• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
Velidergarm

Zawieszanie się komputera przy starcie!

Pytanie

Gdy włączam komputer, ten w Biosie potrafi się zawiesić, teraz zdarza mu się to dużo częściej. Kiedyś tylko, podczas startu na zimno, dopiero po drugim restarcie ruszał, konkretnie przy teście pamięci.
Teraz przez 15 minut męczyłem się już z rozgrzanym system. Zacinał się podczas sprawdzania Interfejsów ATA, wejścia do Biosu, czy botowania, lub zaczynał odpowiadać dopiero po kilku minutach.
Więc co się dzieje, wadliwa płyta główna czy co?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

15 odpowiedzi na to pytanie

  • 0
Dnia 12.07.2012 o 11:27, Velidergarm napisał:

Gdy włączam komputer, ten w Biosie potrafi się zawiesić, teraz zdarza mu się to dużo
częściej. Kiedyś tylko, podczas startu na zimno, dopiero po drugim restarcie ruszał,
konkretnie przy teście pamięci.
Teraz przez 15 minut męczyłem się już z rozgrzanym system. Zacinał się podczas sprawdzania
Interfejsów ATA, wejścia do Biosu, czy botowania, lub zaczynał odpowiadać dopiero po
kilku minutach.
Więc co się dzieje, wadliwa płyta główna czy co?


Problemem może być wszystko co masz w komputerze. Sprawdź bardzo dokładnie czy wszystkie podzespoły są dokładnie włożone do odpowiednich slotów. Czy coś nie wystaje i czy się czasami nic nie odpięło. Sprawdź czy płyta główna ma jakieś uszkodzenia. Spróbuj zresetować bios, wyciągając na 2 minuty baterie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Dnia 12.07.2012 o 11:27, Velidergarm napisał:

Więc co się dzieje, wadliwa płyta główna czy co?



Na sam start idzie sprawdzenie pamięci.
Najlepiej gdybyś miał kolegę który pożyczył by ci sprawdzoną w 100% działającą pamięć.

Drugi winowajca - zasilacz.

Dopiero po tych dwóch podzespołach celuj w sprawdzanie kolejnych [preferowana kolejność dysk/grafika/mobo/procesor]


do tego warto kompa porządnie odkurzyć zanim zaczniesz sprawdzać jakiekolwiek podzespoły. Może tez być tak, że jest zbyt usyfiony i kurz powoduje gdzieś albo skoki napięcia albo przycina np działanie któregoś radiatora et cetera et cetera.


Co rozumiesz tez przez "zawieszanie" ?
Wyskakuje jakiś komunikat błędu ? Sprzęt gaśnie [jak by ktoś odciął zasilanie" ? Ekran "zamarza" i stoi nieruchomo na którymś konkretnym teście podzespołu ?


Tak od siebie dodam, że na oko [chociaż na oko to podobno chłop umarł ;)] to celował bym w uwalona pamięć i zasilacz [lub tylko pamięć lub tylko zasilacz]. Już kilka bardzo podobnych z opisu problemów do twojego widziałem w życiu i w 90% przypadków te dwa podzespoły były winowajcami [co oczywiście nie znaczy, ze tak samo będzie u ciebie, ale możesz sobie to za jakiś punkt zaczepienia potraktować]

Swoją droga jeszcze jedno pytanie - jak wyłączysz sprzęt odcinasz go tez od zasilania poprzez wyłączenie listwy do której jest zapięty ?
Jeśli tak to przy kolejnym wyłączeniu kompa zostaw go w pozycji stand by [tzn zostaw włączoną listwę i nie wyłącz czasem zasilacza z przełącznika] po czym sprawdź czy po jakimś czasie [2-3h] wstanie normalnie bez zawisu. Jeśli wstanie to tu celował bym w 95% na zasilacz w którym zdycha jakiś kondensator.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 12.07.2012 o 14:38, Pietro87 napisał:

Co rozumiesz tez przez "zawieszanie" ?
Wyskakuje jakiś komunikat błędu ? Sprzęt gaśnie [jak by ktoś odciął zasilanie" ? Ekran
"zamarza" i stoi nieruchomo na którymś konkretnym teście podzespołu ?


Konkretnie chodzi o to trzecie: Ekran "zamarza" i stoi nieruchomo na którymś konkretnym teście podzespołu.

Jeśli chodzi o komputer to utrzymany jest w czystości, a teraz ma dodatkowo ściągniętą obudowę, bo się grzeje, i wiatraki chodzą na pełnych obrotach (konkretnie boxowy procesora).

Spróbuje zaś restartu biosu i sprawdzę to z zasilaczem i listwom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Przyczynom zawieszeni się mi kompa dzisiaj był poluzowany kabel SATA od nagrywarki, poprawiłem go i system wstaje już bez przeszkód za każdym razem. Ale to że wiesza się codziennie rano podczas startu na zimno nadal jest aktualne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 12.07.2012 o 16:47, Velidergarm napisał:

Przyczynom zawieszeni się mi kompa dzisiaj był poluzowany kabel SATA od nagrywarki, poprawiłem
go i system wstaje już bez przeszkód za każdym razem. Ale to że wiesza się codziennie
rano podczas startu na zimno nadal jest aktualne.


Podaj jaki masz sprzęt. Być może coś się przegrzewa.

Problem występował wcześniej?
Zresetowałeś na pewno bios? Wyciągniecie baterii na 2 minuty jak napisano wyżej nie zawsze resetuje bios, nieraz trzeba nawet na 30 minut wyciągnąć baterię by nastąpił reset (u mnie bateria musi być wyciągnięta na 15 minut i wtedy resetuje). A tak w ogóle po resecie biosu po włączeniu kompa data i godzina też się resetują i ten reset czasowy to znak, że był reset biosu. :P

Wyjmij i włóż kość/ci ramu.

Być może są problemy z rozruchem przez uszkodzone rozruchowe pliki systemowe. Spróbuj przeprowadzić naprawczą instalację systemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Sprzęt masz poniżej, jeśli chodzi o zasilacz to Tracer Highlander 400W, kości ramu to GoodRam 2 Gb i Kingston 1 Gb.
Później spróbuję restart biosu, bo konstrukcja płyty skutecznie mi to uniemożliwia, muszę wyjąć kartę graficzną:) Spróbuje zamienić kości ramu w slotach. Jeśli chodzi o system to tu raczej nie widzę problemu, bo zwieszka jest tylko przy teście pamięci, i muszę nieraz kilka razy restartować żeby "reanimować pamięć:)" System był niedawno reinstalowany i przedtem też występował ten problem, a na drugim dysku mam windows 8 rp x64 (WD1600JB) i rozruch według mnie przebiega prawidłowo i 7 i 8. Chociaż dzisiaj windows 8 rp padł mi przy instalacji aktualizacji i nie wstaje, pokazuje się tylko na sekundę taka buźka :( heh, co za system.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Jak zawieszkę masz przy teście pamięci to zamienianie slotów nic nie da.
Wyjmij kości ze wszystkich slotów i po kolei ładuj każdą kość w każdy slot. Metoda prób i błędów trafisz albo uwalony slot albo uwalona kość - albo oba.

Test zasilacza ten z listwą tez zrób, bo to wcale nie musi być pamięć, może tez w zasilaczu jakiś kondensator zdychać [choć to by dało nieco inne objawy - bios by się resetował tak jak by ktoś odcinał zasilanie]

@edit

Dobra już widzę zgrzyt - masz kości różnych firm, to logiczne, że będą się gryzły.

@edit2

Zasilacz to szrot. Tracer to firma która produkuje "pseudo zasilacze".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 12.07.2012 o 19:00, Velidergarm napisał:

Sprzęt masz poniżej,


:D

Dnia 12.07.2012 o 19:00, Velidergarm napisał:

jeśli chodzi o zasilacz to Tracer Highlander 400W, kości ramu to
GoodRam 2 Gb i Kingston 1 Gb.


Wydaje mi się, że masz ciut za słaby zasilacz jak na taki konfig kompa.
Masz ramy rożnych firm, taktowania są takie same? Nieraz kości ramu różnych firm mogą powodować niestabilność.

Dnia 12.07.2012 o 19:00, Velidergarm napisał:

Później spróbuję restart biosu, bo konstrukcja płyty skutecznie mi to uniemożliwia, muszę
wyjąć kartę graficzną:) Spróbuje zamienić kości ramu w slotach. Jeśli chodzi o system
to tu raczej nie widzę problemu, bo zwieszka jest tylko przy teście pamięci, i muszę
nieraz kilka razy restartować żeby "reanimować pamięć:)" System był niedawno reinstalowany
i przedtem też występował ten problem, a na drugim dysku mam windows 8 rp x64 (WD1600JB)
i rozruch według mnie przebiega prawidłowo i 7 i 8. Chociaż dzisiaj windows 8 rp padł
mi przy instalacji aktualizacji i nie wstaje, pokazuje się tylko na sekundę taka buźka
:( heh, co za system.


Najlepiej włącz kompa raz na jednej kości ramu, raz na drugiej. Być może jedna z kości nie działa dobrze albo obie robią problemy lub zasilacz nie wyrabia. Skoro problem występuje od dawna to może być sygnał, że sie przegrzewa. Sam napisałeś, że masz zrzucone blachy i wiatraczki latają jak szalone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 12.07.2012 o 19:00, Velidergarm napisał:

Sprzęt masz poniżej, jeśli chodzi o zasilacz to Tracer Highlander 400W, kości ramu to
GoodRam 2 Gb i Kingston 1 Gb.


Trochę słaby zasilacz jak na twój sprzęt. Polecałbym 400 - 600 W i to jakiś markowy np SeaSonic i nie ma problemu. Tracer to syf i robi zasilacze, które mają zawyżone statystyki pod obciążeniem. W rzeczywistości pewnie nie ma tych 400 W. Jeśli komp się grzeje to wymień wiatraki. Normalnie boxowe chłodzenie powinno wystarczyć. I tak jak koledzy wyżej pisali, zrób test pamięci. I nigdy nie stosuj pamięci z dwóch różnych firma. Murowany konflikt a jeśli masz jeszcze dwa różne taktowania to już w ogóle. Chociaż bios powinien przetaktować wartość większej kości na mniejsze taktowanie drugiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 12.07.2012 o 19:21, Kakarotto napisał:

Najlepiej włącz kompa raz na jednej kości ramu, raz na drugiej. Być może jedna z kości
nie działa dobrze albo obie robią problemy lub zasilacz nie wyrabia. Skoro problem występuje
od dawna to może być sygnał, że sie przegrzewa. Sam napisałeś, że masz zrzucone blachy
i wiatraczki latają jak szalone.




Ten zasilacz się nie przegrzewa [przegrzać zasilacz to w ogóle stosunkowo trudny wyczyn, nawet na takim szrocie] on zwyczajnie nie wyrabia.
Te zasilacze maja fatalne linie 12V a na tych liniach głównie są zasilane dzisiejsze komputery.
Jeśli się nie mylę ten akurat konkretny model ma na 12V 228W... a tyle to sama karta praktycznie wymaga [dla przykładu taki 9800 GTX potrzebuje bodajże 160W jak mnie pamięć nie myli a kolega am tam radka 6600]

Pamięć tak samo - to praktycznie oczywiste, że jeśli test pamięci wisi to tu jest konflikt zgodności.

P.S.
Nie rozumie tylko po co przepisujesz mu dokładnie to samo co dodałem post wyżej xD
Takie masło maślane wychodzi i pure spam w temacie... ale nie że się czepiam, zwyczajnie wydaje mi się to dziwne [bo nigdy nie kumałem mody na przepisywanie tego samego co ktoś wyżej już zapostował]
Identycznie nie kumam usera vegost który tez przepisuje dokładnie treść mojego i twojego posta.

P.S.2

Zasilacz 450-500W starczy w zupełności. 600W to imho zbędny wydatek.
Jakakolwiek 450 od OCZ/Penthagrama/Aerocola/Fortona czy SeaSonica sobie poradzi.
Chociażby np Aerocool E80-500 (500W) czy Fortron ATX HEXA 500W

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 12.07.2012 o 19:43, Pietro87 napisał:

P.S.2

Zasilacz 450-500W starczy w zupełności. 600W to imho zbędny wydatek.
Jakakolwiek 450 od OCZ/Penthagrama/Aerocola/Fortona czy SeaSonica sobie poradzi.
Chociażby np Aerocool E80-500 (500W) czy Fortron ATX HEXA 500W


Odpisuje z komórki, więc nie widzę części "nowych postów" na forum. Coś nie tak z przeglądarką ble. Czy ja wiem czy zbędny wydatek ? Będzie miał te 100 W na wszelki wypadek, gdyby chciał coś jeszcze dołożyć do skrzynki albo jak będzie chciał zmienić procek na bardziej żarłoczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 12.07.2012 o 19:43, Pietro87 napisał:

Ten zasilacz się nie przegrzewa [przegrzać zasilacz to w ogóle stosunkowo trudny wyczyn,
nawet na takim szrocie] on zwyczajnie nie wyrabia.


Tak szczerze, przeczyłem jeszcze raz co napisałem i nie widzę bym napisał, że się zasilacz przegrzewa. Napisałem, że nie wyrabia, a ogólnie to podzespół jakiś może się przegrzewać. :)

Dnia 12.07.2012 o 19:43, Pietro87 napisał:

Pamięć tak samo - to praktycznie oczywiste, że jeśli test pamięci wisi to tu jest konflikt
zgodności.


Istnieją przypadki, że kości dwóch różnych firm mogą zadziałać razem. Kiedyś tak miałem i działało.

Dnia 12.07.2012 o 19:43, Pietro87 napisał:

P.S.
Nie rozumie tylko po co przepisujesz mu dokładnie to samo co dodałem post wyżej xD
Takie masło maślane wychodzi i pure spam w temacie... ale nie że się czepiam, zwyczajnie
wydaje mi się to dziwne [bo nigdy nie kumałem mody na przepisywanie tego samego co ktoś
wyżej już zapostował]


Napisałem posta, musiałem odejść od kompa i się przedłużyło. Jak odświeżyłem stronę, toś już posta dodał. I wiadomo, każdy zrobiłby to samo na moim miejscu, musiałem dodać swojego posta. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Dnia 12.07.2012 o 20:02, Kakarotto napisał:

Napisałem posta, musiałem odejść od kompa i się przedłużyło. Jak odświeżyłem stronę,
toś już posta dodał. I wiadomo, każdy zrobiłby to samo na moim miejscu, musiałem dodać
swojego posta. :P




A ja się wcale nie czepiałem, ot zwyczajnie nigdy nie rozumiałem tego takiego ja wiem.. repeat syndromu xD

Co do ramu - dla mnie akurat w tym wypadku wypada dosyć jasna solucja, kostki się gryza. Nie muszą jasne, mogą współgrać ramy rożnych firm, ale akurat w jego konkretnym problemie to prawie więcej jak pewne, że jest konflikt zgodności [albo któraś jest uwalona... ewentualnie slot jest uwalony]

Jeszcze do zasilacza - faktycznie, coś pomerdałem, my bad. Aczkolwiek przegrzać zasilacz imho trudny wyczyn, przevoltowac to co innego :) [tak samo jak z procem przegrzać nowe proce od serii c2d takich jak np E7200 czy E8400 jest dosyć ciężko, tzn przegrzać tak, żeby spalić - prędzej system się zwiesi, ale przevoltowac to juz banalnie proste podczas kulawego oc. Podobnie z zasilką - przevoltować albo wywołać spięcie dosyć łatwo jak się właśnie kupi szrot i zapnie do niego mocne gpu, ale przgerzanie - trudna sprawa bo z zasady zasilacz ma wytrzymać dosyć skrajne temperatury [acz nie twierdze, ze to niemozliwe :)]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Heh a dzisiaj komp wstał od razu:) Zrobię zaś te testy, z listwą będzie trudniej bo raz wstaje dobrze raz się ścina, a parametry kości są takie same efektywne 800 MHz ten GoodRam to (GR800D264L5/2G), a kingston trudno powiedzieć więc podam parametry z AIDA64. Kingston - 1 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM (5-5-5-18 @ 400 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz). Ale szczerze zauważyłem że zużycie pamięci dochodzi mi w kopie tak max do 70% przy każdej grze nie wiem czy pamięć, czy większość bierze na siebie plik stronicowy ale muszę to sprawdzić.
Jeszcze jeśli chodzi o zasilacz to zauważyłem że jak listwa jest włączona, a komp wyłączony to cewki mu piszczą. Ale powiem że po dłuższym czasie zasilacz dość mocno się nagrzewa, stwierdzam to po bardzo ciepłej obudowie nad zasilaczem, od takiego ciepła spalił się jego poprzednik. Wiecie myślałem już nad jego wymianą, ale na razie nie mam kasy, no i może w przyszłości mocniejsza grafika tak z dwa razy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Nie wiem czy tu cokolwiek trzeba dodawać.
To nie am najmniejszego znaczenia, że kości mają identyczne parametry pracy czy nawet taktowania - różne firmy lubią się gryźć. wywal kingstona i sprawdź czy bez niego komp działa bez takich cyrków.
Z zasilaczem też nic dodać nic ując - szrot kompletny, im dłużej na nim jedziesz tym szybciej pracujesz na jego zgon który może za sobą pociągnąć kilka innych podzespołów.


Taka rada na przyszłość - zanim się złoży sprzęt warto zapytać na forach o to co kupić.
Bo za cenę tego badziewia jakie masz [zasilacz] mogłeś kupić jakiegoś markowego Fortona czy OCZta na promocji [tudzież dokładając do ceny te 30-50zł +/-]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować