Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Gier free to play nie można nazywać bezpłatnymi - orzekł UOKiK

52 postów w tym temacie

Dnia 28.07.2012 o 17:23, gracz_155 napisał:

> Steam i tajemnica czemu tylko Cenega Poland może sprzedawać część gier na terenie
Polski,
> przy jednoczesnej blokadzie regionalnej na te same tytuły na Steam.

aa o to, w sumie nigdy nie rozumiałem o co tyle z tym rabanu

IMO to wewnętrzna sprawa producenta i wydawcy/ów kto i jak ma rozprzestrzeniać ich produkt
,może np. cenega zaproponowała na większy zysk od kopii w porównaniu z steam''em, kto
wie ?

Gorzej by było gdyby np. Skyrim (bo jeśli mnie pamieć nie myli m.in z nim to było) nie
miał polskiego wydawcy

Mam konsole i dla mnie niestety nie było polskiego wydawcy gry Skyrim :( A i Max Payne 3 na konsole jest na razie jakiś taki niepolski ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.07.2012 o 17:23, gracz_155 napisał:

IMO to wewnętrzna sprawa producenta i wydawcy/ów kto i jak ma rozprzestrzeniać ich produkt
,może np. cenega zaproponowała na większy zysk od kopii w porównaniu z steam''em, kto
wie ?

Słowo klucz: monopol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.07.2012 o 17:23, gracz_155 napisał:

IMO to wewnętrzna sprawa producenta i wydawcy/ów kto i jak ma rozprzestrzeniać ich produkt
,może np. cenega zaproponowała na większy zysk od kopii w porównaniu z steam''em, kto
wie ?


UOKIK to urząd antymonopolowy. Popatrz pod tym wzgledem :)

@Up ah jednak wolniej :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.07.2012 o 17:44, L33T napisał:

> IMO to wewnętrzna sprawa producenta i wydawcy/ów kto i jak ma rozprzestrzeniać ich
produkt
> ,może np. cenega zaproponowała na większy zysk od kopii w porównaniu z steam''em,
kto
> wie ?
Słowo klucz: monopol.


Jak dla mnie głupota

A zaprezentuje to na analogicznej sytuacji
Producent A produkuje np. Wtyczki do kontaktów i ma zamiar "wstawić" je do jakiegoś sklepu wybiera sklep B ponieważ dał mu on najkorzystniejszą ofertę.
pewnego dnia pojawia się klient który jest oburzony że tych wtyczek tego producenta a nie można dostać w sklepie C, klient ten podaje producenta do UOKIK.
Nakazuje on aby producent A wstawił i tam swoje wtyczki./Producent wstawia je tam dobrowolnie w obawie przed karami (nie znam się dokładnie na kompetencja UOKIK)
Niestety producent jest w stanie produkować tylko X wtyczek do tej pory wszystkie sprzedawały się w sklepie B. Teraz część swoich wtyczek musi dostarczyć do sklepu C w którym dostaję zaledwie marny ułamek tego co by dostał od sklepu B.
Producent traci może nawet będzie musiał zwolnić część pracowników.
A klient kupuje w sklepie C wtyczkę po zawyżonej cenie ponieważ ten sklep używa zawyżonej marży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze ogórki, czy już upadek trzeźwej myśli?

Nikt chyba przy zdrowych zmysłach nie reklamuje jakoś ofert samochodowych.

"Tylko teraz: Fiat 126p już od 10000 zł"

A jest co reklamować. W końcu trzeba co miesiąc dolewać do baku benzynę, której cena nie jest w reklamie podana. Gdzie opłaty rejestracyjne, przeglądy, OC, naprawy? Że już nie wspomnę o wszelkiego rodzaju udogodnieniach w postaci klimatyzacji, poduszek, nagłośnienia etc. trzeba płacić ekstra.

W reklamach co chwilę mamy podane zestawienia z najniższymi cenami wziętymi z najuboższych wersji produktów.

W samą grę nie grałem, ale:
Jeżeli grać / jeździć się da, to reklama jest zgodna ze stanem faktycznym.
A jeżeli trzeba już za komfort jazdy / gry (czy czegokolwiek innego!) dopłacać...
Przy motoryzacji jakoś nikomu to nie przeszkadza, dlaczego nie przy rozrywce?

Sprawa ma swoje drugie dno. Wpisuje się i podtrzymuje pukutujące przekonanie, że wszystko w sieci jest lub powinno być darmowe, bo albo jest gdzieś tak napisane (z gwiazdkami zazwyczaj), albo płacimy za sam dostęp do internetu i to już ma wystarczyć, albo z 1000 innych powodów. Wysokiemu sądowi i UKOiK nie wpadło do głowy, że czasem wprowadzana jest gradacja dostępu, usług i cen.

30 sekund utworu można na iTunes słuchać za darmo, ale za całą piosenkę trzeba płacić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.07.2012 o 19:04, EmperorKaligula napisał:

> Słowo klucz: monopol.

czyli każda umowa na linii wydawca-dystrybutor to monopol :D

Nie, jeśli masz możliwość kupna z innego źródła- a te cenega nie wiedzieć czemu blokuje. Dla porównania- New Vegas na steam sale (po przeliczeniu na zł) 80-88 zł, na półce (traktowana jako wersja RU, więc by było śmiesznie z tymi ograniczeniami co Rosjanie, ale oni mają taniej) 130 zł. I nie kupisz na ebayu/amazonie bo jest blokada regionalna...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.07.2012 o 18:32, gracz_155 napisał:


no toteraz wyobraź sobie sytuację, że faktycznie te wtyczki są tylko w sklepie A, a nie B, C itd. Ponieważ te wtyczki są idealne a sklep A i tak oferuje wszystko dla elektryków, padają wszystkie inne sklepy w tej branży. Sklep A, ponieważ jest już jedynym, sztucznie zawyża cenę i renegocjuje starą umowę na znacznie mniej korzystną. Stratni są w tym momencie wszyscy poza sklepem-monopolistą. B''sides, zadaniem urzędu antymonopolowego nie jest zmuszanie do zawierania niekorzystnych umów, tylko ochrona przed nieuczciwą konkurencją, a taką nieuczciwą konkurencję prowadziły swego czasu firmy produkujące RAM, które sprzedawały go poniżej kosztów produkcji, by wyciąć z rynku konkurencję.

Co zaś do samej cenegi - jeśli uważasz, że sytuacja, gdy wspomniany wydawca, który trzyma licencje (co oznacza, że żadna inna polska firma nie może pośredniczyć na naszym rynku) nie dość, że nie wydaje jakiegoś towaru (np. DLC do Batmana AC), to jeszcze praktycznie uniemożliwia zakupienie go we własnym zakresie za granicą jest zdrowa, to doprawdy nie mam pojęcia co by się musiało stać, by wg ciebie był problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.07.2012 o 20:03, dark_master napisał:

mam pojęcia co by się musiało stać, by wg ciebie był problem.


Jak by np. Skyrim nie był w Polsce dostępna i/lub nie zlokalizowany w żadnym stopniu
wiec IMO z Skyrimem (bądź co bądź dobry przykład) na konsolach jest jakiś rażący problem na PC jakiegokolwiek znaczniejszego problemu nie ma.

I z mojej strony kończę offtop bo zaraz modki się zlecą :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

UOKiK by zrobił o wiele więcej dobrego dla społeczeństwa gdyby zbadał, czy służbę zdrowia w Polsce można nazwać "bezpłatną".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.07.2012 o 20:19, gracz_155 napisał:

wiec IMO z Skyrimem (bądź co bądź dobry przykład) na konsolach jest jakiś rażący problem
na PC jakiegokolwiek znaczniejszego problemu nie ma.


Skyrim na PC jest dostępny aktualnie tylko poprzez wydanie pudełkowe od Cenegi czyli nie kupisz go normalnie na Steam bez kombinowania, najprawdopodobniej z DLC, jak już wyjdą na PC też będą problemy w przypadku wydania PL (podobnie było chyba z Fallout''em NV, ale nie jestem pewien), dlatego miło by było jakby UOKiK przyjrzał się działaniom Cenegi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.07.2012 o 20:31, Vilmar napisał:

UOKiK by zrobił o wiele więcej dobrego dla społeczeństwa gdyby zbadał, czy służbę zdrowia
w Polsce można nazwać "bezpłatną".

Donald byłby niepocieszony :<.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.07.2012 o 20:03, dark_master napisał:

Co zaś do samej cenegi - jeśli uważasz, że sytuacja, gdy wspomniany wydawca, który trzyma
licencje (co oznacza, że żadna inna polska firma nie może pośredniczyć na naszym rynku)
nie dość, że nie wydaje jakiegoś towaru (np. DLC do Batmana AC), to jeszcze praktycznie
uniemożliwia zakupienie go we własnym zakresie za granicą jest zdrowa, to doprawdy nie
mam pojęcia co by się musiało stać, by wg ciebie był problem.


Zaraz, chwila, nie mogę Skyrima kupić sobie na thehut czy na game z wysyłką do Polski??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.07.2012 o 22:36, maniekk napisał:


Zaraz, chwila, nie mogę Skyrima kupić sobie na thehut czy na game z wysyłką do Polski??


jak ze skyrimem to nie wiem, ale kupione na zachodzie DLC do fallouta NV z polską wersją działać nie chciały (tzn nie chciały dodać się do biblioteki, bo jakbyś pliki wrzucił ręcznie do folderu z grą to już by odpaliło wszystko). Generalnie może cię powitać komunikat ''sorry, klucz niedostępny dla twojego regionu'', może nie będziesz mógł wybrać polskiej wersji, a może wszystko będzie jednak działać, loteria kompletna. Na pomoc zaś nie masz co liczyć, bo każdy będzie zwalał na kogo innego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.07.2012 o 20:19, gracz_155 napisał:

wiec IMO z Skyrimem (bądź co bądź dobry przykład) na konsolach jest jakiś rażący problem
na PC jakiegokolwiek znaczniejszego problemu nie ma.

ponownie -jeśli niemożność kupienia DLC które i tak działają z grą nie jest problemem (i to nie DLC typu zbroja dla konia, ale porządne minidodatki na 10-20 godzin grania), nie mówiąc już o niemożności kupienia w polsce w pudełku połowy gier paradoxu (tu tylko pół biedy, że nikt w cenedze nie wpadł na to, by i tutaj blokować możliwość zakupu) to nie wiem co trzeba zrobić, by zasłużyć sobie na gromy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.07.2012 o 23:16, dark_master napisał:

/ cięcie


Czyli burdel konkretny. Ciekawe dlaczego jesteśmy takim "specjalnym" rynkiem dla tego wydawcy?? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.07.2012 o 23:32, maniekk napisał:

Czyli burdel konkretny. Ciekawe dlaczego jesteśmy takim "specjalnym" rynkiem dla tego
wydawcy?? ;)

pewnie dlatego, ze cenega chce udawać, że jest czymś więcej niż "1C poland" (co by się źle nie kojarzyło z równie upośledzonymi decyzyjnie EA polska i Ubisoft polska), ale nie bardzo jej to wychodzi - w efekcie mamy dostęp (zazwyczaj ;f) do zachodniej zawartosci i po zachodnich cenach, za to jak przychodzi co do czego, to okazuje się, że działamy jak na warunkach dla rynku rosyjskiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Proponuję wziąść sprawy we własne ręce i pisać maile z zapytaniem/skargą do UOKiK. Jak bedzie dużo maili Urząd na bank się zainteresuje. Ja maila napisałem. Pamietajcie że trzeba podpisac się prawdziwym imieniem i nazwiskiem. Anonimów nie rozpatrują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>/ cięcie

Aaa, to teraz rozumiem dlaczego na stronie pisze tak:

"1C-SoftClub is the leading publisher, developer and distributor of computer games in Russia, Eastern and Central Europe."

Ich targetem jest właśnie wschodnia ściana, skoro firma jest z Rosji to i tak nas traktują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować