Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Co Andrzej Sapkowski sądzi o Wiedźminach od CD Projekt RED?

92 postów w tym temacie

Dnia 07.11.2012 o 23:20, DonOskar napisał:

Pewnie się wpienia, że teraz gry są znacznie popularniejsze od książek. ;-)

Aż mi się Cenckiewicz przypomniał który na jedno z zadanych pytań. Z czystą ironią stwierdził, że jak ktoś zrobi aplikację w której pokaże historię Polski w 3 minuty. To zrobi więcej jak on sam pisząc "zbyt grube książki". Smutne, ale prawdziwe ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Gra komputerowa The Witcher jest świetnie zrobiona, jej sukces jest w pełni zasłużony..."
Jak można tak mówić skoro się nawet nie zagrało jednej godzinki?

Imo gra jest dobra, tylko dobra, chociaż na polskie realia bardzo dobra, ale do świetnej jeszcze jej daleko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Andrzej Sapkowski stworzył postać wiedźmina słusznie prawi. Ale też chwali gry za ich jakość co jest istotne. Wiele osób mówi o nim bufon a nawet niegdy nie poznało go osobiście. Jak ktoś z was, krytyków, napisze wreszcie jakąś książkę czy zbiór opowiadań, wyda to i ktoś zechce w ogóle to przeczytać to wtedy mu się szybko zadnie zmieni na temat praw autorskich i temu podobnych rzeczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

andrew mówi bez znajomości tematu ("widzialem tylko grafiki, gra jest swietna"), a fanboje/hejterzy z domieszka gimbusow (rewelacyjne: "na kolana oddawac czesc andrzejowi, albo zaczne obrazac wasze rodziny w komentarzach!") i wrogow wszelkiej krytki (równie mocne: "jak chcesz andrzejka krytykowac to sam napisz najpierw ksiazke!") dzielnia walcza pod newsem :)

dla mnie ksiazka byla dobra, gra to samo - na bardzo dobry za duzo rzeczy mi sie nie podoba. a czy w1/w2 to byl "ciag dalszy" czy nie, to mi rybka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hehe, pewnie fabuła gier nie bardzo mu podpasowuje pod kolejną częśc która "podobno" pisze :)

tak czy siak ksiązki i gry sa najwyższej klasy !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szanuję Pana Sapkowskiego, ale z wywiadu wyłania się obraz bufona, który nie jest w stanie nadążyć za zmieniającym się światem - pogarda dla elektronicznych mediów jest w takich przypadkach dosyć charakterystyczna.
Teraz wiem, że jedyne, co Pan Sapkowski zrobił przy grze Wiedźmin, to wzięcie pieniążków za prawa autorskie - tym większy mój szacunek dla twórców gry, że bez realnego wsparcia autora wykreowali elektronicznego Geralta i cały świat tak udanie. Ba, jeżeli dobrze zrozumiałem, to AS nie przeczytał nawet scenariusza do gry.

Niestety, wbrew i pomimo stanowiska autora- gry z udziałem Geralta JUŻ STAŁY się częścią kanonu, czy to się jemu podoba, czy nie. Dlaczego? Bo ich sukces i jakość na rynku elektronicznej rozrywki spokojnie dorównuje tym, które osiągnęła książka w swojej kategorii. Pan Sapkowski nie jest już pisarzem pierwszej młodości i prędzej czy później przyjdzie mu zostawić schedę, a nie sądzę by jego spadkobiercy mieli opory z dalszym komercjonalizowaniem sagi, tym bardziej, że sam AS nigdy nie miał przed tym oporów (przypomnę mniej lub bardziej udane komiksy /bardziej to te starsze z rysunkami Polcha/ i badziewny film).

Tak więc -moim zdaniem- klamka zapadła, niezależnie od tego, co autor powie w wywiadach. Tylko proszę Panie Andrzeju -w swojej pogardzie dla pracy ludzi, od których wziął Pan pieniążki i którzy ukradli panu część sprawy - niech Pan nie kieruje fabuły w nowym Wiedźminie wbrew temu co znamy z gry -oszczędzi to pracy tym, co będą to potem, za kilkanaście lat poprawiać, żeby do siebie pasowało. Czy to się Panu podoba czy nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.11.2012 o 08:18, przemqqq napisał:

hehe, pewnie fabuła gier nie bardzo mu podpasowuje pod kolejną częśc która "podobno"
pisze :)

tak czy siak ksiązki i gry sa najwyższej klasy !


Już o tym mówił, gry go kompletnie nie obchodzą i je zignoruje. Słusznie zresztą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.11.2012 o 08:38, naczelnyk napisał:

Tak więc -moim zdaniem- klamka zapadła, niezależnie od tego, co autor powie w wywiadach.
Tylko proszę Panie Andrzeju -w swojej pogardzie dla pracy ludzi, od których wziął Pan
pieniążki i którzy ukradli panu część sprawy - niech Pan nie kieruje fabuły w nowym Wiedźminie
wbrew temu co znamy z gry -oszczędzi to pracy tym, co będą to potem, za kilkanaście lat
poprawiać, żeby do siebie pasowało. Czy to się Panu podoba czy nie.


Nie, to czy coś jest popularne czy nie, nie sprawia, że jest (lub nie jest) to kanon. Od tego czy coś jest kanonem serii, decyduje tylko i wyłącznie Autor, mógł sobie co prawda darować "nie jest to nawet wersja alternatywna", ale tak długo jak AS nie traktuje tego jako fabularnej kontynuacji, tak przykro mi bardzo ale w świecie Wiedźmina może to być traktowane tylko jako spin-off. Poza tym zauważ, że o ile w jedynce byli ostrożni z wykorzystywaniem pewnych postaci, tak w dwójce już na całego wykorzystywali np. królów. Co jeżeli Sapkowski będzie chciał zrobić kontynuację i akurat wykorzystać np. Foltesta?
Sapkowski bucem jest, pokazuje to dość często, ale nie przesadzałbym z tą pogardą. Gdzie tu pogarda? Nigdy o CDP się źle nie wypowiadał, nigdy nie powiedział, że fabuła w grach jest beznadziejna, po prostu nie pasuje mu do jego wizji kontynuacji. Nikt nie będzie niczego naprawiał, żeby do siebie pasowało bo nikt nigdy nie powiedział, że to ofiocjalna, jedyna tru, wersja historii. Czy to się Tobie podoba czy nie :P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.11.2012 o 21:02, Reffanov napisał:

Jego uniwersum, ma prawo decydować co jest kanonem a co nim nie jest. Zresztą, skąd taki
news? Dałbym sobie rękę uciąć że już kilkakrotnie ten temat był przerabiany (podobne
"niusy" już były na gramie) i zawsze Sapkowski twierdził to samo.

cytując wypowiedzi newsmanów, gdy o to samo pytano ich gdy walili 15 newsa o tym jak ninja theory broni nowego Dantego lub czemu nowe AC dostaje piętnaście pierdołowatych newsów dziennie (czekam jeszcze na zmieniony layout głównej, lol) podczas gdy o innych, ciekawszych grach nie mówi się wcale - piszemy o tym o czym ludzie chcą czytać, a wyznacznikiem jest liczba wyświetleń TM
czytaj, tabloidyzacja, jak w całej branży medialnej w polsce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.11.2012 o 23:27, Zgreed66 napisał:

> Pewnie się wpienia, że teraz gry są znacznie popularniejsze od książek. ;-)
Aż mi się Cenckiewicz przypomniał który na jedno z zadanych pytań. Z czystą ironią stwierdził,
że jak ktoś zrobi aplikację w której pokaże historię Polski w 3 minuty. To zrobi więcej
jak on sam pisząc "zbyt grube książki". Smutne, ale prawdziwe ;)


Wiesz, nie zawsze historia Polski w 3 minuty jest gorsza od grubych książek o historii Polski. W rzeczy samej między 'zrobi' a 'zarobi' jest spora różnica. I nie chodzi mi tu o Pana Cenckiewicza. Po prostu Wiedźmin to bardzo dobra gra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować