Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Opłata audiowizualna zamiast abonamentu radiowo-telewizyjnego

140 postów w tym temacie

Dnia 01.01.2013 o 20:23, moll666 napisał:

W przypadku tego kraju jest to jak najlepszy sposób na rozwiązanie tego problemu.


1) Nie, no, jasne. Masowe morderstwo najlepszym rozwiązaniem. Ręce opadają, jak się takich bzdur słucha. Już kiedyś jeden taki był, który uważał, że takie coś jest "ostatecznym rozwiązaniem". Zakładał potem specjalne obozy, w których umożliwiał "wybrańcom" dbanie o higienę pod specjalnie dla nich wybudowanymi prysznicami. Jak widzę, jego idee nadal żyją...

2) Nie cytuj kilku akapitów, jeśli masz zamiar odpisać jedną linijką. To tylko zaśmieca forum i sprawia, że posty są mało czytelne.

3) Cytowanie z poziomu strony głównej portalu nie działa. Wejdź na forum, znajdź odpowiedni wątek i tam dopiero cytuj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gdyby każdy kto ma radio czy telewizję płacił teraz ten podatek, nie trzeba by było pisać tego newsu, bo by takiej reformy nie było. Ten co nie ma radia czy telewizji nie płaci, to normalne, ale ten kto ma - no wielu kłamie. Ta reforma jest ruchem w kierunku wzoru niemieckiego. U nich taki podatek jest obowiązkiem niezależnie czy masz te dwie rzeczy, czy nie. Przykro mi, że niektórzy nie mają TV ani radia, ale jesteśmy demokracją i większość się liczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.01.2013 o 22:35, LubieWafle napisał:

Ta reforma jest ruchem w kierunku wzoru niemieckiego.


Szkoda, że w innych sprawach (np. finansowaniu kleru) nie robi się ruchów w kierunku wzoru niemieckiego...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.01.2013 o 22:47, Ring5 napisał:

> Ta reforma jest ruchem w kierunku wzoru niemieckiego.

Szkoda, że w innych sprawach (np. finansowaniu kleru) nie robi się ruchów w kierunku
wzoru niemieckiego...

Dokładnie. Jak się płaci na telewizje, to już wielki płacz. Ale jak na fundusz kościelny, to nikt nie ma nic przeciwko.
Jestem ciekawy jak mają zamiar to naliczać. Co miesiąc dostanę rachunek do zapłacenia? A może po prostu będą mi potrącać z konta bankowego? Chyba lepiej by było, gdyby było to po prostu doliczane do podatku. Nie bardzo też rozumiem sformułowanie "wszystkim". Znaczy dzieci też będą płacić? Bezrobotni? Itd.? Potrzeba więcej szczegółów. Aa... no i jeszcze mówienie o mediach publicznych jako o usłudze... boszszzz...

W każdym razie, jeżeli ściągalność abonamentu wzrośnie, to może wtedy TVP Kultura częściej nadawałaby transmisje z nowych przedstawień, a radiowa Dwójka koncerty... Swoją drogą, czemu po prostu nie naliczać tej ceny do rachunków za telewizję kablową/satelitarną (dla tych, którzy mają)? Z odbiorcami naziemnymi... hm.. pewnie by było tak jak opisałem wyżej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.01.2013 o 22:35, LubieWafle napisał:

Przykro mi, że niektórzy nie mają TV ani radia, ale jesteśmy demokracją i większość się liczy.

Co jest o tyle zabawne, że gdyby się zapytać Polaków, czy chcą płacić abonament RTV (w dowolnej postaci), to obstawiam, że 90% byłaby przeciwko.

Demokracja powiadasz? Dobre sobie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.01.2013 o 23:53, Henrar napisał:

Demokracja powiadasz? Dobre sobie.

Demokracja - Ustrój w którym masz prawo wybierać przez kogo chcesz być okradanym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.01.2013 o 23:53, Henrar napisał:

Co jest o tyle zabawne, że gdyby się zapytać Polaków, czy chcą płacić abonament RTV (w
dowolnej postaci), to obstawiam, że 90% byłaby przeciwko.

Polaków jakbyś spytał, czy by chcieli być w państwie, w którym rozdają złoto za darmo, a nazywa się Autorytarna Federacja Kongistanu, to też dużo by poszło - omamieni żądzą bogactwa, dla którego by zapomnieli o swoich korzeniach. Ale nie tutaj chodzi.

Dnia 01.01.2013 o 23:53, Henrar napisał:

Demokracja powiadasz? Dobre sobie.

To co proponujesz jako alternatywę? Model gospodarki rynkowej utrzymywanej w nurcie keynesowskim wymaga podatków, które po prostu być muszą. Podatków oczywiście, nikt nie chce, ale alternatywą byłaby zapaść gospodarcza. Roosevelt już zauważył na przykładnie USA, że model smithowski ma swoją granicę tam, gdzie kryzys utrzymuje się dłużej niż "wiosenny deszczyk", jak wielu ekonomistów miało w zwyczaju mówić. Mówię tutaj o USA po Wielkim Kryzysie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj każda podwyżka podatków skończy się katastrofą dla rządzących. Choćby z tego powodu, że ludzie od lat czekają na znaczącą ich obniżkę, bez żadnej kompensaty w postaci innych podwyżek.
I niestety znowu okaże się, że Balcerowicz miał rację bo "kto nie reformuje ten musi podwyższać podatki". Dzisiejszych Polaków zwyczajnie nie stać na takie rozrzutne państwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.01.2013 o 22:35, LubieWafle napisał:

Ta reforma jest ruchem w kierunku wzoru niemieckiego.

Wzór niemiecki idzie w kierunku darmowego internetu za pomocą tej techniki.

Dnia 01.01.2013 o 22:35, LubieWafle napisał:

U nich taki podatek jest obowiązkiem niezależnie czy masz te dwie rzeczy, czy nie.

Odwrót od telewizji jest trendem niezależnym od kraju czy regionu. Po prostu zmieniają się potrzeby.
Gdyby za te kilkanaście zł miesięcznie nasze państwo oferowało w miarę szybki internet radiowy na antenach sieci TV (jak w Niemczech jest to właśnie projektowane), to byłaby zupełnie inna śpiewka. Za 2-6 mbs przez tuner dvb-t spokojnie mógłbym płacić taką kwotę bo w tej dziedzinie w Polsce jest zupełna dzicz - podbija się limity maksymalnego trensferu po to, żeby móc kasować coraz większe kilkudziesięciozłotowe abonamenty za najtańszy internet.

Dnia 01.01.2013 o 22:35, LubieWafle napisał:

Przykro mi, że niektórzy nie mają TV ani radia, ale jesteśmy demokracją i większość się liczy.

Gdybyśmy brali pod uwagę zdanie większości, to nieudana kadencja powinna się kończyć ceremonialnym rozstrzeliwaniem posłów... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 01.01.2013 o 16:56, Volvox napisał:

Bzdura. Tak to jest jak się czyta tylko nagłówki.


W porządku. Tak więc ciekaw jestem jakie Ty masz informacje na ten temat ?
Niczego nie neguje, ale zgodzisz sie ze mną że nie wiadomo w co już wierzyć.
Czasem tylko w internecie można jeszcze przeczytać co sie dzieje na świecie, a mimo to informacje które są niewygodne dla rządu są szybko usuwane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.01.2013 o 23:53, Henrar napisał:

Demokracja powiadasz? Dobre sobie.


A widziałeś gdzieś kiedyś pełną demokrację, w której rzeczywiście ludzie realnie rządzą i mają prawo decydowania o wszystkich sprawach ich dotyczących? :D Wystarczyłoby głosowanie czy znieść podatki, gdzie pewnie 60% osób by się opowiedziała za ich zniesieniem i szybko z demokracji przeszlibyśmy do anarchi :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.01.2013 o 23:02, maggit napisał:

Jestem ciekawy jak mają zamiar to naliczać.


Dla mnie ciekawszym jest, na jakiej podstawie mają zamiar to wprowadzić. Opłata za usługi? Ok, proszę bardzo, tyle, że do tego potrzebna jest moja zgoda, żadna umowa zawarta jednostronnie nie jest wiążąca.

Jedyny sposób, tak naprawdę, to wprowadzenie jakiejś centralnej bazy danych, w której zbierane by były informacje o zawartych umowach z sieciami komórkowymi, dostawcami internetu czy telewizji kablowych. I każdy, kto w takiej bazie danych by się pojawił choć raz, otrzymywałby automatycznie "wezwanie do zapłaty". I tu zaczyna się jazda... Pomijam już tu orwellowski "smrodek" czegoś takiego, ale co w przypadku osób mieszkających razem? Co z wynajmującymi mieszkania? I tak dalej...

Jak na razie, nikt jeszcze nie zaskarżył abonamentu RTV do Trybunału Konstytucyjnego. Zobaczymy, co będzie z nowym pomysłem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2013 o 00:37, Olamagato napisał:

w tej dziedzinie w Polsce jest zupełna dzicz


Dokładnie. Siedzę sobie od kilku ładnych miesięcy w pewnym bałkańskim państewku i net tu jest taki, o jakim w kraju mogę co najwyżej pomarzyć. Za średniej jakości łącze (10 Mbps) płacę 50 euraczy za 3 miesiące. Gdyby zachciało mi się netu 60 Mbps, kosz wynosiłby około 39 euro miesięcznie. Dla porównania powiem, że za niewiele mniejszą kwotę miałem w kraju 1 Mbps... Dzicz? To zbyt pochlebne określenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2013 o 07:33, Ring5 napisał:

> Jestem ciekawy jak mają zamiar to naliczać.

Dla mnie ciekawszym jest, na jakiej podstawie mają zamiar to wprowadzić. Opłata za usługi?
Ok, proszę bardzo, tyle, że do tego potrzebna jest moja zgoda, żadna umowa zawarta jednostronnie
nie jest wiążąca.

Jedyny sposób, tak naprawdę, to wprowadzenie jakiejś centralnej bazy danych, w której
zbierane by były informacje o zawartych umowach z sieciami komórkowymi, dostawcami internetu
czy telewizji kablowych. I każdy, kto w takiej bazie danych by się pojawił choć raz,
otrzymywałby automatycznie "wezwanie do zapłaty". I tu zaczyna się jazda... Pomijam już
tu orwellowski "smrodek" czegoś takiego, ale co w przypadku osób mieszkających razem?
Co z wynajmującymi mieszkania? I tak dalej...

Jak na razie, nikt jeszcze nie zaskarżył abonamentu RTV do Trybunału Konstytucyjnego.
Zobaczymy, co będzie z nowym pomysłem...


Mylisz się. Trybunał Konstytucyjny uznał abonament RTV za bezprawny. Wyrok: http://www.prawnik-online.eu/porady-prawne/wyrok-tk-z-dnia-16-marca-2010-r-sygn-akt-k-24-08-22-3-a-2010

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2013 o 07:33, Ring5 napisał:

Jedyny sposób, tak naprawdę, to wprowadzenie jakiejś centralnej bazy danych, w której
zbierane by były informacje o zawartych umowach z sieciami komórkowymi, dostawcami internetu
czy telewizji kablowych. I każdy, kto w takiej bazie danych by się pojawił choć raz,
otrzymywałby automatycznie "wezwanie do zapłaty". I tu zaczyna się jazda... Pomijam już
tu orwellowski "smrodek" czegoś takiego, ale co w przypadku osób mieszkających razem?
Co z wynajmującymi mieszkania? I tak dalej...


Wystarczułoby, że taka opłata jest doliczana miesięcznie do rachunku telefonicznego/internetowego.
Jezeli byś miał 2 lub wiecej (umów) przysługiwałby Ci na przykład zwrot podatkowy. Wcale nie musi być Orwellowsko. Tyle, że liberałowie będą się denerwować, że się podatek dorzuca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2013 o 14:37, maggit napisał:

Wystarczułoby, że taka opłata jest doliczana miesięcznie do rachunku telefonicznego/internetowego.


Genialne... czyli majac na siebie kilka telefonow (moj, matki i babci) oraz internet, mam placic miesiecznie 40+ zl. Super pomysl...

Dnia 02.01.2013 o 14:37, maggit napisał:

Tyle, że liberałowie będą się denerwować, że się podatek dorzuca.


Nie. Nie, ze dorzuca sie kolejny, ale ze dorzuca sie kolejny BEZSENSOWNY. Placenie na tvp w sytuacji, gdy nie ma nic wspolnego ze swoja misja, jest zwyczajnie glupie. Jakies Klany i inne Plebanie to moga na TVNie puszczac, a nie w telewizji, ktora podobno ma jakas "misje". Jakim cudem tvp sprzed cwierc wieku bylo ciekawsze, niz dzisiejszy badziew? Byl Adam Slodowy, byl Kwant, Sonda, praktycznie kazdy mogl znalezc cos dla siebie. A teraz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem, ale jak stać Cię na posiadanie 4 telefonów, to 40 złotych, które możesz odzyskać przy zwrocie podatku nie powinno być wielkim problemem... Podejrzewam też, że operatorzy mieliby możliwość sprawdzania, czy ktoś u nich ma już telefon, więc taka dopłata naliczałaby była tylko raz. Co innego jak masz telefony w różnych sieciach. Choć pewnie też byłaby możliwość nie płacenia podwójnie (zaświadczenia, itp.).

A z drugiej strony, to co, babcia i matka nie oglądają TV? Sam przyznałeś, że to nie Twoje telefony. Tu wychodzi typowe myślenie jak mieć jak nawięcej, a płacić jak najmniej - albo najlepiej nic.

Kolejny bezsensowny podatek... z tym, że to ma być zamiast abonamentu. Więc nie jest on wcale nowy, tylko ma nową nazwę. Być może powinny się znaleźć specjalne zapisy, które definiują na co pieniądze z opłaty A/V można wydawać. Choć o ile się nie mylę, TVP to obchodziła i Gwiazdy Tańczą na Płodzie było liczone jako program misyjny.
Wiesz, problem leży w tym, że TVP muszą robić te gnioty, bo inaczej nie przeżyją. Niestety, nie mają pieniędzy z abonamentu, to robią programy które ogląda jak największa grupa odbiorców, a co za tym idzie, mają z nich największe wpływy z reklam. Może gdyby ludzie płacili abonament byłoby inaczej. Najzabawniejsze w tym wszystkim jest to, że najczęściej nie płacą ci, których teoretycznie na to stać... ale to już inna historia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2013 o 17:23, maggit napisał:

Najzabawniejsze w tym wszystkim jest to, że najczęściej
nie płacą ci, których teoretycznie na to stać... ale to już inna historia.

Ale tutaj nie chodzi oto, czy kogoś stać, czy nie. Chodzi oto jak wydawane są pieniądze.
10 zł * ~20mln obywateli. Daje nam 200mln złotych. Można wydać to na propagandę w TV jaka to UE jest fajna, jaka zielona Polska jest, ale można przeznaczyć to na coś zdatniejszego. Tak samo jak można wydać 2 mld pln na stadion (+ kolejne mln na utrzymanie) podczas gdy zdycha służba zdrowia.
W Polsce naprawdę można lepiej wydać pieniądze. Kolejne "obowiązkowe" podatki sytuacji nie zmienią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2013 o 17:23, maggit napisał:

Z całym szacunkiem, ale jak stać Cię na posiadanie 4 telefonów, to 40 złotych, które
możesz odzyskać przy zwrocie podatku nie powinno być wielkim problemem...


Z całym szacunkiem, ale - jeśli pozwolisz - to ja będę decydował o tym, na co mnie stać, a na co nie. Za abonament telefonów płacę ja, bo uważam, że tak być powinno i koniec.

Dnia 02.01.2013 o 17:23, maggit napisał:

operatorzy mieliby możliwość sprawdzania, czy ktoś u nich ma już telefon


Czyli jednak bez wspomnianej "orwellowskiej" bazy danych się nie obejdzie. Bo mamy operatorów komórkowych, providerów internetu oraz sieci kablowych. Każda taka instytucja powinna zatem udostępniać instytucji odpowiedzialnej za ściąganie owej opłaty swoje bazy danych. Super, naprawdę...

Dnia 02.01.2013 o 17:23, maggit napisał:

A z drugiej strony, to co, babcia i matka nie oglądają TV?


A o zwolnieniu z płacenia abonamentu to waść nie słyszał?

Dnia 02.01.2013 o 17:23, maggit napisał:

Tu wychodzi typowe myślenie jak mieć jak nawięcej, a płacić jak najmniej - albo najlepiej nic.


Z całym szacunkiem, ale zachowaj swoje osobiste wycieczki i domorosłą psychoanalizę dla siebie. Do dyskusji nie wnosi nic, a skutecznie odbiera ochotę na kontynuowanie rozmowy na takim poziomie.

Dnia 02.01.2013 o 17:23, maggit napisał:

Kolejny bezsensowny podatek... z tym, że to ma być zamiast abonamentu.


Który sam w sobie jest chorym pomysłem przy obecnym poziomie tego, co serwuje się nam w tvp.

Dnia 02.01.2013 o 17:23, maggit napisał:

Wiesz, problem leży w tym, że TVP muszą robić te gnioty, bo inaczej nie przeżyją.


Serio? No popatrz... Ciekawe, że przeżyli tyle lat bez tego typu debilizmów, mając naprawdę ciekawą ofertę. Nie przypominam sobie sytuacji, bym jako dzieciak nie znalazł czegoś do oglądania i to mając "fszystkie" dwa kanały. Zawsze coś się znalazło, a tvp miało idealnie zachowaną równowagę między rozrywką (seriale typu Posterunek przy Hill Street czy Policjanci z Miami) a programami "misyjnymi" (jak wspomniane wcześniej programy popularno-naukowe). I co, dawało się? Dawało. Bez celebrytów, bez odmóżdżania, bez gniotów. Nie było X godzin dziennie południowoamerykańskich tasiemców, bo były dwa - Niewolnica Isaura oraz W Kamiennym Kręgu. Dopiero później doszły "Pokolenia" czy "Dynastia". I wtedy naprawdę niewiele osób migało się od abonamentu, bo przynajmniej wiadomo było, za co się płaci.

Dnia 02.01.2013 o 17:23, maggit napisał:

Niestety, nie mają pieniędzy z abonamentu


Myślisz, że w takiej sytuacji wypadałoby się zastanowić, co tvp robi nie tak, jak powinno? Bo dla mnie to raczej logiczne - jeśli ludzie narzekają, to znaczy, że chyba coś jest nie do końca w porządku...

Dnia 02.01.2013 o 17:23, maggit napisał:

Może gdyby ludzie płacili abonament byłoby inaczej.


Może gdyby programy były lepsze, ludzie chętniej płaciliby abonament...

Dnia 02.01.2013 o 17:23, maggit napisał:

Najzabawniejsze w tym wszystkim jest to, że najczęściej nie płacą ci, których teoretycznie na to stać...


A wiesz czemu? Bo starsze pokolenie ma jeszcze utrwaloną mentalność "mam płacić i nie gadać", podczas gdy młodsze pokolenie ma własne zdanie.

Całość sprowadza się do jednego - masz zepsuty samochód, ale zamiast zaprowadzić go do mechanika, kupujesz na stacji kolejne zapachowe choineczki i plastikowe imitacje alufelg... Chyba nie tędy droga.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować