Zaloguj się, aby obserwować  
Andrij

Bóg - istnieje czy jest wymysłem ludzkiej wyobraźni

29477 postów w tym temacie

Chodziło mi o to, że początek Biblii to jest jakaś totalna abstrakcja, traktowanie opowieści o Kainie i Ablu jako faktu wykazującego cokolwiek, jest po prostu niepoważne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.05.2009 o 20:29, rob006 napisał:

Chodziło mi o to, że początek Biblii to jest jakaś totalna abstrakcja, traktowanie opowieści
o Kainie i Ablu jako faktu wykazującego cokolwiek, jest po prostu niepoważne.


Pytałem się kiedyś księdza o początek czyli Adami i Ewę. Powiedział że kościół katolicki chciał zmienić początek na to że było kiedyś wiele skupisk ludzi ale ponieważ nie tłumaczyło by to grzechu pierworodnego nie wniesiono tej zasady( a poza tym na religij uczą że pierwsze księgi ze starego testamentu" można traktować jako umowne").

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.05.2009 o 22:23, qrex napisał:

/.../ > Pytałem się kiedyś księdza o początek czyli Adami i Ewę. Powiedział że kościół katolicki
chciał zmienić początek na to że było kiedyś wiele skupisk ludzi ale ponieważ nie tłumaczyło
by to grzechu pierworodnego nie wniesiono tej zasady( a poza tym na religij uczą że pierwsze
księgi ze starego testamentu" można traktować jako umowne").

Coś za bardzo nowoczesna ta nauka religii. Ja sobie nie przypominam, żeby Kościół kiedykolwiek "chciał zmienić początek". No cóż, może Twój ksiądz miał prywatne objawienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.05.2009 o 19:13, minimysz napisał:

> /.../ > Jasne. Były, ale zniknęły. Ateiści ukradli pewnie. Co z tego, że o rozbudowie w czasach
przed nadejściem Rzymian świadczą tylko warstwy z XVII/XVI i VIII/VII wieku p.n.e., Ty
wiesz lepiej.

W wielu miejscach nie szukano. Najlepszym argumentem bedzie ten, którym posługują sie zwolennicy ewolucji. Były, ale sie nie zachowały.

Dnia 24.05.2009 o 19:13, minimysz napisał:

> /.../> Ileż razy mam pisać? Biblia jest niewiarygodna, wzmianek o kulcie JHWH starszych niż
IX wiek p.n.e. brak. W dodatku pierwsza wzmianka o Izraelu pochodzi z XIII wieku p.n.e.
(bez jakiejkolwiek wzmianki o kulcie JHWH).

To, co piszesz, możesz pisać jeszcze przez lata. Nie ma w tym, co piszesz, żadnego dowodu na to, że kult został wymyślony.
EOT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.05.2009 o 10:35, KrzysztofMarek napisał:

W wielu miejscach nie szukano. Najlepszym argumentem bedzie ten, którym posługują sie
zwolennicy ewolucji. Były, ale sie nie zachowały.

Jasne. Bo za czasów, gdy rzekomo Dawid z Salomonem Jerozolimę rozbudowywali, śmieci wyrzucano gdzie indziej niż przez pozostałe stulecia.

Dnia 25.05.2009 o 10:35, KrzysztofMarek napisał:

To, co piszesz, możesz pisać jeszcze przez lata. Nie ma w tym, co piszesz, żadnego dowodu
na to, że kult został wymyślony.
EOT

Jeżeli kult zostałby objawiony, to w Biblii wszystko by się zgadzało. Tymczasem prawdy tam na lekarstwo, za to pełno cudów typu niewola egipska, ślub Salomona z księżniczką egipską, hoplita w X wieku p.n.e. (w dodatku dwukrotnie zabity przez dwie różne osoby), złupienie Jerozolimy przez Szeszonka, tyrani rządzący miastami filistyńskimi przed pojawieniem się tej formy rządów czy ród Dawida, który po wiekach nieistnienia pojawia się z niebytu (w dodatku z ogromną ilością potomków).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy do ciebie nie dotarło, że rozmowa z Minimyszą nie ma sensu bo oboje bazujecie na dwóch autorytetach, które to ze sobą mają prawie nic w spólnego ?

Ps. I tak do skutku będą sobie włosy wyrywać z całego ciała razem ze skórą i brudem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.05.2009 o 22:23, qrex napisał:

Pytałem się kiedyś księdza o początek czyli Adami i Ewę. Powiedział że kościół katolicki
chciał zmienić początek na to że było kiedyś wiele skupisk ludzi ale ponieważ nie tłumaczyło
by to grzechu pierworodnego nie wniesiono tej zasady( a poza tym na religij uczą że pierwsze
księgi ze starego testamentu" można traktować jako umowne").


Nauka i Kościół nie zawsze będą iść ku prawdzie tą samą drogą. Wiara a wiedza to znacząca różnica. Można by przyjąć, że było skupisko ludzi płci męskiej i żeńskiej wtedy by to było racjonalne wytłumaczenie na "zdrowe"
rozmnażanie się człowieka na ziemii. Można też przypuszczać, że gdy wpierw Bóg stworzył mężczyznę, nie od razu stworzył kobietę. Stworzył wszelkie inne stworzenia by człowiek czuł się szczęśliwie. Lecz nie czuł się. Kwestia czasu. Można też i by spekulować, że gdy Bóg stwarzał ziemię itp...trwało to długiii czas. Dinozaury były przed człowiekiem. W Piśmie Świętym jest napisane, że Bóg tworzył świat przez 6 dni a 7 odpoczął. Można też i to przyjąć jako przenośnie. Wszystko jest jedną wielką tajemnicą. Ludzie będą nawzajem wymieniać zdania, których nie mają pewności do racji.
Co do ksią Starego Testamentu, że mozna je traktować jako "umowne" to pierwszy raz o tym słysze. Bo z tego co mi się zdaje Kościół Chrześcijański opiera się na Piśmie Świętym: Starym i Nowym Testamencie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.05.2009 o 13:32, Levland napisał:

Nauka i Kościół nie zawsze będą iść ku prawdzie tą samą drogą. Wiara a wiedza to znacząca

Nauka i Kościół od lat drą ze soba koty. I aż trudno uwierzyć, że mają ten sam cel.

Dnia 25.05.2009 o 13:32, Levland napisał:

różnica. Można by przyjąć, że było skupisko ludzi płci męskiej i żeńskiej wtedy by to
było racjonalne wytłumaczenie na "zdrowe" rozmnażanie się człowieka na ziemii.

Szkoda tylko, że Bibli mówi, że był jeden koleś i jedna panna...

Dnia 25.05.2009 o 13:32, Levland napisał:

Można też przypuszczać, że gdy wpierw Bóg stworzył mężczyznę, nie od razu stworzył kobietę. Stworzył wszelkie inne stworzenia by człowiek

Pytanie tylko dlaczego wszystkie inne stworzenia uczynił zdolnymi do rozrodu? A skoro jednak człowiek był zdolny do rozrodu i to w dodatku wymagajacego udziału przeciwnej płci, to czy nie jest głupotą tworzyć tylko jedną jego płeć?
A może po prostu znaczenie kobiet w kulturze, z której wywodział się autor pierwszych rozdziałów Biblii (albo nawet tylko tego o stworzeniu) było żadne i stąd bagatelizowanie jej roli w dziele stworzenia i jednoznaczne zaszregowanie jej do osób drugiej kategorii, podległych mężczyźnie bo taki panował zwyczaj? Jakby nie było inne stworzenia Bóg stworzył z niczego a kobietę z żebra.

Dnia 25.05.2009 o 13:32, Levland napisał:

czuł się szczęśliwie. Lecz nie czuł się. Kwestia czasu. Można też i by spekulować, że

Stworzenia które go zjadaja, rania, infekują, trują...

Dnia 25.05.2009 o 13:32, Levland napisał:

gdy Bóg stwarzał ziemię itp...trwało to długiii czas. Dinozaury były przed człowiekiem.

A nie prościej uznać, że autorzy Biblii się nie znali? Spisali jakiesznane im ludowe opowieści i tyle. I może zamiast usprawiedliwiać jakieś głupoty warto ruszyć mózgownicą?

Dnia 25.05.2009 o 13:32, Levland napisał:

W Piśmie Świętym jest napisane, że Bóg tworzył świat przez 6 dni a 7 odpoczął. Można
też i to przyjąć jako przenośnie. Wszystko jest jedną wielką tajemnicą. Ludzie będą nawzajem

Cały tekst Bibli tez można przyjąć za przenośnię, tylko, że z baśni ludzie nie chieliby czerpać wiedzy.

Dnia 25.05.2009 o 13:32, Levland napisał:

wymieniać zdania, których nie mają pewności do racji.

A KK twierdzi, że ma pewność, ciekawe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.05.2009 o 15:20, zadymek napisał:

Nauka i Kościół od lat drą ze soba koty. I aż trudno uwierzyć, że mają ten sam cel.

Przykłady?

Dnia 25.05.2009 o 15:20, zadymek napisał:

Szkoda tylko, że Bibli mówi, że był jeden koleś i jedna panna...

Nie mówi tak, wręcz przeciwnie, można wysnuć zupełnie inny wniosek na podstawie księgi rodzaju. Gdyby, wg autora, żyli wtedy na świecie tylko Adam, Ewa, ich synowie oraz córki to kogo bałby się Kain po morderstwie Abla?
"13 Kain rzekł do Pana: «Zbyt wielka jest kara moja, abym mógł ją znieść. 14 Skoro mnie teraz wypędzasz z tej roli, i mam się ukrywać przed tobą, i być tułaczem i zbiegiem na ziemi, każdy, kto mnie spotka, będzie mógł mnie zabić!» 15 Ale Pan mu powiedział: «O, nie! Ktokolwiek by zabił Kaina, siedmiokrotną pomstę poniesie!» Dał też Pan znamię Kainowi, aby go nie zabił, ktokolwiek go spotka" Rdz, 4, 13 - 15.

Dnia 25.05.2009 o 15:20, zadymek napisał:

A może po prostu znaczenie kobiet w kulturze, z której wywodział się autor pierwszych
rozdziałów Biblii (albo nawet tylko tego o stworzeniu) było żadne i stąd bagatelizowanie
jej roli w dziele stworzenia i jednoznaczne zaszregowanie jej do osób drugiej kategorii,
podległych mężczyźnie bo taki panował zwyczaj? Jakby nie było inne stworzenia Bóg stworzył
z niczego a kobietę z żebra.

"Rdz 2, 21 - Niewiasta została wzięta z "żebra" czy "boku" mężczyzny, co znaczy, że dzieli z nim jego naturę, jest jak on powołana do przyjaźni z Bogiem. "Żebro" i "życie" u starożytnych Semitów były pojęciami bliskimi." (Przypis z BT)

Dnia 25.05.2009 o 15:20, zadymek napisał:

A nie prościej uznać, że autorzy Biblii się nie znali? Spisali jakiesznane im ludowe
opowieści i tyle. I może zamiast usprawiedliwiać jakieś głupoty warto ruszyć mózgownicą?

A co on takiego usprawiedliwiał? Stwierdził fakt, że dinozaury żyły przed pojawieniem się człowieka, a poza tym są to normalne zwierzęta.

Dnia 25.05.2009 o 15:20, zadymek napisał:

Cały tekst Bibli tez można przyjąć za przenośnię, tylko, że z baśni ludzie nie chieliby
czerpać wiedzy.

Nie można. Poza tym sama Biblia mówi, że Bóg rządzi czasem.
"4 Bo tysiąc lat w Twoich oczach
jest jak wczorajszy dzień, który minął,
niby straż nocna." Ps, 90, 4.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.05.2009 o 17:47, Rusty-Luke napisał:

> Nauka i Kościół od lat drą ze soba koty. I aż trudno uwierzyć, że mają ten sam cel.
Przykłady?

A choćby i słynna kwestia ewolucji.

Dnia 25.05.2009 o 17:47, Rusty-Luke napisał:

> Szkoda tylko, że Bibli mówi, że był jeden koleś i jedna panna...
Nie mówi tak, wręcz przeciwnie, można wysnuć zupełnie inny wniosek na podstawie księgi

Miałem na myśli sam początek ludzkości. Tak więc odniosłem wrażenie, że mój przedmówca uznał Adama i Ewę za symbol jakiejść pierwszego skupiska i zwróciłem uwagę, że Biblia twierdzi, że nie było pierwszej zbiorowości tylko pierwsza para.

Dnia 25.05.2009 o 17:47, Rusty-Luke napisał:

> A może po prostu znaczenie kobiet w kulturze, z której wywodział się autor pierwszych
> rozdziałów Biblii (albo nawet tylko tego o stworzeniu) było żadne i stąd bagatelizowanie
> jej roli w dziele stworzenia i jednoznaczne zaszregowanie jej do osób drugiej kategorii,
> podległych mężczyźnie bo taki panował zwyczaj? Jakby nie było inne stworzenia Bóg
stworzył
> z niczego a kobietę z żebra.
"Rdz 2, 21 - Niewiasta została wzięta z "żebra" czy "boku" mężczyzny, co znaczy, że dzieli
z nim jego naturę, jest jak on powołana do przyjaźni z Bogiem. "Żebro" i "życie" u starożytnych
Semitów były pojęciami bliskimi." (Przypis z BT)

Dobrze wiedzieć.

Dnia 25.05.2009 o 17:47, Rusty-Luke napisał:

> A nie prościej uznać, że autorzy Biblii się nie znali? Spisali jakiesznane im ludowe
> opowieści i tyle. I może zamiast usprawiedliwiać jakieś głupoty warto ruszyć mózgownicą?
A co on takiego usprawiedliwiał? Stwierdził fakt, że dinozaury żyły przed pojawieniem
się człowieka, a poza tym są to normalne zwierzęta.

Usprawiedliwia użyte slowa, wskzując na użycie przenośni.
No wiec ja zaproponowałem, że może zamiast silić się na zrozumienie co jest przenośnia a co nie , olać caly ten tekst jako niezrozumiały.

Dnia 25.05.2009 o 17:47, Rusty-Luke napisał:

> Cały tekst Bibli tez można przyjąć za przenośnię, tylko, że z baśni ludzie nie chieliby
> czerpać wiedzy.
Nie można. Poza tym sama Biblia mówi, że Bóg rządzi czasem.

A pisałem coś o czasie?
Napisałem, że wszytko w Biblii może mieć znaczenie symboliczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.05.2009 o 18:05, zadymek napisał:

A choćby i słynna kwestia ewolucji.

A co z nią nie tak? Kościół nie neguje ani nie afirmuje. Z punktu widzenia Kościoła to nawet bez znacznie, wg Kościoła wszystko po prostu wydarzyło się z woli Boga, a w jaki konkretnie sposób (bezpośrednie stworzenie człowieka czy też może na drodze ewolucji) to już kwestia drugorzędna.

Dnia 25.05.2009 o 18:05, zadymek napisał:

Miałem na myśli sam początek ludzkości. Tak więc odniosłem wrażenie, że mój przedmówca
uznał Adama i Ewę za symbol jakiejść pierwszego skupiska i zwróciłem uwagę, że Biblia
twierdzi, że nie było pierwszej zbiorowości tylko pierwsza para.

Nie twierdzi tak. W Biblii napisano, że Bóg stworzył Adama, później Ewę. Nie jest napisane, że nie było oprócz nich jakichś zbiorowości, wręcz przeciwnie, z fragmentu, który podałem w poprzednim poście można wnioskować coś zupełnie innego.

Dnia 25.05.2009 o 18:05, zadymek napisał:

A pisałem coś o czasie?
Napisałem, że wszytko w Biblii może mieć znaczenie symboliczne.

Ty nie napisałeś, napisał Levland ("W Piśmie Świętym jest napisane, że Bóg tworzył świat przez 6 dni a 7 odpoczął"). Ty odpowiedziałeś, że wszystko można uznać za przenośnie, co jest bzdurą. Za to przenoście można uznać właśnie te 7 dni, właśnie dlatego, że jak tłumaczy Biblia dla Boga chwila może trwać 1000 lat, a poza tym w samym opisie stworzenia jest napisane, że słońce zostało stworzone dopiero 4 dnia, więc poprzednie dni nie mogłyby mijać (bo Semici liczyli dni wedle wschodów i zachodów słońca).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.05.2009 o 18:17, Rusty-Luke napisał:

> A choćby i słynna kwestia ewolucji.
A co z nią nie tak? Kościół nie neguje ani nie afirmuje. Z punktu widzenia Kościoła to
nawet bez znacznie, wg Kościoła wszystko po prostu wydarzyło się z woli Boga, a w jaki
konkretnie sposób (bezpośrednie stworzenie człowieka czy też może na drodze ewolucji)
to już kwestia drugorzędna.

O, tu znalazłem kilka zagadnień odnośnie tego tematu
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WE/kep/kosciol_ewolucja_27112006.html
wynika z tego, że KK ma nawet swojąwizję ewolucji, czyli nie zgadza się z tą teorią całlkowicie.
Na pewno źródłem konfliktów będzie np kwestia doboru naturalnego i bożego planu itp
Oczywiście najlepiej byłoby gdyby KK zajmował się swoją działką a kwestie naukowe pozostawił naukowcom. tak jak to niejaki Schönborn przedstawił.

Dnia 25.05.2009 o 18:17, Rusty-Luke napisał:

> Miałem na myśli sam początek ludzkości. Tak więc odniosłem wrażenie, że mój przedmówca
> uznał Adama i Ewę za symbol jakiejść pierwszego skupiska i zwróciłem uwagę, że Biblia
> twierdzi, że nie było pierwszej zbiorowości tylko pierwsza para.
Nie twierdzi tak. W Biblii napisano, że Bóg stworzył Adama, później Ewę. Nie jest napisane,
że nie było oprócz nich jakichś zbiorowości, wręcz przeciwnie, z fragmentu, który podałem
w poprzednim poście można wnioskować coś zupełnie innego.

Ale ja pisałem o samym początku, o raju itd. Kain i Abel to już późniejsze dzieje -a przynajmniej chronolagia na to wskazuje. A może czogoś nei doczytałem i jednak w raju istniała jakaś wspólnota?

Dnia 25.05.2009 o 18:17, Rusty-Luke napisał:

> A pisałem coś o czasie?
> Napisałem, że wszytko w Biblii może mieć znaczenie symboliczne.
Ty nie napisałeś, napisał Levland ("W Piśmie Świętym jest napisane, że Bóg tworzył świat
przez 6 dni a 7 odpoczął"). Ty odpowiedziałeś, że wszystko można uznać za przenośnie,
co jest bzdurą. Za to przenoście można uznać właśnie te 7 dni, właśnie dlatego, że jak
tłumaczy Biblia dla Boga chwila może trwać 1000 lat, a poza tym w samym opisie stworzenia
jest napisane, że słońce zostało stworzone dopiero 4 dnia, więc poprzednie dni nie mogłyby
mijać (bo Semici liczyli dni wedle wschodów i zachodów słońca).

Ale się czepiasz. A dlaczego miałbym mieć na myśli akurat tą kwestię?
Ot, ogólnie uznałem, że Biblia to jedna wielka przenośnia i tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.05.2009 o 18:17, Rusty-Luke napisał:

W Biblii napisano, że Bóg stworzył Adama, później Ewę. Nie jest napisane,
że nie było oprócz nich jakichś zbiorowości, wręcz przeciwnie, z fragmentu, który podałem
w poprzednim poście można wnioskować coś zupełnie innego.

Nie ma żadnej informacji o stworzeniu większej ilości ludzi. No chyba, że inni bogowie ich postwarzali. Już nie wspomnę o tym, że karanie całej populacji za przewinienie jednej pary jest kompletnym absurdem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>Już nie wspomnę o tym, że karanie całej populacji za przewinienie jednej pary jest kompletnym absurdem.

Ale za to jaki świetny motyw literacki dla Nowego Testamentu! "Chodźcie za mną a grzech, którego nie popełniliście zostanie wam wymazany."
No i zabieg marketingowy pierwsza klasa... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.05.2009 o 19:17, minimysz napisał:

> W Biblii napisano, że Bóg stworzył Adama, później Ewę. Nie jest napisane,
> że nie było oprócz nich jakichś zbiorowości, wręcz przeciwnie, z fragmentu, który
podałem
> w poprzednim poście można wnioskować coś zupełnie innego.
Nie ma żadnej informacji o stworzeniu większej ilości ludzi. No chyba, że inni bogowie
ich postwarzali. Już nie wspomnę o tym, że karanie całej populacji za przewinienie jednej
pary jest kompletnym absurdem.

Nie jeśli spojrzy się na to z ekonomicznego punktu widzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Dnia 25.05.2009 o 10:31, KrzysztofMarek napisał:

Coś za bardzo nowoczesna ta nauka religii. Ja sobie nie przypominam, żeby Kościół kiedykolwiek
"chciał zmienić początek". No cóż, może Twój ksiądz miał prywatne objawienie.


Być może ale traktował to jako "zdanie kościoła" i tak to przedstawiał a nie jak swoje domysły/objawienie. W ogóle sporo śmiesznych i dziwnych rzecz mówi . Np. próbuje połączyć teorię ewolucji Darwina z pierwszymi ludźmi.(to akurat przedstawił jako prywatny domysł).


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.05.2009 o 17:47, Rusty-Luke napisał:

Nie mówi tak, wręcz przeciwnie, można wysnuć zupełnie inny wniosek na podstawie księgi
rodzaju. Gdyby, wg autora, żyli wtedy na świecie tylko Adam, Ewa, ich synowie oraz córki
to kogo bałby się Kain po morderstwie Abla?


Może "Adama, Ewy, ich synów oraz córek"? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.05.2009 o 19:25, ThimGrim napisał:

Ale za to jaki świetny motyw literacki dla Nowego Testamentu! "Chodźcie za mną a grzech,
którego nie popełniliście zostanie wam wymazany."
No i zabieg marketingowy pierwsza klasa... ;)

Problem polega na tym, że grzech pierworodny wymyślili sobie chrześcijanie. Żydzi mówili tylko o grzechu przodków.

zadymek

Dnia 25.05.2009 o 19:25, ThimGrim napisał:

Nie jeśli spojrzy się na to z ekonomicznego punktu widzenia.

No tak. Gdyby ludzie zostali w Edenie, utrzymanie i powiększanie go kosztowałoby trochę wysiłku. I pewnie większość z tego byłaby na głowie JHWH, bo ludzie jacyś tacy tępawi początkowo byli.

rob006

Dnia 25.05.2009 o 19:25, ThimGrim napisał:

Może "Adama, Ewy, ich synów oraz córek"? :D

Chyba nie bardzo, bo uciekł przecież od rodziny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.05.2009 o 18:17, Rusty-Luke napisał:

> A choćby i słynna kwestia ewolucji.
A co z nią nie tak? Kościół nie neguje ani nie afirmuje. Z punktu widzenia Kościoła to
nawet bez znacznie, wg Kościoła wszystko po prostu wydarzyło się z woli Boga, a w jaki
konkretnie sposób (bezpośrednie stworzenie człowieka czy też może na drodze ewolucji)
to już kwestia drugorzędna.

>(...)

No popatrz a protestanci całkiem odrzucają teorię ewolucji i prawosławni chyba też ale nie jestem pewien.
Ciekawe...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.05.2009 o 20:13, minimysz napisał:

zadymek
> Nie jeśli spojrzy się na to z ekonomicznego punktu widzenia.
No tak. Gdyby ludzie zostali w Edenie, utrzymanie i powiększanie go kosztowałoby trochę
wysiłku. I pewnie większość z tego byłaby na głowie JHWH, bo ludzie jacyś tacy tępawi
początkowo byli.

Chodziło mi raczej o świadczenie usług pośrednictwa w zbawieniu, ale twój pomysł też jest niezły:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować