Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Gabe Newell: Windows 8 katastrofą dla wszystkich w przestrzeni PC

44 postów w tym temacie

chodzi o to że win 8 jako pierwszy win w historii będzie mał sklep z aplikacjami. przez to ms może próbować stopniowo ograniczać drogę dystrybucji programów i gier do jedynej słusznej drogi czyli do ich sklepu. dodatkowo programy zakupione przez win app store mogą być zdalnie usuwane z komputerów użytkowników przez ms.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Koniec homebrew i programów freeware pod Windows?
Wierzycie w to?

Przecież to będzie koniec windowsa, gdyż podstawą siły PC jest dowolnosć programowania i wydawania softu stąd mamy już setki milionów programow.

Microsoft chciałby zbankrutować? Nie sądzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2012 o 12:22, darthork napisał:

chodzi o to że win 8 jako pierwszy win w historii będzie mał sklep z aplikacjami. przez
to ms może próbować stopniowo ograniczać drogę dystrybucji programów i gier do jedynej
słusznej drogi czyli do ich sklepu. dodatkowo programy zakupione przez win app store
mogą być zdalnie usuwane z komputerów użytkowników przez ms.


Na moim macbooku bez problemu mogę instalować aplikację nie kupione/pobrane z Mac App Store. A skoro Apple nie posuwa się tak daleko (bo wie, że to strzał w stopę), to Microsoft nawet tego tematu nie ruszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2012 o 12:34, Lerten napisał:

> chodzi o to że win 8 jako pierwszy win w historii będzie mał sklep z aplikacjami.
przez
> to ms może próbować stopniowo ograniczać drogę dystrybucji programów i gier do jedynej

> słusznej drogi czyli do ich sklepu. dodatkowo programy zakupione przez win app store

> mogą być zdalnie usuwane z komputerów użytkowników przez ms.

Na moim macbooku bez problemu mogę instalować aplikację nie kupione/pobrane z Mac App
Store. A skoro Apple nie posuwa się tak daleko (bo wie, że to strzał w stopę), to Microsoft
nawet tego tematu nie ruszy.


miejmy nadzieje choć boję się o kondycję umysłową pana BALLMERA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Microsoft nie zamknie ani nie utrudni innym zarabiania na Windows, ponieważ to się zwyczajnie tej korporacji nie opłaca. Przecież wszelkie komisje by ich zjadły. Już sama obecnośc Internet Explorera i sugerowanie go jako domyslnej przeglądarki kosztowała MS kupę kasy, a co dopiero by się działo ze sklepem. MS to nie Apple w tym sensie, że Apple ma ile? 5 proc. rynku komputerów osobistych? Na rynku dominuje MS i tym samym obowiązują go inne zasady (antymonopolowo wita).
Abstrahując od całego tego FUDu, to Gabe robi linuksowi ogromny prezent. Oczywiście nic się nie zmieni, ale wsparcie dla w pełni otwartej platofrmy w długofalowej perspektywie może się Valve bardzo opłacić. Ja trzymam kciuki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2012 o 12:30, thiefi napisał:

Przecież to będzie koniec windowsa, gdyż podstawą siły PC jest dowolnosć programowania
i wydawania softu stąd mamy już setki milionów programow.

Pc to nie tylko windows ale też Linux i to podałeś to właśnie świetna definicja tego czym jest linux.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie techniczne pytanie: czy gdziekolwiek na gram mogłem przeczytać cokolwiek o polityce certyfikacji w nowym Windows''ie? Bo jak nie to ten komentarz Gabe''a jest, że się tak wyrażę: "z du*y". Pamiętajcie, że nie wszyscy tu są "na bieżąco", a już na pewno nie w tematach pozagrowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2012 o 12:48, aope napisał:

Microsoft nie zamknie ani nie utrudni innym zarabiania na Windows, ponieważ to się zwyczajnie
tej korporacji nie opłaca. Przecież wszelkie komisje by ich zjadły. Już sama obecnośc
Internet Explorera i sugerowanie go jako domyslnej przeglądarki kosztowała MS kupę kasy,
a co dopiero by się działo ze sklepem. MS to nie Apple w tym sensie, że Apple ma ile?
5 proc. rynku komputerów osobistych? Na rynku dominuje MS i tym samym obowiązują go inne
zasady (antymonopolowo wita).
Abstrahując od całego tego FUDu, to Gabe robi linuksowi ogromny prezent. Oczywiście nic
się nie zmieni, ale wsparcie dla w pełni otwartej platofrmy w długofalowej perspektywie
może się Valve bardzo opłacić. Ja trzymam kciuki :)


To chyba nie czytałeś ostatnich wieści. Microsoft wie że metro na PC to będzie niewypał więc próbuje zrobić koło dupy i wyciąć podobny numer jak lata temu zrobił Netscape. Wtedy zwyczajnie zakazał instalacji czegoś innego jak IE na komputerach z windowsem. Początkowo dostawcy instalowali użytkownikom Netscape.

Teraz próbują tego samego wraz z W8. IE ma być domyślną i jedyną przeglądarką pod Aero czy jak teraz powłoka pod metro się nazywa. Wszystkie przeglądarki mają działać tylko w metro i żeby tam działały - producenci MAJĄ JE dostosować do metro.

Microsoft słusznie zakłada że większość użytkowników PC Metro wyłączy i będą korzystać tylko z IE. Komisje będą pewnie przeciągać parę lat odwołaniami itp i spróbują wymusić ponownie IE na rynku.

Także wcale nie uważam żeby MS jakoś specjalnie nie był gotowy na kolejny krok czyli certyfikowanie i kontrolę Twoich aplikacji. Przecież ostatnio dowiedzieliśmy się że ta sama firma chcą podsłuchiwać rozmowy Skype zmieniła architekturę komunikatora który działał jak protokół P2P nawiązując połączenia audio/video bezpośrednio między komputerami gdzie tylko czat szedł przez serwery Skype.
Teraz chcą by wszystko szło przez serwery Skype (swoją drogą serwery Skype w Microsofcie działają pod Linuksem - dobre co nie ?) co pozwoli MS i służbą USA na podsłuchiwanie tego najpopularniejszego komunikatora na świecie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z win8 sprawa wygląda tak, że Microsoft (w skrócie) chce "sterować" programistami. Do części systemu nie będzie dostępu, część aplikacji zostanie "przeniesiona" do sklepu. Generalnie producenci oprogramowania nie będą mieli już tak lekko jak do tej pory. Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. No zobaczymy jak to będzie, z tego co widzę, programiści podchodzą do "8" dosyć ostrożnie, jest dużo głosów na nie.
JEŚLI M$ wprowadzi w życie to co mówi, może stracić sporą część rynku PC. Pytanie jak do tego podejdą producenci choćby gier, bo ten segment napędza rozwój sprzętu i platformy. JEŚLI zwrócą się w kierunku systemów alternatywnych, to może być ciekawe rozdanie.
Moim skromnym zdaniem, M$ strzela sobie w kolano i w stopę jednocześnie.
Co do spadku cen "7" :) nie sądzę. "8" ma być dostępna w cenie (od) 40$ za upgrade z tego co pamiętam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2012 o 13:03, dariuszp napisał:

To chyba nie czytałeś ostatnich wieści. Microsoft wie że metro na PC to będzie niewypał


Możesz podzielić się źródłem tej informacji? ;)

Dnia 26.07.2012 o 13:03, dariuszp napisał:

więc próbuje zrobić koło dupy i wyciąć podobny numer jak lata temu zrobił Netscape. Wtedy
zwyczajnie zakazał instalacji czegoś innego jak IE na komputerach z windowsem. Początkowo
dostawcy instalowali użytkownikom Netscape.


Instalowali Netscape, ponieważ IE był przy "netszkapie" jak maluch przy ferrari.

Dnia 26.07.2012 o 13:03, dariuszp napisał:

Teraz próbują tego samego wraz z W8. IE ma być domyślną i jedyną przeglądarką pod Aero
czy jak teraz powłoka pod metro się nazywa. Wszystkie przeglądarki mają działać tylko
w metro i żeby tam działały - producenci MAJĄ JE dostosować do metro.


Czy będzie jedyna i domyślną - zobaczymy. Mozilla już od pewnego czasu pracują nad dedykowanym Firefoksem http://www.brianbondy.com/blog/id/135/

Dnia 26.07.2012 o 13:03, dariuszp napisał:

Microsoft słusznie zakłada że większość użytkowników PC Metro wyłączy i będą korzystać
tylko z IE. Komisje będą pewnie przeciągać parę lat odwołaniami itp i spróbują wymusić
ponownie IE na rynku.


Ponownie - skąd te rewelacje, co Microsoft zakłada?
Komisje mogą równie dobrze zakazać sprzedaży windows do czasu wprowadznia w nim odpowiednich poprawek + nałożyć ogromna karę finansową na MS. To się korporacji z Redmond zwyczajnie nie opłaca.

Dnia 26.07.2012 o 13:03, dariuszp napisał:

Teraz chcą by wszystko szło przez serwery Skype (swoją drogą serwery Skype w Microsofcie
działają pod Linuksem - dobre co nie ?) co pozwoli MS i służbą USA na podsłuchiwanie
tego najpopularniejszego komunikatora na świecie.


Żeby to jakaś nowość była ;) Serwery Skype działają na linuksie? Wątpię. Obstawiam, że stoją po prostu za akamai które korzysta z systemów klasy unix i podobnych :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Artykuł trochę nie zrozumiały. Radzę poprawić bo czytając go zrozumiałem, że chodzi o niedopuszczenie Windowsa 8 do premiery. Możemy marzyć o otwartości systemu Windows jak w przypadku Linuxa, który jest darmowy. Zamykając się na świat MS sporo traci i będzie taki jak Apple, drogi i do dupy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


> Ponownie - skąd te rewelacje, co Microsoft zakłada?

Jak to skąd - z głowy zapewne ;-) Wyraził swoją opinię, którą uznał za prawdę objawioną i tyle :D Internet - serious buisness ;-)

... Pamiętam chryję z wymuszeniem IE jako domyślnej przeglądarki w Win XP. I pamieam jak się MS w Europie na tym przejechał. Wobec powyższego mogę spokojnie założyć, że żadnego zamykania Win 8 nie będzie, 100% się podpisuje pod tym co napisałeś.

... a Gabe''a dupa boli, ze względu na microsoftowy sklepik :D Niepotrzebnie, bo MS już przespał swoją szanse i ich sklepik żadną konkurencją dla STEAMa nie będzie, za późno na nawiązanie jakiejkolwiek walki . Hmm, odnośnie certyfikacji to mi znowu lekko od Newell''a zaleciało... zapaszkiem hipokryzji, w końcu chcąc publikować na STEAMie też trzeba pewne kryteria spełnić - choćby twórcy Vampyre Story się na to skarżyli (i o ile pamietam, to nie sprostali wymogom Steama).

... Clue tego newsa to natomiast info o steamie na Linuxie. Wreszcie użytkownicy tego systemu dostaną bogatą bibliotekę gier, a nie taką biedę z nędzą jak do tej pory ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Już siódemka mnie wystarczająco wkurzała dając większe prawa dostępu gównianemu TrustedInstaller (któremu ani na jotę nie ufam) zamiast administratorowi. Oczywiście TrustedInstaller poszedł ze swoimi prawami do pieca i będzie tak z każdą rzeczą, której ja jako użytkownik nie zaufam. Jeżeli taką rzeczą okaże się Win8, to też pójdzie na przemiał. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Windows 8 pod względem wydajności bije Windowsa 7 na głowę ;)

Tylko Metro UI odstrasza na początku, ale potem okazuje się całkiem wygodne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem, o co tyle szumu. To, że MS będzie miało swój sklep z aplikacjami wynika, z tego, że też chce zarobić. Nie wierzę jednak w opcję, że nie będzie można instalować aplikacji z innych źródeł. To nie byłby strzał w stopę. To byłby Headshot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2012 o 14:36, Koski napisał:

Windows 8 pod względem wydajności bije Windowsa 7 na głowę ;)

Spoko, ale to, co mi oferuje W7 w pełni mi wystarczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2012 o 16:03, lRayl napisał:

Nie rozumiem, o co tyle szumu. To, że MS będzie miało swój sklep z aplikacjami wynika,

Ja też. Owszem, pakowanie się z certyfikatami gdzie popadnie to praktyka dnia dzisiejszego: certyfikaty są dobrowolne, ale to się może zmienić. Mówi się tu o grach, ale poza inicjatywą GfW nie słyszałem nic o certyfikacji tego typu aplikacji. Co innego sterowniki urządzeń -tu praktyka jest widoczna. Pewnie następne w kolejce będą aplikacje "obce", ale do gier jeszcze daleka droga.
Z drugiej strony...
Radykalizację widać na przykładzie kolejnych Okien. Aktualna polityka OS''ów tej firmy wydaje się brzmieć: user''zy to idioci, trzeba im mówić co jest OK (certyfikaty) a nawet decydować za nich (bo kto wie lepiej niż M$?). Każdy kolejny Windows towiększa "casualizacja"interfejsu i zarazem utrudnienie dostępu do bebechów systemu połączone z rosnącą ilością "zapytań systemowych". I nie sądzę, żeby to się miało zmienić, a Metro na to dowodem- cóż prostszego w obsłudze niż interfejs z komórki?
Tak więc obowiązkowa certyfikacja to może być pieśń przyszłości ale niekoniecznie tej najbliższej.

Dnia 26.07.2012 o 16:03, lRayl napisał:

z tego, że też chce zarobić. Nie wierzę jednak w opcję, że nie będzie można instalować
aplikacji z innych źródeł. To nie byłby strzał w stopę. To byłby Headshot.

Czy zaostrzeniem polityki certyfikacyjnej M$ strzeli sobie w stopę? A czy przeciętny user Okien zwraca uwagę na certyfikaty, związane z tym wady i zalety itp? A może gdy nie ma danego programu bierze co jest, bez długofalowych przemyśleń. Ba, wątpię czy większość z nich w ogóle decyduje o tym jaki OS ma na kompie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować