Zaloguj się, aby obserwować  
Andrij

Bóg - istnieje czy jest wymysłem ludzkiej wyobraźni

29477 postów w tym temacie

Dnia 10.03.2008 o 21:06, AgayKhan napisał:

Bez odbioru. Powtarzam, to bez sensu. Ty nie rozumiesz, co sie do ciebie ,biedny misiu,
pisze.


Ja wiem, bogaty misiu, że ciebie boli to, że wszelkie próby obrony protestantyzmu kończą się twoją kompromitacją, bo jakby nie było nie da się bronić czegoś, co jest wewnętrznie sprzeczne, a kilkadziesiąt tysięcy odłamów niestety różni się bardzo. Nawet luteranizmu porządnie obronić nie potrafisz, bo wychodzą takie kwiatki jak u Szwedów. A pisz sobie, że nie rozumiem - ja wiem, że ciebie twój brak argumentów boli i nic innego napisać nie możesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.03.2008 o 21:04, squeglee napisał:

Znów coś sprostuję: kapłaństwo jako takie w luteranizmie w ogóle nie istnieje. Nie ma
święceń, kapłan nie różni się od wiernego niczym prócz skończonej teologii i jakiegoś
tam obrzędu.

W Szwecji pastor w nie musi nawet wierzyć w Boga, wystarczy, że przejdzie jakiś tam kurs.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.03.2008 o 21:21, Radykał napisał:

W Szwecji pastor w nie musi nawet wierzyć w Boga, wystarczy, że przejdzie jakiś tam kurs.


Trzeba im oddać honor i przyznać, że trwa aż 3 miesiące!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Według mnie Bóg istnieje ale mnie osobiście zraża sam kościół. Dlaczego? Ponieważ mam być w tym roku bierzmowany i żeby się dostać musiałem zdawać pytania to jest tylko zniechęcanie młodzieży do przychodzenia do kościoła. A tak pozatym na jednym z bloków widziałem napis Bóg tak kościół nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Człowieku, jak ty nie potrafisz przeczytać ze zrozumieniem, że luteranie uważają, iż podczas komuni spożywają prawdziwe ciało i krew, to co ja mam na takie "argumenty" z twojej strony powiedzieć? Twierdzisz, że nie mam argumentów, ale tu rece opadają. I na dodatek idziesz w uparte, że nie ma tak w wyznaniu wiary luterańskiej. Kompromitujesz sie i tyle. Szkoda marnować czasu na puste dysputy z kimś, kto przekonany o swej nieomylności nie potrafi przyjąc do wiadomości faktów. Po raz kolejny zresztą.
A luteranie nie są mojimi "ukochanymi". Tak samo nie są "ukochanymi" katolicy.
I kolejny raz nie potrafisz czytać ze zrozumieniem: wszyscy , którzy uważają się za niemylnych, nie mają wątpliwości, są gotowi popełniac zbrodnie. Wszyscy bez wyjatku, niezależnie od wyznania. Ale wątpię, żebyś to pojął.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.03.2008 o 21:27, KOREKTBG napisał:

Według mnie Bóg istnieje ale mnie osobiście zraża sam kościół.

Z zasadzie to u mnie jest podobnie.

Dnia 10.03.2008 o 21:27, KOREKTBG napisał:

Dlaczego?

W moim przypadku nie podoba mi się monopol na zbawienie.

Dnia 10.03.2008 o 21:27, KOREKTBG napisał:

Ponieważ mam być w tym roku bierzmowany i żeby się dostać musiałem zdawać pytania

Ja też musiałem się tego nauczyć. Co prawda metodą zzz (zakuj, zdaj, zapij), ale fakt jest faktem.

Dnia 10.03.2008 o 21:27, KOREKTBG napisał:

to jest tylko zniechęcanie młodzieży do przychodzenia do kościoła.

Chyba nie widziałeś prawdziwego zniechęcania – czytanie długich, nudnych i niezrozumiałych listów. Pytanie z katechizmu te jeszcze nic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.03.2008 o 22:13, AgayKhan napisał:

Człowieku, jak ty nie potrafisz przeczytać ze zrozumieniem, że luteranie uważają, iż
podczas komuni spożywają prawdziwe ciało i krew, to co ja mam na takie "argumenty"
z twojej strony powiedzieć?


Misiaczku - czytać ze zrozumieniem ty nie potrafisz. Chyba ci wyraźnie napisałem, że sami luteranie się różnią między sobą. Tak samo jak jedne odłamy luteranów uważają homoseksualizm za grzech, a inne udzielają błogosławieństw takim "małżeństwom". Wiem, że trudno ci się z tym pogodzić, ale to nie mój problem.

Dnia 10.03.2008 o 22:13, AgayKhan napisał:

Po raz kolejny zresztą.


Mam ci przypominać, kto się kompromitował całkiem niedawno? Przytaczać twoje bajki o teściowej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.03.2008 o 23:01, Mogrim napisał:

Misiaczku - czytać ze zrozumieniem ty nie potrafisz. Chyba ci wyraźnie napisałem, że
sami luteranie się różnią między sobą.

Dziecino:
Księgi wyznania kościoła luterańskiego, Bielsko-Biała 2003, strona 51, luteranie tu = Kościól Ewangelicko -augsburski. I rozumiesz słowo "nie wszyscy" ? Czy za trudno?
Przypomnieć ci twoją bajkę, że relikwie nie są sprzedawane?
Nie kompromituj się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Słyszał ktoś o takim poglądzie że człowiek nie otrzymuje swojej duszy po przyjściu na świat ale zapracowuje na nią poprzez cierpienie i modlitwę? Jeżeli ktoś wie czyja to filozofia/pogląd to byłbym bardzo wdzięczny gdyby podał nazwisko tej osoby bo sam nie wiem, obiło mi się coś takiego o uszy i jestem ciekawy czyje to przemyślenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.03.2008 o 23:07, AgayKhan napisał:

Księgi wyznania kościoła luterańskiego, Bielsko-Biała 2003, strona 51, luteranie tu =
Kościól Ewangelicko -augsburski. I rozumiesz słowo "nie wszyscy" ?


A gdzie się to słowo u ciebie berbeciu drogi pojawiło? Ile razy mam ci powtarzać, aż dotrze to do twojego łebka, że ja chcę wiedzieć o których luteranach konkretnie mówisz - bo bronisz wyznania o którym masz marną wiedzę. Odłamy luterańskie pojmują Eucharystię w przeróżny sposób, tak samo jak mnóstwo innych spraw.

Dnia 10.03.2008 o 23:07, AgayKhan napisał:

Przypomnieć ci twoją bajkę, że relikwie nie są sprzedawane?
Nie kompromituj się.


A od kiedy stwierdzenie, że Kościół nie sprzedaje relikwii i zakazuje tego procederu jest bajką? Jeśli ktoś się w tamtej dyskusji skompromitował, to ty. Mam ci przypominać w ilu miejscach się ośmieszyłeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę od siebie, że pół roku poznawałem "Kościół" E-A i wiedziałem na pewno więcej niż przeciętni polscy luteranie, ale i tak bardzo mało. Istota Komunii Św. w luteranizmie jest skomplikowana!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak można zadawać takie pytania? Oczywiście, że NIE JESTEM wymysłem ludzkiej wyobraźni! ;)

A poważniej rzecz traktując: upartość, wytrwałość, zawziętość i zmasowana liczba, w jakiej ludzie wciąż oddają się różnym formom religii skłoniły mnie do założenia, że zdecydowana większość ludzi POTRZEBUJE tej formy aktywności. I prawdę mówiąc, nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie pewno ALE.

Historia pokazuje, że religia jako taka trwa niezmordowanie, a jedyne co się w niej zmienia, to obiekt kultu. Wynika stąd wniosek, że obiekt/obiekty kultu przesądzają o tym, czy religia staje się pozytywnym, budującym zjawiskiem, czy też katastrofalną mizerią. Wszelkie monoteizmy wyglądają mi na socjotechniczny trik, mający odrzeć ludzi z ich intelektualnych możliwości i woli stawiania oporu. Gdyby jednak dokonano ponownej zamiany obiektu kultu z jakiegoś nierealnego, nielogicznego bożyszcza na coś, co istnieje i z czego czerpiemy realne korzyści: np. na kult natury, pewnie wielu ateistów ze zdroworozsądkowych przyczyn chętnie uznałoby taką religię za swoją. Obiektom bowiem jakiegokolwiek kultu generalnie dzieje się bardzo dobrze, a gdyby stało się dobrze temu, co daje nam życie, pewnie i nam - siłą sprzężenia zwrotnego - stałoby się równie dobrze.

Tymczasem miliony ludzi marnują czas dla jakichś wydumanych stworzeń, które mają służyć tylko grupce facetów w kieckach i wnoszą więcej nieporozumień niż porządku.
Co za marnotrawstwo religijnego potencjału na rzecz grupki uprzywilejowanych, podczas gdy z religijnego afektu korzyści mogliby czerpać wszyscy: ludzie, środowisko, świat fauny i flory. Nauka nie musiałaby walczyć z kreacjonistami, mogłaby rozwijać skrzydła i swoje zainteresowanie w przyrodzie. Serce się kraja, patrząc na tę stratę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.03.2008 o 23:43, Nyx8 napisał:

Tymczasem miliony ludzi marnują czas dla jakichś wydumanych stworzeń, które mają służyć
tylko grupce facetów w kieckach i

Gry komputerowe tylko marnują czas, mają służyć tylko grupie producentów w garniturkach...

Dnia 10.03.2008 o 23:43, Nyx8 napisał:

wnoszą więcej nieporozumień niż porządku.

Inne rzeczy też wnoszą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.03.2008 o 23:43, Nyx8 napisał:

Gdyby jednak dokonano ponownej zamiany obiektu kultu
z jakiegoś nierealnego, nielogicznego bożyszcza na coś, co istnieje i z czego czerpiemy
realne korzyści: np. na kult natury, pewnie wielu ateistów ze zdroworozsądkowych przyczyn
chętnie uznałoby taką religię za swoją. Obiektom bowiem jakiegokolwiek kultu generalnie
dzieje się bardzo dobrze, a gdyby stało się dobrze temu, co daje nam życie, pewnie i
nam - siłą sprzężenia zwrotnego - stałoby się równie dobrze.

Najwyraźniej ludziom łatwiej jest się zachwycać czymś nierealnym i zagłębiać się we własne wymysły. Poza tym nad taką naturą nikt nie mógłby sobie przypisywać monopolu, a nad takim bogiem już można.

A tak ogólnie, to dobrym pomysłem było by się skupić na czymś co mamy, a nie na czymś czego nigdy nie było. Zachwyt Einsteina złożonością wszechświata mógłby być dobrym tego przykładem, ale to niestety wymaga bardziej wyrafinowanego myślenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.03.2008 o 23:16, Mogrim napisał:

A gdzie się to słowo u ciebie berbeciu drogi pojawiło?

Kolejny raz pokazujesz arogancję i zwykłe trollowanie. Pytałeś się którzy protestańci nie uznają komunii za symbol, dostałeś odpowiedź, teraz znowu wmawiasz. Wierzę, że nie wynika to z twej bezmyślności jeno ze złośliwości.

Dnia 10.03.2008 o 23:16, Mogrim napisał:

> Przypomnieć ci twoją bajkę, że relikwie nie są sprzedawane?
> Nie kompromituj się.

Dnia 10.03.2008 o 23:16, Mogrim napisał:

A od kiedy stwierdzenie, że Kościół nie sprzedaje relikwii i zakazuje tego procederu
jest bajką? /.../

A to, że w instytucjach kościelnych są sprzedawane pod bokiem biskupów, dosłownie za płotem? Mogrim, to jest jeno i wyłącznie sofistyka. Kościól oficjalnie zakazał, ale czerpie z tego zyski i na to zezwala.
Zresztą ta dyskusja po raz kolejny pokazuje , że jesteś osobą, która nie potrafi cywilizowanie rozmawiać: wpierw twierdzisz, że żaden z kościołów protestanckich nie uważa, iż komunia jest realnym ciałem Jezusa , potem atakujesz, że uważałeś od początku, iż niektóre tak. Żenujące.
Odpiszesz teraz na ten post, jak zwykle z sposób arogancki i pozbawiony elementarnej kultury. Ja już nie bedę karmić trolla, więc możesz uznać, że masz ostatnie słowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.03.2008 o 20:50, DEH-Medivh napisał:

Kościół Katolicki postępuje dokładnie odwrotnie do tego, co postulowałeś... najważniejszy
jest tam udział w mszy (w budynku)...

O nim to inna "bajka", ale racja - rzeczywiście obraca kota ogonem swoimi naukami.

Dnia 09.03.2008 o 20:50, DEH-Medivh napisał:

No przecież wiem, że figurki są zabronione, ale miejsca ofiar musiały być wybrane wtedy
przez Boga...
Jeśli Chrystus uczył, że dobre miejsce na modlitwę to pokój (to jest jakiś wybór), w
którym jesteś sam,
to jakby pominął "namaszczanie świętością" jako warunek konieczny.

Nie wiem jak się ma "namaszczenie świętością", wogóle co to za termin ?

Dnia 09.03.2008 o 20:50, DEH-Medivh napisał:

Wierzą w Chrystusa, wierzą w tego samego Boga, nawet nieco zgodniej z Pismem niż Chrześcijanie...

...no nie sądzę gdyż ich Pismo to Koran a nie Biblia.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.03.2008 o 23:43, Nyx8 napisał:

Nauka nie musiałaby walczyć z kreacjonistami, mogłaby rozwijać skrzydła i swoje zainteresowanie w przyrodzie.
Serce się kraja, patrząc na tę stratę.

Mi się serce kraja jak widzę naukę rozwijającą się teraz. Nauka albo wiara - taki ma być wybór. Uznanie, że jedno z drugim się kłóci i nie może koegzystować to wyraz albo nieświadomości tego czym te sprawy są lub zbytniej pychy kogoś zakładającego konieczność takiego wyboru. Przyglądając sie efektom walki miedzy tymi dwoma obozami można być tylko pesymista w odniesieniu do przyszłości naszej rasy. Z jednej strony głupcy głoszący swoje strachliwe teorie wbrew rzeczywistości, z drugie zadufani postępowcy nie zważający na nic w pogoni za naukowym absolutem. Pod piętnem jednych i drugich ginie człowiek, ale w tej walce i tak nie ma to znaczenia...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.03.2008 o 22:13, AgayKhan napisał:

/.../. > I kolejny raz nie potrafisz czytać ze zrozumieniem: wszyscy , którzy uważają się za niemylnych,
nie mają wątpliwości, są gotowi popełniac zbrodnie. Wszyscy bez wyjatku, niezależnie
od wyznania. Ale wątpię, żebyś to pojął.

Pozwolę sobie wtrącić, że, w odróżnieniu od reszty "nieomylnych" papież jest nieomylny tylko w sprawach wiary...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.03.2008 o 07:07, AgayKhan napisał:

Kolejny raz pokazujesz arogancję i zwykłe trollowanie. Pytałeś się którzy protestańci
nie uznają komunii za symbol


W dalszym ciagu nie odpowiedziałeś, którzy dokładnie.

Dnia 11.03.2008 o 07:07, AgayKhan napisał:

A to, że w instytucjach kościelnych są sprzedawane pod bokiem biskupów, dosłownie za
płotem? Mogrim, to jest jeno i wyłącznie sofistyka. Kościól oficjalnie zakazał, ale
czerpie z tego zyski i na to zezwala.


W jakich instytucjach kościelnych sprzedaje się relikwie i skąd wiesz, że biskupi na to przyzwalają? Ładnie to tak uogólniać? I w jaki sposób Kościół czerpie z tego zyski?
Słyszałem o przypadku rozdawaniu pamiątek w postaci "relikwii trzeciej klasy" czyli przedmiotów które dotknęły innej relikwii i nie wiem, na ile podchodzi to pod ten zakaz. Całkiem niedawno "Niedziela" nazwała kard. Dziwisza relikwią drugiej kategorii więc wszystko jest możliwe.

Dnia 11.03.2008 o 07:07, AgayKhan napisał:

Zresztą ta dyskusja po raz kolejny pokazuje , że jesteś osobą, która nie potrafi cywilizowanie
rozmawiać: wpierw twierdzisz, że żaden z kościołów protestanckich nie uważa, iż komunia
jest realnym ciałem Jezusa


I dalej tak uważam, bo nie ma czegoś takiego jak "kościół" protestancki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować