Zaloguj się, aby obserwować  
Icestalker

Kącik Tłumaczy: Angielski i inne języki. [M]

2649 postów w tym temacie

Dnia 18.11.2012 o 17:33, CreateYourself napisał:

Mam jedno pytanie a propos mowy zależnej - w przypadku takiego zdania "I heard two women
talking outside" jak sprawa wygląda z talking bez "to be"? W sensie zamieniam zdanie
na "He had heard two women were talking"? Czy bez "were"?

A po co w ogóle were, skoro w oryginale nie masz to be? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.11.2012 o 17:33, CreateYourself napisał:

Mam jedno pytanie a propos mowy zależnej - w przypadku takiego zdania "I heard two women
talking outside" jak sprawa wygląda z talking bez "to be"? W sensie zamieniam zdanie
na "He had heard two women were talking"? Czy bez "were"?


He had heard two women talking. - On slyszal dwie rozmawiajace kobiety.
He had heard two women were talking. - On slyszal, ze dwie kobiety rozmawialy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.12.2012 o 16:59, Harrolfo napisał:

What did the movie receive an Oscar nomination for?

Eh, na teście tak zrobiłem i ocenili to źle, trzeba będzie się jutro pokłócić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.12.2012 o 17:02, Mysterum napisał:

> What did the movie receive an Oscar nomination for?
Eh, na teście tak zrobiłem i ocenili to źle, trzeba będzie się jutro pokłócić.

Pewnie zostało to już wyjaśnione, ale ja użyłbym tutaj innago czasu, jako że film został tam kiedyś nagrodzony tą statuetką i dalej tę statuetkę ma, to jest dalej ma to "osiągnięcie", czyli what has the movie received an Oscar nomination for.

Ja natomiast chciałem zapytać co tak właściwie oznacza zwrot "suffice to say", albo przynajmniej w jakich okolicznościach się go używa, bo czasownik znam, ale znaczenia zwrotu niezbyt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.12.2012 o 21:00, Bezi_113 napisał:

Pewnie zostało to już wyjaśnione, ale ja użyłbym tutaj innago czasu, jako że film został
tam kiedyś nagrodzony tą statuetką i dalej tę statuetkę ma, to jest dalej ma to "osiągnięcie",
czyli what has the movie received an Oscar nomination for.


Jak zdanie jest w konkretnym czasie, to nie mogę dać pytania w innym czasie. Ale sprawa już wyjaśniona :)

Dnia 26.12.2012 o 21:00, Bezi_113 napisał:

Ja natomiast chciałem zapytać co tak właściwie oznacza zwrot "suffice to say", albo przynajmniej
w jakich okolicznościach się go używa, bo czasownik znam, ale znaczenia zwrotu niezbyt.

Oznacza to coś w stylu: "mam do powiedzenia tylko to i nic więcej". Używany przez osoby, które chcą się wydawać mądrzejsze niż są w rzeczywistości :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.12.2012 o 21:10, Mysterum napisał:

Jak zdanie jest w konkretnym czasie, to nie mogę dać pytania w innym czasie. Ale sprawa
już wyjaśniona :)

Eer, tak myślałem, że moją niepohamowaną chęcią do pomocy popełnię błąd :P

Dnia 26.12.2012 o 21:10, Mysterum napisał:

Oznacza to coś w stylu: "mam do powiedzenia tylko to i nic więcej". Używany przez osoby,
które chcą się wydawać mądrzejsze niż są w rzeczywistości :)

Podziękował. Elkorowie z Mass Effect napewno takiego wrażenia nie sprawili xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.12.2012 o 21:00, Bezi_113 napisał:

Ja natomiast chciałem zapytać co tak właściwie oznacza zwrot "suffice to say", albo przynajmniej
w jakich okolicznościach się go używa, bo czasownik znam, ale znaczenia zwrotu niezbyt.


Tożsamego zwrotu w języku polskim nie uświadczymy niestety, więc tłumaczenie może być tylko opisowe. Ponadto, forma bardziej prawidłowa gramatycznie brzmi "suffice IT to say".
Znaczeniowo używa się tego w sytuacji gdy do wyjaśnienia danego tematu "wystarczy to co powiemy" za chwilę.
Wygląda to mniej więcej tak, jakbyśmy zapowiadali, iż to co powiemy w zupełności wystarczy do wyczerpania tematu.

Np. Suffice (it) to say, I didn''t like it.(Wystarczy, że powiem, iż mi się nie podobał.)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Prosiłbym o sprawdzenie i ewentualne poprawienie błędów w mojej krótkiej pracy na temat wielkiego wydarzenia na świecie w ciągu ostatnich miesięcy.
Z góry dziękuję.

President Barack Obama who was america''s first black president has been re-elected for a second term of being president of United States, defeating Republican challenger Mitt Romney.
Worlds leaders (including Bronislaw Komorowsky, the president of Poland) hope to strengthen cooperation with the United States during the second term Democrat.
Fighting for votes between Barack Obama and Mitt Romney was very long, dynamic and exciting but a lot of residents of United States was already tired of it.
Finally On 6th November about 23:30 (local time) Barack Obama got necessary to win 270 electoral votes thanks to winning the state Ohio - said CNN and other American media based on partial, but reliable calculation of votes.
So far Ohio was one of the swinging states. Obama won In other swinging states like Wisconsin, Oregon, New Mexico too.
Announced by CNN reelection of the president sparked joy in Chicago where Obama has got a major of his campaign and had to give a speech after election.
Mr Obama prevailed despite lingering dissatisfaction with the economy and a hard-fought challenge by Mr Romney.
When Obama has won, the loser of the election headquarters of the Republican contender for the White House Mitt Romney there was mourning.
During his company Barack Obama has promised the residents of United States the introduction of incentives for businesses and investors in the United, increase taxes for earning a million or more dollars per year. He has also promised investment in renewable energy, citizenship for children of illegal immigrants and to stop tuition fees. For poles president promised the abolition of visas.
The coming years will show if he will fulfill his promises.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkim forumowiczów,

Otóż za dwa lata chcę zdać przyzwoicie egzamin maturalny z języka angielskiego, poziom rozszerzony. Swoje umiejętności oceniam dosyć przeciętnie, ale w głównej mierze dlatego, że poziom nauczania języka angielskiego w szkole jest dla mnie wyjątkowo nudny, nie potrafię uczyć się w takich warunkach, gdzie bardziej interesujące są drzewa za oknem.
Postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce. Korepetytora nie potrzebuję, strata pieniędzy, po prostu zakaszę rękawy i wezmę się do pracy - samemu.
Jednakże chciałbym Was prosić o pomoc - a dokładniej o program nauczania, który świetnie przygotuje mnie do matury. A także wszelkie materiały, strony, ćwiczenia, ogółem wszystko, co przyczyni się do niechybnego zwycięstwa. Rzecz jasna, zależy mi też na wszelkich poradach i wskazówkach - czytanie książek po angielsku? Oglądanie anglojęzycznych filmów? Chcę nie tylko być świetny w teorii, ale także i w praktyce, zależy mi na tym, aby płynnie operować językiem angielskim nie tylko z powodu matury, ale też dla wszelkich korzyści z tego płynących, a jest ich wiele.
Nie chcę się uczyć efektownie, chcę efektywnie się NAuczyć. Mam sporą wiedzę, lecz jest ona porozrzucana, teorii pozornie nie znam, ale praktykę mam jakoby wpojoną - nieświadomie po prostu wiem jak mam powiedzieć (jakiego czasu użyć) w zależności od sytuacji. Także nie sądzę, że będę miał z tym wielki problem. :)
Dlatego jeśli ktoś z Was wie jak nauczyć się angielskiego tak, aby bezproblemowo z wysokim procentem zdać maturę rozszerzoną z tego języka - bardzo proszę o pomoc. Przede wszystkim - program nauczania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do matury zapoznaj się z kursami online.
Zdecydowanie w tym wypadku ODRADZAM filmy i piosenki - często są w nich stosowane niepoprawne, potoczne, zwroty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie kluczowym krokiem do opanowania języka w stopniu biegłym był naprawdę dobry zespól nauczycieli. Miałem to szczęście, ze trafiłem na kilka naprawdę świetnych osób.
Na dobra sprawę najważniejsze podstawy masz wpajane od szkoły podstawowej cyklicznie aż po szkołę średnią.
Pozostaje samokształcenie w zakresie poszerzania zasobu słów i zwrotów [+ jak ktoś lubi, choć to do matury zbędne, nauka nietypowych rzeczy jak np staroangielski, nieprzetłumaczalne zwroty, idiomy, przysłowia - to pomaga w budowaniu "płynnej komunikacji" z każdym napotkanym obcokrajowcem]
Paradoksalnie dużą role mogą odkrywać rzeczy codzienne - słuchanie ze zrozumieniem zagranicznej muzyki, filmy z oryginalnym dźwiękiem tudzież dla bogatszych - wakacje w Anglii.
Nic tak ci nie pomoże jak konieczność codziennego używania języka.


Z lektury po głowie kołacze mi się B.J. Thomas "Intermediate Vocabulary" i "Advanced Vocabulary" a do gramatyki np Raymond Murphy i" English Grammar In Use", "Essential Grammar in Use"
Express Publishing swego czasu też wydawał książki pomagające przygotować się do matury, miały bodajże zawsze w oznaczeniach dopisek "Matura Companion"
Ewentualnie jakieś kursy audio.


Nie wiem ile się zmieniło, ale imho matura z angielskiego [rozszerzona] to nie taka straszna rzecz, jak ktoś się nie migał od lekcji przez szkołę podstawowa i gimnazjum + liceum, oraz miał trochę chęci do samokształcenia to raczej problemów mieć nie powinien.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.01.2013 o 19:31, Harrolfo napisał:

Zdecydowanie w tym wypadku ODRADZAM filmy i piosenki - często są w nich stosowane niepoprawne,
potoczne, zwroty.



Hmm bo ja wiem - do ustnej jak znalazł.
Jak dla mnie osłuchanie się języka bardzo dużo daje.
Starczy tylko odróżniać zwroty potoczne od tych bardziej "formalnych" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wymowę, to tak.
Ale często w filmach, czy nagraniach są teksty pokroju "She don''t", czy "We doesn''t".
Te materiały są bardzo dobre, nie przeczę. Ale najpierw trzeba znać absolutne podstawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za precyzyjną odpowiedź. Z pewnością zapoznam się z podaną przez Ciebie literaturą, a propos czytania książek - wziąłem się już za to, zaczynając od tych naprawdę wymagających, nawet jeśli czytamy je po polsku. :)
Domyślam się, że matura jedynie brzmi strasznie, ale jakby nie patrzeć, przydatność języka angielskiego to szeroki wachlarz możliwości i korzyści, dlatego bardziej traktuję to jako: "Nauczysz się czegoś, co jest niezmiernie potrzebne w życiu, jednocześnie zdając świstek, od którego zależy w sporej mierze Twoja przyszłość".
Jednakże nadal potrzebuję listy, w której zawarte będzie krok po kroku - co powinienem przerobić. Albo inaczej, takową listę już mam, lecz jest ona niezwykle długa, kilka stron obejmujących zakres tematów w grupie słownictwa, gramatyki i funkcji językowych. Mi zależy na jakoby bazie, głównej idei, do której hierarchicznie przypiszę sobie szczegóły - czyli wstęp -> rozwinięcie -> zakończenie, które będzie podsumowaniem wiedzy.
Jest coś, na co polecacie zwrócić szczególną uwagę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na pewno musisz nauczyć się:
Odmiany "to be" - w czasie przyszłym, teraźniejszym i przyszłym
Czasowników regularnych i nieregularnych
Budowania zdań, pytań i przeczeń w czasach (i zasad stosowania tych czasów):
Present Simple
Past Simple
Future Simple
Present Continuous
Past Continuous
Future Continuous
Present Perfect
Past Perfect
Future Perfect
Mowy zależnej
Opisywania zdjęć/obrazków (standardowe "In the picture I can see")
Czasowników modalnych
Pisania notatek, zawiadomień, listów, przepisów.
Rozumienia czytanego tekstu - przypisywanie tytułów paragrafom, odpowiadanie na pytania.
Słowotwórstwa na podstawie danego fragmentu tekstu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam listę podobną do Twojej, z większym zakresem wymagań i podanymi szczegółami. Teraz pytanie - jak to ze sobą powiązać? Jak stworzyć program nauczania, który inteligentnie będzie prowadził mnie krok po kroku? Poprzez powiązania pomiędzy nauczaniem. Sam przyznasz, bezsensownym byłoby uczyć się present countinius pierwszego dnia, by drugiego zacząć poznawać słownictwo z zakresu pracy i wykształcenia.
Jak mam to wszystko sprytnie połaczyć? Nikt nie lubi chaotycznej, nieuporządkowanej nauki, a ja dodatkowo uwielbiam jeśli jedno jest powiązane z drugim.

Podam przykładowo zrzut ekranu z fragmentem listy z zakresu "Gramatyka".

20130108200846

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Harrolfo w sumie wyczerpał temat wymaganego minimum postem powyżej :)

Mogę dodać jedynie jeszcze dobre ćwiczenie połączone z rozrywką - mianowicie kupienie sobie jakiejś ciekawej książki po angielsku, np World War Z czy inna literatura rozrywkowa [tudzież cokolwiek co cię interesuje, biografie, książki historyczne, przyrodnicze, atlasy, powieści co kto lubi]

Oczywiście nie tak stricte edukacyjnie, bo w takich książkach tez zdarzają się pewne "skróty myślowe" [tak jak Harrolfo dał przykład z piosenkami i filmami] - ale w celu utrwalania wiedzy, tzn czytanie ze zrozumieniem.

Czytasz książkę dla relaksu i rozrywki a jednocześnie sprawdzasz czy wszystko płynnie rozumiesz [podobne ćwiczenie łączące przyjemne z pożytecznym - obejrzenie sobie jakiegoś filmu w oryginalnym angielskim języku + angielskie napisy lub całkowity ich brak] + wiesz ile już rozumiesz bez konieczności zawahania się i sięgnięcia do słownika.

To są takie na pierwszy rzut oka popierdółki, ale pozwala to produktywnie wykorzystać czas wolny, zwłaszcza jak ktoś lubi dobry film czy książkę.
Gry fabularne [zwłaszcza te z obszerną fabułą czyli cRPG] tez mają podobny walor edukacyjny, więc grając w coś warto przełączyć się na wersje czysto angielską, bo tez zawsze coś z tego wyniesiesz [chociażby utrwalanie słownictwa].
Nie samą nauką 24/7 człowiek żyje, ale rozrywkę z elementami edukacyjnymi tez można bardzo ładnie łączyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować