Zaloguj się, aby obserwować  
Andrij

Bóg - istnieje czy jest wymysłem ludzkiej wyobraźni

29477 postów w tym temacie

Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. - Rdz1, 1

A wcześniej jest tylko On sam. Dlaczego? Bo nie ma nawet czasu. Początkiem jest moment stworzenia świata - przestrzeni i czasu. Pismo Święte nie mówi nic o tym co było wcześniej, bo był tylko Bóg, a "nikt Go nie poznał."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.02.2007 o 17:41, Graffis napisał:

Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. - Rdz1, 1

Tyle, że potem masz:
"ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód" (Rdz 1,2) - pytanie kto stworzył tę wodę
"Uczyniwszy to sklepienie, Bóg oddzielił wody pod sklepieniem od wód ponad sklepieniem; a gdy tak się stało, Bóg nazwał to sklepienie niebem." (Rdz 1,7-8) - to był dzień drugi
"A potem Bóg rzekł: «Niechaj zbiorą się wody spod nieba w jedno miejsce i niech się ukaże powierzchnia sucha!» A gdy tak się stało, Bóg nazwał tę suchą powierzchnię ziemią" (Rdz 1,9-10) - dzień trzeci: ziemia się ukazuje a nie zostaje stworzona
W dodatku nigdzie nie masz napisane, że przed stworzeniem świata nic nie istniało. Już pomijam fakt, że na początku są dwie różne wersje stworzenia świata, trzecią w Księdze Przysłów przedstawia Mądrość, a w psalmie 74 widać echa mezopotamskich mitów (JHWH musiał pokonać Lewiatana by móc przystąpić do stwarzania świata - kto stworzył Lewiatana i morze?).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.02.2007 o 17:28, Graffis napisał:

(...)


"Nie ma żadnego powodu, poza - oczywiście - siłą przyzwyczajenia, by w "Słowie" z Jana 1:1 dopatrywać się drugiej boskiej osoby, która miałaby istnieć przed narodzeniem Jezusa.[11] Podobne uosobienie mądrości z Księgi Przysłów 8:22,30, czy z Łukasza 11:49 nie oznacza, że mądrość jest drugą boską osobą. Nie ma żadnej możliwości, by do istoty Pana Boga dokooptować "drugą boską osobę" i wciąż zachować taki Jego obraz, jaki mieli Jan czy Jezus. Ojciec pozostaje tym, kim zawsze był - "jedynym prawdziwym Bogiem" (17:3), "który jedynie jest Bogiem" (5:44). Czytając słowo Logos ("Słowo") z perspektywy Starego Testamentu widzimy, że właśnie ono - Słowo wypowiadane przez Boga - było czynnikiem kreującym w procesie stwarzania, było tym życiodajnym rozkazem, dzięki któremu wszystko się stało (Psalm 33:6-12). Słowo Boże jest mocą, która wykonuje Jego wolę (Izajasza 55:11). Jeżeli czerpiemy gdziekolwiek z Nowego Testamentu, wówczas przyrównujemy Słowo z twórczym przesłaniem o zbawieniu - z ewangelią. Takie jest znaczenie określenia "Słowo" w całym Nowym Testamencie.( Mateusza 13:19, Galacjan 6:6, etc.)"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.02.2007 o 21:33, cedricek napisał:

mam złe wieści ludziska:

http://wiadomosci.o2.pl/?s=258&t=333211


Niestety, za późno. Już ktoś podał ten link stronę wcześniej.

Minimysz

>"ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód" (Rdz 1,2) - pytanie kto stworzył tę wodę

"24 Tak mówi Pan, twój Odkupiciel,
Twórca twój jeszcze w łonie matki:
«Jam jest Pan, uczyniłem wszystko,
Sam rozpiąłem niebiosa,
rozpostarłem ziemię; a któż był ze Mną?"

Iz, 44, 24.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hmm zastanowilo mnie przed chwila, czy nie byloby nam lepiej zyc bez bogów? tak to tylko swiete wojny, zatargi itp. tylko wtedy wiekszosc ludzi zapewne by poczulaby sie, ze ich zycie nie ma sensu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.02.2007 o 21:33, cedricek napisał:

mam złe wieści ludziska:
http://wiadomosci.o2.pl/?s=258&t=333211
przeczytajcie


Przeczytałem i nic się z moją wiarą nie stało. To, że ktoś podobno (ostatnio nie wierzę mediom) odkrył sarkofag Jezusa nie oznacza, że chodziło o tego konkretnego Jezusa z Nazaretu. Sama inskrypcja też nie jest dla mnie nie zbitym dowodem – co za problem sfałszować taki napis, możliwe, że 2000 lat temu ktoś chcąc zrobić sobie jaja wykonał takie inskrypcje. Dla osoby głęboko wierzącej takie znalezisko nie jest nic warte – potrzebna jest bomba atomowa, a by zmienić wiarę takiej osoby. Wydaje mi się, że po paru miesiącach nikt nie będzie o tym pamiętać. To, że parę osób trochę na tym zarobi, to już inna bajka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem jakby kiedykolwiek odkryto szczatki _tego_ Jezusa to "osoby gleboko wierzace" i tak by w to nie uwierzyly, bo i tak nie moze od tak upasc swiat chrzescijanski :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.02.2007 o 21:25, Luke Shadow napisał:

(...)

Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo
Bóg jest oczywiście Bogiem jedynym. Bóg Ojciec. I Chrystus. I Duch Święty. Czemu? Bo to jest jeden Bóg. Mówimy o osobach i myślimy o podziale. Ale w Trójcy nie ma roztrojenia jaźni i podziału, nie ma gradacji. Najlepiej według mnie wyjaśnia to pomieszczenie oświetlone 3 reflektorami. Światło jest jedno, choć jego źródła trzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Heh... Ja pytam o wodę, Ty zaś o tej ziemi i niebie...

A co do kwestii kto jest bogiem, a kto nie: Ty też zapomniałeś o aniele "Gdy zaś wrócił i został sam jeden, ktoś zmagał się z nim aż do wschodu jutrzenki, a widząc, że nie może go pokonać, dotknął jego stawu biodrowego i wywichnął Jakubowi ten staw podczas zmagania się z nim. A wreszcie rzekł: «Puść mnie, bo już wschodzi zorza!» Jakub odpowiedział: «Nie puszczę cię, dopóki mi nie pobłogosławisz!» Wtedy [tamten] go zapytał: «Jakie masz imię?» On zaś rzekł: «Jakub». Powiedział: «Odtąd nie będziesz się zwał Jakub, lecz Izrael, bo walczyłeś z Bogiem4 i z ludźmi, i zwyciężyłeś». Potem Jakub rzekł: «Powiedz mi, proszę, jakie jest Twe imię?» Ale on odpowiedział: «Czemu pytasz mnie o imię?» - i pobłogosławił go na owym miejscu.
Jakub dał temu miejscu nazwę Penuel, mówiąc: «Mimo że widziałem Boga twarzą w twarz, jednak ocaliłem me życie»." (Rdz 32,25-31)
To jest ogólnie ciekawa historia, bo napastnik (nie wprost, ale jednak) informuje Jakuba, że jest samym JHWH, a z drugiej strony nie ma tyle siły, by pokonać go w uczciwej walce....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.02.2007 o 15:26, minimysz napisał:

> Co o tym sądzicie?
Napiszę tak, jak w komentarzach na jednym portalu ktoś stwierdził : niejednemu psu na imię
Burek. Imiona Maria, Józef, Jezus były bardzo popularne wśród Żydów.



a jakie jest prawdopodobieństwo że w tamtym okresie w tamtym miejscu żyła jeszcze jedna rodzina której wszyscy członkowie nazywali sie identycznie jak to jest przedstawione w biblii ?????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.02.2007 o 21:19, Mogrim napisał:

> Wielka szkoda, że te objawienia, które są jak dowód mają jedynie nieliczni.:-( Jedni mogą
wiedzieć,
> inni muszą wierzyć. To niesprawiedliwe.:-(

Stygmaty mogli zobaczyć wszyscy, wytłumaczyć - nikt. To, że o. Pio funkcjonował ze 48,5 stopniową
gorączką również jest udokumentowane. Kilka stron wcześniej jest o opłatku przemienionym w
kawałek mięśnia sercowego na którym nie ma śladu cięć i po kiluset latach się nie rozłożył
(i kilka innych spraw). Tego, że obraz z Guadalupe istnieje od kilkuset lat choć po 20 powinien
przestać też nikt nie wyjaśnił, jak również tego, jakiego pochodzenia jest farba, jakim cudem
w źrenicy MB na tym obrazie odbija się postać człowieka (co widać po zbadaniu mikroskopem)
oraz kilku innych ciekawostek - też nikt nie wyjaśnił. A wszystko to każdy może zobaczyć i
sprawdzić, bo są to sprawy udowodnione.



a czemu ludzie we wszystkim czego nie mozna wytłumaczyć, widzą boskie działanie. dzisiaj jeszcze powstawanie stygmatów(czy kilku innych rzeczy) nie mozna nazwać jednoznacznie jako to czy tamto. ale za kilka lat może ktos do tego dojść jak to sie dzieje. no ale wtedy ludzie juz nie będą wierzyć w to naukowe wytłumaczenie tylko w boska ingerencję(pomimo tego iz na 100% beda w błędzie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.02.2007 o 18:14, minimysz napisał:

> Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. - Rdz1, 1
Tyle, że potem masz:
"ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód" (Rdz 1,2) - pytanie kto stworzył tę wodę
"Uczyniwszy to sklepienie, Bóg oddzielił wody pod sklepieniem od wód ponad sklepieniem; a gdy
tak się stało, Bóg nazwał to sklepienie niebem." (Rdz 1,7-8) - to był dzień drugi
"A potem Bóg rzekł: «Niechaj zbiorą się wody spod nieba w jedno miejsce i niech się ukaże
powierzchnia sucha!» A gdy tak się stało, Bóg nazwał tę suchą powierzchnię ziemią" (Rdz
1,9-10) - dzień trzeci: ziemia się ukazuje a nie zostaje stworzona
W dodatku nigdzie nie masz napisane, że przed stworzeniem świata nic nie istniało. Już pomijam
fakt, że na początku są dwie różne wersje stworzenia świata, trzecią w Księdze Przysłów przedstawia
Mądrość, a w psalmie 74 widać echa mezopotamskich mitów (JHWH musiał pokonać Lewiatana by móc
przystąpić do stwarzania świata - kto stworzył Lewiatana i morze?).



najwazniejsze jest jednak pytanie"jak ktos mógł opisac stworzenie wszechświata" skoro człowiek powstał pod koniec tego wszystkiego gdy to wszystko juz istniało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.02.2007 o 15:15, janusz82 napisał:

najwazniejsze jest jednak pytanie"jak ktos mógł opisac stworzenie wszechświata" skoro człowiek
powstał pod koniec tego wszystkiego gdy to wszystko juz istniało.

A gdzie w tym wszystkim masz wszechświat? Toż tam jest tylko o kawałku naszego ukladu slonecznego. Poza tym to wygląda tak, jakbyś chciał zasugerować, że Żydzi mieli mniejszą wyobraźnię niż inne narody oraz nie potrafili czerpać z już istniejących źródeł...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.02.2007 o 15:19, minimysz napisał:

> najwazniejsze jest jednak pytanie"jak ktos mógł opisac stworzenie wszechświata" skoro
człowiek
> powstał pod koniec tego wszystkiego gdy to wszystko juz istniało.
A gdzie w tym wszystkim masz wszechświat? Toż tam jest tylko o kawałku naszego ukladu slonecznego.
Poza tym to wygląda tak, jakbyś chciał zasugerować, że Żydzi mieli mniejszą wyobraźnię niż
inne narody oraz nie potrafili czerpać z już istniejących źródeł...



nie, chodziło mi o to , że skoro mamy wierzyc w to co jest napisane w biblii, to juz biorąc to na chłopski rozum, nie mozna opisać czegoś czego sie nie widziało(chodzi tu oczywiście o stworzenie świata).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W sumie można to odnieść do całej Genesis, bo wszystkie rzeczy tam opisane miały (rzekomo) miejsce przed narodzinami rzekomego autora...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.02.2007 o 17:29, Graffis napisał:

Mnie ciekawi tez dobór czasu publikacji tego dzieła. Początek Wielkiego Postu, z pewnością
nie bo akurat teraz skończyli pracę naukową. Imho wyjdzie z tego taka sama historia jak z "ewangelii"
wg. Judasza.

Tak chyba wlaśnie będzie.Bo wątpie w to żę czlowiek po tylu latach miałby coś znaleść co dało by namacalny ślad istnienia i życia Jezusa,choć i tak w to wierzymy pełno wśród nas takich,którzy mają wątpliwość czy to do naszego pochodzenia czy też do stworzenia świata.Nie mniej jednak zastanawia mnie jedno: jeśli wedłóg Bibli Bóg stworzył świat i wszystkie stworzenia to jakim cudem żyły dinozałry i teoria że cłżowiek pochodzi od małpy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.02.2007 o 15:23, janusz82 napisał:

nie, chodziło mi o to , że skoro mamy wierzyc w to co jest napisane w biblii, to juz biorąc
to na chłopski rozum, nie mozna opisać czegoś czego sie nie widziało(chodzi tu oczywiście o
stworzenie świata).

No nie jestem tego taki pewien.A jakim cudem Sienkiewicz mógł opisać Bitwe pod Grunwaldem? Wystarczy trochę wyobraźni i dowodów,może tak samo było ze stworzeniem świata,cżłowiek coś widziłą i przekazywał to z pokolenia na pokolenie urozmaicająć następne wersje i tak powtał świat.Choć nawet na najważniejsze pytanie ludzkość jak powstaliśmy i kto stworzył cały ogromny wszechświat nie ma jednoznacznych dowodów,i pytam się dlaczego?(nie mówie tu o Bibli i jakiś listach)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.02.2007 o 18:26, boduczek napisał:

jeśli wedłóg Bibli Bóg stworzył świat i wszystkie stworzenia to jakim
cudem żyły dinozałry i teoria że cłżowiek pochodzi od małpy?


A "dinozałr" to nie stworzenie? Poszukaj sobie w internecie o różnych interpretacjach Genesis uwzględniających ewolucję. Biblia to nie jest książka naukowa, która tłumaczy naukowe powstanie świata, bo zajełaby tysiące tomów objaśniających całą chemię, fizykę, genetykę, biologię włącznie z tym, co zostanie dopiero odkryte (lub nie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować