żeby coś takiego wywnioskować trzeba przede wszystkim myśleć. Wyraźnie napisano, że Jezus i Duch to Bóg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.05.2007 o 11:33, VictoriaKinger napisał:

Zapomniałeś czegoś napisać, gościu. Judaizm i chrześcijaństwo to jedna i ta sama religia. Tylko,
że ci, co wyznają judaizm nie wierzą w Chrystusa. Hm, nie dało by się połączyć tych religii?


A jak ty chcesz je połączyć? Nie można połączyć czegoś, co się diametralnie różni.

Dnia 13.05.2007 o 11:33, VictoriaKinger napisał:

Byłby łatwiejszy wybór...


Zlikwidować wszystkie religie i będzie po problemie... tu nie chodzi o łatwość wyboru, religia to nie towar...

>A! I protestantyzm to też coś takiego jak chrześcijaństwo. Dobrze by było, gdyby połączyło się te religie.

Tu akurat sprawa jest prosta. Protestanci mogą się połączyć z prawdziwym chrześcijaństwem przez powrót do Stolicy Apostolskiej w Rzymie i uznanie władzy Papieża.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Dnia 13.05.2007 o 11:46, Mogrim napisał:

Tu akurat sprawa jest prosta. Protestanci mogą się połączyć z prawdziwym chrześcijaństwem przez
powrót do Stolicy Apostolskiej w Rzymie i uznanie władzy Papieża.

A Protestanci to nie Chrześcijanie? Katolicy są prawdziwsi? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.05.2007 o 11:46, Mogrim napisał:

> Zapomniałeś czegoś napisać, gościu. Judaizm i chrześcijaństwo to jedna i ta sama religia.
Tylko,
> że ci, co wyznają judaizm nie wierzą w Chrystusa. Hm, nie dało by się połączyć tych religii?


A jak ty chcesz je połączyć? Nie można połączyć czegoś, co się diametralnie różni.

> Byłby łatwiejszy wybór...

Zlikwidować wszystkie religie i będzie po problemie... tu nie chodzi o łatwość wyboru, religia
to nie towar...

>A! I protestantyzm to też coś takiego jak chrześcijaństwo. Dobrze by było, gdyby połączyło
się te religie.

Tu akurat sprawa jest prosta. Protestanci mogą się połączyć z prawdziwym chrześcijaństwem przez
powrót do Stolicy Apostolskiej w Rzymie i uznanie władzy Papieża.


Gdyby zlikwidowało się wszystkie religie, człowiek utraciłby wiarę w siebie, bo nie miałby w kogo wierzyć, w kogoś, komu można się zwierzyć i powierzyć wszystkie swoje problemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.05.2007 o 11:43, Mogrim napisał:

W Nowym Testamencie.

W Nowym Testamencie Bóg posłał na świat Mesjasza.

Dnia 13.05.2007 o 11:43, Mogrim napisał:

Żeby coś takiego wywnioskować trzeba przede wszystkim myśleć. Wyraźnie napisano, że Jezus i
Duch to Bóg.

Gdzie tak napisano? Gdyby było wyraźnie napisane, nie byłoby Unitarian, Świadków Jehowy etc.

VictoriaKinger

Dnia 13.05.2007 o 11:43, Mogrim napisał:

Zapomniałeś czegoś napisać, gościu. Judaizm i chrześcijaństwo to jedna i ta sama religia.

Od kiedy? Wg judaizmu Mesjasz nie jest Bogiem, wg chrześcijaństwa jest. Nadal twierdzisz, że to ta sama religia?

>Tylko, że ci, co wyznają judaizm nie wierzą w Chrystusa
Nie wszyscy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.05.2007 o 11:56, VictoriaKinger napisał:

Gdyby zlikwidowało się wszystkie religie, człowiek utraciłby wiarę w siebie, bo nie miałby
w kogo wierzyć, w kogoś, komu można się zwierzyć i powierzyć wszystkie swoje problemy.


A ja się pytam, jak i po co chcesz cokolwiek łączyć. Jak chcesz połączyć Żyda który nie wierzy w Trójcę z chrześcijaninem który ją uznaje? Bez przesady. Luternaizm i prawosławie są obecnie nie do połączenia, co dopiero mówić o chrześcijaństwie i judaiźmie.
Jeden chce swoje problemy powierzyć Jezusowi, inny Allahowi - więc nie ma sensu kombinować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.05.2007 o 14:23, Mogrim napisał:

> Gdyby zlikwidowało się wszystkie religie, człowiek utraciłby wiarę w siebie, bo nie miałby

> w kogo wierzyć, w kogoś, komu można się zwierzyć i powierzyć wszystkie swoje problemy.


A ja się pytam, jak i po co chcesz cokolwiek łączyć. Jak chcesz połączyć Żyda który nie wierzy
w Trójcę z chrześcijaninem który ją uznaje? Bez przesady. Luternaizm i prawosławie są obecnie
nie do połączenia, co dopiero mówić o chrześcijaństwie i judaiźmie.
Jeden chce swoje problemy powierzyć Jezusowi, inny Allahowi - więc nie ma sensu kombinować.


Racja, najlepiej się nie wtrącać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.05.2007 o 11:51, gaax napisał:

/.../
> Tu akurat sprawa jest prosta. Protestanci mogą się połączyć z prawdziwym chrześcijaństwem
przez
> powrót do Stolicy Apostolskiej w Rzymie i uznanie władzy Papieża.
A Protestanci to nie Chrześcijanie? Katolicy są prawdziwsi? :)


Protestanci, jako że nie uznają Namiestnika Chrystusa, czyli biskupa rzymskiego, nie są w pełnej jedności z Kościołem Chrystusowym, który trwa w Kościele Katolickim.

Luke Shadow

Dnia 13.05.2007 o 11:51, gaax napisał:

W Nowym Testamencie Bóg posłał na świat Mesjasza.


Między innymi.

Dnia 13.05.2007 o 11:51, gaax napisał:

Gdzie tak napisano? Gdyby było wyraźnie napisane, nie byłoby Unitarian, Świadków Jehowy etc.


Jest wyraźnie napisane, a to że świadkowie Jehowy są zaślepiony fałszerzami Pisma to już osobna sprawa.
Na początku było Słowo,
a Słowo było u Boga,
i Bogiem było Słowo
A Słowo stało się ciałem
i zamieszkało wśród nas.
I oglądaliśmy Jego chwałę,
chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca.

Słowo było Bogiem, Słowo stało się ciałem i zamieszkało pośród nas - jako Jezus Chrystus - Bóg - Słowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować