Zaloguj się, aby obserwować  
explotion

Kubuntu - linux za darmo (dosłownie)

965 postów w tym temacie

Dnia 27.08.2006 o 14:52, mikim napisał:

Kiedy piszę sudo kate /etc/apt/sources.list to wyskakuje mi: sudo: kate: command not found,
a kiedy wpisuje sudo apt-get install kopete:
Reading package lists... Done
Building dependency tree... Done
E: Couldn''t find package kopete

:/. Co z tym zrobić?

Masz Kubuntu czy ubuntu?
Dobra, to po kolei, aż który ś edytor będzie.
sudo gedit /etc/atp/sources.list
sudo kwrite /etc/apt/sources.list
ostatecznie
sudo nano /etc/apt/sources.list
sudo mcedit /etc/apt/sources.list
albo najpierw sudo apt-get install kate?

Dnia 27.08.2006 o 14:52, mikim napisał:

P.S. Moja karta graficzna to Geforce 3 Ti 200. Wszedłem na stronę gdzie pobiera się sterowniki,
i jak wyświetlił się ten plik tekstowy, zapisałem go. Potem wpisałem w konsoli tak jak pisało,
ale nie mam jakichś paczek(binults). Jak je ściągnąć?

wpierwsz wyedytuj sources.list i zrób apt-get update i apt-get dist-upgrade
potem powalczymy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2006 o 15:08, Xantus napisał:

To jeszcze ja bym mial kilka pytan:
- Czy da sie zmusic ubuntu do odczytywania plikow z dyskow FAT32 lub NTFS (probowalem po odaleniu
z plyty i nie potrafil)

Obyczajno.

sudo http://forum.ubuntu.pl/viewtopic.php?t=11652

Dnia 27.08.2006 o 15:08, Xantus napisał:

- Czy jesli mam teraz winde, to moge doinstalowac bezproblemowo ubuntu na inny dysk (tak aby
nie wchodzil w konflikt z Winem)?

Obyczajno.

Dnia 27.08.2006 o 15:08, Xantus napisał:

- AgayKhan ty tak podajesz rozne rzeczy ktore trzeba wpisywac w konsole jakby to byla rzecz
oczywista.

Co co ja podaje, można zrobić też w okienkach, ale mi jest szybciej w konsoli. Mam ją zawsze otwartą, mało zajmuje ramu i tak dalej. A zanim mi się odpali synaptic to trwa. Kilkanaście sekund, ale zawsze.
Czy jest zatem jakis przewodik dla poczatkujacych pokazujacy jakie powinny byc pierwsze

Dnia 27.08.2006 o 15:08, Xantus napisał:

kroki z systemem i gdzie ewentualnie dalej sie udac czy moze jedyna opcja szukania pomocy to
fora?

Jest ubuntu wiki, ale po angielsku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2006 o 15:12, mikim napisał:

A tak w ogóle to Ubuntu, mimo, że wybrałem język polski zainstalował mi się po angielsku :/.

-----> Z tego co wiem instaluje sie po angielsku, przu uruchamianiu livecd wybierasz tylk jezyk w jakim beda te napisy na poczatku. Skoro masz Ubuntu wejdz do Synapptica (poszukaj po menu, nie pamietam dokladnie gdzies jest) i wyszukaj wszystkie pakiety language-pl. Zainstaluj je i zmien jezyk na polski.

Xantus - najpierw dyski trzebaby zamontowac, probowalem wielokrotnie z plyty i doszedlem do wniosku ze sie nie da, bo nie moze nic zapisac na plycie :-) Probowalem to obejsc i tworzyc punkty montowania w tempie ;D i na dysku usb, niestety nic z tego. Po instalacji wszystkie dyski beda wykryte (jesli pozwolisz na to podczas instalacji). Po instalacji Ubuntu bedziesz mial do wyboru czy odpalic Linuxa czy Windowsa, bedzie mozna zmienic by domyslnie uruchamial sie Windows po wybranym przez Ciebie czasie. Poradnik ? Prosze: http://easylinux.info/wiki/Ubuntu_dapper_pl :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale ja w ogóle nie umiem obsługiwać tego Synapptica :/. Mógłbyś mi napisać, jak początkującemu, jak je ściągnąć???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://forum.ubuntu.pl/viewtopic.php?t=8552&highlight=polsku - tu masz opisane dokładnie krok po kroku jak zrobić, żeby system był po polsku.
A sterowniki do karty graficznej najwygodniej zainstalować przez EasyUbuntu. Wpisz "easyubuntu" w wyszukiwarkę w tym temacie, już kiedyś o tym pisałem.
A tak poza tym: ubuntu.pl i nie ma siły żeby nie było tam rozwiązania jakiegokolwiek problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem rozwiążać problem za pomocą tego posta na pomarańczowym tle, lecz kiedy modyfikuję plik, on nie chcę się zapisać, bo jest tylko do odczytu :/.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

sudo przed każdą komendą załatwi sprawę.
Musisz to pisać, aby dostać uprawnienia do edycji plików administracyjnych. Jest to zrobione po to, aby user nic nie zepsuł. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ominąłem poprzednie problemy i teraz mam wpisać:
dpkg-reconfigure localeconf
a wyskakuje mi:
Package `localeconf'' is not installed and no info is available.
Use dpkg --info (= dpkg-deb --info) to examine archive files,
and dpkg --contents (= dpkg-deb --contents) to list their contents.
/usr/sbin/dpkg-reconfigure: localeconf is not installed

Co mam teraz zrobić???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2006 o 20:45, mikim napisał:

Ale ja w ogóle nie umiem obsługiwać tego Synapptica :/. Mógłbyś mi napisać, jak początkującemu,
jak je ściągnąć???

No chyba żartujesz? Synaptic trudny? Tożto jak dodaj/usuń programy, jeno lepsze, bo są one podzielone na działy. No i możesz dodawać programy, nie kasować.
Za pomocą synaptica też możesz edytować sources.list .
Na pierwszym obrazku masz podział na działy. Masz też listę pakietów. Te zaznaczonym kwadracikiem na zielono są zainstalowane, puste nie.
Na drugim masz jak instalować. Klikasz na program prawym przyciskiem , zaznaczasz "zaznacz do instalacji", potem w menu klikasz na zastosuj.
na trzecim jak dodać repo
w ustawieniach klikasz na repozytoria
pojawia się okienko klikasz na nowe
w w url piszesz np. tak:
http://archive.ubuntu.com/ubuntu
w dystrybucja
dapper
dział(y):
universe multiverse
i tak po kolei dodajesz.
potem na odśwież
i tyle


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ściągnąłem paczkę localeconf w Synapticu i cośtam ustawiłem PL :P. Od razu nie zmieniło się na polski, później sprawdzę, czy po restarcie coś się zmieniło, bo teraz wyłączyłem Ubuntu :P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2006 o 22:34, mikim napisał:

Ściągnąłem paczkę localeconf w Synapticu i cośtam ustawiłem PL :P. Od razu nie zmieniło się
na polski, później sprawdzę, czy po restarcie coś się zmieniło, bo teraz wyłączyłem Ubuntu
:P.

I już potrafisz posługiwać się synapticem?
I spróbuj jak localeconf nie zadziała, dpkg-reconfigure locales

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2006 o 15:06, Kaziu02 napisał:

/ - 10 GB ReiserFS
Swap 500 mb
reszta /home ReiserFS/Xfs


a dlaczego tak? O_o to moja pierwsza poważna (w sensie: mająca istnieć dłużej niż tydzień) instalacja linuksa od paru lat, i zacząłem zastanawiać się nad podziałem całego dysku laptopa od zera...

... i zatrzymałem się nad konkretnie wyborem systemu plików... który wcale nie jest tak oczywisty jak pod windowsem XP... :/ wręcz skłonny jestem pozostawić wszystko tak jak jest, doinstalowując jedynie pełną obsługę (Read/Write) systemu NTFS...

czytam i czytam angielską wikipedię (i pokrewne źródła), i wcale nie jestem pewien czy np. Reiser3 (jak to podajesz) będzie najlepszym wyborem,,, mógłbyś napisać dwa zdania na ten temat?

pozatym - czy ktoś mógłby mi napisać jak to z tą (de)fragmentacją plików w systemach linuksowych? bo okazuje się że one wcale nie mają "magicznych defragmentatorów działających w tle"... ba... one wogóle (poza ext2) nie mają narzędzi do defragmentacji -_-

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ok, już wiem cośniecoś więcej - przegapiłem informację iż XFS posiada "on-the-fly compression", co uważam ża spory plus+ :)

pozatym żurnaling na XFS wydaje mi się lepiej rozwiązany niż na ext3 (który to wciąż jawi mi się lepszym niż Reiser3)... hmm... nawet kwestia fragmentacji jest lepiej rozwiązana, choć wciąż nie wiem nic o narzędziach do defragmentacji ;]

[edit] aha! :D xfs_fsr pozwala na "online defragmentation of mounted partition"... hail to the king ^^[/edit]

... no i koniec końców JFS odpadł dla mnie z rozgrywki już w przedbiegach...

---

BTW czy wy również uważacie, że KDE stało się opasłym, przepakowanym nikomu-właściwie-niepotrzebnym zintegorwanym dodatkami (tak jak windows - Konqueror, te wszystkie "K-porgramy" etc.?) cieniowanym-i-półprzejżystym zapychaczem zasobów systemowych? O_o

powiem coś, o czym bym jeszcze rok temu nie pomyślał nawet... GNOME ruleZ...! ^^''

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować