Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Komputer Świat Gry znika z rynku

110 postów w tym temacie

Podpiszę się pod tym. KŚGRY kupowałem regularnie przez 5 lat(2001-2006), albo może nawet kilka numerów z 2007 kupiłem, ale było coraz gorzej. Strasznie suche teksty, krótkie, nierzetelne ocenianie, słabiutki dział zapowiedzi(to były raptem kilkuzdaniowe wspominki o grach, lol). Potem przeszli na formułę pierwotną- procentowe rozpisanie oceny, końcowa opinia redaktora, zapowiedzi, dłuższe teksty, klasyczne poradniki(to było cudo!)

CDA traci ostatniego ważnego konkurenta. Mamy jeszcze PSX Extreme i Neoplus ale te pisma widzę trochę w innych kategoriach niż CDA. Po wieki będę dziękował KŚG za te pełniaki jak Duke Nukem Manhattan Project, Rayman 3, 2, Droga do Eldorado, Gift, Ace Ventura(!) i przede wszystkim Hype The Time Quest - te cudowne gry mojego dzieciństwa znalazłem właśnie tam :D Wciąż mam je zapieczętowane w wielkich pokrowcach i myśle, że swojemu dzieciakowi też je pokaze!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przez pewien okres gdzieś tak w 2004/2005 nawet kupowałem to czasopismo, ale już po lekturze kilku wydań zauważyłem pewien denerwujący trend w recenzjach. Niemal każda z nich byłą pisana według tego samego schematu co sprawiało, że jeszcze przed rozpoczęciem lektury wiadomo było czego się po niej spodziewać. Pełniaków chyba wtedy jeszcze nie dodawali, jeżeli dobrze pamiętam to było to zwykłe czasopismo bez płyt i o przystępnej cenie. W sam raz na dłuższą podróż. Później tę samą ideę przyjął Virus_ (pamięta to ktoś? Pismo padło po 3-4 numerach, ale fajne było).
Płakać po KŚ Gry nie będę, ale wspomnień z nim trochę mam. Po pierwszych kontaktach z CDA i Click!, to właśnie KŚ Gry i Play wprowadzał mnie w świat gamingu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Virus był dłużej niż 3-4 numery, padł, potem znowu jakiś czas wychodził i znowu padł. Ekipa z Click! się nim zajmowała z tego co pamiętam.

A co do KŚ Gry, podzielam Twoje zdanie. Teksty do bólu schematyczne i pisane technicznym językiem, nie było w nich luzu jak w CDA na przykład, twarde fakty i nic więcej, dla jednych to zaleta, dla mnie to wielka wada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> Słabo, cała branża tych gazet powoli znika :( ... Na szczęście CD-ACTION jeszcze się
> trzyma :D
> Jakich gazet, chciałeś chyba powiedzieć czasopism ;) Pozdro dla kumatych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.12.2012 o 16:29, Fraq-u napisał:

> Słabo, cała branża tych gazet powoli znika :( ... Na szczęście CD-ACTION jeszcze
się
> trzyma :D
> Jakich gazet, chciałeś chyba powiedzieć czasopism ;) Pozdro dla kumatych.

Jakie "pozdro", chciałeś chyba powiedzieć "pozdrowienia".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To była droga po równi pochyłej, bo już nie zaskakiwali niczym ciekawym. Chociaż swego czasu zdarzyło się parę dobrych numerów i mimo wszystko szkoda, że upadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.12.2012 o 15:49, PanSzpieg napisał:

Virus był dłużej niż 3-4 numery, padł, potem znowu jakiś czas wychodził i znowu padł.
Ekipa z Click! się nim zajmowała z tego co pamiętam.

No to najwyraźniej przegapiłem wieli powrót. Do dzisiaj mam gdzieś te 3 pierwsze numery, które powstały przy sporym udziale redakcji CDA. Nie wiem już ile palców umoczył tam Click!, ale kojarzę że faktycznie coś tam grzebali. Najbardziej zapadł mi w pamięci dział z ostatniej strony, w którym zamaskowany Hut Sędzimir rozprawiał się z crapowatymi grami w małej foto relacji :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

WarCraft II: Battle.net Edition. Total Annihilation. Oddworld Oddbox. Kolekcja Thief. Wiele innych gier, szczególnie z okresu, gdy zaczęli dodawać całokompaktowe pełne wersje.

Spoiler

Dink Smallwood xD.

I to nie są gry najwyższych lotów?!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Yyyy, od 2000 roku?

Mam przed sobą pierwszy numer tego magazynu. Tytuł "Extra Komputer Świat GRY" 1/99 kwiecień

Redaktor "Marcin Przasnyski" napisał we wstępniaku:

"Drodzy czytelnicy!
Oddajemy do Waszych rąk pierwszy z zeszytów specjalnych Komputer ŚWIATA. Jest on poświęcony grom, zarówno na PC, jak i na konsole"

Są w nim recki takich sławnych tytułów jak Baldur''s Gate, Fallout 2, Final Fantasy VII, Might & Magic VI, Fifa 99, Abe''s Exoddus, Half-life, Thief 1, Unreal, NFS 3 Hot Pursuit, Commandos, StarCraft, Total Annihilation i wiele innych

Numer drugi też mam gdzieś na strychu. I tylko te 2 numery mam, a na stronie tegoż magazynu widziałem okładki numerów od trzeciego, więc jest się czym chwalić xD

W każdym razie szkoda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Swojego czasu byłem regularnym czytelnikiem KŚG, ale ostatnimi latami widać było, że koniec jest bliski (zmniejszanie częstotliwości wydawania rzadko któremu czasopismu wychodzi na dobre).

Pismo co prawda tańsze od CDA, ale przegrywało z nim i pod względem jakości i różnorodności tekstów i pod względem zawartości płytki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam ten numer, jedno z pierwszych czasopism o grach, z jakimi miałem styczność i na dodatek w takiej formie.

Z chęcią ujrzałbym go ponownie... pewnie będzie to bolesne ale cóż zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.12.2012 o 08:57, Moooras napisał:

Jakby pojawiło się jakieś pismo dorzucające za 4 dychy albo 5 konsolowe gry, to może
miałoby rację bytu.


Zdaje się, że nawet te wszelkie Official Magazine nie miały pełniaków nigdy mimo bycia blisko Sony/MS, więc co tu mówić o kimś z zewnątrz.

@UP
Dokładnie tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.12.2012 o 12:24, meryphillia napisał:

W pierwszym swoim poście, stwierdzam że na rynku pism komputerowych CDA nie ma już żadnej
konkurencji.
Jednak by chciała walczyć o miłośników gier konsolowych, magazyn musiałby konkurować
z dwoma potentatami prasowymi tegoz rynku.


Tylko wypowiedź, na którą wtedy odpowiadałeś w żadnym momencie nie sugerowała, że CDA jest lub planuje być na rynku konsolowym. Była dość klarowna: " CDA już teraz zupełnie zero konkurencji :D." Wtrącenie o PSXE i Neo+ w odpowiedzi na to nie miało żadnego sensu.

Anyway, w kwestii głównego wątku: szkoda KŚGry. Fanem nigdy nie byłem, mam kilka numerów z czasów, kiedy kupowałem każde pismo i potem kilka z powodu pełniaków, ale jakoś przywiazany do tego nie byłem. Z upadłych periodyków najbardziej żal ŚGK (do tej pory nie wybaczyłem Egmontowi tego, że ich zarżnęli)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.12.2012 o 21:35, Bambusek napisał:

Tylko wypowiedź, na którą wtedy odpowiadałeś w żadnym momencie nie sugerowała, że CDA
jest lub planuje być na rynku konsolowym. Była dość klarowna: " CDA już teraz zupełnie
zero konkurencji :D." Wtrącenie o PSXE i Neo+ w odpowiedzi na to nie miało żadnego sensu.


Nie planuje, ale pretenduje już od dłuższego czasu do tytułu "pisma o grach" przecież.
Nie na darmo umieszcza przy recenzjach oznaczenie na jakie platformy trafia, a nawet i trafi się recenzja jakiejś eksluzywnej dla konsol pozycji.

;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.12.2012 o 23:05, LESZ3u napisał:

No ale to wszystko to chyba stara gwardia? Prawdę mówiąc dawno nie trzymałem KŚG w ręku,
więc nie wiem, czy ktokolwiek z tego zespołu się utrzymał. A same ksywki bardziej kojarzę
z PLAY, bo w KŚG ksywkami chyba się nie podpisywaliście?


Nie, polityka redakcyjna zapoczątkowana przez Martineza i Alexa w obu naszych pismach była taka, że mieliśmy się nie podpisywać, ponieważ "słowa były ważniejsze". po latach zrozumieliśmy, że to był błąd, ponieważ w przeciwieństwie do innych magazynów, nie wiązaliśmy ze sobą czytelnika w społeczność. Lata później było już trochę za późno.

Dnia 11.12.2012 o 23:05, LESZ3u napisał:

Sam chyba też zaczynałeś w PLAY?


Tak, w 2000 roku od spisania kilku tysięcy ankiet i wklepania ich do Excela :) To był jakiś konkurs rysunkowy. Ludzie malowali swojego ulubionego bohatera z gier, czy coś takiego.

Mi najbardziej szkoda ludzi, którzy przez lata stracili pracę. Pismo to pismo, licencja kupiona od niemieckiego właściciela - ale zespół to zespół...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować