Zaloguj się, aby obserwować  
Andrij

Bóg - istnieje czy jest wymysłem ludzkiej wyobraźni

29477 postów w tym temacie

Dnia 24.01.2007 o 10:32, Sareavok1 napisał:

Prawie robie wielką różnicę a tu nawet nie ma "prawie" ;]
Narazie zaczepiłem się II przykazania i stawiam pytanie: gdzie KK ma II przykazanie biblijne
?


Ksiądz mi powiedział, że to przykazanie mieści się w pierwszym ("Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!"), ale jakoś to do mnie nie przemawia.
Btw; jest jeszcze jedna sprzeczność, wg której Bóg jest grzesznikiem. Już tłumaczę...
7 grzechów głównych wg kościoła:
Siedem grzechów głównych. 1) pycha, 2) chciwość, 3) nieczystość, 4) zazdrość 5) nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, 6) gniew 7) lenistwo.

"Strzeżcie się, byście nie zapomnieli przymierza Pana, Boga waszego, które zawarł z wami, i nie uczynili sobie wyobrażenia w rzeźbie tego wszystkiego, co wam zabronił Pan, Bóg wasz. 24 Bo Pan, Bóg wasz, jest ogniem trawiącym6. On jest Bogiem zazdrosnym."

Pwt, 4, 23-24.

"Bo Ja jestem Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny, karzący nieprawość ojców na synach w trzecim i w czwartym pokoleniu - tych, którzy Mnie nienawidzą, 10 a który okazuje łaskę w tysiącznym pokoleniu tym, którzy Mnie miłują i strzegą moich przykazań."

Pwt, 5, 9-10

"Nie będziecie oddawali czci bogom obcym, spomiędzy bogów okolicznych narodów, 15 bo Pan, Bóg twój, który jest u ciebie, jest Bogiem zazdrosnym, by się nie rozpalił na ciebie gniew Pana, Boga twego, i nie zmiótł cię z powierzchni ziemi."

Pwt, 6, 14-15.

Po trzykroć powtórzone, że Bóg jest zazdrosny i mamy unikać bałwochwalstwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2007 o 12:17, Luke Shadow napisał:

Btw; jest jeszcze jedna sprzeczność, wg której Bóg jest grzesznikiem. /ciach/

A co mają przykazania kościelne do Biblii? Bo jakos nie widzę związku.

Dyskusja o dekalogu była już w tym wątku, więc żeby sie nie powtarzać dam linki do kilku swoich postów
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=765&pid=2652
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=765&pid=2656
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=765&pid=2667
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=765&pid=2683
Jak widać był to spór z Harmegidonem.
I oczywiście polecam zapoznać się ze stroną http://www.dekalog.pl/ a zwłaszcza http://www.dekalog.pl/alter/czytelnia/kramsztyk.htm gdzie jest napisane jak brzmią przykazania i jak je rozumieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.01.2007 o 12:54, minimysz napisał:

A co mają przykazania kościelne do Biblii? Bo jakos nie widzę związku.


Pewnie to, że wg tych przykazań, Bóg ma cechę grzesznika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Luke hmm ..nie rozmawiałem o tej kwestii "grzeszność Boga" no ale jak już zacząłeś to co chciałeś mi przez to przekazać ? Mam to rozumieć, że uważasz Boga za grzesznika czy tylko się nad tym pisemnie zastanawiasz ?
Minimysz
Jaacieee!! Nawet takaa trudna minimysz zauważyła różnicę nawet mocniej i wg mnie lepiej brak związku przykazań ;))

Dnia 24.01.2007 o 13:41, Luke Shadow napisał:

Jak widać był to spór z Harmegidonem.

Czyżby były poprawne aby się do nich odnosić ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2007 o 14:03, Sareavok1 napisał:

Luke hmm ..nie rozmawiałem o tej kwestii "grzeszność Boga" no ale jak już zacząłeś to co chciałeś
mi przez to przekazać ?


Zacząłeś dyskusje o różnicach między biblijnym dekalogiem, a tym kościelnym, więc rozwinąłem temat i wskazałem, że między interpretacją (?) kościoła, a biblijnym bogiem też są sprzeczności.

Dnia 24.01.2007 o 14:03, Sareavok1 napisał:

Mam to rozumieć, że uważasz Boga za grzesznika czy tylko się nad tym
pisemnie zastanawiasz ?


Nie, nie uważam. Zastanawiam się pisemnie nad tym, czemu kościół dodaje jakieś nowe przykazania (np kościelne), ustala kanon grzechów, tworzy cały katechizm...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2007 o 14:07, Luke Shadow napisał:

Zacząłeś dyskusje o różnicach między biblijnym dekalogiem, a tym kościelnym, więc rozwinąłem
temat i wskazałem, że między interpretacją (?) kościoła, a biblijnym bogiem też są sprzeczności.

wiem ale to nie biblia się sprzecza z nimi tylko oni z nią :]

Dnia 24.01.2007 o 14:07, Luke Shadow napisał:

Nie, nie uważam. Zastanawiam się pisemnie nad tym, czemu kościół dodaje jakieś nowe przykazania
(np kościelne), ustala kanon grzechów, tworzy cały katechizm...

Polecam książkę - dobra!!! pt. "Kościół dogmatów i tradycji" - jak przeczytasz to się spocisz ;))
Z resztą... jak ją zaczniesz czytać to sieeęę ...... =]


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm... tutaj niektórzy z was poczują się obrażeni, ale ... czy ktoś z was wie co to jest filozofia??
Na studiach (moja kuzynka) za każdym razem, w próbach badania istnienia świata, wychodzi, że nad tym światem ktoś czuwa albo go stworzył. Jak to wyjaśnicie ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2007 o 10:32, Sareavok1 napisał:

No to jedziemy od góry, proszę:
*Katechizm KRK i analogiczny z katechizmu doktora Marcina Lutra.
przyk. I "Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną".
przyk. II "Nie będziesz brał Imienia Pana Boga twego nadaremno

*A teraz biblijny:
przyk. I "Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną".
przyk. II "Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w
górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się
im kłaniał ani służył. Ja jestem Pan, Bóg twój, mocny, zawistny, karzący nieprawość ojców na
synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą; a czyniący miłosierdzie
tysiącom tych, którzy mię miłują i strzegą przykazań moich.


Słuchaj, kłamiesz i to bezczelnie. Chyba sam sobie to wymyśliłeś, albo nie wiesz co to KKK. Proszę cie bardzo:
Artykuł pierwszy
PIERWSZE PRZYKAZANIE
Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył (Wj 20, 2-5)
KKK 2083

I co? http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkIII-2-1.htm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.01.2007 o 14:10, Sareavok1 napisał:

wiem ale to nie biblia się sprzecza z nimi tylko oni z nią :]


No właśnie dlatego napisałem tego posta. :P

Dnia 24.01.2007 o 14:10, Sareavok1 napisał:

Polecam książkę - dobra!!! pt. "Kościół dogmatów i tradycji" - jak przeczytasz to się spocisz
;))
Z resztą... jak ją zaczniesz czytać to sieeęę ...... =]


Jak gdzieś znajdę to kupię/wypożyczę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2007 o 16:35, Mogrim napisał:

Słuchaj, kłamiesz i to bezczelnie. Chyba sam sobie to wymyśliłeś, albo nie wiesz co to KKK.

Ja cały czas mówię o Kościele Rzymskokatolickim nad którym papież trzyma władzę co nie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

[przepraszam za podwójne bo odruchowo nacisłem "dodaj post" :D]
Aha i jeszcze jedno. I - przykazanie kończy się ... bogów obok mnie ; i biblijne i katechizmiwe ja nie kłamię
to ty kłamiesz, no chyba że ostatnio kościół coś pozmieniał oj to muszę zobaczyć aktualnośc na 2006 rok
a co do biblii to już wspomniałem


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2007 o 17:53, Sareavok1 napisał:

[przepraszam za podwójne bo odruchowo nacisłem "dodaj post" :D]
Aha i jeszcze jedno. I - przykazanie kończy się ... bogów obok mnie ; i biblijne i katechizmiwe
ja nie kłamię to ty kłamiesz


No to jest już po prostu bezczelność. Podałeś fałszywą treść katechizmu, ja ci podałem link do niego i udowodniłem że kłamiesz.

>no chyba że ostatnio kościół coś pozmieniał oj to muszę zobaczyć aktualnośc na 2006 rok

W KKK zawsze była taka sama wersja przykazań...

Przestaje sie dziwic hans olowi że nie ma do ciebie cierpliwosći -.-

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2007 o 19:23, Mogrim napisał:

No to jest już po prostu bezczelność. Podałeś fałszywą treść katechizmu, ja ci podałem link
do niego i udowodniłem że kłamiesz.

Aby mi udowodnić sam musisz wiedzieć na bank że korzystasz z prawdy ;], dlaczego zaś pod linkiem jest wg ciebie prawdziwe a to co ja to fałszywe.
Na jutro specjalnie dla ciebie zeskanuję fragmenty w dobrej rozdzielczości aby nie było że coś sfingowałem

Dnia 24.01.2007 o 19:23, Mogrim napisał:

W KKK zawsze była taka sama wersja przykazań...

Dnia 24.01.2007 o 19:23, Mogrim napisał:

Przestaje sie dziwic hans olowi że nie ma do ciebie cierpliwosći -.-

No bo obydwoje jesteście słabo zaznajomieni, nie sądziłem po tobie że i w ogóle po jakimkolwiek katoliku że będzie podawał niewiarygodne źródła. Internet nie jest źródłem wiarygodnym.
P.S. Zauważyłem, że katolicy co poniektórzy swój kościół znają powieszchownie, to ja co nie należę do niego wiem więcej. To jest nieprawdopodobne! nawet mi przyszły takie myśli, że ty nie jesteś katolikiem tylko podajesz jakieś strony gdzie kościół katolicki nawet nie akceptuje tego, mam wrażenie że jesteś z jakiegoś odłamu, który się podpisuje pod tą samą nazwą.
P.S. Po za tym w takim stanie ciężko jest cokolwiek twierdzić gdyż KK ewoluował na przestrzeni wieków i między soborami.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2007 o 22:38, Sareavok1 napisał:

> No to jest już po prostu bezczelność. Podałeś fałszywą treść katechizmu, ja ci podałem
link
> do niego i udowodniłem że kłamiesz.
Aby mi udowodnić sam musisz wiedzieć na bank że korzystasz z prawdy ;], dlaczego zaś pod linkiem
jest wg ciebie prawdziwe a to co ja to fałszywe.


Ty nie podałeś żadnego linku, żadnego źródła... idź se do ksiegarni i sprawdź, jak nie wierzysz. Idziesz w zaparte.

Dnia 24.01.2007 o 22:38, Sareavok1 napisał:

> Przestaje sie dziwic hans olowi że nie ma do ciebie cierpliwosći -.-
No bo obydwoje jesteście słabo zaznajomieni, nie sądziłem po tobie że i w ogóle po jakimkolwiek
katoliku że będzie podawał niewiarygodne źródła.


Twoja bezczelność jest niewiarygodna. Otóż mam przed sobą książkową wersję Katechizmu Kościoła Katolickiego, identyczną z internetową. Nie wiem z czego ty korzystasz - moze z katechizmu dla dzieci z 4 klasy podstawówki. Mógłbyś sie choć raz przyznać do błędu.

Dnia 24.01.2007 o 22:38, Sareavok1 napisał:

nawet mi przyszły takie myśli, że ty nie jesteś katolikiem tylko podajesz jakieś strony gdzie kościół katolicki
nawet nie akceptuje tego, mam wrażenie że jesteś z jakiegoś odłamu, który się podpisuje pod tą samą nazwą.


To jest strona Opoki, serwisu powstałego z inicjatywy Episkopatu Polski. Zatkało?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2007 o 22:38, Sareavok1 napisał:

No bo obydwoje jesteście słabo zaznajomieni, nie sądziłem po tobie że i w ogóle po jakimkolwiek
katoliku że będzie podawał niewiarygodne źródła. Internet nie jest źródłem wiarygodnym.

Przecież nie rozmawiamy tu o niczym tajnym. Internet nie jest wiarygodny jeśli szukasz informacji nt. Kennedy''ego czy cos w tym stylu. Ale jeśli potrafisz weryfikować, sprawdzisz na innych stronach, porównasz, to dojdziesz do tego co jest dobrze a co źle.

Dnia 24.01.2007 o 22:38, Sareavok1 napisał:

P.S. Zauważyłem, że katolicy co poniektórzy swój kościół znają powieszchownie, to ja co nie
należę do niego wiem więcej. To jest nieprawdopodobne! nawet mi przyszły takie myśli, że ty
nie jesteś katolikiem tylko podajesz jakieś strony gdzie kościół katolicki nawet nie akceptuje

Mogrim podaje linki do bardzo konserwatywnych stron, gdzie twierdzi sie, że dogmat to fakt. Ale to jego jedyne przewinienie. Tymczasem ty w ogóle nic nie podajesz na poparcie tego co mówisz. Więc nie rzucaj kamienia pierwszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.01.2007 o 15:52, hans olo napisał:

Mogrim podaje linki do bardzo konserwatywnych stron, gdzie twierdzi sie, że dogmat to fakt.


Gdzie dokładnie? sarevok1 chciał fragment katechizmu to dostał; to co kto uważa za prawdę to inna sprawa.
Swoją drogą to "jutro" u sarevoka trwa już 3 dni.

Dnia 25.01.2007 o 15:52, hans olo napisał:

Zauważyłem, że katolicy co poniektórzy swój kościół znają powieszchownie, to ja co nie należę do niego wiem >więcej. To jest nieprawdopodobne! nawet mi przyszły takie myśli, że ty nie jesteś katolikiem tylko podajesz >jakieś strony gdzie kościół katolicki nawet nie akceptuje tego


Niby ty wiesz więcej ode mnie? Ok. I pytam o jakie strony ci chodzi, dlaczego kościół miałby ich nie akceptować? Piszesz tak niezrozumiałe brednie, że ciężko sie w tym połapać.

>Po za tym w takim stanie ciężko jest cokolwiek twierdzić gdyż KK ewoluował na przestrzeni wieków i między >soborami. "

O co dokładnie chodzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2007 o 15:45, Gul4sH napisał:

Hmm... tutaj niektórzy z was poczują się obrażeni, ale ... czy ktoś z was wie co to jest filozofia??
Na studiach (moja kuzynka) za każdym razem, w próbach badania istnienia świata, wychodzi, że
nad tym światem ktoś czuwa albo go stworzył. Jak to wyjaśnicie ??



Widzę, że Twoja wypowiedź została w toku dyskusji pominięta ale pozwól , że coś Ci uświadomię. W zależności od tego jakie kierunki filozoficzne studiuje Twoja kuzynka powinna potrafić przytoczyć Ci najróżniejsze nurty i szkoły. JEst w filozofii tak wiele twierdzeń na temat istnienia lub braku istnienia tzw. istoty wyższej, że ta dyskusja ma jak nawiększy sens. Po odpowiedź na wiele pytań dotyczących pojęcia filozofii odsyłam Cię do wyśmienitej lektury jaką jest książka "Świat Zofii". Uważam, że powinno się tą książkę wprowadzić jako lekturę obowiązkową do szkół choćby ze względu na jej przejrzystość. Kiedy zapoznasz się z tymi nuratmi i szkołami jestem pewien, że nie będziesz więcej twierdził, że studiując filozofię człowiek musi dojść do wniosku, że Bóg albo Istota Wyższa istnieje bo tak zinterpretowałem Twe słowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2007 o 15:45, Gul4sH napisał:

Hmm... tutaj niektórzy z was poczują się obrażeni, ale ... czy ktoś z was wie co to jest filozofia??
Na studiach (moja kuzynka) za każdym razem, w próbach badania istnienia świata, wychodzi, że
nad tym światem ktoś czuwa albo go stworzył. Jak to wyjaśnicie ??


zeby to wyjasnic musialbym poznac blizej twoja kuzynke. jej sposob rozumowania, itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2007 o 12:17, Luke Shadow napisał:


> Prawie robie wielką różnicę a tu nawet nie ma "prawie" ;]
> Narazie zaczepiłem się II przykazania i stawiam pytanie: gdzie KK ma II przykazanie biblijne

> ?

Ksiądz mi powiedział, że to przykazanie mieści się w pierwszym ("Nie będziesz miał cudzych
bogów obok Mnie!"), ale jakoś to do mnie nie przemawia.
Btw; jest jeszcze jedna sprzeczność, wg której Bóg jest grzesznikiem. Już tłumaczę...
7 grzechów głównych wg kościoła:
Siedem grzechów głównych. 1) pycha, 2) chciwość, 3) nieczystość, 4) zazdrość 5) nieumiarkowanie
w jedzeniu i piciu, 6) gniew 7) lenistwo.

"Strzeżcie się, byście nie zapomnieli przymierza Pana, Boga waszego, które zawarł z wami, i
nie uczynili sobie wyobrażenia w rzeźbie tego wszystkiego, co wam zabronił Pan, Bóg wasz. 24
Bo Pan, Bóg wasz, jest ogniem trawiącym6. On jest Bogiem zazdrosnym."

Pwt, 4, 23-24.

"Bo Ja jestem Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny, karzący nieprawość ojców na synach w trzecim
i w czwartym pokoleniu - tych, którzy Mnie nienawidzą, 10 a który okazuje łaskę w tysiącznym
pokoleniu tym, którzy Mnie miłują i strzegą moich przykazań."

Pwt, 5, 9-10

"Nie będziecie oddawali czci bogom obcym, spomiędzy bogów okolicznych narodów, 15 bo Pan, Bóg
twój, który jest u ciebie, jest Bogiem zazdrosnym, by się nie rozpalił na ciebie gniew
Pana, Boga twego, i nie zmiótł cię z powierzchni ziemi."

Pwt, 6, 14-15.

Po trzykroć powtórzone, że Bóg jest zazdrosny i mamy unikać bałwochwalstwa.




Drobna informacja: jak chcesz zgłębiać Biblię najpierw skończ biblioznawstwo. Poza tym moim zdaniem "On jest Bogiem zazdrosnym" nie oznacza, że zazdrości jak dziecko, że to drugie ma cukierka tylko, że wymaga aby wierzyć tylko w niego. Tłumacząc na nasze to jest poprostu I przykazanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować