Zaloguj się, aby obserwować  
Andrij

Bóg - istnieje czy jest wymysłem ludzkiej wyobraźni

29477 postów w tym temacie

Dnia 28.05.2009 o 17:23, minimysz napisał:

Czy mi się zdaje, czy usiłujesz rozpatrywać kwestię dekalogu w oderwaniu od reszty praw,
które według Biblii JHWH dał Mojżeszowi?

Nie jest to moim celem. Dekalog, to ta bardziej "popularna" część praw przekazanych Mojżeszowi i na niej się skupiłem. Poza tym, co tu okrywać - pozostałe prawa są dość rozległe i nie mogę powiedzieć że dobrze je znam. Zatem wolę nie rozpisywać się zbytnio, żeby się nie zarzucić mi pisania o czymś, o czym nie mam pojęcia.
Nie jestem Żydem, więc reszta praw jest mi bardziej obca niż bliższa. Chrześcijanie tych praw nie przejęli o ile wiem - a uznali jedynie za symbolikę - obrazowość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2009 o 15:37, Levland napisał:

Powalające ty masz myślenie, nie wiem czy może nie wiedziałaś, ale świadkowie Jehowy
mają troszke zmienione Pismo Święte.

O ile mnie pamięć nie myli, to ta "inność" ogranicza się do częstszego używania boskiego imienia i wyłączenia z kanonu kilku ksiąg uznawanych przez KK za natchnione. Zanim zaczniesz o czymś pisać, powinieneś się czegoś o tym dowiedzieć.

Dnia 28.05.2009 o 15:37, Levland napisał:

Dokładnie, "nie mogli'' a więc czemu mówi się, że "Żydzi ukrzyżowali Jezusa" a nie Rzymianie??

Bo autor czy też redaktor Ewangelii według Jana tak napisał. Choć kawałek dalej jest napisane, że to żołnierze rzymscy zajęli się wykonaniem wyroku.
Według jednego z listów napisanych rzekomo przez Pawła, też "Żydzi zabili Pana Jezusa".

Dnia 28.05.2009 o 15:37, Levland napisał:

LOL ?<!

Co to miało być?
A tak poza tym:
1. Żydzi domagali się ukrzyżowania Jezusa, bo ogłoszenie się mesjaszem było bluźnierstwem.
2. Piłat nie mógł nie widzieć żadnej winy w Jezusie - Rzymianie aresztowali i zabijali mesjaszy, żeby uniknąć ewentualnego powstania (nie udało im się to, więc później urządzali pogromu rzekomych potomków Dawida)
3. "Żydzi będą skupiani i zbierać się będą do Ziemii Świętej" - gdzie masz coś takiego w Apokalipsie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2009 o 17:28, Transylvanian_Hunger napisał:

Nie jest to moim celem. /ciach/

Właśnie w tych prawach, których nie znasz, jest mowa o karze za gwałt, gniew, homoseksualizm itd. I nie wiem, skąd wziąłeś to , że chrześcijanie te prawa "uznali jedynie za symbolikę".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2009 o 17:41, minimysz napisał:

I nie wiem, skąd wziąłeś to , że chrześcijanie te prawa "uznali jedynie za symbolikę".

Z tego co wiem, to z tego powodu że Jezus Chrystus miał nieco inne spojrzenie na Prawo Mojżeszowe - kapłani i teolodzy żydowscy go potępili. Jezus miał mówić o symbolice i nie dosłowności praw, które otrzymał Mojżesz.
Tak ponoć mówi NT ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2009 o 17:54, Transylvanian_Hunger napisał:

Z tego co wiem, to z tego powodu że Jezus Chrystus miał nieco inne spojrzenie na Prawo
Mojżeszowe - kapłani i teolodzy żydowscy go potępili. Jezus miał mówić o symbolice i
nie dosłowności praw, które otrzymał Mojżesz.
Tak ponoć mówi NT ;)

Symbolika praw?
"Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę. bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim." (Mt 5,17-19)
Choć fakt, że kawałek dalej Jezus sam zmienia przykazania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2009 o 17:58, minimysz napisał:

Choć fakt, że kawałek dalej Jezus sam zmienia przykazania.

Mówił chyba o 6 prawach:
Mt 5:21-26: Nie będziesz zabijał
Mt 5:27-30: Nie będziesz cudzołożył
Mt 5:31-32: Jeśli kto chce oddalić swoją żonę, niech jej da list rozwodowy (Pwt 24)
Mt 5:33-37: Nie będziesz fałszywie przysięgał, lecz dotrzymasz Panu swej przysięgi (Kpł 19:12).
Mt 5:38-42: Oko za oko i ząb za ząb (Wj 21:24)
Mt 5:43-48: Będziesz miłował swego bliźniego (Pwt 23:3 – 6)
Mówił, że nie chce zmieniać prawa - ale je uwiecznić, tak.
A potem powiedział, że nauka opiera się na 2 przykazaniach i w nich jest cała mądrość
"Będziesz miłował Pana Boga /.../, a bliźniego swego..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2009 o 18:16, minimysz napisał:

No właśnie. Zabronił zmieniać, by za chwilę swój własny zakaz złamać.

W końcu, to Bóg - kto mu zabroni ;)
Skoro Bóg i Jezus to jedno - to czemu pierw Mojżeszowi dał prawa, a potem sam je zmienił. Do tego przyczynił się do podziału Swego ludu wybranego na Żydów i chrześcijan...
Dobra, nie rozwijam tego wątku :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2009 o 18:10, Transylvanian_Hunger napisał:

Mt 5:21-26: Nie będziesz zabijał
Mt 5:27-30: Nie będziesz cudzołożył
Mt 5:31-32: Jeśli kto chce oddalić swoją żonę, niech jej da list rozwodowy (Pwt 24)
Mt 5:33-37: Nie będziesz fałszywie przysięgał, lecz dotrzymasz Panu swej przysięgi (Kpł
19:12).
Mt 5:38-42: Oko za oko i ząb za ząb (Wj 21:24)
Mt 5:43-48: Będziesz miłował swego bliźniego (Pwt 23:3 – 6)

Przepraszam że się tak wtrącam do rozmowy ale czy niektóre z tych ,,przykazań" nie wykluczają się ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>/.../ O 1988 roku (to już są moje lata, które

Dnia 28.05.2009 o 16:51, GeoT napisał:

bardzo dobrze pamiętam) nikt nigdy nie mówił, więc albo KrzysztofieMarku źle coś zrozumiałeś
albo coś sam dopisujesz ;)

To są stare dzieje. Kiedy byłem jeszcze szczęśliwym kawalerem i mieszkałem sam - w Warszawie, zadzwoniły do mnie dwie panienki - no to je wpusciłem i podyskutowałem. Potem, w sobotę albo w niedzielę, przychodziła jedna z nich ale już nie z drugą panienką tylko z facetem, więc dyskusja z mojej strony nie była już tak entuzjastyczna, ale była. Przynajmniej poszerzyłem sobie horyzonty, a i z Pisma Swietego sie podszkoliłem. Nie bedę się upierał, co dokładnie mówili - czy to był rok 1976 czy 1978 - dawno to było i pamieć mi nie dopisuje - może zgodzimy sie na kompromis, że to był rok 1977? Zresztą data końca świata, jaka podali była w tym mniej więcej roku. Po roku zrezygnowali, bo nie dałem się przekonać i nie rokowałem nadzieji na przyszłość. Potem zmieniłem miejsce zamieszkania, ale też mieszkam w Warszawie i parę razy do mnie zawitali inni - gdzieś około 1981-82 roku. I znowu podali bliską datę końca swiata - znów nie bedę się upierał, ale wydaje mi się, że miał to byc rok 1988.
Ja z kolei nie bedę się upierał, że był to "oficjalny" pogląd świadków Jehowy, ale przedstawiali sie za takowych i to mówili, co pisałem. Zważ, że było to ćwierć wieku temu i szczegóły mogły mi się pomylić, ale sam fakt, że były to dwie rózne daty końca świata pamietam
Zresztą niedawno, bodaj w zeszłym roku jeden ze świadków Jehowy, z którym wdalem się w rozmowę, podał podobne do Twojego tłumaczenie, że była to nadgorliwośc pewnych osób, bowiem o dacie końca świata nie wie nikt, po za Ojcem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.05.2009 o 14:49, Levland napisał:


Nie twierdze, że ludzie są winni, lecz, że ruchy tektoniczne a za nimi trzęsienia ziemii
występują tam gdzie jest największa gęstość zaludnienia.


A słyszałeś o trzęsieniu ziemi w Nowym Yorku ? Bo ja nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe dlaczego ten wasz bóg czekał ze "zbawianiem" ludzkości prawie 100 000 lat ? Bo przecież homo sapiens istnieje od prawie 100 tys. lat. Mniejsza o te 100 tysięcy, nie było go nawet 5000 lat temu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2009 o 20:55, ev1l_on3 napisał:

Ciekawe dlaczego ten wasz bóg czekał ze "zbawianiem" ludzkości prawie 100 000 lat ? Bo
przecież homo sapiens istnieje od prawie 100 tys. lat. Mniejsza o te 100 tysięcy, nie
było go nawet 5000 lat temu.


Czeka do Euro 2012

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.05.2009 o 22:54, Miklak napisał:

O co Ciebie chodzi?

Pewnie o to, że nie ma jednej i niezmiennej teorii naukowej zwanej teorią Darwina. Każda teoria naukowa - a już w szczególności w naukach przyrodniczych - podlega zmianom. Teoria ewolucji również.
Tak na marginesie - formalnie rzecz biorąc to nie jest żadna teoria tylko hipoteza naukowa mająca bardzo silne wsparcie w poszczególnych przypadkach.

Dnia 27.05.2009 o 22:54, Miklak napisał:

Jeśli nadal nie rozumiesz, to inny przykład:
Ktoś mówi takie zdanie: "Kaczor Donald, o którym tu mowa, ma trzech siostrzeńców"
"o którym tu mowa" nie znaczy, że autor zdania myśli, iż Kaczorów Donaldów jest więcej.
Podkreśla on tylko, że chodzi o konkretnego kaczora. Tak samo zadymek podkreślił, że
chodzi mu o tą konkretną teorię.

I na co mi to było ? :-)
Używasz terminu "Kaczor Donald o którym tu mowa" jako nazwy jednostkowej (jako oznaczenie konkretnego indywidualnego bytu). Wyrażenie "o którym tu mowa" jednoznacznie wskazuje że uważasz jakoby Kaczorów Donaldów było więcej i samo Kaczor Donald mogłoby zostać zrozumiane jako nazwa ogólna (oznaczenie wielu bytów). Inaczej po co używać tego wyrażenia ? Ale ok - przyjmuję do wiadomości Twoje wyjaśnienia.
Wiem - jestem czepialski, szczególnie jak się nie wyśpię :-)

Zresztą patrząc na poziom tego wątku to faktycznie lepiej sobie dać spokój z zaglądaniem tutaj. Albo nawrzeszczą żem moher albo antykościelny ateusz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2009 o 18:29, Cirno napisał:

Przepraszam że się tak wtrącam do rozmowy ale czy niektóre z tych ,,przykazań" nie wykluczają się ;)

Cóż, nie ja ustanowiłem te prawa :) Ja tylko przytoczyłem cytaty.
Z jednej strony nie zabijaj, a z drugiej ząb za ząb. Jeżeli zabiję twoją matkę, ty powinieneś zabić moją - ale... nie zabijaj. Nie proś mnie o szukanie tutaj konsekwencji zasad ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2009 o 08:46, Transylvanian_Hunger napisał:

Z jednej strony nie zabijaj, a z drugiej ząb za ząb.


Nie morduj, nie nie zabijaj. Nie jest to najlepsze tłumaczenie, ale każdy rozgarnięty człowiek czytając o karach w ST może się tego domyślić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2009 o 08:46, Transylvanian_Hunger napisał:

Z jednej strony nie zabijaj, a z drugiej ząb za ząb. Jeżeli zabiję twoją matkę, ty powinieneś
zabić moją - ale... nie zabijaj. Nie proś mnie o szukanie tutaj konsekwencji zasad ;)

To nie jest "nie zabijaj" tylko "nie morduj" - taka drobna różnica. I według tych praw za zabicie czyjejś matki zostałbyś zabity, a nie , że ten ktoś Twoją matkę zabije.

Edit: widzę, że się spóźniłam chwilę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> Nie morduj, nie nie zabijaj.
Wybacz, mój błąd - gdyż zdaję sobie sprawę iż chodziło o mord, nie zabójstwo.
W każdym razie reguła "ząb za ząb" obecnie często jest potępiana. W jakim sensie? Wedle tej zasady morderców winna czekać kara śmierci, lecz ta większości krajów jest zakazana i często potępiana przez środowiska katolickie czy ogólnie chrześcijańskie. Możliwe, że nawet w Polsce by była wprowadzona kara śmierci (np. za czasów PiS), gdyby nie silna pozycja kościoła katolickiego w Polsce - a przecież sam Chrystus mówił...
Zatem, jeżeli bym kogoś zabił w obronie własnego życia lub cudzego to nie zgrzeszyłbym?!
Nie rozumiem dlaczego przez tyle lat nikt nie sprostował, że 5 przykazanie mówi "nie morduj" a nie "nie zabijaj" - różnica tych czynów jest dość wyraźna.
Dziękuję wszystkim za poprawienia mojego błędu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2009 o 12:43, Transylvanian_Hunger napisał:

/.../a przecież sam Chrystus mówił...


Jezus mówił też o nadstawianiu drugiego policzka. Nie wiem jak to się ma "oko za oko, ząb za ząb", ale zawsze to kolejna okazja na dowolne interpretowanie prawa boskiego. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować