Zaloguj się, aby obserwować  
nov_pl

Dwa zestawy głośników?

12 postów w tym temacie

Hej, zastanawiam się czy da rady połączyć zwykły zestaw 2.1 creative i głośniki podłączone przez wie[Ż]ę.
Czy jest możliwe, żeby dźwięk działał wtedy poprawnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.07.2012 o 16:50, nov_pl napisał:

Hej, zastanawiam się czy da rady połączyć zwykły zestaw 2.1 creative i głośniki podłączone
przez wie[Ż]ę.
Czy jest możliwe, żeby dźwięk działał wtedy poprawnie?

Będzie działał. Ale czy poprawnie to sam sobie odpowiesz kiedy spróbujesz obrócić kamerę w kierunku w którym będzie dochodzić do Ciebie dźwięk spoza kadru. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.07.2012 o 09:20, Olamagato napisał:

> Hej, zastanawiam się czy da rady połączyć zwykły zestaw 2.1 creative i głośniki
podłączone
> przez wie[Ż]ę.
> Czy jest możliwe, żeby dźwięk działał wtedy poprawnie?
Będzie działał. Ale czy poprawnie to sam sobie odpowiesz kiedy spróbujesz obrócić kamerę
w kierunku w którym będzie dochodzić do Ciebie dźwięk spoza kadru. :)


Ciekawa dolegliwość.
Podłączyłem jedną parę do wejścia zielonego (głośnik przedni/słuchawki), drugą do głośnika tylnego. W sterowniku realtek ustawiłem na kwadrofonię. Z poziomu sterownika wszystko wygląda ładnie, każdy głośnik gra osobno, jednak w systemie para tyla nie działa. Po zaznaczeniu "Wypełnienie głośnika" tylna para co prawda gra, ale jakość jest beznadziejna. Jakieś pomysły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.07.2012 o 17:13, nov_pl napisał:

Jakieś pomysły?


co jest źródłem dźwięku w windowsie? może źródło jest stereo, dlatego tylko przednie głośniki działają, potestuj jak to się sprawdza w grach na przykład

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.07.2012 o 19:29, Onybic napisał:

> Jakieś pomysły?

co jest źródłem dźwięku w windowsie? może źródło jest stereo, dlatego tylko przednie
głośniki działają, potestuj jak to się sprawdza w grach na przykład


Gdzie to zmienić? W grach "wygląda" to lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.07.2012 o 17:13, nov_pl napisał:

Podłączyłem jedną parę do wejścia zielonego (głośnik przedni/słuchawki), drugą do głośnika
tylnego. W sterowniku realtek ustawiłem na kwadrofonię.

Kwadrofonia ostatni raz działała w latach 1960-1975. Okazało się to ślepą uliczką rozwoju ponieważ te same wrażenie odsłuchu dostarczał 3 głośnikowy system Surround. Następnym krokiem był dopiero 4-głośnikowy surround (dołożono centralny) i 6-głośnikowy układ 5.1 znany dzisiaj jako Dolby Digital.
Krótko mówiąc żeby cokolwiek usłyszeć w kwadrofonii, to musisz sobie albo to sam nagrać za pomocą dwóch mikrofonów stereo, albo poszukać jakichś antyków z tamtego wieku. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.07.2012 o 20:31, nov_pl napisał:

Gdzie to zmienić? W grach "wygląda" to lepiej.


chodziło mi bardziej o to, co puszczasz w systemie, czy są to dźwięki systemowe, czy np mp3/film/gra itp. :)

ale widze Olamagato wyjaśnił całą sprawę ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.07.2012 o 23:35, Onybic napisał:

> Gdzie to zmienić? W grach "wygląda" to lepiej.

chodziło mi bardziej o to, co puszczasz w systemie, czy są to dźwięki systemowe, czy
np mp3/film/gra itp. :)

ale widze Olamagato wyjaśnił całą sprawę ;)


Winamp działa kulawo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.07.2012 o 01:22, nov_pl napisał:

Nie wiem po co w takim razie ta opcja w sterownikach z XXI w.

Po to, żebyś mógł usłyszeć dźwięk lepszy niż stereo mając źródło takie jak kwadrofoniczne, 5.1 lub 7.1.
I mała podpowiedź. O źródle kwadrofonicznym już napisałem w poprzednim poście, natomiast 99% materiału dźwiękowego jaki masz w swoim komputerze, to stereo. Żeby wykorzystać 4 głośniki musisz mieć zarówno źródło jak i program odtwarzający w wielu kanałach. A tu Winamp nie jest takim programem. On pracuje tylko na 2 kanałach i koniec.
Jeżeli chcesz usłyszeć więcej, to odpal jakiś film z dźwiękiem 5.1 lub 7.1 na odtwarzaczu, który puszcza audio wielokanałowe. Wtedy system powinien downmixować to 6- lub 8-kanałowe wyjście do 4 kanałów i wtedy to puści na głośniki.
Właśnie z tego powodu, że w każdym radiu leci tylko stereo Brytyjczycy chcą poszerzyć radio do 6 lub więcej kanałów. Bywa, że w studiach nagraniowych nagrywa się w wielu kanałach, ale zaraz potem jest to downmixowane do stereo i w takiej postaci idzie to do ludzi i rozgłośni. Informacja jest tracona już na starcie. Jedyny wyjątek dotyczy właśnie filmów - tu kino domowe było tym powodem dla którego filmy nie są puszczane do ludzi w stereo.

Czasem można uzyskać zdownmixowany dźwięk kwadro na grach oferujących pełny dookólny dźwięk 5.1 lub 7.1. Musisz ustawić to w grze oczywiście.
Bywa jednak, że dźwięk zostanie obcięty do kanałów, które są fizycznie podłączone, ale tu nic nie poradzisz poza dołożeniem kolejnych głośników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.07.2012 o 09:58, nov_pl napisał:

A czy można puścić to samo stereo w obu parach?

Tak, ale efekt będzie raczej biedny. Sprzęt może też obcinać wysokie częstotliwości i zmniejszać głośność na wyjściu dla tylnej pary. Poza tym będziesz miał problem z uzyskaniem źródła 4.0, a jeżeli sprzęt wykryje stereo (2.0) to i tak próbuje go sklonować na drugą parę, czego efekt zapewne już usłyszałeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować