Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Cyberpunk: czy zaimplementowanie zasad papierowego RPG do gry komputerowej jest proste?

6 postów w tym temacie

Małgorzata Trzyna

Zdawać by się mogło, że odpowiedź brzmi: „oczywiście, że tak!” Twórcy Cyberpunku 2077 zwracają jednak uwagę na elastyczność, jaką charakteryzują się papierowe RPG, czego nie zapewni żadna gra wideo.

Przeczytaj cały tekst "Cyberpunk: czy zaimplementowanie zasad papierowego RPG do gry komputerowej jest proste?" na gram.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem pod poprzednim artykułem. Pamiętajmy by nie nazywać oryginału PAPIEROWYM systemem lub papierowym erpegiem. To ,że jest on zapisany na papierze wcale nie świadczy ,że jest on papierowy. Głównym jego nośnikiem są słowa, czyli język. Równie dobrze może być klinowy,elektroniczny lub jeszcze coś innego a i tak będzie tym samym. Jak wydadzą Cyberpunka 2020 jako e-book to przecież nie nazwiesz go wtedy e-Rpg, trochę bez sensu,nie? Ale jak w takim razie takie gry nazywać. Otóż, zwyczajnie RPG lub gra fabularna.Jeżeli zawiera się w nim tylko i wyłącznie mechanika, to wtedy mamy do czynienia systemem.Nie papierowym systemem tylko po prostu system RPG. Skrót RPG powinien być stosowany tylko i wyłącznie wobec tych gier opisanych w stosownych do tego podręcznikach które służą do gier wyobraźni ( kolejne dobre określenie, poza tym niefortunnym papierowym). Do gier elektronicznych opierających się na nich powinien być używany skrót cRPG czyli Computer Role Play Game, jako ,że to one wywodzą się od prawdziwych RPG a nie na odwrót. Jednak przecież tam się używa kartek i ołówków i takie tam jak mógłby ktoś powiedzieć. Owszem ,ale to nie jest koniecznie. Kartka to tylko rzecz, równie dobrze słowa opisujące postać mogą być w naszej pamięci, w laptopie czy jeszcze gdzieś indziej. Papier to tylko materiał ,jeżeli już naprawdę chcemy to jakoś określić najlepsza będzie tu wcześniej wspomniana gra fabularna lub jak kto ładniej woli gra wyobraźni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zauważ jednak że procent ludzi którzy na prośbwę "wymień grę RPG" powie: Baldurs Gate, Dragon Age czy Diablo jest zdecydowanie większy niż Neuroshima czy Warhammer (nie mówię tu o terenach konwentu tylko typowej ankiecie ulicznej). "Papierowe RPG" jest po prostu wygodnym skrótem myślowym dzięki któremu każdy wie o co chodzi. I jesli trzymać się kurczowo języka każda gra jest "fabularna" no może poza tetrisem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.10.2012 o 20:32, Misiekow napisał:

"wymień grę RPG" powie: Baldurs Gate,

Jak już powie BD, ID, czy NWN. To nie powie, że D&D :)
Mam kumpla któremu system z "NWN" się bardzo podobał i nie mówi D&D, nie precyzuje w ogóle na "papier".
Tylko kojarzy bezpośrednio właśnie z NWN i nie bardzo idzie mu wyjaśnić, że to nie jest "NWN" :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak samo jest z DLC. Wrzucą ci na płytę i już nie będzie przecież "Downloadable Content", bo przecież nic nie ściągasz, ale tak już po prostu się przyjęło i jest łatwiej tak mówić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.10.2012 o 18:51, be-ce napisał:

Jak pisałem pod poprzednim artykułem. Pamiętajmy by nie nazywać oryginału PAPIEROWYM
systemem lub papierowym erpegiem.


To jest skrót myślowy: papierowy RPG = Pen & Paper RPG = RPG. Nie popadajmy w puryzm.

Dnia 19.10.2012 o 18:51, be-ce napisał:

To ,że jest on zapisany na papierze wcale nie świadczy
,że jest on papierowy. Głównym jego nośnikiem są słowa, czyli język.


Język jest obecny wszędzie, niezależnie od medium.

Dnia 19.10.2012 o 18:51, be-ce napisał:

Skrót RPG powinien być stosowany tylko
i wyłącznie wobec tych gier opisanych w stosownych do tego podręcznikach które służą
do gier wyobraźni ( kolejne dobre określenie, poza tym niefortunnym papierowym).


Ale skoro jesteśmy na portalu poświęconym grom elektronicznym, to nie wydaje mi się zasadnym, by kurczowo trzymać się zasady trzeba zawsze dodawać "c" przed RPG. Wszyscy zainteresowani wiedzą, o co chodzi.

Dnia 19.10.2012 o 18:51, be-ce napisał:

Do gier elektronicznych opierających się na nich powinien być używany
skrót cRPG czyli Computer Role Play Game, jako ,że to one wywodzą
się od prawdziwych RPG a nie na odwrót.


Nawiasem mówiąc - co z konsolami, skoro cRPG znaczy computer Role Playing Game? :P

Dnia 19.10.2012 o 18:51, be-ce napisał:

jeżeli już naprawdę chcemy to jakoś określić najlepsza będzie tu
wcześniej wspomniana gra fabularna lub jak kto ładniej woli gra wyobraźni.


Z uzusem nikt nie wygra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować