Zaloguj się, aby obserwować  
Andrij

Bóg - istnieje czy jest wymysłem ludzkiej wyobraźni

29477 postów w tym temacie

Dnia 08.04.2009 o 22:29, NerveConserve napisał:

Ekhem. A co z tradycyjną opinią Kościoła jakoby "poza Kościołem nie było zbawienia"?

No właśnie, co?

Dnia 08.04.2009 o 22:29, NerveConserve napisał:

Dlaczego Luter był antysemitą?

Nie wiem, a co to ma do rzeczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.04.2009 o 07:26, Rusty-Luke napisał:


> Ekhem. A co z tradycyjną opinią Kościoła jakoby "poza Kościołem nie było zbawienia"?

No właśnie, co?

> Dlaczego Luter był antysemitą?
Nie wiem, a co to ma do rzeczy?


To, że chcę posłuchać w jaki sposób dowiedziesz słuszności tezy o powszechnym zbawieniu Izraela, skoro Kościół, a nawet i sekty protestanckie, uznają ją za fałszywą...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.04.2009 o 07:57, NerveConserve napisał:

To, że chcę posłuchać w jaki sposób dowiedziesz słuszności tezy o powszechnym zbawieniu
Izraela, skoro Kościół, a nawet i sekty protestanckie, uznają ją za fałszywą...

Ja tylko cytuje Biblie (list do Rzymian, 11 rozdział). A więc - czy jest sprzeczność pomiędzy Biblią, a słowami papieża Bonifacego VIII? Jeśli nie to chce posłuchać w jaki sposób tego dowiedziesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.04.2009 o 23:04, Clegan napisał:

> > > /.../> W tym momencie założyłeś, że ja istnieję. Potrafisz tego dowieść ? :-)

Oczywiście! Bo to ja wyobrażam sobie Ciebie, wyobrażającego sobie zadymka, wyobrażającego sobie Ciebie, wyobrażającego sobie zadymka, wyobrażającego sobie...
Skoro oprócz mnie nie istnieje świat realny, a tylko moje wyobrażenie o świecie, zatem Ty, należący do moich wyobrażeń, istniejesz. Nieważne, ze w świecie nierealnym. Istniejesz w moich wyobrażeniach. I, co ważne, mogę Cię usunąć z moich wyobrażeń. No, chyba, ze mnie też sobie ktoś sobie wyobraża. Wyobraża sobie mnie, wyobrażającego sobie Ciebie, wyobrażającego sobie zadymka, wyobrażającego sobie Ciebie...no i właśnie, przez to solipsyzm zginął... ;-P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.04.2009 o 07:57, NerveConserve napisał:

To, że chcę posłuchać w jaki sposób dowiedziesz słuszności tezy o powszechnym zbawieniu
Izraela, skoro Kościół, a nawet i sekty protestanckie, uznają ją za fałszywą...


http://www.objawienia.pl/sub/text/zydzi.htm

"4. Z narodem żydowskim związana jest tajemnica: część tego narodu została odrzucona, aby poganie mogli być zbawieni: „O Izraelu zaś głosi Izajasz: «Choćby liczba synów Izraela była jak piasek morski, tylko Reszta będzie zbawiona...». Jak to też Izajasz przepowiedział: «Gdyby Pan Zastępów nie zostawił nam potomstwa, stalibyśmy się jak Sodoma i bylibyśmy podobni do Gomory». Cóż więc powiemy? To, że poganie nie zabiegając o usprawiedliwienie, osiągnęli usprawiedliwienie, mianowicie usprawiedliwienie z wiary" (Rz 9, 27, 29, 30). „Pytam więc: Czyż Bóg odrzucił lud swój? Żadną miarą! I ja przecież jestem Izraelitą, potomkiem Abrahama, z pokolenia Beniamina. Nie odrzucił Bóg swego ludu, który wybrał przed wiekami. Czyż nie wiecie, co mówi Pismo o Eliaszu, jak uskarża się on przed Bogiem na Izraela? «Panie, proroków Twoich pozabijali, ołtarze Twoje powywracali. Ja sam tylko pozostałem, a oni na życie moje czyhają». Lecz co mu głosi odpowiedź Boża? «Pozostawiłem sobie siedem tysięcy mężów, którzy nie zgięli kolan przed Baalem». Tak przeto i w obecnym czasie ostała się tylko reszta wybrana przez łaskę" (Rz 11, 1-5). Św. Paweł mówi, że poganie otrzymali Wiarę po to, aby żydzi pobudzeni do współzawodnictwa mogli również ją otrzymać: „Pytam jednak: Czy aż tak się potknęli, że całkiem upadli? Żadną miarą! Ale przez ich przestępstwo zbawienie przypadło w udziale poganom, by ich pobudzić do współzawodnictwa" (Rz 11, 11).
5. Zatwardziałość Izraela będzie trwała dopóty, dopóki nie wejdzie do Kościoła pełnia pogan.
6. Do tego czasu żydzi będą zazdrośni o chrześcijan. Niestety, nie pobudzi ich to do poszukiwania zbawienia doświadczanego przez chrześcijan, lecz do nienawiści.
7. Podczas biegu historii niektórzy Żydzi będą zbawieni.
8. Nadejdzie dzień, w którym cały Izrael się nawróci. (patrz Ps 147, Ps 126). „Jeżeli zaś ich upadek przyniósł bogactwo światu, a ich pomniejszenie - wzbogacenie poganom, to o ileż więcej przyniesie ich zebranie się w całości!" (Rz 11, 12). „I tak cały Izrael będzie zbawiony..." (Rz 11, 26). „Słuchajcie, narody, słowa Pańskiego głoście na dalekich wyspach, mówiąc: «Ten, co rozproszył Izraela, zgromadzi go i będzie czuwał nad nim jak pasterz nad swą trzodą». Pan bowiem uwolni Jakuba, wybawi go z ręki silniejszego od niego. Przyjdą i będą wykrzykiwać radośnie na wyżynie Syjonu i rozradują się błogosławieństwem Pana; zbożem, winem, oliwą, owcami i wołami. Życie ich będzie podobne do zroszonego ogrodu i nigdy już im sił nie zbraknie... To mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: «Będzie się jeszcze powtarzać to słowo w ziemi judzkiej, w jej miastach, gdy odmienię ich los: Niech ci Pan błogosławi, niwo sprawiedliwości, święta góro!»" (Jr 31, 10-12, 23). „Albowiem powiadam wam: Nie ujrzycie Mnie dotąd, aż powiecie: «Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie»" (Mt 23, 29). „...Jedni polegną od miecza, a drugich zapędzą w niewolę między wszystkie narody. A «Jerozolima będzie deptana przez pogan», aż czasy pogan przeminą". (Łk 21, 24)
9. Nawrócenie żydów do Kościoła katolickiego dokona się w trakcie biegu dziejów.
10. Historia zmierza do stanu eschatologicznego, w którym żydzi i poganie będą jednością: „On bowiem jest naszym pokojem. On, który obie części [ludzkości] uczynił jednością, bo zburzył rozdzielające je mur - wrogość. W swym ciele pozbawił On mocy prawo przykazań, wyrażone w zarządzeniach, aby z dwóch [rodzajów ludzi] stworzyć w sobie jednego człowieka, wprowadzając pokój, i [w ten sposób] jednych, jak i drugich znów pojednać z Bogiem, w jednym Ciele przez krzyż, w sobie zadawszy śmierć wrogości. A przyszedłszy zwiastował pokój wam, którzyście daleko, i pokój tym, którzy blisko (...) zbudowani na fundamencie apostołów i proroków, gdzie kamieniem węgielnym jest sam Chrystus Jezus. W Nim zespalana cała budowla rośnie na świętą w Panu świątynię, w Nim i wy także wznosicie się we wspólnym budowaniu, by stanowić mieszkanie Boga przez Ducha" (Ef 2, 14-17, 20-22).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.04.2009 o 20:49, Starscream napisał:

lol ludzie sie na takich mszach bawia i raduja a przeciez o to chodzi


Na Kalwarii też było wesoło? Msza św. jest uobecnieniem tej Ofiary, nie symbolem. Oczywiście zreformowana liturgia tego nie oddaje.

Mając to wyboru między tym:
http://www.youtube.com/watch?v=mEdyIvvUJB0
http://www.youtube.com/watch?v=4ovRwra4kzQ&feature=channel_page

a tym:
http://www.youtube.com/watch?v=s92Ss6t_Pyg&feature=channel_page (tu odprawia kapłan Bractwa św. Piusa X)
http://www.youtube.com/watch?v=4frzb-mre2Y

to wybieram to drugie.
Bogu dzięki za Ojca Świętego Benedykta XVI.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.04.2009 o 09:04, Rusty-Luke napisał:

> To, że chcę posłuchać w jaki sposób dowiedziesz słuszności tezy o powszechnym zbawieniu

> Izraela, skoro Kościół, a nawet i sekty protestanckie, uznają ją za fałszywą...

Ja tylko cytuje Biblie (list do Rzymian, 11 rozdział). A więc - czy jest sprzeczność
pomiędzy Biblią, a słowami papieża Bonifacego VIII? Jeśli nie to chce posłuchać w jaki
sposób tego dowiedziesz.



Jeśli rozumiesz przez to bezwarunkowe zbawienie za bycie żydem - to owszem, jest sprzeczny, a zatem heretycki. Jeśli jednak odczytać go tak, jak to zrobił Mogrim - sprzeczności nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 09.04.2009 o 15:42, NerveConserve napisał:

Jeśli rozumiesz przez to bezwarunkowe zbawienie za bycie żydem - to owszem, jest sprzeczny,
a zatem heretycki.

Wtedy heretycka okazałaby się, według ciebie, treść Biblii czy nauka Kościoła?

Dnia 09.04.2009 o 15:42, NerveConserve napisał:

Jeśli jednak odczytać go tak, jak to zrobił Mogrim - sprzeczności
nie ma.

No i oczekiwałem mniej więcej takiej odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oczywistym jest, że rozumienie fragmentu "cały Izrael będzie zbawiony" jako pewność zbawienia każdego żyda jest po pierwsze jego ogromnym spłyceniem, a po drugie chyba nikt nie podejrzewa, że żyd-morderca czy żyd świadomie odrzucający Ewangelię zostanie zbawiony dlatego, że jest żydem.

Jutro Wielki Piątek, wg Mszału Jana XXIII z 1962 r. w ten dzień odmawiano modlitwę na Żydów:
"Módlmy się także za Żydów wiarołomnych, aby Bóg i Pan nasz zdarł zasłonę z ich serc, iżby i oni poznali Jezusa Chrystusa Pana naszego. Wszechmocny wiekuisty Boże, który od miłosierdzia twego nawet Żydów wiarołomnych nie odrzucisz: wysłuchaj modły nasze za ten lud zaślepiony, aby wreszcie, poznawszy światło prawdy, którym jest Chrystus, z ciemności swoich został wybawiony."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.04.2009 o 15:45, Rusty-Luke napisał:

> Jeśli rozumiesz przez to bezwarunkowe zbawienie za bycie żydem - to owszem, jest
sprzeczny,
> a zatem heretycki.
Wtedy heretycka okazałaby się, według ciebie, treść Biblii czy nauka Kościoła?


JEŚLI by się okazało, to prędzej uznałbym za błędny odpowiedni ustęp z Pisma Św lub, jeśli być ścisłym, powiedziałbym raczej, że źle go odczytano. Fakty bez interpretacji są nieważne, a żeby znaleźć właściwą potrzeba by mieć trochę wiedzy i ogląd na całość Pisma - dlatego bardziej ufam nieomylnemu autorytetowi Papieża i Magisterium Kościoła niż wyrwanemu z kontekstu cytatowi (który sam w sobie jest pusty treściowo).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.04.2009 o 15:51, Mogrim napisał:

Oczywistym jest, że rozumienie fragmentu "cały Izrael będzie zbawiony" jako pewność zbawienia
każdego żyda jest po pierwsze jego ogromnym spłyceniem, a po drugie chyba nikt nie podejrzewa,
że żyd-morderca czy żyd świadomie odrzucający Ewangelię zostanie zbawiony dlatego, że
jest żydem.

"Nie wszystko co stare, jest klasykiem" (Live free or Die Hard)
Parafrazując "nie wszystko co dziwne ma głębokie znaczenie". A jak ma to powiesz mi kim jest ten Żyd? Coś czuję, że chodziło o wszystkie owieczki i takie tam, ale muszę to usłyszeć/przeczytać jeszcze raz - z pewnością lepiej się poczuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.04.2009 o 16:08, hans_olo napisał:

Parafrazując "nie wszystko co dziwne ma głębokie znaczenie".


Jak widać ma, o czym przekonać się można chociażby z linku, który zamieściłem (a który i tak tematu nie wyczerpuje).

Dnia 09.04.2009 o 16:08, hans_olo napisał:

A jak ma to powiesz mi kim jest ten Żyd?


Żyd to jest taka osoba, która należy do narodu żydowskiego i jest wyznawcą judaizmu (taka religia).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.04.2009 o 15:27, Mogrim napisał:

> lol ludzie sie na takich mszach bawia i raduja a przeciez o to chodzi

Na Kalwarii też było wesoło? Msza św. jest uobecnieniem tej Ofiary, nie symbolem. Oczywiście
zreformowana liturgia tego nie oddaje.

Mając to wyboru między tym:
http://www.youtube.com/watch?v=mEdyIvvUJB0
http://www.youtube.com/watch?v=4ovRwra4kzQ&feature=channel_page

a tym:
http://www.youtube.com/watch?v=s92Ss6t_Pyg&feature=channel_page (tu odprawia kapłan Bractwa
św. Piusa X)
http://www.youtube.com/watch?v=4frzb-mre2Y

to wybieram to drugie.
Bogu dzięki za Ojca Świętego Benedykta XVI.

Jeszcze cie nie zbanowali?
Mi to zwisa co ludzie robia na mszach ale wolalbym isc na taka gdzie nie ma dennej atmosfery i gdzie sie nie bede nudzil niz na taka gdzie przez godzine klekasz wstajesz siadasz, i co tydzien mowisz ta samą formulke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.04.2009 o 17:50, Starscream napisał:

Mi to zwisa co ludzie robia na mszach ale wolalbym isc na taka gdzie nie ma dennej atmosfery
i gdzie sie nie bede nudzil niz na taka gdzie przez godzine klekasz wstajesz siadasz,
i co tydzien mowisz ta samą formulke


Rytualizacja życia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.04.2009 o 17:50, Starscream napisał:

Mi to zwisa co ludzie robia na mszach


Jeśli katolikowi nie przeszkadza, że podczas uobecnienia Ofiary Chrystusa na krzyżu ludzie zachowują się jak na dyskotece to nie jest dobry znak.

Dnia 09.04.2009 o 17:50, Starscream napisał:

ale wolalbym isc na taka gdzie nie ma dennej atmosfery i gdzie sie nie bede nudzil


Widać pomyliłeś Mszę z imprezą.

Dnia 09.04.2009 o 17:50, Starscream napisał:

niz na taka gdzie przez godzine klekasz wstajesz siadasz, i co tydzien mowisz ta samą formulke


Piszesz "formułki", bo ich nie rozumiesz. A dlaczego ich nie rozumiesz? Odpowiedz sobie - nie mnie - szczerze: Ile czasu i wysiłku włożyłeś zeby poszukać źródeł wyjaśniających te "formułki"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia gdzie to pytanie zadać, tutaj będzie chyba najlepiej.

Wczoraj był post ścisły na nie jedzenie mięsa, czy go nie było ? Mój tata uparcie twierdzi, że był, natomiast moja mam stanowczo uważa, że go nie było. No to ja już nic nie wiem... Mógłby ktoś odpowiedzieć ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.04.2009 o 20:10, Dark_Sebat napisał:

Wczoraj był post ścisły na nie jedzenie mięsa, czy go nie było ?


Nie było ścisłego postu. Post ścisły obowiązuje w Środę Popielcową i Wielki Piątek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.04.2009 o 21:22, Mogrim napisał:

> Wczoraj był post ścisły na nie jedzenie mięsa, czy go nie było ?

Nie było ścisłego postu. Post ścisły obowiązuje w Środę Popielcową i Wielki Piątek.


Apropo czemu w środę popielcową jest post ścisły ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W Wielki Piątek Benedykt XVI przewodniczył w bazylice świętego Piotra nabożeństwu Męki Pańskiej, podczas którego zgodnie z tradycją kazanie wygłosił kaznodzieja Domu Papieskiego ojciec Raniero Cantalamessa.
Włoski zakonnik mówił swym typowym, polemicznym tomem: "Ateizm jest luksusem, na który mogą sobie pozwolić tylko uprzywilejowani przez życie, ci, którzy mają wszystko, włącznie z możliwością oddania się studiom i badaniom".

Pozamiatał was, wierzący.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować