Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

PEGI nabiera mocy prawnej w Wielkiej Brytanii

65 postów w tym temacie

Małgorzata Trzyna

Od dziś sprzedawcy w Wielkiej Brytanii będą mogli zostać ukarani grzywną w wysokości 5000 funtów lub do 6 lat pozbawienia wolności za sprzedaż gier oznaczonych PEGI 12, 16 lub 18 osobom nie spełniających wymagań wiekowych.

Przeczytaj cały tekst "PEGI nabiera mocy prawnej w Wielkiej Brytanii" na gram.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.07.2012 o 19:30, beziko napisał:

Dlatego wzrośnie sprzedać gier w dystrybucji cyfrowej :)


Może dzięki temu będzie bezpieczniej, bo jak widzę dziecko 13-letnie, które gra w Diablo 3 czy inne "krwisto-seksualne" gry to aż źle mi się robi. Choć to nie rekord. Widziałem 9-latka, który grał w horrory czy gry dla dorosłych. Przydało by się coś takiego w Polsce i w sprzedaży mmo. Ale był by spokój :) No, ale respektowanie prawa w GB a w Polsce to przepaść nie do przeskoczenia. Tam leją pałami za picie pod chmurką, u nas dają mandat i to wszystko. Menelia wzdłuż i wrzesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.07.2012 o 19:57, Mercuror napisał:

6 lat pozbawienia wolności? Kto im układał to prawo? Prapraprawnuk Hammurabiego?

Tak jak z alkoholem.
Nie po to jest ta klasyfikacja żeby sobie ją ot tak olewać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakkolwiek zgadzam się z tym, że gry dla dorosłych nieletnim sprzedawane być nie powinny, to prawo tego typu uważam za jeden krok za daleko. Grzywnę mógłbym jeszcze pojąć, ale nie więzienie. Z drugiej strony, nie mogę powiedzieć, żeby mnie to szczególnie dziwiło. W końcu to Wielka Brytania - kraj, w którym nawet maskotka olimpijska ma kamerę, a w policji tworzy się zespoły, które aresztują ludzi za to, że zrobili sobie zdjęcie z nożem kuchennym w pobliżu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.07.2012 o 20:04, khizbu napisał:

> 6 lat pozbawienia wolności? Kto im układał to prawo? Prapraprawnuk Hammurabiego?

Tak jak z alkoholem.
Nie po to jest ta klasyfikacja żeby sobie ją ot tak olewać.

No to jeżeli trzymamy się tej zasady to za wszystkie przestępstwa wprowadźmy karę śmierci - w końcu ważne jest to, żeby kara odstraszała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.07.2012 o 20:07, Mercuror napisał:

No to jeżeli trzymamy się tej zasady to za wszystkie przestępstwa wprowadźmy karę śmierci
- w końcu ważne jest to, żeby kara odstraszała.


6 lat to i tak mało jak na surowe Brytyjskie prawo. W pełni się zgadzam bo za łamanie prawa musi być kara. U nas tego nie ma bo u nas jest bezprawie. Łatwo jest krytykować innych jak u siebie jest sielanka i nie grozi nic za łamanie prawa. A jak już coś jest to zawieszenie a to kupa. Przynajmniej się nie patyczkują. Nie ma pobłażliwości bo potem było by u nich tak jak u nas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sprzedasz 14 latkowi grę PEGI 16 i idziesz do pierdla na 6 lat. 6 lat, wyobrażasz to sobie czy po prostu czytasz kolejną cyferkę i zbitek liter w internecie? 6 lat niszczy ci całe przyszłe życie, o ile w ogóle przeżyjesz, bo teraz pewnie w tamtejszych więzieniach dominują agresywni przedstawiciele kultur Bliskiego Wschodu, którzy bez wahania mordują własne dzieci, jeśli wymaga tego ich kultura i/lub religia. Tylko dlatego, że sprzedałeś 14 latkowi grę dla osób powyżej 16 roku życia.

I podtrzymuję to co napisałem - jeśli się nie patyczkują to niech za najmniejszą kradzież wieszają. Na pewno zmniejszy to przestępczość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.07.2012 o 19:53, vegost napisał:

> Dlatego wzrośnie sprzedać gier w dystrybucji cyfrowej :)

Może dzięki temu będzie bezpieczniej, bo jak widzę dziecko 13-letnie, które gra w Diablo

No proszę Cię. Ile miałeś lat jak grałeś w pierwsze Diablo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.07.2012 o 20:19, Mercuror napisał:

6 lat, wyobrażasz to sobie czy po prostu czytasz kolejną cyferkę i zbitek liter w internecie?

Ja jestem właśnie ciekaw, czy co niektórzy piszący w ogóle zastanawiają się nad tym co komentują zanim wyślą post. Bo kara więzienia za taką błahostkę to jest idiotyzm w najczystszej postaci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.07.2012 o 20:04, khizbu napisał:

> 6 lat pozbawienia wolności? Kto im układał to prawo? Prapraprawnuk Hammurabiego?

Tak jak z alkoholem.
Nie po to jest ta klasyfikacja żeby sobie ją ot tak olewać.

Racja! A każdy kto pożyczy grę, czy w inny sposób da zagrać komuś, kto nie podchodzi pod klasyfikacje wiekową też dać rok, dwa lata, czy więcej. W końcu "Tak jak z alkoholem.", a niewątpliwie gry mają na nieletnich bardzo zbliżony wpływ.

Mnie poza tym denerwują ludzie(nie gracze) mówiący najpierw "Tu jest krew i się biją, dawać tu ograniczenie od 18 lat!!!", żeby następnie "Jakie dziecko... Stary chłop 19 lat i gra w gry? Żałosne" Ciekawe kiedy zdaniem takich ludzi miał grać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.07.2012 o 20:19, Mercuror napisał:

Sprzedasz 14 latkowi grę PEGI 16 i idziesz do pierdla na 6 lat. 6 lat, wyobrażasz to
sobie czy po prostu czytasz kolejną cyferkę i zbitek liter w internecie? 6 lat niszczy
ci całe przyszłe życie, o ile w ogóle przeżyjesz, bo teraz pewnie w tamtejszych więzieniach
dominują agresywni przedstawiciele kultur Bliskiego Wschodu, którzy bez wahania mordują
własne dzieci, jeśli wymaga tego ich kultura i/lub religia. Tylko dlatego, że sprzedałeś
14 latkowi grę dla osób powyżej 16 roku życia.

I podtrzymuję to co napisałem - jeśli się nie patyczkują to niech za najmniejszą kradzież
wieszają. Na pewno zmniejszy to przestępczość.


Jest takie coś jak sprawiedliwość w takiej czy innej postaci. Nie chcesz iść do więzienia za taką błahostkę ? To nie łam ustanowionego prawa. To prosta zasada. Już nie raz GB pokazało jak ostro i bez patyczkowania bawią się z bandytami, chuliganami i innymi przejawami łamania prawa. Ty się bulwersujesz, ale tam to jest norma, że prawo jest surowe we wszystkim. Patrzysz, że swojej Polskiej strony, gdzie prawa nie ma. Oni się do tego przyzwyczaili, że jak będą robić zadymy to spędzą pół życia w pierdlu i nie ma, że był w masce czy inne wytłumaczenia.

Poza tym, porównujesz złamanie prawa w postaci kradzieży do kary śmierci. To dopiero przekład :) Nie jestem za żadnymi karami śmierci. To było kiedyś a nie dziś. Dożywocie i owszem. Żeby żył, ale niech zgnije w więzieniu za morderstwo. Bo tylko za to można otrzymać największy wymiar kary według mojego rozumowania. W zależności od tego jakie przestępstwo popełniła osoba, należy się jej adekwatna kara. Według Brytyjskiego prawa 6 lata za sprzedaż nieletnim, gier, które nie powinny się w ich rękach znajdować to najwidoczniej słuszna kara i jestem za. Potem dzieci krają w jakieś diabolo bo się od tego uzależniają. Tak jak przykładów było więcej. Nie były to zawsze osoby pełnoletnie. Wszystko jest dla ludzi, ale dla odpowiednich wiekowo i rozsądnych.


@byverter stosunkowo więcej miałem wtedy lat. Późno grałem w pierwszego Diablo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Proponuję, żebyś pojechał do USA - tam mają jedne z najwyższych kar na świecie, a w więzieniach i tak nie ma miejsca :D a kara w wysokości 6 lat więzienia za sprzedanie gry 18+ dziecku? Czysty idiotyzm! Za zabójstwo to tam co najmniej musi być 500 lat więzienia jeśli chcemy zachować proporcje.
Negatywny wpływ gier na dzieci jest zdecydowanie przesadzony. Ważniejsze jest ile dziecko gra w te gry, a nie czy w ogóle gra. Sam w wieku 12 lat grałem w GTA, podobnie jak pewnie zdecydowana większość graczy, i jakoś wyrosłem na normalną osobę. Jak ktoś jest nienormalny, to gry ewentualnie mogą pogorszyć jego stan psychiczny - podobnie jak filmy i książki. Normalnej osobie nawet wyjątkowo brutalna gra nie zrobi z mózgu siana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.07.2012 o 21:02, L33T napisał:

Ejj prawo mają dobre aklohol od 21 roku życia armia bodaj od 16 ?


Tak jak w USA - napić się piwa możesz od 21 lat, ale zabijać już od 18 :D wzorujmy się na takich krajach, pewnie... Jeszcze pozwólmy na swobodny dostęp do broni i zobaczymy czy rzeczywiście będziemy się czuli tak bezpiecznie. Bo może i wychodząc wieczorem na osiedle mogę zarobić w pysk, ale raczej nikt mnie nie zastrzeli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U nas by to mogli wprowadzić to w multiplayerach skończyła by się fala dzieciaczków która zalewa ostatnimi czasy strefe online gdzie średnia wieku to 13 lat :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować