Zaloguj się, aby obserwować  
Andrij

Bóg - istnieje czy jest wymysłem ludzkiej wyobraźni

29477 postów w tym temacie

Dnia 24.10.2005 o 14:09, KrzysztofMarek napisał:

> > > > > Właśnie z tym się nie
> > zgodzę.
Moim zdaniem, nie masz racji. Oni też są ludźmi wierzącymi.
Wierzą w to, że Boga nie ma. To nie jest tożsame z tym, że są niewierzącymi w Boga.



Hm czy wiara w nic, nie powinna być matematycznie zapisana jako "0" czyli dokładnie nic ?

Czym jest więc wiara w nic? Wiarę w coś czego nie ma :]

Ciekawe mogłoby być jeszcze różróżnienie - człowiek wierzący-ateista czyli ktoś kto zastanawia się i tłumaczy sensowność "niewiary" i człowiek niewierzący, który nie rozmyśla ani nad ateizmem ani nad teizmem.

To dokładniej pokazuje co oznacza człowiek "niewierzący" w dokładnym, a nie potocznym tego słwoa rozumieniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.10.2005 o 14:24, Da Ghost napisał:

/.../
że nazwanie "wierzącym" kogoś kto odrzuca istnienie Boga jest sewgo rodzaju przekłamaniem.

Masz dowód na istnienie bądź nie istnienie Boga? Nie? Więc musisz opowiedzieć się za jednym z możliwych stanów bez dowodu, czyli uwierzyć. Ty uwierzyłeś, że Boga nie ma. Jak uwierzyłeś bez dowodu, to jesteś człowiekiem wierzącym. To nie jest gra słów. Znajdź, proszę inna możliwość (stan trzeci: Bóg trochę jest, trochę go nie ma, ja trochę wierzę - nie śmieszne?).
Nie, Ty nie po prostu nie widziałeś sprawy z takiego punktu widzenia i trydno Ci się z nim oswoić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Akurat do kogo jak do kogo ale do mnie sensowne argumenty docierają niezmiernie łatwo i z nowymi poglądami oswajam się dość szybko. Natomiast już to dośc dawno zauwarzyłem, że jednym z takich znaków szczególnych katolików, czyli takich osób jak Ty jest to, że w ten czy inny sposób próbują narzucić innym swój tok myślenia. To troszkę wygląda tak jakby fakt iż powiem "ok masz rację jestem człowiekiem wierzącym" wzbudzał w Tobie ogromną satysfakcję. Satysfakcję z samego faktu iż powiem, że jestem osobą wierzącą. Różnica między nami polega na tym iż ja nikomu nic nie narzucam i nikogo nie próbuję przekonać... ja mówię, że jestem niewierzący... Ty mówisz o mnie że jestem wierzący. Ja mówię o sobie i za siebie, Ty mówisz o mnie i za mnie. Na siłę chcesz wtłoczyć mnie w ramy wiary (różnie pojmowanej) i nie jesteś niestety wyjątkiem. Znakomita większośc katolików uwarza, że życie według innych zasad niż ich jest pozbawione sensu i niesłuszne a to nie jest tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.10.2005 o 14:31, Pablo_bel napisał:

/.../ Nie ma co "wmawiać" komuś że jest.. "wierzącym w nieistnienie" skoro jest
zwyczajnie niewierzącym?. :)

Oj, męczy mnie powtarzanie ciągle tego samego.. Może byś przeczytał wcześniejsze posty, tak z zastanowieniem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I popieram. Jesli ktoś mówi "jestem niewierzący" to oznacza że nie wierzy w istnienie a nie "wierzę w nieistnienie". :) Zwykłe że zacytytuję dla krzysztofaMarka - "niechaj wasze tak znaczy tak a nie - nie niech znaczy". Tyczy się to każdego, nie tylko tych którzy się określają mianem wierzących. Zarówno niewierzący są uwzględnieni w tym zdaniu. Ludzie jako całość.Po co gmatwać i na silł dorabiać do swojej koncepcji ? I dodatkowo - zdania juz o "byciu dobrym bo jest się wierzącym lub nie - chyba" są znacznym rozszerzeniem pytania z nagłówka. Jak najbardziej przychylam się do słów że uczynki, sumienie, moralność.. człowieczeństwo świadczą o dobrej lub złej postawie ludzkiej. Ale jednak to nie temat tego posta tylko takie krótkie, chwilowe "rozszerzenie" było? ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem... a że męczy. wybacz ale nie dziwię się. Z uporem maniaka wmawiasz komuś wiarę w .. "niewiarę".. bo tak według ciebie jest tylko i wyłącznie słusznie. Bardzo "zatwardzialą " pozycję preferujesz i do tego bardzo.. swoiste rozumowanie. Komplikacja jasności. tytlk opo to by "znowu mieć rację".. niby... ale po co to i czemu ma służyć? :-/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.10.2005 o 14:45, Da Ghost napisał:

Akurat do kogo jak do kogo ale do mnie sensowne argumenty docierają niezmiernie łatwo i z nowymi poglądami oswajam się dość
szybko. /.../

No to przeanalizuj jeszcze raz:
Istnieje pojęcie Boga? Tak czy nie?
Można przeprowadzić dowód na jego (Boga) istnienie? Tak czy nie?
Można przeprowadzić dowód na jego(Boga) nieistnienie? Tak czy nie?
Czy możliwe jest przyjęcie jakiegoś stanu pośredniego, istnienia lub nieistnienia Boga? Tak, czy nie?
Czy wobec braku dowodu (jakiegokolwiek, ale można napisać "naukowego") można się opowiedzieć za którąśz istniejących możliwości? Tak, czy nie?
Czy przyjęcie jakiegoś poglądu bez dowodu, jest wiarą w ten pogląd ? Tak czy nie?
Czy człowieka, wierzącego a jakiś pogląd, mozna nazwać wierzącym? Tak, czy nie?

No to teraz proszę, przedstaw mi Twój tok myślenia, masz szansę wtłoczyć mnie w Twoje ramy, o co mnie posądzałeś... I gdzie namawiam Cię do życia wedle innych zasad?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ehhh... nie mam zamiaru wtłaczac cię w moje ramy ponieważ nie ma do tego prawa. Ty natomiast uparłeś się, że Twoje zdanie jest słuszne i Twój tok myślenia jest słuszny i wszyscy powinni Twoje słowa przyjąć jako pewnik. Nie potrafisz uznać i poszanować zdania innych i koniecznie chcesz abym został "wierzącym w nieistnienie". Pablo_bel doskonale to ują - "komplikujesz jasność". I po co?? Zresztą idźmy Twoim tokiem myślenia. Podchodzi do Ciebie facet na ulicy i mówi "Jestem wierzący". Co sobie o kimś takim pomyślisz?? Ja bym uznał, że skoro jest wierzący to pewnie jest katolikiem. Chodzi do Kościoła. Przyjmuje Komunię Świętą itp. itd. Zaczynasz z nim dialog i po kilku chwilach okazuje się, że tak na prawdę to gościu wcale nie chodzi do Kościoła i nie uznaje istnienia Boga. Wierzy w zielone ludki z Marsa <wow>. Według Twojej teorii to jest człowiek wierzący.

Istnieje pojęcie Kosmity? Tak czy nie?
Można przeprowadzić dowód na jego (Kosmity) istnienie? Tak czy nie?
Można przeprowadzić dowód na jego(Kosmity) nieistnienie? Tak czy nie?
Czy możliwe jest przyjęcie jakiegoś stanu pośredniego, istnienia lub nieistnienia Kosmity? Tak, czy nie?
Czy wobec braku dowodu (jakiegokolwiek, ale można napisać "naukowego") można się opowiedzieć za którąśz istniejących możliwości? Tak, czy nie?
Czy przyjęcie jakiegoś poglądu bez dowodu, jest wiarą w ten pogląd ? Tak czy nie?
Czy człowieka, wierzącego a jakiś pogląd, mozna nazwać wierzącym? Tak, czy nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze tylko wrzucę takie ostatnie moje zdania bo.. dalsza rozmowa robi się czystym "biciem piany". Sorry ale...musiałeś kończyć bardzo specyficzny wydział teologiczny. Skoro większość "głów" wyznaniowych - zarówno papież - katolików, jak i pastorzy (odpowiednik papieski) protestantów, dalaj Lama - buddystów, głowni kapłani od Kriszny, naczelni Rabini gmin żydowskich ...(wspomniałem tylko o tych uniwersalnych religiach) mnóstwo innych wyznawców religii świata... oni wszyscy żyją w błędzie. Może powinieneś napisać do nich i im przedstawić swój punkt na kwestię "wiary w nieistnienie". Zauważ że wszyscy ci "szefowie" religijny wyraźnie i bardzo jasno określają ludzi na - wyznawców danej religi - czytaj ludzi wierzących, zwolenników innej religi - innowierców... i niewierzących. tych którzy nie wierz ąw żadną religię i żadną boską postać. Zauważ że oni wszyscy majątego świadomość a tylko ty masz... wiedzę na temat " wiary w nieistnienie". I czy stopień religijności też określasz za pomocą "pseudo-dowodów"? Chyba każda z osób stojących na czele danej grupy wyznaniowej trochę czasu spędziła na studiowaniu swoich Świętych Ksiąg i doskonale wiedzą że są na tym świecie ludzie niewierzący? Mówią o tym glośno i jedni żalują ich, inni żałująże nie mogą nawrócić.. ale wszyscy jasno i wyraźnie mówią o jednej grupie... grupie ludzi niewierzących... Więc wniosek według ciebie jest jeden... patriarchowie wszystkich tych religii nie zasługują na sprawowanie swych funkcji. Źle nam tłumaczą zasady "wiary". Czy nadal sądzisz że twój dzisiejszy upór maniaka ma sens?? Mam nadzieję że za jakiś czas albo .. zawstydzisz sięna wspomnienie swych "pseudo - wywodów" albo.. co bardziej byłoby lepszym rozwiązaniem .. roześmiejesz z tego co tu wypisywałeś dzisiaj. ;-) naprawdę masz bardzo "specyficzne podejście" do tak prostej kwestii jak zwykla niewiara...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.10.2005 o 15:28, Da Ghost napisał:

Ehhh/.../
Istnieje pojęcie Kosmity? Tak czy nie?

Tak

Dnia 24.10.2005 o 15:28, Da Ghost napisał:

Można przeprowadzić dowód na jego (Kosmity) istnienie? Tak czy nie?

Nie

Dnia 24.10.2005 o 15:28, Da Ghost napisał:

Można
przeprowadzić dowód na jego(Kosmity) nieistnienie? Tak czy nie?

Nie

Dnia 24.10.2005 o 15:28, Da Ghost napisał:

Czy możliwe jest przyjęcie jakiegoś stanu pośredniego, istnienia
lub nieistnienia Kosmity? Tak, czy nie

Nie

Dnia 24.10.2005 o 15:28, Da Ghost napisał:

Czy wobec braku dowodu (jakiegokolwiek, ale można napisać "naukowego") można się
opowiedzieć za którąśz istniejących możliwości? Tak, czy nie?

Tak

Dnia 24.10.2005 o 15:28, Da Ghost napisał:

Czy przyjęcie jakiegoś poglądu bez dowodu, jest wiarą w ten
pogląd ? Tak czy nie?

Tak

Dnia 24.10.2005 o 15:28, Da Ghost napisał:

Czy człowieka, wierzącego a jakiś pogląd, mozna nazwać wierzącym? Tak, czy nie?

Tak

Właśnie dowiodłeś, że można wierzyć w isnienie kosmitów i można wierzyć w nieistnienie kosmitów. Bo wobec braku dowodów cała reszta jest kwestia wiary. No i tutaj się zgadzamy. Ja nie wierzę w istnienie kosmitów, a w innym ujęciu wierzę w nieistnienie kosmitów.
Tylko zastosowanie tego samego rozumowania do wiary w Boga, budzi takie opory, bo od dziesiecioleci oswajano ludzi z naukowym poglądem. Naukowym, będącym de facto wiarą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.10.2005 o 15:45, Pablo_bel napisał:

I jeszcze tylko wrzucę takie ostatnie moje zdania bo.. dalsza rozmowa robi się czystym "biciem piany". Sorry ale...musiałeś
kończyć bardzo specyficzny wydział teologiczny.

Jeśli Wydział Farmacji Akademii Medycznej jest, według Ciebie, specyficznym wydziałem teologicznym to istotnie, jest to bardzo specyficzny wydział teologiczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie no ta dyskusja nie prowadzi do nikąd. Chyba nie źle zrozumiałeś. Powiem wprost. Jeżeli nie wierzę w Boga a wierzę w kosmitę to oznacza, że jestem osobą wierzącą??????????? Skoro tak to przejdź się może do jakiegoś znajomego księdza i mu przedstaw swój punkt widzenia. I to tyle na dzisiaj. Dzięki wszystkim za dyskusję... jutro też tu będę ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.10.2005 o 15:28, Da Ghost napisał:

Istnieje pojęcie Kosmity? Tak czy nie?
Można przeprowadzić dowód na jego (Kosmity) istnienie? Tak czy nie?
Można
przeprowadzić dowód na jego(Kosmity) nieistnienie? Tak czy nie?
Czy możliwe jest przyjęcie jakiegoś stanu pośredniego, istnienia
lub nieistnienia Kosmity? Tak, czy nie?
Czy wobec braku dowodu (jakiegokolwiek, ale można napisać "naukowego") można się
opowiedzieć za którąśz istniejących możliwości? Tak, czy nie?
Czy przyjęcie jakiegoś poglądu bez dowodu, jest wiarą w ten
pogląd ? Tak czy nie?
Czy człowieka, wierzącego a jakiś pogląd, mozna nazwać wierzącym? Tak, czy nie?


I właśnie tym schematem poparłeś KrzysztofaMarka. Po prostu są pojęcia (nie tylko Bóg, ale także chociażby przytoczeni przez ciebie kosmici) o których nikt nie może powiedzieć, że istnieją albo nie istnieją na podstawie swojej wiedzy, bo nikt nie jest w stanie pokazać dowodów na ich istnienie/nie istnienie (nie mówcie mi tu czasem o programach typu "Nie do wiary" :) więc mogą jedynie wierzyć w poprawność jednej z opcji. Jest to całkowicie racjonalistyczna definicja wiary, nie wymyślona przez Kościół, i wiele racjonalistów się z nią zgadza. Nikt Ci nic nie narzuca, jak już próbuje cię przekonać do pewnych faktów. To tak samo jakbyś zaczął twierdzić, że wzór na pole prostokąta to P=a+b, a ktoś inny by ci powiedział, że poprawny wzór to P=a* -. narzucał by Ci wtedy swój tok rozumowania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.10.2005 o 15:49, KrzysztofMarek napisał:

Tylko zastosowanie
tego samego rozumowania do wiary w Boga, budzi takie opory, bo od dziesiecioleci oswajano ludzi z naukowym poglądem.
Naukowym, będącym de facto wiarą.

Naukowy pogląd w Boga usiłuje - powtarzam "usiłuje" przedstawić tzw. kościół scjentologiczny. Ale jest to wymysł czysto ludzki.. bez Boga i wiary w niego. "Nowotwór" nie mający nic wspólnego z wiarą w Boga. Natomiast wszystkie religie ( nie tylko te główne uniwersalistyczne - ale i pomniejsze) jasno określają zasady wyznawania wiary.. jak i niewiary ... Proste. Nie ma co komplikować rzeczy skoro są jasno bardzo przedstawione. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie poparłem jego toku myslenia a wręcz odwrotnie. Moim zdaniem nie możesz nazwać osobą "wierzącą" kogoś kto w tym przykładzie wierzy w kosmitów. A skoro tak uważasz to spójrz na post powyżej i pogadaj z jakimś księdzem. Sam jestem ciekaw jego reakcji po Twoich bądź KrzysztofaMarka słowach "proszę Księdza mam kolegę jest wierzący - wierzy w kosmitów".... no prosze Was to troskze niedorzeczne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>> Jeśli Wydział Farmacji Akademii Medycznej jest, według Ciebie, specyficznym

Dnia 24.10.2005 o 15:52, KrzysztofMarek napisał:

wydziałem teologicznym to istotnie, jest to bardzo specyficzny wydział teologiczny.

Tylko i wyłącznie na podstawie twoich "pseudo - argumentów". :) Powinieneś dostrzec ironię w tym stwierdzeniu. ;-) jeśli jej nie spostrzegłeś.. źle. Ja też pojawię się dopiero jutro lub.. wieczorem późnym. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jeśli ktoś wierzy słowom naukowców których badań nie jest w stanie samodzielnie, empirycznie-doświedczalnie zweryfikować, a najczęściej nawet zrozumieć, to też jest wierzący. Logiczne. Np. wielki wybuch jest oparty na tak skomplikowanych wyliczeniach, założeniach etc. że żadną miarą zwykły człowiek nie jest w stanie ich zweryfikować, skoro tak, musi wierzyć na słowo szacownemu gremium i jego publikacjom tworzących alternatywną wersje świata. Nie wierzysz prorokom, Chrystusowi, Bibli to wierzysz naukowcom, cegłom fizyczno-astronomicznym itd.

Ale chyba szkoda 3 stron tekstu na tę kwestię?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.10.2005 o 15:53, Da Ghost napisał:

Nie no ta dyskusja nie prowadzi do nikąd. Chyba nie źle zrozumiałeś. Powiem wprost. Jeżeli nie wierzę w Boga a wierzę w
kosmitę to oznacza, że jestem osobą wierzącą??????????? Skoro tak to przejdź się może do jakiegoś znajomego księdza i mu
przedstaw swój punkt widzenia. I to tyle na dzisiaj. Dzięki wszystkim za dyskusję... jutro też tu będę ;)

Jeśli przyjmujesz coś bez dowodu, to w to wierzysz.
A po co mam iść do księdza? Czy dla równowagi miałbym Cię wysyłać do sekretarza POP (wiem, że ich już nie ma)? Albo do dziennikarza Faktów i Mitów? Nie, ja odwołuję się do Twojego myslenia. Prawda, że w sposób nieoczekiwany, ale, proszę, użyj argumentów merytorycznych, odwołaj się do logiki, a nie do tego, czy masz ochrzczone dzieci czy ślub kościelny. Albo do tego, że życie prowadzisz porządnie, bo niczego Ci nie zarzucałem, do niczego nie zmuszałem,Twojego postępowania nie wartościowałem, tylko zwróciłem Twoją uwagę na fakt , że przyjęcie jakiegoś poglądu bez dowodu,w tym przypadku poglądu o nieistnieniu Boga, jest aktem wiary.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.10.2005 o 15:58, Da Ghost napisał:

"proszę Księdza mam kolegę jest wierzący - wierzy w kosmitów".... no prosze Was to
troskze niedorzeczne


Takie stwierdzenie jest śmieszne, ale jest też jak najbardziej prawdziwe - kolega WIERZY, że kosmitów nie ma, ale tego NIE WIE. Eh, tak trudno to zrozumieć? Poza tym nie mówicie, że przywódcy religijnii mają oddmienne zdanie - posługują się pojęciem "niewierzący" , bo tak zostało ogólnie przyjęte i jest powszechnie używane, ale pojęcie o tym mają inne. Takich paradoksów jest pełno - np. twierdzenie, że ZSRR było państwiem komunistycznym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować