Zaloguj się, aby obserwować  
Andrij

Bóg - istnieje czy jest wymysłem ludzkiej wyobraźni

29477 postów w tym temacie

Dnia 20.05.2009 o 21:39, Mogrim napisał:

Dalej:
Ja pytając o "twórcę" chrześcijaństwa i Kościoła: "Na pewno dla władzy i pieniędzy Chrystus
dał się ukrzyżować, a po nim męczeńską śmiercią zginęło 12 apostołów i kilkunastu kolejnych
papieży... :]"
Ty: "Nie wiem, nie znam osobiście Jezusa, apostołów i tych papieży, nigdy ich nie poznałem.
(...) Religia zawsze była maszynką do zdobywania pieniędzy i władzy"
Piszesz, że religia i Kościół zawsze były maszynką do zarabiania pieniędzy i władzy -
kiedy pytam o Chrystusa i męczenników, którzy ani władzy ani pieniędzy nie mieli - mówisz,

A ja zawsze sądziłem, że JC tylko podróżował i nauczał, a kult zwany chrześcijaństwem wytworzył się później.
Zresztę, czy to nie brzmi dziwnie: obiekt kultu jest jednocześnie twórcą religii. Jestem pewien, że JC nie o to chodziło.

Dnia 20.05.2009 o 21:39, Mogrim napisał:

że ich nie znasz. Skoro ich nie znasz, to na jakiej podstawie mówisz, że "zawsze"?
Nie znasz też nikogo prócz kilku duchownych żyjących tu i teraz, a mimo to swobodnie
piszesz "zawsze".

No, to "zawsze" to przesada, nawet w tej dziedzinie obowiazuje co najwyżej "często".

Dnia 20.05.2009 o 21:39, Mogrim napisał:

"skąd pomysł że to Jezus ją stworzył, a nie był tylko narzędziem do jej stworzenia"
Fail nr 3., którego nie warto komentować.

Ale ja bardzo chętnie się dowiem... bo mi wychodzi, że chrześcijaństwo zbudowano na bazie nauk JC, ale on sam nie organizował żadnego kultu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.05.2009 o 18:45, minimysz napisał:

> A co ? - może kult rozpoczął się od wybudowania świątyni przez Salomona ?
Świątyni? Skąd biedni pasterze mieliby środki na budowę świątyni?


Ahaa... no dobrze już dobrze widze że przeszłaś już do swojej rzeczywistości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.05.2009 o 22:22, zadymek napisał:

A ja zawsze sądziłem, że JC tylko podróżował i nauczał, a kult zwany chrześcijaństwem
wytworzył się później.


To źle myślałeś.

Dnia 20.05.2009 o 22:22, zadymek napisał:

Jestem pewien, że JC nie o to chodziło.


Na pewno wiesz, o co Mu chodziło i ani Biblia ani historia ci do tego niepotrzebna. Ile linijek miał tym razem artykuł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.05.2009 o 22:42, Mogrim napisał:

> A ja zawsze sądziłem, że JC tylko podróżował i nauczał, a kult zwany chrześcijaństwem
> wytworzył się później.
To źle myślałeś.

To jaka w tym wszystkim była rola Piotra, Pawła i innych? Czy błędem będzie uznanie Pawła z Tarsu za faktycznego twórcę chrześcijaństwa -nie wspominając o fakcie, że udowodniono, że ktoś taki w ogóle istniał
Z tego co słyszałem na początku chrześcijaństwo cienko przędło- ludzie się burzyli, mnożyły się podziały, kłocili się o sprawy obrzędowe, podobno nawet podważali istnienie JC ew jego nauki itd
Można sporo na ten temat dyskutować, nie ulega jednak wątpliwości, że to dopiero w pełni wykrystalizowany Kościół wkroczył na drogę komercjalizacji usług religijnych.

Dnia 20.05.2009 o 22:42, Mogrim napisał:

> Jestem pewien, że JC nie o to chodziło.
Na pewno wiesz, o co Mu chodziło i ani Biblia ani historia ci do tego niepotrzebna. Ile

Dobra, poprawiam się: odniosłem takie wrażenie:)
Za to nie rozumiem w czym pomogłaby mi tu historia? JC nie jest postacią historyczną.

Dnia 20.05.2009 o 22:42, Mogrim napisał:

linijek miał tym razem artykuł?

No to jeśli JC jednak zamierzał stworzyć własny kult, to chyba niezbyt dobrze o nim świadczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.05.2009 o 22:59, zadymek napisał:

To jaka w tym wszystkim była rola Piotra, Pawła i innych? Czy błędem będzie uznanie Pawła
z Tarsu za faktycznego twórcę chrześcijaństwa


Będzie błędem.

Dnia 20.05.2009 o 22:59, zadymek napisał:

-nie wspominając o fakcie, że udowodniono, że ktoś taki w ogóle istniał


Udowodniono? Przecież tu nie było czego udowadniać...

Dnia 20.05.2009 o 22:59, zadymek napisał:

Z tego co słyszałem na początku chrześcijaństwo cienko przędło- ludzie się burzyli, mnożyły
się podziały, kłocili się o sprawy obrzędowe, podobno nawet podważali istnienie JC ew
jego nauki itd


Tak trudno ci napisać "Jezus Chrystus", że musisz używać skrótu?
Herezje pojawiły się wcześnie, a i bez nich chrześcijanie nie mieli łatwo, bo ludzie nierozumiejący tej religii mieli w zwyczaju ją prześladować. Dobrze, że ty jesteś tylko internetowym trollem i nie stwarzasz realnego zagrożenia.

Dnia 20.05.2009 o 22:59, zadymek napisał:

Można sporo na ten temat dyskutować, nie ulega jednak wątpliwości, że to dopiero w pełni
wykrystalizowany Kościół wkroczył na drogę komercjalizacji usług religijnych.


Jak zwykle bełkot.

Dnia 20.05.2009 o 22:59, zadymek napisał:

No to jeśli JC jednak zamierzał stworzyć własny kult, to chyba niezbyt dobrze o nim świadczy.


Nie, Bóg nie chciał, żeby Jego kult istniał. To normalne.
Czy ty czasem myślisz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.05.2009 o 12:54, zadymek napisał:

Wg mnie kłóci się... przez brak treści, o których wspomniałeś -w podobny sposób Clegan
polecił mi wywieść, że duchowni przyczynili się do restauracji prawa rzymskiego: miałem
wyjść od faktu, że ...większość uczonych w tamtych czasach było duchownymi:)

No wybacz ale teraz to stwierdzam, że nie rozumiesz słowa pisanego. Odpowiedziałem swego czasu ale widać nie dość łopatologicznie jak się sprawa ma z glosatorami. Więc piszę wyraźnie: jako pierwszy w średniowieczu prawo rzymskie stosował Kościół.
Poza tym glosatorzy i postglosatorzy nie restaurowali prawa rzymskiego.
Unikasz książek woląc się posługiwać jakimiś tekstami na poziomie gimnazjum (bo to nie jest specjalistyczny naukowy portal o historii prawa - zatem teksty też nie są kompletne ani ścisłe) bo tak lepiej pasuje do z góry założonej tezy ? Można to skomentować w jeden sposób - domyśl się jaki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.05.2009 o 23:17, Clegan napisał:

No wybacz ale teraz to stwierdzam, że nie rozumiesz słowa pisanego. Odpowiedziałem swego

Wybaczam, mimo, że żadna ideologia mi tego nie nakazuje:)

Dnia 20.05.2009 o 23:17, Clegan napisał:

czasu ale widać nie dość łopatologicznie jak się sprawa ma z glosatorami. Więc piszę
wyraźnie: jako pierwszy w średniowieczu prawo rzymskie stosował Kościół.

No to stosował, ale chyba obaj rozumiemy różnice pomiędzy badaniem a stosowaniem, co?
To o czym w końcu mówimy o badaniu czy stosowaniu? Nie prościej napisać, że duchowni byli zaangażowani w badanie kodyfikacji justyniańskiej (ew jedno i drugie)?

Dnia 20.05.2009 o 23:17, Clegan napisał:

Poza tym glosatorzy i postglosatorzy nie restaurowali prawa rzymskiego.

OK, restauracja to nie najszczęśliwsze określenie.To jak to określić, bo "odkryli" bez cudzysłowów brzmi ...debilnie? Na pewno je studiowali, ale co oprócz tego?

Dnia 20.05.2009 o 23:17, Clegan napisał:

Unikasz książek woląc się posługiwać jakimiś tekstami na poziomie gimnazjum (bo to nie

Nie unikam, to one mnie unikają:) Ale jak którąś wreszcie dorwę... No cóż, stosuję dostępne źródła, a wy zamiast jasno powiedzieć, że są do bani, zarzucacie mi...sam nie wiem co.

Dnia 20.05.2009 o 23:17, Clegan napisał:

jest specjalistyczny naukowy portal o historii prawa - zatem teksty też nie są kompletne

No ale jak o czymś siepisze nawet skrótowo, to wypada wspomnieć o czymś co miało bardzo istotne znaczenie dla hasła, prawda? No to skoro takiej ważnej rzeczy tam nie znalazłem wyszłem z zalożenia, że albo źródło jest cienkie albo Mogrim. na razie wiem, że źródło o czymś nie wspomina, a jakiego kalibru jest to uchybienie. no, nawet o niczym można sierozpisywać na 500 stronach, mi idzie o rzeczy najwazniejsze. Cóż, poczytamy, ocenimy, zobaczymy...

Dnia 20.05.2009 o 23:17, Clegan napisał:

ani ścisłe) bo tak lepiej pasuje do z góry założonej tezy ? Można to skomentować w jeden

A ja nawet nie wiedziałem, że wysunąłem jakąś tezę.

Dnia 20.05.2009 o 23:17, Clegan napisał:

sposób - domyśl się jaki.

Jakkolwiek by to nie brzmiało, mnie nic nie rusza:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.05.2009 o 21:39, Mogrim napisał:

(...) Religia zawsze była maszynką do zdobywania pieniędzy i władzy"
Piszesz, że religia i Kościół zawsze były maszynką do zarabiania pieniędzy i władzy -
kiedy pytam o Chrystusa i męczenników, którzy ani władzy ani pieniędzy nie mieli - mówisz,
że ich nie znasz. Skoro ich nie znasz, to na jakiej podstawie mówisz, że "zawsze"?

Wiem że ciężko ci to przełknąć, ale Kościół nie ma monopolu na religię - radzę zacząć odróżniać pojęcia religia i Kościół.

Dnia 20.05.2009 o 21:39, Mogrim napisał:

"skąd pomysł że to Jezus ją stworzył, a nie był tylko narzędziem do jej stworzenia"
Fail nr 3., którego nie warto komentować.

Czemu? Ewangelia, cały Nowy testament - czy cokolwiek z tego napisał Jezus?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.05.2009 o 23:15, Mogrim napisał:

> -nie wspominając o fakcie, że udowodniono, że ktoś taki w ogóle istniał
Udowodniono? Przecież tu nie było czego udowadniać...

A, no tak, zapomniałem, że tu chodzi o wiarę.

Dnia 20.05.2009 o 23:15, Mogrim napisał:

> Z tego co słyszałem na początku chrześcijaństwo cienko przędło- ludzie się burzyli,
mnożyły się podziały, kłocili się o sprawy obrzędowe, podobno nawet podważali istnienie
JC ew jego nauki itd
Tak trudno ci napisać "Jezus Chrystus", że musisz używać skrótu?

JC wygląda lepiej:)

Dnia 20.05.2009 o 23:15, Mogrim napisał:

Herezje pojawiły się wcześnie, a i bez nich chrześcijanie nie mieli łatwo, bo ludzie
nierozumiejący tej religii mieli w zwyczaju ją prześladować. Dobrze, że ty jesteś tylko
internetowym trollem i nie stwarzasz realnego zagrożenia.

I po co się wysilać, mnie to nie rusza a już najmniej ze strony wojującego katolika. Co? Prześladowania chrześciajan trwają i czujemy się jak zaszczuty zwierzak:)

Dnia 20.05.2009 o 23:15, Mogrim napisał:

> Można sporo na ten temat dyskutować, nie ulega jednak wątpliwości, że to dopiero
w pełni wykrystalizowany Kościół wkroczył na drogę komercjalizacji usług religijnych.
Jak zwykle bełkot.

To bardzo...ogólna odpowiedź. Ale dobrze, skoro ten temat cięrazi, nie będę pytał, a nuż akurat ty nie jesteś "tylko internetowym trollem" i zechcesz mnie nawrócić na wasz stary dobry sposób:)

Dnia 20.05.2009 o 23:15, Mogrim napisał:

> No to jeśli JC jednak zamierzał stworzyć własny kult, to chyba niezbyt dobrze o
nim świadczy.
Nie, Bóg nie chciał, żeby Jego kult istniał. To normalne.

Jego kult juz wtedy istniał, po co mu następny?
Przyznaj, że dla kogoś kto nie widzi w JC boga nie będzie to takie oczywiste. Wtedy wychodzi całkiem sensowna teoria spiskowa o religii tworzonej dla władzy i zysku, oraz męczenniku, którego naukę wykorzystuje się do niezbyt szczytnych celów.

Dnia 20.05.2009 o 23:15, Mogrim napisał:

Czy ty czasem myślisz?

Nie, wcale.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.05.2009 o 00:20, rob006 napisał:

Wiem że ciężko ci to przełknąć, ale Kościół nie ma monopolu na religię - radzę zacząć
odróżniać pojęcia religia i Kościół.


Teraz w czym masz problem? Kościół głosi religię od 2000 lat. Należeli do niego apostołowie i męczennicy. Powtórzę to co napisałem:
Ja pytając o "twórcę" chrześcijaństwa i Kościoła: "Na pewno dla władzy i pieniędzy Chrystus dał się ukrzyżować, a po nim męczeńską śmiercią zginęło 12 apostołów i kilkunastu kolejnych papieży... :]"
Ty: "Nie wiem, nie znam osobiście Jezusa, apostołów i tych papieży, nigdy ich nie poznałem. (...) Religia zawsze była maszynką do zdobywania pieniędzy i władzy"
Piszesz, że religia i Kościół zawsze były maszynką do zarabiania pieniędzy i władzy - kiedy pytam o Chrystusa i męczenników, którzy ani władzy ani pieniędzy nie mieli - mówisz, że ich nie znasz. Skoro ich nie znasz, to na jakiej podstawie mówisz, że "zawsze"?
Nie znasz też nikogo prócz kilku duchownych żyjących tu i teraz, a mimo to swobodnie piszesz "zawsze".

Jak widać w tym momencie takie rozróżnienie wprowadziłeś tylko po to, żeby wymigać się od wytłumaczenia swojej wpadki.

Dnia 21.05.2009 o 00:20, rob006 napisał:

Czemu? Ewangelia, cały Nowy testament - czy cokolwiek z tego napisał Jezus?


Ewangelia to spisane nauczanie Chrystusa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.05.2009 o 00:24, zadymek napisał:

> > -nie wspominając o fakcie, że udowodniono, że ktoś taki w ogóle istniał
> Udowodniono? Przecież tu nie było czego udowadniać...
A, no tak, zapomniałem, że tu chodzi o wiarę.


Jeśli wg ciebie istnienie apostołów jest kwestią wiary, to dowód na to, że jesteś bardzo głupi.

Dnia 21.05.2009 o 00:24, zadymek napisał:

JC wygląda lepiej:)


Dowód twojego chamstwa, nic więcej.

Dnia 21.05.2009 o 00:24, zadymek napisał:

Co? Prześladowania chrześciajan trwają i czujemy się jak zaszczuty zwierzak:)


Dlaczego mówisz o sobie w liczbie mnogiej?

Dnia 21.05.2009 o 00:24, zadymek napisał:

Jego kult juz wtedy istniał, po co mu następny?


Zachęcam do przeczytania Biblii. Całej, nie wyciągu w 14 linijkach.

Dnia 21.05.2009 o 00:24, zadymek napisał:

Przyznaj, że dla kogoś kto nie widzi w JC boga nie będzie to takie oczywiste. Wtedy
wychodzi całkiem sensowna teoria spiskowa o religii tworzonej dla władzy i zysku


Sensowna teoria dla idioty, który potrafi się doszukać władzy i zysku w ukrzyżowaniu i męczeńskiej śmierci pierwszych chrześcijan.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.05.2009 o 20:09, KrzysztofMarek napisał:

Gdzie?

We wcześniejszym poście. Nie moja wina, że nie umiesz/nie chcesz zrozumieć. Będzie mała podpowiedź: według Biblii Izraelici byli w niewoli egipskiej (niektórzy historycy twierdzą, że do XIII wieku p.n.e.). Egipcjanie znali pismo od dawna, Mojżesz rzekomo wychowywał się na dworze faraona, ale jakoś wzmianek o Izraelitach i ich bogu nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.05.2009 o 08:11, Mogrim napisał:

Teraz w czym masz problem?

Ja nie mam problemu, to ty go masz. Pisząc o religii chodziło mi o religię ogólnie, choćby dlatego, bo wiem, że do ciebie za nic nie dotarłoby, że Kościół mógłby powstać dla władzy, albo że nawet jakąś władzę ma i miał. W przypadku innych wierzeń podejrzewam że byś to dostrzegł...

Dnia 21.05.2009 o 08:11, Mogrim napisał:

Jak widać w tym momencie takie rozróżnienie wprowadziłeś tylko po to, żeby wymigać się
od wytłumaczenia swojej wpadki.

Tak to sobie tłumacz... Zamiast ciąć cytaty tak aby ci pasowały, lepiej przeczytaj całość i pomyśl przez chwilę.
Religia zawsze była maszynką do zdobywania pieniędzy i władzy, Kościół i chrześcijaństwo nie wyróżniało się pod tym względem.
Gdyby pisząc o religii chodziło m o Kościół, to co miałaby znaczyć druga część zdania? Że Kościół nie różnił się od samego siebie? Pewnie tak, w końcu taka wersja bardziej by ci pasowała, nie?...

Dnia 21.05.2009 o 08:11, Mogrim napisał:

> Czemu? Ewangelia, cały Nowy testament - czy cokolwiek z tego napisał Jezus?

Ewangelia to spisane nauczanie Chrystusa.

Taaak, taaak, ale jednak nie napisał nic, trochę dziwne jak na "twórcę" religii. Skąd w takim razie wiesz, że chrześcijaństwo to religia Chrystusa a nie o Chrystusie? Skąd pewność że ewangeliści nie ubarwili po prostu historii zwykłego człowieka, który zginął męczeńską śmiercią?

EDIT:
O shit, nie skąd się wziął poprzedni post O_o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.05.2009 o 09:38, Mogrim napisał:

Gdzie tak jest napisane? Jest opinia jednego modernistycznego kardynała i heretyka Hryniewicza,
a to nie "Kościół".


Czepiasz się zdań wyrwanych z kontekstu. Pierwsze primo: Apokatazstazja to pomysł z V w. anie jakiegoś modernisty czy innego H. Tam to było napisane. W tym linku.
Po drugie primo: to była moja odpowiedź na film o potępieniu ateisty. Bo już niektórzy zaczynali chrześcijańskiego Boga traktować jak jakieś żądne krwi Mzimu.
Trochę poczucia humoru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.05.2009 o 11:18, benjiro napisał:

Czepiasz się zdań wyrwanych z kontekstu. Pierwsze primo: Apokatazstazja to pomysł z V
w. anie jakiegoś modernisty czy innego H.


A gdzie ja napisałem, że w V wieku nie było tej herezji? Mówię, kto reprezentuje ją dzisiaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.05.2009 o 11:15, rob006 napisał:

Ja nie mam problemu, to ty go masz.


Skoro nie masz problemu, to po co wprowadziłeś to rozróżnienie?

Pisząc o religii chodziło mi o religię ogólnie, choćby dlatego, bo wiem, że do ciebie

Argumentum ad personam - widać, że zaczynasz się motać.

Dnia 21.05.2009 o 11:15, rob006 napisał:

za nic nie dotarłoby, że Kościół mógłby powstać dla władzy


Więc pytam ponownie: wykaż mi, gdzie ta władza i pieniądze u założycieli Kościoła: Chrystusa, apostołów i pierwszych jego członków?

Dnia 21.05.2009 o 11:15, rob006 napisał:

albo że nawet jakąś władzę ma i miał.


Gdzie twierdzę, że Kościół władzy nigdy nie miał?

Dnia 21.05.2009 o 11:15, rob006 napisał:

Tak to sobie tłumacz... Zamiast ciąć cytaty tak aby ci pasowały, lepiej przeczytaj całość
i pomyśl przez chwilę.
Religia zawsze była maszynką do zdobywania pieniędzy i władzy, Kościół i chrześcijaństwo
nie wyróżniało się pod tym względem.

Gdyby pisząc o religii chodziło m o Kościół, to co miałaby znaczyć druga część zdania?


Jak można mówić o religii nie mając na myśli Kościoła? Kościół zawiera się w religii. Jeśli każda religia jest ZAWSZE maszynką do robienia pieniędzy, to musi też być nią Kościół. Potrafisz wytłumaczyć, w jaki sposób religia może być zawsze maszynką a Kościół już nie? Nie potrafisz, bo to nielogiczne.
Megafail.

Dnia 21.05.2009 o 11:15, rob006 napisał:

Taaak, taaak, ale jednak nie napisał nic, trochę dziwne jak na "twórcę" religii. Skąd
w takim razie wiesz, że chrześcijaństwo to religia Chrystusa a nie o Chrystusie?


Przeczytaj sobie Stary Testament, to będziesz wiedział skąd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.05.2009 o 08:15, Mogrim napisał:

> > > -nie wspominając o fakcie, że udowodniono, że ktoś taki w ogóle istniał
> > Udowodniono? Przecież tu nie było czego udowadniać...
> A, no tak, zapomniałem, że tu chodzi o wiarę.
Jeśli wg ciebie istnienie apostołów jest kwestią wiary, to dowód na to, że jesteś bardzo
głupi.

O, nagle schodzimy na apostołów, źródełko wyschło?

Dnia 21.05.2009 o 08:15, Mogrim napisał:

> JC wygląda lepiej:)
Dowód twojego chamstwa, nic więcej.

No, podobnie jak wtedy gdy twierdziłem, że stary ksiądz ma gówniany głosik, ależ to chamskie:)
Swoją droga Jezyz Chrystus to też nie jest prwidlowa nazwa tej hipotetycznej osoby(dlaczego Żyd miał się nazywać po grecku). Prawidłowo powinno być Jeszue alb Jeszua. Tak więc jeśli slangowe tłumaczenie JC cię obraża to greckie Jezus również powinno.

Dnia 21.05.2009 o 08:15, Mogrim napisał:

> Co? Prześladowania chrześciajan trwają i czujemy się jak zaszczuty zwierzak:)
Dlaczego mówisz o sobie w liczbie mnogiej?

:))

Dnia 21.05.2009 o 08:15, Mogrim napisał:

> Jego kult juz wtedy istniał, po co mu następny?
Zachęcam do przeczytania Biblii. Całej, nie wyciągu w 14 linijkach.

No własnie z Bibli to wyniosłem, że nie ma nic o tworzeniu nowej wiary.
"Nie sądźcie, że przyszedłem znieść prawo albo proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić."
Wygląda na to ,że JC miał zrobić coś ważniego dla rozwoju judaizmu .Nie miał za zadanie się wyłamywać tylko integrować, ale coś poszło nie tak.

Dnia 21.05.2009 o 08:15, Mogrim napisał:

> Przyznaj, że dla kogoś kto nie widzi w JC boga nie będzie to takie oczywiste. Wtedy
> wychodzi całkiem sensowna teoria spiskowa o religii tworzonej dla władzy i zysku
Sensowna teoria dla idioty, który potrafi się doszukać władzy i zysku w ukrzyżowaniu
i męczeńskiej śmierci pierwszych chrześcijan.

Alo władzy, ew zysku:)
Nie ma to jak religia jeśli trzeba zbudować sobie wspólnotę i wyznaczać jej cele. Ba, może nawet zorganizować jakieś powstanie przeciw rzymowi, ale skąd podejrzenie o chęć zdobycia władzy i kasy? Cóż, intencję pierwszych chrześcijan są nieznane, ale też to nie oni są twórcami tego co obecnie nazywamy KK. Tak jak napisałem to rozwinęło się z czasem. Pewnie wiesz, że pierwsze wspólnoty chrześcijan miały charakter sekt? Nawet Tory używali. Czy można w takim wypadku mówić o jakiejś zorganizowanej religii? Przecież najpierw musieli to i owo spisać, uzgodnić, ponawracać, a później zająć się "dominacją nad światem" -nie oszukujmy się, każda religia chce podbić świat. I każda religia u swoich początków miała szczytne cele, i dopiero później, wychodzi z tego jakiś Jihad:(
W każdym razie jeśli o mnie chodzi to w żadnym razie nie zarzucam któremuś z pierwonych chrześcijan dążenia do władzy czy kasy, mieli większe zmartwienia na głowie..
Tak więc jeśli mówić o zapędach organizatorów KK na władzę i kasę to jest to jak najbardziej logiczne, ale jeśli mówić w takim ujęciu o kulcie religijnym, to nie ma to sensu.
BTW To wyżej to teoria spiskowa, nie ma trzymać siekupy, chciałem tylko opsać jakie moze mieć podstawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.05.2009 o 14:06, zadymek napisał:

Swoją droga Jezyz Chrystus to też nie jest prwidlowa nazwa tej hipotetycznej osoby(dlaczego
Żyd miał się nazywać po grecku). Prawidłowo powinno być Jeszue alb Jeszua. Tak więc jeśli
slangowe tłumaczenie JC cię obraża to greckie Jezus również powinno.

Niekoniecznie. Przed okupacją rzymską była okupacja grecka. Część Żydów była do tego stopnia zhellenizowana, że używali wyłącznie greckich wersji imion. Jednak rzeczywiście w przypadku bogobojnego Żyda, który chciał powrotu do korzeni, używanie greckiego imienia jest co najmniej dziwne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.05.2009 o 14:06, zadymek napisał:

O, nagle schodzimy na apostołów, źródełko wyschło?


Ty:Czy błędem będzie uznanie Pawła z Tarsu za faktycznego twórcę chrześcijaństwa -nie wspominając o fakcie, że udowodniono, że ktoś taki w ogóle istniał
Ja: Udowodniono? Przecież tu nie było czego udowadniać...
Ty: A, no tak, zapomniałem, że tu chodzi o wiarę.

Kto "zszedł" na apostołów? Ty, trollu. Zapomniałeś?

Dnia 21.05.2009 o 14:06, zadymek napisał:

No, podobnie jak wtedy gdy twierdziłem, że stary ksiądz ma gówniany głosik, ależ to chamskie:)


Chamskie i prostackie, współczuję rodzicom że im takie coś wyrosło, ale tobie, że cię tak wychowali.

Dnia 21.05.2009 o 14:06, zadymek napisał:

Swoją droga Jezyz Chrystus to też nie jest prwidlowa nazwa tej hipotetycznej osoby(dlaczego
Żyd miał się nazywać po grecku). Prawidłowo powinno być Jeszue alb Jeszua.


A zamiast Mikołaj Kopernik powinno być Nicolaus Copernicus...

Dnia 21.05.2009 o 14:06, zadymek napisał:

No własnie z Bibli to wyniosłem


Jak można wynieść coś z księgi, której się nie czytało?

Dnia 21.05.2009 o 14:06, zadymek napisał:

Wygląda na to ,że JC miał zrobić coś ważniego dla rozwoju judaizmu


Przeczytaj sobie całą Biblię.

Dnia 21.05.2009 o 14:06, zadymek napisał:

Nie ma to jak religia jeśli trzeba zbudować sobie wspólnotę i wyznaczać jej cele. Ba,
może nawet zorganizować jakieś powstanie przeciw rzymowi,


Nauczanie Chrystusa było rzeczywiście nastawione na powstanie przeciw rzymowi... przestań się kompromitować.

Dnia 21.05.2009 o 14:06, zadymek napisał:

Cóż, intencję pierwszych chrześcijan są nieznane, ale też to
nie oni są twórcami tego co obecnie nazywamy KK.


Nie wiem co ty nazywasz KK. Po pierwsze twórcą KK jest Jezus Chrystus, po drugie KK pierwszych chrześcijan to cały czas ten sam dzisiejszy KK.

Dnia 21.05.2009 o 14:06, zadymek napisał:

Przecież najpierw musieli to i owo spisać, uzgodnić, ponawracać, a później zająć się "dominacją nad światem"
-nie oszukujmy się, każda religia chce podbić świat.


Śmieszny jesteś. Twierdzić, że wszyscy męczennicy chcieli podbić świat to dowód na twoją głupotę, nie pierwszy i nie ostatni.

Dnia 21.05.2009 o 14:06, zadymek napisał:

BTW To wyżej to teoria spiskowa, nie ma trzymać siekupy


I nie trzyma się, jak wszystko co do tej pory napisałeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować