Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Star Wars: The Old Republic dostępne od dziś za darmo

98 postów w tym temacie

Dnia 18.11.2012 o 14:16, pkapis napisał:

Ale żeby się o tym przekonać, trzeba było trochę pograć, nie? Bo według ich zapowiedzi
to miała być nowa jakość, MMO które pobije wszystkie inne i podobny reklamowy bełkot.

No to ring5, ci przecież pisze, że to gra nastawiona na historię, bla bla bla. A ty znowu piszesz, że oczekujesz czegoś innego od MMO :P
Zdecyduj się :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.11.2012 o 13:52, pkapis napisał:

Nie. EA rzuca graczom za darmo ochłapy na zasadzie "znajcie pańską łaskę". I takie coś
to sobie mogą zwinąć w ciasny rulonik i rozważyć znaczenie słowa czopek.


Tyle, że kluczowymi słowami są tu "za darmo", czego chyba raczysz nie zauważać... A skoro mogą sobie to zwinąć w rulonik, odpowiedź jest banalnie prosta - albo nie graj w ogóle, albo zapłać te 30 złociszy i ciesz się pełną wersją.

Dnia 18.11.2012 o 13:52, pkapis napisał:

Ależ tu nie ma żadnego "nie płacę więc mi się należy".


Właśnie na tym polega problem, że jest. Dostajesz za darmo grę, na którą następnie narzekasz, bo nie spełnia Twoich oczekiwań/wymagań. O ile jestem w stanie zrozumieć takie podejście w przypadku płatnych gier (niezależnie od tego, czy płacimy raz, czy co pewien czas), o tyle w przypadku gry, którą mamy za darmo jest to po prostu zwyczajna bezczelność. Na takim samym poziomie, co narzekanie, że darmowe piwo jest ciepłe. Nie chcesz - nie pij, idź kup sobie sam i wtedy narzekaj.

Dnia 18.11.2012 o 13:52, pkapis napisał:

Ale jeśli już przechodzą, to ja mam prawo ocenić jak to zrobili


Serio? Uważasz, że masz prawo narzekać, że darmowa gra nie zawiera tych samych funkcji, co gra, za którą trzeba płacić? O_o Ciekawe podejście. Kompletnie pozbawione logiki i niedojrzałe, ale zdecydowanie ciekawe. Jak napisałem wcześniej - sądząc po komentarzach niektórych, lepiej by było, gdyby w ogóle pozamykali serwery i uśmiercili grę. Wtedy nikt by nie narzekał, wszyscy byliby szczęśliwi i byłoby super. Ale nie, zaraz... Wtedy byście zaczęli jęczeć, że lepiej było zrobić f2p, że szkoda, że zamknęli serwery, że dlaczego, że po co...

Dnia 18.11.2012 o 13:52, pkapis napisał:

A tego nie osiągnie dając ludziom tak okrojoną wersję.


Serio? Ciekawe. Bo praktycznie wszystkie gry F2P (poza azjatyckimi masówkami, robionymi taśmowo) mają jakieś ograniczenia, które mają graczy zachęcić do wykupienia abonamentu. Np. w LotRO nie pograsz sobie za bardzo poza pierwszymi trzema obszarami, bo Quest Packi z kolejnych trzeba wykupić. Ok, można to zrobić za gotówkę zarobioną w grze, ale niestety - to wymaga niesamowitego grindu. Tak samo wygląda to w BF: Heroes czy P4F - możesz sobie grać żołnierzem z podstawowym uzbrojeniem, ale jeśli chcesz czegoś więcej, musisz kupić BattleFunds.

Rozumiem, że to dla Ciebie nie są "okrojone wersje"?

Dnia 18.11.2012 o 13:52, pkapis napisał:

Co do grania dla historii, to kolejny zwalony pomysł. Od grania dla historii jest mnóstwo
gier singlowych, które faktycznie skupiają się na graczu. ToR ze swoimi dwoma slotami
i trzema grywalnymi rasami na F2P daje ledwie mały wgląd w historie postaci


Kolejna bzdura... W TORa spokojnie można grać w singla, dwa sloty w zupełności wystarczą, bo jeśli komuś naprawdę zależy na tym, by przejść jedynie singla, to nie będzie miał problemu z wykasowaniem postaci, by zrobić miejsce dla kolejnych.

Dnia 18.11.2012 o 13:52, pkapis napisał:

Od MMO oczekuję czegoś innego.


Czego, konkretnie? Bo jeśli liczysz na w pełni funkcjonalne MMO za darmo, to raczej nic takiego na rynku nie znajdziesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.11.2012 o 13:51, Tomoya-kun napisał:

Nie przegadasz ich. Niestety jest ogólny shitstorm na TOR i to że wogle mogą grać się
nie liczy.


Niestety, masz rację. Towarzystwo się rozbestwiło i uważa, że należy im się wszystko. Gdyby dostali za darmo samochód, pewnie zaczęliby narzekać, że za wolny, nie ten kolor, niewygodne siedzenia a w ogóle to nie rozumieją, czemu mieliby niby płacić za paliwo...

Ja z TORem wiążę bardzo przyjemne wspomnienia i jedyną rzeczą, jaka powstrzymuje mnie przed powrotem, jest fakt, że mam wykupioną subskrypcję w EVE i na tym tytule obecnie się skupiam. Ale gdy skończy mi się sub, to bardzo prawdopodobnym jest, że wrócę do TORa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, ja tam zrozumiałbym te ograniczenia (trial był fajny, brak możliwości pisania na globalu dało się przeżyć), ale boję się o credit capa, wolniejsze zdobywanie XP i podniesione ceny w sklepach. Może to znacznie utrudnić grę, a jeszcze podobno na poziomach bliskich maksymalnemu ceny umiejętności są tak wysokie, że pewnie nawet kupić się ich nie da :P.

I gry F2P są czasami wredne. Pamiętam takie Micro Volts - dostałem na starcie sporo punktów, za które kupiłem sobie najróżniejsze wyposażenie, ale po jakichś kilku dniach przerwy wszystko to zniknęło z mojego konta, nie miałem już środków, by się wyposażyć (a owe itemki dawały różne bonusy, bez których byłoby ciężko), no chyba, że zapłaciłbym. Wyrzuciłem wtedy grę.

Oby Planetside 2 nie zostało zabite jakimiś dziwnymi mikropłatnościami. Ale istnieje szansa, że Bio odpuści sobie w przyszłości z tymi ograniczeniami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.11.2012 o 09:58, Ring5 napisał:

Rozumiem, że powiedzenie "darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby" dawno już przestało
mieć rację bytu, teraz prym wiedzie postawa roszczeniowa.


To musisz jeszcze zrozumieć, że gdy każdy we wsi daje ci darmowego konia, to logiczne, że wybierasz najlepszego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.11.2012 o 14:22, Ring5 napisał:

Tyle, że kluczowymi słowami są tu "za darmo", czego chyba raczysz nie zauważać... A skoro
mogą sobie to zwinąć w rulonik, odpowiedź jest banalnie prosta - albo nie graj w ogóle,
albo zapłać te 30 złociszy i ciesz się pełną wersją.


Toteż spróbowałem i teraz rozważę czy warto wydać pieniądze czy nie. Ale oceniając po jakości tego co dostałem do tej pory, jednak nie.

Dnia 18.11.2012 o 14:22, Ring5 napisał:

> Ależ tu nie ma żadnego "nie płacę więc mi się należy".

Właśnie na tym polega problem, że jest. Dostajesz za darmo grę, na którą następnie narzekasz,
bo nie spełnia Twoich oczekiwań/wymagań. O ile jestem w stanie zrozumieć takie podejście
w przypadku płatnych gier (niezależnie od tego, czy płacimy raz, czy co pewien czas),
o tyle w przypadku gry, którą mamy za darmo jest to po prostu zwyczajna bezczelność.
Na takim samym poziomie, co narzekanie, że darmowe piwo jest ciepłe. Nie chcesz - nie
pij, idź kup sobie sam i wtedy narzekaj.


Kontynuując twoją analogię, ktoś twierdzi, że da ci dobre piwo do spróbowania. Próbujesz ciepłej lury, która jest doprawiana spirytusem. I nie wolno ci wtedy narzekać, bo przecież dostałeś za darmo?

Dnia 18.11.2012 o 14:22, Ring5 napisał:

> Ale jeśli już przechodzą, to ja mam prawo ocenić jak to zrobili

Serio? Uważasz, że masz prawo narzekać, że darmowa gra nie zawiera tych samych funkcji,
co gra, za którą trzeba płacić? O_o Ciekawe podejście. Kompletnie pozbawione logiki i
niedojrzałe, ale zdecydowanie ciekawe. Jak napisałem wcześniej - sądząc po komentarzach


Za zarzucanie mi niedojrzałości właściwie powinienem cię właśnie zgłosić moderatorom. Ale założę, że trochę się przejęzyczyłeś i nie miałeś zamiaru mnie obrazić.
Po pierwsze nie narzekam, że gra nie ma wszystkich funkcji jakie ma pełna gra. Między tym co oferuje obecna wersja F2P a dowolne pełne MMO jest spory rozrzut.
Po drugie, porównując tę grę do innych MMO, czy to darmowych czy płatnych, uważam że mam prawo oceniać i ta ocena może być krytyczna. A ty czy ktokolwiek inny macie prawo nie zgadzać się z moją oceną.
Dlaczego na przykład nie krytykuję WoW za ich trial? Zapewne dlatego, że WoW nie ukrywa że jest grą płatną i za darmo daje triala. A ToR od jakiegoś czasu ogłaszał, że przechodzi na F2P. Tyle że tak naprawdę nie przeszedł na F2P, jest nadal płatną grą, a temu co zostało udostępnione za darmo bliżej jest do triala właśnie.

Dnia 18.11.2012 o 14:22, Ring5 napisał:

niektórych, lepiej by było, gdyby w ogóle pozamykali serwery i uśmiercili grę. Wtedy
nikt by nie narzekał, wszyscy byliby szczęśliwi i byłoby super. Ale nie, zaraz... Wtedy
byście zaczęli jęczeć, że lepiej było zrobić f2p, że szkoda, że zamknęli serwery, że
dlaczego, że po co...


A to jest argument, który póki co padał wyłącznie z ust osób broniących ToR. Nikt krytykujący niczego takiego nie sugerował. Ja jedynie napisałem, że mogliby sobie darować przejście na F2P i pozostać przy abonamencie.

Dnia 18.11.2012 o 14:22, Ring5 napisał:

> A tego nie osiągnie dając ludziom tak okrojoną wersję.

Serio? Ciekawe. Bo praktycznie wszystkie gry F2P (poza azjatyckimi masówkami, robionymi
taśmowo) mają jakieś ograniczenia, które mają graczy zachęcić do wykupienia abonamentu.


Jakieś ograniczenia owszem. Pytanie jak wiele ograniczeń mają i czym się różni wersja darmowa od pełnej. I czy mówimy o trialu czy o faktycznie grze F2P z dodatkowymi, dobrowolnymi płatnościami. IMO ToR nie przeszedł na F2P, tylko wypuścił triala, na którym można sobie chwilę popykać, ale dłuższa gra nie ma sensu. W grze która naprawdę jest free to play, można grać za darmo cały czas, a pieniądze wydawać dobrowolnie na ułatwienia, rzeczy ubarwiające grę.

Dnia 18.11.2012 o 14:22, Ring5 napisał:

Np. w LotRO nie pograsz sobie za bardzo poza pierwszymi trzema obszarami, bo Quest Packi
z kolejnych trzeba wykupić. Ok, można to zrobić za gotówkę zarobioną w grze, ale niestety
- to wymaga niesamowitego grindu.


No właśnie, jakaś opcja jest. Zawartość można sobie odblokowywać powoli. A jak już pisali inni, w ToR na darmowym koncie praktycznie nie da się nawet wykupić skilli na wyższych poziomach, bo kosztują więcej niż wynosi limit pieniędzy. Tutaj praktycznie nie jesteś w stanie grać tak, jak ludzie którzy płacą, bo za chwilę okaże się, że czegoś ci brakuje i nie przeskoczysz tego inaczej niż płacąc.

Dnia 18.11.2012 o 14:22, Ring5 napisał:

Rozumiem, że to dla Ciebie nie są "okrojone wersje"?


Nie czepiałbym się samej okrojonej wersji, gdyby było to powiedziane wprost. Ale jeśli od paru miesięcy jest szum, że gra przechodzi na model F2P, a potem okazuje się że jednak nie, tylko wprowadza triala, to owszem, czuję się oszukany tymi zapowiedziami.

Dnia 18.11.2012 o 14:22, Ring5 napisał:

Kolejna bzdura... W TORa spokojnie można grać w singla, dwa sloty w zupełności wystarczą,
bo jeśli komuś naprawdę zależy na tym, by przejść jedynie singla, to nie będzie miał
problemu z wykasowaniem postaci, by zrobić miejsce dla kolejnych.


Mając do dyspozycji nadal te same rasy. Aczkolwiek zgoda, jeśli ktoś chce tylko poznać historię danych klas, to może to zrobić kasując postacie i tworząc nowe.

Dnia 18.11.2012 o 14:22, Ring5 napisał:

> Od MMO oczekuję czegoś innego.

Czego, konkretnie? Bo jeśli liczysz na w pełni funkcjonalne MMO za darmo, to raczej nic
takiego na rynku nie znajdziesz.


Od MMO oczekuję możliwości grania z innymi graczami i jakichś interakcji, a nie tego co oferuje mi dowolny singleplayer. Jeśli to ma być jedyny atut darmowego ToR, to znaczy że za darmo dostajemy właśnie singlowego triala. Przez cały czas jaki spędziłem grając w ToR - niewielki, to prawda - nie zauważyłem, żeby gra w jakikolwiek sposób zachęcała do interakcji z innymi graczami.
A teraz weź pod uwagę, że ToR zostaje udostępniony za darmo niedługo po wydaniu GW2 (w których płatny jest podstawowy klient), gdzie też można grę przejść grając samemu, gdzie też każda postać ma swoją historię (zależną od jej rasy i wyborów przy tworzeniu, a nie taką samą dla danej klasy) i gdzie nikt cię nie zmusza do współpracy z innymi graczami, ale to się naprawdę opłaca. W ToR innych graczy mogłoby nie być i nie byłoby widać różnicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Ring5 - podchodzisz do kwestii ograniczeń w TOR z nieco niewłaściwej strony. Prawdą jest, że graczom od Bioware/EA nic się nie należy. Sęk w tym, że model f2p Starej Republiki nie tylko im wyjdzie bokiem. Było już mówione, że Bio nie rozumie rynku MMO. Jest to stuprocentowa prawda. Tak drastyczne ograniczenia powodują, że w TOR na darmowym czy nawer prefered koncie nie gra się zbyt przyjemnie i to od początku. Poczytaj sobie fora, wielu nowych graczy odbija się od tej gry, bo stwierdzają, że fabuła nie jest warta męczenia się z dwoma quickbarami i zawyżonymi cenami nawet kiedy kupują za te tokeny z questów.

Sytuacji nie poprawia Bioware, które nie pomyśli nawet o tym żeby zaznaczyć że nie zaniżają expa darmowym graczom, tylko podwyższają subskrybentom. Podobnie zdaję się jest z mountami i sprintem, płacący dostają je wcześniej, a nowicjusze na levelu na którym w wersji płatnej kupowali wszyscy. Dzięki temu nawet ludzie którzy grali w wersję p2p mają teraz wrażenie, że bez subskrypcji levelują wolniej.

Obrońcy Bioware, którzy każdą krytykę modelu f2p zakrzykują hasełkami: "nie podoba się, to nie graj" albo "i tak dostałeś więcej niż ci się należy" również nieświadomie kopią TOR''owi grób. Darmowego gracza nie obchodzi to czy mu się należy, on chce pograć. Jeżeli z każdej strony słyszy że jako pasożytowi nic mu się nie należy i może spadać, w końcu to zrobi. Drastyczne ograniczenia i fanatyczne community powoduje że zaskakująco duża ilość graczy szybko rezygnuje, albo wręcz odpuszcza sobie instalowanie gry.

Widziałem kilka premier f2p mmo. The Old Republic wypada dość blado w porównaniu np. do Lineage 2, gdzie do mobków stało się w kolejce, Aiona w którym przez pierwsze tygodnie stało się po dwie godziny w kolejce do serwerów czy nawet gier SOE. Bioware zdaje się nie rozumieć, że gracze są im potrzebni, nawet jeżeli nie płacą. Być może się mylę, ale mam wrażenie, że f2p TOR na siebie nie zarobi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.11.2012 o 15:04, pkapis napisał:

Toteż spróbowałem i teraz rozważę czy warto wydać pieniądze czy nie. Ale oceniając po
jakości tego co dostałem do tej pory, jednak nie.


Ok, i właśnie na tym ta zabawa polega - Ty zdecydowałeś, że się nie opłaca i dajesz sobie spokój, ktoś inny pogra, dojdzie do któregoś poziomu i uzna, że jednak sub by się przydał, bo by mu znacznie ułatwił życie.

Dnia 18.11.2012 o 15:04, pkapis napisał:

Kontynuując twoją analogię, ktoś twierdzi, że da ci dobre piwo do spróbowania.


Ale zasadnicza różnica jest taka, że tu nikt nie daje Ci piwa do spróbowania, tylko Ci je funduje. A jeśli chcesz próbować prawie pełnego produktu, trzeba było wybrać triala.

Dnia 18.11.2012 o 15:04, pkapis napisał:

Za zarzucanie mi niedojrzałości właściwie powinienem cię właśnie zgłosić moderatorom.


Proszę uprzejmie, bo to nie było przejęzyczenie. Nie była to też obelga - jest to jedynie moje zdanie: narzekanie i jęczenie, jak to strasznie ograniczona jest DARMOWA gra jest pozbawione logiki i niedojrzałe. Powiem więcej (żebyś miał więcej powodów, skoro tak bardzo na tym Ci zależy) - jest to zachowanie na poziomie dziecka w markecie, które rzuca się na podłogę, bo rodzice nie chcą mu kupić zabawki. Na marginesie dodam, że skoro już chcesz się bawić w "obrażanie", to zauważ, że do tego samemu trzeba mieć czyste ręce, bo ja mógłbym się teraz przyczepić, że czuję się urażony pisaniem "ci", "twoją" itp, zamiast "Ci", "Twoją"... ;)

Dnia 18.11.2012 o 15:04, pkapis napisał:

Po pierwsze nie narzekam, że gra nie ma wszystkich funkcji jakie ma pełna gra. Między
tym co oferuje obecna wersja F2P a dowolne pełne MMO jest spory rozrzut.


Każde MMO, oferujące wersję F2P, ma ograniczenia. Często bardzo poważne ograniczenia, czego przykład przytaczałem już wcześniej. Tu twórcy zastosowali dokładnie ten sam schemat - możesz się przemęczyć za darmo, albo wykupić choć raz abonament, by się tych ograniczeń pozbyć. Tak to działa w LotRO, tak działa i w TORze.

Dnia 18.11.2012 o 15:04, pkapis napisał:

Po drugie, porównując tę grę do innych MMO, czy to darmowych czy płatnych, uważam że
mam prawo oceniać i ta ocena może być krytyczna. A ty czy ktokolwiek inny macie prawo
nie zgadzać się z moją oceną.


Ależ proszę uprzejmie, porównuj. Tylko rób to w sposób sprawiedliwy, bo porównywanie F2P do pełnych wersji to zwykła demagogia, która z poważną dyskusją nie ma nic wspólnego. Uważaj też, żeby ktoś Cię nie zgłosił moderatorom za wyrażanie Twojej opinii, do której przecież masz prawo ;)

Dnia 18.11.2012 o 15:04, pkapis napisał:

Dlaczego na przykład nie krytykuję WoW za ich trial? Zapewne dlatego, że WoW nie ukrywa
że jest grą płatną i za darmo daje triala.


Ja pier... W tym momencie właściwie powinniśmy zakończyć dyskusję. Robisz dokładnie to, co napisałem powyżej, czyli bawisz się w demagogię i manipulowanie faktami. Proponuję, byś porównał też wersję F2P TORa do Guild Wars 2 i wykazał, jak uboga jest ta pierwsza w porównaniu z tą drugą. Będzie to wypowiedź na takim samym poziomie (tak, za to też możesz mnie zgłosić moderatorom).

Dnia 18.11.2012 o 15:04, pkapis napisał:

A to jest argument, który póki co padał wyłącznie z ust osób broniących ToR. Nikt krytykujący
niczego takiego nie sugerował.


Ja to sugeruję. Skoro tak strasznie przeszkadza niektórym fakt, że mogą za darmo grać w całkiem niezłe MMO, to pewnie byliby znacznie szczęśliwsi, gdyby nie mieli powodu do narzekania.

Dnia 18.11.2012 o 15:04, pkapis napisał:

Ja jedynie napisałem, że mogliby sobie darować przejście na F2P i pozostać przy abonamencie.


Wyjaśnisz mi logikę tego stwierdzenia? Bo (choć pewnie zgłosisz to moderatorom) czytałem to zdanie kilka razy i za cholerę nie jestem w stanie go zrozumieć... Twórcy utrzymują grę z abonamentem, dodatkowo go obniżają o połowę, oferują oprócz tego wersję darmową, pozwalającą normalnie pograć, tymczasem ludzie narzekają, że nie muszą płacić. Świat się kończy.

Dnia 18.11.2012 o 15:04, pkapis napisał:

Jakieś ograniczenia owszem. Pytanie jak wiele ograniczeń mają i czym się różni wersja
darmowa od pełnej.


Odpowiedź jest bardzo prosta - tym, że w wersji darmowej trzeba się czasem napocić, żeby przejść dalej, a w wersji płatnej tego problemu nie ma.

Dnia 18.11.2012 o 15:04, pkapis napisał:

No właśnie, jakaś opcja jest. Zawartość można sobie odblokowywać powoli. A jak już pisali
inni, w ToR na darmowym koncie praktycznie nie da się nawet wykupić skilli na wyższych
poziomach, bo kosztują więcej niż wynosi limit pieniędzy.


Czyli ile, dokładnie? W TORa ostatni raz grałem w lutym, nie pamiętam cen umiejętności na najwyższych poziomach, więc skoro wygłaszasz takie opinie, to chociaż podaj na ich poparcie konkrety - do którego momentu wystarczy credit cap, a w którym momencie nie da się już kupić skilli?

Dnia 18.11.2012 o 15:04, pkapis napisał:

za chwilę okaże się, że czegoś ci brakuje i nie przeskoczysz tego inaczej niż płacąc.


W LotRO na koncie F2P nie jesteś w stanie kupić "dworku", bo też Cię na to nie stać, ze względu na gold cap. Jakieś ograniczenia zawsze będą. Można na to narzekać, ale można też się z tym pogodzić, kupić RAZ abonament i mieć spokój.

Dnia 18.11.2012 o 15:04, pkapis napisał:

potem okazuje się że jednak nie, tylko wprowadza triala, to owszem, czuję się oszukany tymi zapowiedziami. \


Skończ już gadanie o tym trialu, dobrze? Masz dostęp do pełnej gry, możesz sobie stworzyć postać i ukończyć nią wątek fabularny, skasować, stworzyć nową... Bez ograniczeń czasowych. A z tego, co pamiętam, tak wychwalany przez Ciebie WoW w trialu (bo F2P nie było, nie ma i pewnie nie będzie) nakłada jeszcze bardziej drastyczne ograniczenia. Też czujesz się oszukany, że nie możesz tam ukończyć gry? Czy może tam jest to ok, bo to Blizzard, a tu trzeba bashować, bo to EA?

Dnia 18.11.2012 o 15:04, pkapis napisał:

Mając do dyspozycji nadal te same rasy. Aczkolwiek zgoda, jeśli ktoś chce tylko poznać
historię danych klas, to może to zrobić kasując postacie i tworząc nowe.


A czegoś więcej w singlu się spodziewałeś?

Dnia 18.11.2012 o 15:04, pkapis napisał:

Od MMO oczekuję możliwości grania z innymi graczami i jakichś interakcji, a nie tego
co oferuje mi dowolny singleplayer. Jeśli to ma być jedyny atut darmowego ToR, to znaczy
że za darmo dostajemy właśnie singlowego triala.


Od samego początku twórcy jasno i wyraźnie twierdzili, że TOR jest hybrydą, a nie "tradycyjnym" MMO, w którym tryb multi jest tak naprawdę dodatkiem, bo nacisk położono na fabułę. Cała reszta, czyli Flashpointy, operacje itp to jedynie dodatek. Jeśli chcesz grać z innymi (na tym samym poziomie, co oni), płacisz abonament. Jeśli nie chcesz płacić, licz się z tym, że nie do wszystkiego będziesz miał dostęp. Naprawdę tak ciężko to zrozumieć? Powtórzę raz jeszcze, choć robi się to już powoli nudne: każde MMO, oferujące tryb F2P, wprowadza jakieś ograniczenia - zwykle właśnie dzielące graczy na tych, którzy mają dostęp do wszystkiego i tych, którzy mają "pod górkę".

Dnia 18.11.2012 o 15:04, pkapis napisał:

Przez cały czas jaki spędziłem grając w ToR - niewielki, to prawda - nie zauważyłem, żeby gra w jakikolwiek
sposób zachęcała do interakcji z innymi graczami.


To spróbuj przejść Flashpointy czy Operacje w pojedynkę. Powodzenia.

Dnia 18.11.2012 o 15:04, pkapis napisał:

A teraz weź pod uwagę, że ToR zostaje udostępniony za darmo niedługo po wydaniu GW2


Tylko czekałem, aż pojawi się GW2... Gratuluję porównania płatnej gry z darmową. Argument na poziomie, naprawdę. Proponuję, byś jeszcze porównał WoWa z Tibią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.11.2012 o 15:55, Ring5 napisał:

Ale zasadnicza różnica jest taka, że tu nikt nie daje Ci piwa do spróbowania, tylko Ci
je funduje. A jeśli chcesz próbować prawie pełnego produktu, trzeba było wybrać triala.


Którego obecnie już, zdaje się, nie ma.

Dnia 18.11.2012 o 15:55, Ring5 napisał:

Proszę uprzejmie, bo to nie było przejęzyczenie. Nie była to też obelga - jest to jedynie
moje zdanie: narzekanie i jęczenie, jak to strasznie ograniczona jest DARMOWA
gra jest pozbawione logiki i niedojrzałe. Powiem więcej (żebyś miał więcej powodów, skoro
tak bardzo na tym Ci zależy) - jest to zachowanie na poziomie dziecka w markecie, które
rzuca się na podłogę, bo rodzice nie chcą mu kupić zabawki. Na marginesie dodam, że skoro


Analogia o tyle chybiona, że ja nie płaczę i nie domagam się od EA żeby coś zmieniali. Ja po prostu oceniam jak im wyszło przejście na model F2P i mówię wprost, że przy takiej jakości tego co oferują, równie dobrze mogliby sobie darować. To że przy taki model wybrali to ich sprawa, być może im się to opłaci. Natomiast jeśli ktoś mi oferuje darmową zabawkę mogę śmiało powiedzieć, że mi się ona nie podoba i wolę pójść gdzie indziej i nawet dopłacić odrobinę komuś innemu za dużo fajniejszą zabawkę.

Dnia 18.11.2012 o 15:55, Ring5 napisał:

już chcesz się bawić w "obrażanie", to zauważ, że do tego samemu trzeba mieć czyste ręce,
bo ja mógłbym się teraz przyczepić, że czuję się urażony pisaniem "ci", "twoją" itp,
zamiast "Ci", "Twoją"... ;)


Wskażesz mi regułę języka polskiego, która nakazuje taką pisownię zaimków osobowych? Jest to zwyczaj i to używany raczej w konwersacjach formalnych, a forum jest raczej odpowiednikiem rozmowy, posługujemy się tutaj językiem nieformalnym.

Dnia 18.11.2012 o 15:55, Ring5 napisał:

Każde MMO, oferujące wersję F2P, ma ograniczenia. Często bardzo poważne ograniczenia,
czego przykład przytaczałem już wcześniej. Tu twórcy zastosowali dokładnie ten sam schemat
- możesz się przemęczyć za darmo, albo wykupić choć raz abonament, by się tych ograniczeń
pozbyć. Tak to działa w LotRO, tak działa i w TORze.


Parę gier reklamowanych jako F2P miało już w Polsce nałożone kary po tym jak wykazano, że wcale nie są free, bo wycinek gry jaki jest dostępny za darmo jest zbyt ograniczony. I że gra wyraźnie powinna w swoich reklamach zaznaczać, że płatności są konieczne.

Dnia 18.11.2012 o 15:55, Ring5 napisał:

Ależ proszę uprzejmie, porównuj. Tylko rób to w sposób sprawiedliwy, bo porównywanie
F2P do pełnych wersji to zwykła demagogia, która z poważną dyskusją nie ma nic wspólnego.


Bzdura. Jeśli gra twierdzi że jest F2P to jest z definicji "free to play" a wszystkie płatności są dobrowolne. Jeśli za darmo dostajesz mocno okrojoną wersję, to nie jest to F2P po prostu, a jeśli gra reklamuje się w ten sposób, to wprowadza w błąd.

Dnia 18.11.2012 o 15:55, Ring5 napisał:

Uważaj też, żeby ktoś Cię nie zgłosił moderatorom za wyrażanie Twojej opinii, do której
przecież masz prawo ;)


A proszę bardzo, niech zgłaszają. Nie obrażam nikogo swoją opinią, ale jeśli ktoś uważa inaczej, ma pełne prawo zgłosić, a moderatorzy ocenią czy obraza nastąpiła.

Dnia 18.11.2012 o 15:55, Ring5 napisał:

Ja pier... W tym momencie właściwie powinniśmy zakończyć dyskusję. Robisz dokładnie to,
co napisałem powyżej, czyli bawisz się w demagogię i manipulowanie faktami. Proponuję,


Demagogię i manipulowanie faktami. Porównuję różne fakty, podaję argumenty. Jeśli to uważasz za demagogię, to chyba nie znasz definicji tego słowa.

Dnia 18.11.2012 o 15:55, Ring5 napisał:

Ja to sugeruję. Skoro tak strasznie przeszkadza niektórym fakt, że mogą za darmo grać
w całkiem niezłe MMO, to pewnie byliby znacznie szczęśliwsi, gdyby nie mieli powodu do
narzekania.


I w tym momencie wkładasz krytykom ToR w usta słowa, których nigdy nie wypowiedzieli. Cały ten argument to jedno wielkie "pewnie by chcieli", chociaż nikt się takim argumentem nie posługiwał. Dla twojej informacji, to jest właśnie przykład demagogi.

Dnia 18.11.2012 o 15:55, Ring5 napisał:

> Ja jedynie napisałem, że mogliby sobie darować przejście na F2P i pozostać przy
abonamencie.

Wyjaśnisz mi logikę tego stwierdzenia? Bo (choć pewnie zgłosisz to moderatorom) czytałem
to zdanie kilka razy i za cholerę nie jestem w stanie go zrozumieć... Twórcy utrzymują
grę z abonamentem, dodatkowo go obniżają o połowę, oferują oprócz tego wersję darmową,
pozwalającą normalnie pograć, tymczasem ludzie narzekają, że nie muszą płacić. Świat
się kończy.


Twórcy twierdzą, że przechodzą ze swoją grą na F2P. O tym, że ToR będzie F2P było głośno od paru miesięcy. Po czym się okazuje, że za darmo rzucają byle co. Moja reakcja w tym momencie to "mogliście sobie darować całą tę akcję". Po prostu nie jest to warte całego tego krzyku jaki się od miesięcy podnosi, że ToR - jedno z najdroższych MMO, po którym należałoby oczekiwać wysokiej jakości - będzie F2P.

Dnia 18.11.2012 o 15:55, Ring5 napisał:

Odpowiedź jest bardzo prosta - tym, że w wersji darmowej trzeba się czasem napocić, żeby
przejść dalej, a w wersji płatnej tego problemu nie ma.


O właśnie. Tyle że w ToR to nie jest kwestia "trochę się napocić".

Dnia 18.11.2012 o 15:55, Ring5 napisał:

Czyli ile, dokładnie? W TORa ostatni raz grałem w lutym, nie pamiętam cen umiejętności
na najwyższych poziomach, więc skoro wygłaszasz takie opinie, to chociaż podaj na ich
poparcie konkrety - do którego momentu wystarczy credit cap, a w którym momencie nie
da się już kupić skilli?


Podałem ten argument za innymi, nie sprawdzałem go. Nie mam postaci na tak wysokim poziomie i prawdę powiedziawszy nie odczuwam ochoty żeby sprawdzać to osobiście. Gra mnie do tego nie zachęca, a wręcz skutecznie odstrasza.

Dnia 18.11.2012 o 15:55, Ring5 napisał:

W LotRO na koncie F2P nie jesteś w stanie kupić "dworku", bo też Cię na to nie stać,
ze względu na gold cap. Jakieś ograniczenia zawsze będą. Można na to narzekać, ale można
też się z tym pogodzić, kupić RAZ abonament i mieć spokój.


Uczepiłeś się tego LotRO, jakby to było jedyne inne MMO. To ja równie dobrze mogę porównywać ToR z WoT, który też jest grą sieciową, dostępną za darmo, posiadającą pewne ograniczenia, które można obejść za pieniądze. Jednocześnie ta gra pozwala, właśnie jeśli ktoś chce "czasami trochę się napocić", zobaczyć 80%+ zawartości gry nie wydając ani grosza. A że ma inny rodzaj rozgrywki? Nie wydaje mi się to aż tak ważne, w momencie gdy mówimy o modelach biznesowych i oferowaniu części zawartości za darmo vs za pieniądze. Jakoś oni potrafią sprawić, że ponad 80% zawartości jest teoretycznie dostępne za darmo, ale opłaca się wydać pieniądze na ułatwienia.

Dnia 18.11.2012 o 15:55, Ring5 napisał:

Skończ już gadanie o tym trialu, dobrze? Masz dostęp do pełnej gry, możesz sobie stworzyć
postać i ukończyć nią wątek fabularny, skasować, stworzyć nową... Bez ograniczeń czasowych.
A z tego, co pamiętam, tak wychwalany przez Ciebie WoW w trialu (bo F2P nie było, nie


Pokaż mi w którym miejscu wychwalałem WoWa? Jedyne co pochwaliłem, to że wprost mówią, że gra jest płatna, zawartość darmowa to trial i jest to wyraźnie zaznaczone.

Dnia 18.11.2012 o 15:55, Ring5 napisał:

ma i pewnie nie będzie) nakłada jeszcze bardziej drastyczne ograniczenia. Też czujesz
się oszukany, że nie możesz tam ukończyć gry? Czy może tam jest to ok, bo to Blizzard,
a tu trzeba bashować, bo to EA?


Bynajmniej. Nie odczuwam potrzeby ani by chwalić Blizzarda - który popełnił ostatnio sporo błędów zarówno przy WoW jak i Diablo - ani by hejtować EA czy Bioware. Nigdy nie byłem przeciwnikiem EA, parę fajnych gier od nich kupiłem i sobie w nie pogrywałem.
Ale może zwrócisz uwagę, dlaczego Blizzard nie nazywa swojej okrojonej wersji F2P tylko trialem i dlaczego wprowadza standardowe zabezpieczenia kont, a autentykatory określa zabezpieczeniem dodatkowym i opcjonalnym, chociaż rekomendowanym? To jak się przedstawia swój produkt i jak buduje jego markę jest ważne. ToR robi to źle. Próbuje przedstawiać się jako gra darmowa, z opcjonalnym płaceniem, ale w praktyce bez płacenia się nie obejdzie. Ludzie widząc coś takiego reklamowanego jako F2P od razu widzą, że ktoś im wciska kit i dlatego odnoszą się do tej gry z niechęcią.

Dnia 18.11.2012 o 15:55, Ring5 napisał:

A czegoś więcej w singlu się spodziewałeś?


Ale ta gra nie jest singleplayer. Czy może czegoś nie zauważyłem i jednak jest?

Dnia 18.11.2012 o 15:55, Ring5 napisał:

Od samego początku twórcy jasno i wyraźnie twierdzili, że TOR jest hybrydą, a nie "tradycyjnym"
MMO, w którym tryb multi jest tak naprawdę dodatkiem, bo nacisk położono na fabułę. Cała
reszta, czyli Flashpointy, operacje itp to jedynie dodatek. Jeśli chcesz grać z innymi


Jednocześnie budując standardowe MMO, ze standardowymi respawnującymi się mobami, ze standardowym imieniem które nie może zawierać spacji (mimo że w ich grach singleplayer już dawno takiego ograniczenia nie było) i wieloma innymi standardowymi elementami MMO, dorzucając jedynie elementy fabularne.
Ich gadanie o hybrydzie i nowej jakości to typowy marketingowy bełkot. Gdyby chcieli zrobić grę w której nacisk jest nastawiony na fabułę, a tryb multi jest dodatkiem, zrobiliby singleplayer z opcją multi, jak np. Baldur''s Gate, Neverwinter Nights, czy Mass Effect 3. Ale nie, zrobili MMO, więc twierdzenie że tryb multi jest dodatkiem to bzdura. W MMO tryb multi to absolutna podstawa gry, a jeśli ktoś tego nie rozumie, nie powinien się w ogóle zabierać za robienie MMO.

Dnia 18.11.2012 o 15:55, Ring5 napisał:

(na tym samym poziomie, co oni), płacisz abonament. Jeśli nie chcesz płacić, licz się
z tym, że nie do wszystkiego będziesz miał dostęp. Naprawdę tak ciężko to zrozumieć?


Nie. To jest bardzo proste do zrozumienia. I ja nie mam nic przeciwko takiemu modelowi rozgrywki. Tylko niech nam go nie wciskają jako F2P, bo to nie jest żadne free to play, tylko wersja demo.

Dnia 18.11.2012 o 15:55, Ring5 napisał:

Powtórzę raz jeszcze, choć robi się to już powoli nudne: każde MMO, oferujące tryb
F2P, wprowadza jakieś ograniczenia
- zwykle właśnie dzielące graczy na tych, którzy
mają dostęp do wszystkiego i tych, którzy mają "pod górkę".


A ja powtórzę, że model o jakim teraz mówisz, nie jest F2P. Jest modelem trialowym. Prawdziwe F2P oferuje bardzo dużą część zawartości za darmo, a płatności są opcjonalne.

Dnia 18.11.2012 o 15:55, Ring5 napisał:

Tylko czekałem, aż pojawi się GW2... Gratuluję porównania płatnej gry z darmową.


W odróżnieniu od ToR, GW2 nie ma żadnej opcji abonamentowej. Po kupieniu klienta masz dostęp do w pełni darmowej gry, wszelkie płatności są całkowicie opcjonalne. I gdyby zrezygnowali z odpłatności za klienta, to miałbyś tu idealny przykład modelu F2P w MMO, ale GW2 nie jest reklamowane jako F2P, właśnie przez tę jednorazową opłatę. To teraz wyobraź sobie, że masz GW2 za darmo, bo ktoś ci go podarował. Dla ciebie będzie to F2P. I porównaj sobie prawdziwy model F2P z tym co oferuje ToR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie! No takich ograniczeń na free to ja jeszcze nie widziałem, nawet biegać nie można ? Chciałem w to grać i może przekonałbym się po zagraniu przed opłaceniem abonamentu, ale przy takich restrykcjach dziękuję bardzo :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.11.2012 o 17:29, MBi napisał:

Nie! No takich ograniczeń na free to ja jeszcze nie widziałem, nawet biegać nie
można ? Chciałem w to grać i może przekonałbym się po zagraniu przed opłaceniem abonamentu,
ale przy takich restrykcjach dziękuję bardzo :P

Widzę, że dużo osób rezygnuje z gry widząc obecny system f2p. Ciekawe ile z tych graczy powróci zatem do obniżonego abonamentu. Coś mi intuicja podpowiada, że niewiele i nowa odsłona "TOR''a" jest skazana na porażkę? Sam chciałem wykupić abonament na miesiąc próby, ale nie chce mi się grać samemu... :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa strategia. Dać graczom tak biedną wersję, żeby poważnie rozważyli wykupienie abonamentu.
Osobom które chcą zagrać, ale nie planują płacić ani grosza, poleciłbym jednak wysupłać te 30zł na miesiąc gry. Myślę że w niejednym przypadku będzie to jednorazowy wydatek :)
Gra bez jakichkolwiek ograniczeń szału nie robi, a co dopiero mówić o zaserwowanym f2p.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Grałem na trialu do 15 lvl i gdy usłyszałem, że SWTOR przechodzi na f2p byłem bardzo ucieszony;p Jak wszedłem do gry już na sam początek zobaczyłem , ze moja postać zmieniłą kolor i wygląda to teraz śmiesznie, ale ok przebolałem. Quickbary, jakieś pierdy typu title, ceny itp przebolałem.. Później byłem bardzo zaskoczony gdy zobaczyłem,że GŁÓWNEJ nagrody za questa nie mogę dostać bo nie płace to się podirytowałem, ale dałem szanse.. sytuacja się powtórzyła, do tego doszło to e nie mogę zrobić Questów latając swoim statkiem itp, i teraz jak czytam, że późnej mogę sobie przypadkiem nie kupić skilli bo mnie nie stać itp to mnie trochę dobiło. Także, nie dane mi jednak będzie grać w te grę :P
PS Fajnie by było gdyby zrobili B2P jak w gw2, chyba wyszłoby im to lepiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.11.2012 o 14:36, Janek_Izdebski napisał:

A będziesz inwestował w abonament, jeśli można spytać? :)


Nie będę. Odbiłem się od tego tytułu. Przez jakiś czas grałem na siłę, byle chociaż dojść jedną postać do max lvlu. Wymiękłem po trzech tygodniach osiągając 30-35lvl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.11.2012 o 15:58, Astropath napisał:

> A będziesz inwestował w abonament, jeśli można spytać? :)

Nie będę. Odbiłem się od tego tytułu. Przez jakiś czas grałem na siłę, byle chociaż dojść
jedną postać do max lvlu. Wymiękłem po trzech tygodniach osiągając 30-35lvl.

Ok, rozumiem. Dziękuję za opinię. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czekałem aż w końcu będzi za darmo...więc w końcu można grać za darmo czy nie ?! pisze że można grać za darmo do 50 lvl a niżej że jest to uzupełnienie już się pogubiłem ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tez jestem ciekaw bo czekałem, aby w to zagrać. Jestem wielkim fanem Star Wars, ale gry jednak nie kupie. Wolę Guild Wars :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.11.2012 o 18:10, Ugolf napisał:

Tez jestem ciekaw bo czekałem, aby w to zagrać. Jestem wielkim fanem Star
Wars, ale gry jednak nie kupie. Wolę Guild Wars :P

Gra jest za darmo. Miesiąc abonamentu kosztuje za to 29,99 zł. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować