Zaloguj się, aby obserwować  
Icestalker

Kącik Tłumaczy: Angielski i inne języki. [M]

2649 postów w tym temacie

W tym roku napiszę FCE. Idzie mi całkiem dobrze (próbny bez przygotowania na 75%) i zastanawiam się czy warto podchodzić potem do CAE. Może lepiej zapisać się na indywidualne konwersacje i zamiast "trzaskać gramatykę" robić co pożyteczniejszego, bo pojadę za granicę i okaże się, że mam mam problem z płynną wymową.

Jesli miałbym isć na CAE to tylko dla papierka. Tylko pytanie czy warto? Przyda mi się on tak bardzo? Gdzies czytałem, że zwalnia on z angielskiego na studiach, to prawda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam nie wiem czy dobrze trafiłem z tematem ale chciałbym się zapytać jak mogę szybko nauczyć się języka Angielskiego w ciągu miesiąca?
Zapisać się na kurs języka?
Czy z książki posiadam zestaw angielski w miesiąć z płytą książką i ćwiczeniami .
I mam lekki dylemat ;/ bo nigdy się nie uczyłem tego języka tylko niemieckiego . Jeżeli ktoś zna lepszy sposób chętnie wysłucham :D>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wyjedz do pracy do UK albo innego anglojezycznego kraju, do pracy takiej, gdzie bedziesz musial duzo rozmawiac z ludzmi (klientami lub wspolpracownikami) i trzymaj sie z dala od polskich spolecznosci. Ew. dolacz do jakiejs angielskiej komuny/spolecznosci w Polsce, ale nie wiem czy takowe sa ;]
Zakladam, ze zaczynasz prawie od 0, wiec poza total immersion niewiele polece, jak ma jak najwiecej i jak najszybciej (no chyba, ze mowimy o miesiacu jako jednostce czasowej na planecie innej niz Ziemia...).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.02.2013 o 22:05, kuba9876543210 napisał:

Wyjedz do pracy do UK albo innego anglojezycznego kraju, do pracy takiej, gdzie bedziesz
musial duzo rozmawiac z ludzmi (klientami lub wspolpracownikami) i trzymaj sie z dala
od polskich spolecznosci. Ew. dolacz do jakiejs angielskiej komuny/spolecznosci w Polsce,
ale nie wiem czy takowe sa ;]
Zakladam, ze zaczynasz prawie od 0, wiec poza total immersion niewiele polece, jak ma
jak najwiecej i jak najszybciej (no chyba, ze mowimy o miesiacu jako jednostce czasowej
na planecie innej niz Ziemia...).

Chodzi mi tak przedewszystkim o podstawy żebym mógł się dogadać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.02.2013 o 18:25, 1096 napisał:

W tym roku napiszę FCE. Idzie mi całkiem dobrze (próbny bez przygotowania na 75%) i zastanawiam
się czy warto podchodzić potem do CAE. Może lepiej zapisać się na indywidualne konwersacje
i zamiast "trzaskać gramatykę" robić co pożyteczniejszego, bo pojadę za granicę i okaże
się, że mam mam problem z płynną wymową.

Jesli miałbym isć na CAE to tylko dla papierka. Tylko pytanie czy warto? Przyda mi się
on tak bardzo? Gdzies czytałem, że zwalnia on z angielskiego na studiach, to prawda?


Jeżeli będziesz chcesz podjąć pracę np. jako lektor to CAE jest wymagany jako minimum (wiem z doświadczenia). Osobiście uważam (wykonując tłumaczenia i ucząc angielskiego), że ciężko nazwać same konwersacje czymś pożyteczniejszym. Chodzi o to, że jeśli chcesz używać w przyszłości angielskiego w pracy to warto znać gramatykę itp. Płynność mówienia przychodzi wraz z nauką. Oczywiście im więcej mówisz tym bardziej przyzwyczajasz się do płynnego posługiwania się dźwiękami, ale jeżeli chcesz również płynnie tworzyć skomplikowane wypowiedzi i korzystać z języka angielskiego, jak z polskiego to polecam zdawanie na wyższe certyfikaty. Wnioskuję, że jesteś w liceum. Ucz się i zdobywaj certyfikaty póki masz czas, bo później będzie go o wiele mniej. Z własnych obserwacji wiem, że niestety certyfikaty nie są nadal odpowiednio doceniane, wciąż wyżej stawia się licencjat z filologii. Nie mówię tego z zawiści, lecz dlatego, że znam osoby, które mając licencjat, są na poziomie B1 i same się do tego przyznają. CAE nie jest bardzo drogi a otwiera więcej drzwi niż FCE. Oczywiście polecam również CPE i inne certyfikaty (BEC, TOLES, ICFE i inne). Co do zwolnienia, jeśli dobrze pamiętam, to istnieje taka możliwość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Mam nietypowe pytanie: posiada ktoś link do filmu porównującego angielski normalny i angielski afroamerykański? Pamiętam, że zestawienie było robione w sposób żartobliwy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.03.2013 o 00:42, Harrolfo napisał:

Witam,
Mam nietypowe pytanie: posiada ktoś link do filmu porównującego angielski normalny i
angielski afroamerykański? Pamiętam, że zestawienie było robione w sposób żartobliwy.

A co to jest "angielski normalny"? :P Próbuj szukać wpisując w wyszukiwarkę Received Pronunciation vs African-American vernacular English - chyba o to Ci chodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Normalny w sensie bez typowo "czarnoskórej" wymowy. Pamiętam, że na pewno było porównanie typu: "You don''t have it? Thanks anyway" vs "F**k you!".
Nie chodzi mi o to, co Ty mi podlinkowałeś, a o humorystyczne porównanie audio.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.02.2013 o 18:25, 1096 napisał:

W tym roku napiszę FCE. Idzie mi całkiem dobrze (próbny bez przygotowania na 75%) i zastanawiam
się czy warto podchodzić potem do CAE. Może lepiej zapisać się na indywidualne konwersacje
i zamiast "trzaskać gramatykę" robić co pożyteczniejszego, bo pojadę za granicę i okaże
się, że mam mam problem z płynną wymową.

Problem z płynną wymową na CAE? Przecież tam jest speaking, także w parach. Nawet na FCE już trzeba się też przecież dosyć płynnie posługiwać językiem (choć jakie konkretne wymagania to były to nie pamiętam teraz, miałem 14 lat jak go zdawałem... choć na pewno jakaś dyskusja, przedstawienie się, czasem wskazanie drogi na mapce itp, w sam raz do codziennej komunikacji). CAE jest z kolei o półtora roku nauki wyżej...

Ciężko mi wyobrazić sobie kogoś kto zresztą ma certyfikat CAE i nie potrafi płynnie mówić. Możesz mieć kiepski akcent (ja choćby tak mam) ale na pewno z tym problemów nie będzie.

Z kolei FCE nie daje ci obecnie już niczego chyba. Nawet książki w oryginale nie skończysz.

Dnia 20.02.2013 o 18:25, 1096 napisał:

Jesli miałbym isć na CAE to tylko dla papierka. Tylko pytanie czy warto?

To nie jest tylko "dla papierka" - poziom CPE sprawia że wolno ci, po odbyciu kursów pedagogicznych, uczyć do poziomu szkoły średniej. CAE to z kolei do gimnazjum włącznie bodajże. Tutaj masz zresztą wykładnię prawną:
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20090500400

Poza tym - na CAE czy CPE to jak spróbujesz czytać jakieś materiały techniczne w oryginale to masz chociaż szanse to zrozumieć ze słownikiem. W przypadku FCE to dasz radę czytać gazetę. To ma znaczenie na uczelniach bo ja np. analizy matematycznej II uczyłem się prosto z angielskojęzycznych podręczników, to co było na wykładach okazało się zdecydowanie niewystarczające. Fakt że ja akurat ogólnie studiuję po angielsku... ale tak czy siak, różnica w wiedzy jest tego warta.

O właśnie, studiowanie po angielsku. O ile np. na Pwr żeby dostać się na pierwszy stopień informatyki w języku angielskim to musisz mieć tylko zdaną rozszerzoną maturę z języka angielskiego o tyle już stopień drugi WYMAGA poziomu B2 czyli FCE.

No i w sumie mając CAE czy CPE da się dorabiać nieco jako tłumacz. Nie dyplomowany rzecz jasna bo do tego trzeba studiów ale już jakąś gazetę, nowelę, gry, programy czy artykuły jak najbardziej. W razie czego nie pogubisz się właśnie w nieco bardziej zawiłych strukturach gramatycznych np. mixed conditionals a jak zobaczysz w tekście zwroty typu "out of the blue" to nie będziesz siedzieć w internecie szukając jego znaczenia. No i twój angielski nie będzie walił po oczach native speakerów - jakkolwiek FCE umożliwia płynną komunikację to już jakość tego co napiszesz bywa... dyskusyjna. Z własnego doświadczenia - średnio dorabiam sobie 30-50$ miesięcznie pisząc artykuły o... League of Legends. I wymaga to całkiem niezłego angielskiego bo jednak piszę głównie dla Amerykanów.

Można też sobie dorabiać udzielając korków. Co, znowu, wcale nie jest takie proste przy FCE - szkoły średnie uczą już całkiem nieźle a wypada jednak mieć znacząco większą wiedzę od ucznia ^^

Dnia 20.02.2013 o 18:25, 1096 napisał:

Przyda mi się on tak bardzo? Gdzies czytałem, że zwalnia on z angielskiego na studiach, to prawda?


Prawda. Ale zależy od konkretnej uczelni. Na mojej to jest tak:
FCE zdane na A = zwolnienie i dostajesz 5. C = trója. CAE - C dawało już czwórkę. Zdany przeze mnie egzamin CPE dawał piątkę na dowolnym poziomie języka.
Po prostu przy zapisywaniu się na kursy zajęciowe jako język wybierasz np. Angielski C1 - zwolnienie egzamin. Potem robisz kserokopię certyfikatu i idziesz z nim do odpowiedniego wydziału. I masz ocenę w indeksie ;)

Z tym że na studiach też nie zawsze ten angielski jest, wybierasz sobie czego chcesz się uczyć. Ja rzeczywiście wziąłem zwolnienie z angielskiego C1 ale potem wybrałem sobie jako język w kolejnym półroczu japoński. Bo czemu by nie spróbować. Jeśli chciałbym w ogóle nie mieć niczego to musiałbym najpierw wybrać w jednym półroczu zwolnienie na poziomie B2 a potem w kolejnym na C1.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.02.2013 o 18:25, 1096 napisał:

Gdzies czytałem, że zwalnia on z angielskiego na studiach, to prawda?


Nie wiem, czy to planujesz, ale odradzam zwalnianie się. Studia są bezpłatne, trzeba ssać rządowe wymię do oporu. Nie wiem też jak z Twoim angielskim na codzień, ale na przykład ja (mimo, że i czytam, i oglądam większość rzeczy po angielsku) przez rok (od zdania matury do drugiego roku studiów) bardzo bez cotygodniowych zajęć zardzewiałem i sporo musiałem powtarzać, by wrócić do poprzedniego poziomu. Sugeruję więc korzystać na studiach ze wszystkich możliwych zajęć językowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam mam słówka na jutro na angielski zawodowy i nie jestem pewien słówek z "to"
to spin
to occur
to occupy
Czy z "to" przed zmienia się znaczenia czy będzie to znaczyło obracać, występować i zajmować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.03.2013 o 19:35, Eye-Maze napisał:

Czy z "to" przed zmienia się znaczenia czy będzie to znaczyło obracać, występować i zajmować?

Tak, to są bezokoliczniki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłem bardziej odpowiedniego tematu. Możecie polecić książkę do nauki niemieckiego od podstaw? Niby miałem kiedyś niemiecki, ale wcale się nie uczyłem, a teraz życie zmusza(ja głupi...). Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanie, google mi mówi, że niska dziewczyna to poor girl, natomiast samo poor nie pokazuje znaczenia niska, to jak z tym jest, to działa tylko razem z podmiotem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.04.2013 o 19:15, zerohunter napisał:

Takie pytanie, google mi mówi, że niska dziewczyna to poor girl, natomiast samo poor
nie pokazuje znaczenia niska, to jak z tym jest, to działa tylko razem z podmiotem?


Zawsze powinieneś wierzyć Google, wie lepiej od ciebie czego szukasz XD
http://translate.google.pl/#en/pl/poor%20girl - spróbuj w drugą stronę. I w sumie z tłumaczeniem "biedna dziewczyna" się wtedy zgodzę.
Niska to będzie albo small (dosłownie mała) albo short (niska).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To chyba jakiś błąd tłumacza, myślałem nad small i short właśnie, ale oba nie są "miłe", mała to ponoć dziewczyny nie lubią, a krótka to tym bardziej:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.04.2013 o 20:44, Bithda napisał:

Jakbyście przetłumaczyli There is much talk of late?


Dużo się mówi o ostatnich wydarzeniach / ostatnio dużo się mówi ?
Jak na mój gust, któreś z powyższych.
Kontekst byłby pomocny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować