Zaloguj się, aby obserwować  
Alamar

Baldur's Gate 2 - Temat ogólny

21790 postów w tym temacie

Dnia 29.07.2014 o 20:30, Nufiko napisał:

(nikt nie jest w stanie mi sensownie wytłumaczyć dlaczego mag może nauczyć się 3 razy kuli ognia ale 4 raz nie może jej rzucić skoro może rzucać inne mocniejsze czary, bo nie brakiem energii no bo jak skoro ma na coś innego).

Na początek trochę wiedzy ogólnej:
W realiach D&D magowie nie mają many (czy jakiejkolwiek innej energii). Aby rzucić zaklęcie mag musi je pamiętać, problem jest w tym że akt rzucania zaklęcia wymazuje je z pamięci maga. Z tego powodu w czasie odpoczynku/medytacji mag musi na nowo "uczyć" się czarów które chce rzucić i do tego musi się ich uczyć tyle razy ile chce je rzucić (czyli jeśli pakujesz kulę ognia na 3 sloty to mag musi ją zapamiętać trzy osobne razy), zdolność jednoczesnego żonglowania wieloma takimi czarami w pamięci jest ograniczona zdolnościami umysłu i doświadczeniem, tak samo jak zdolność zapamiętania wszystkich tych zaklęć w ciągu jednego odpoczynku.
Teraz do Twojego pytania:
Nigdy nie grałem w papierowe wydania gier AD&D więc nie mam aż tak bardzo oblatanej tej mechaniki ale możliwe że są powody dla których zaklęcia niższych poziomów nie mogą być zapamiętane na wyższych (jak. np. to że zapamiętywanie wielu kopii tych samych informacji wymaga umieszczania ich w różnych miejscach odpowiednio wytrenowanego umysłu (normalnie ucząc się ponownie tego samego po prostu uzupełniasz i odświeżasz to co już wiesz, nie możesz tak po prostu wepchnąć sobie do głowy paru kopii zapasowych tego samego)). Możliwe jest jednak też to że autorzy tego systemu po prostu założyli że jak już się dorobiłeś czarów wyższego poziomu to nie będziesz ich marnował na zaklęcia niższego poziomu więc nie warto tego komplikować (a jakakolwiek teoria za tą mechaniką została do tego dorobiona). W późniejszych wydaniach D&D to się zmieniło i doszła metamagia (zdolność zapamiętywania wzmocnionych czarów niższego poziomu na slotach wyższych poziomów (w zależności od użytej metamagii czar mógł mieć zwiększone obrażenia, wydłużony czas działania, nie wymagał użycia głosu itp.)) ale choć jest to ciekawe z mojego doświadczenia wynika że nie jest to aż tak użyteczne i jak się wybiera czary do zapamiętania to jednak używa się głównie czarów z tego samego poziomu co sloty. Potem w walce może się oczywiście okazać że przydałoby się jedno z niższych zaklęć ale to już bardziej kwestia doboru zaklęć nie pasującego do nieoczekiwanej sytuacji niż tego że jakiś czar niższego poziomu jest tak użyteczny że chciałbym go mieć permanentnie na slotach wyższych poziomów.

Ja osobiście bardzo lubię ten system bo jest on inny od tego co jest powielane w nieskończoność przez inne gry i na swój sposób zapewnia przydatność wielu zróżnicowanym zaklęciom. Nie uważam że jest to lepsze niż w grach opartych na manie, po prostu podoba mi się że te całkowicie odmienne systemy istnieją niezależnie od siebie gwarantując powiew świeżości i unikatowości swoim światom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.07.2014 o 20:30, Nufiko napisał:

Jeśli chodzi Ci, że gram tylko po to, aby walczyć to musiałeś odnieść mylne wrażenie
z moich postów.


Myślę, że mogłeś odnieść mylne wrażenie z mojego posta? To takie moje przemyślenie nt. rpgow, bo kazdy kto gral w BG czy innego rpga mial problem z jakas walka i na rozne sposoby sobie poradzil.

W opcjach gry chyba byla mozliwosc autopauzy gdy <cos tam sie stanie>, ale czy wystarczy i chyba mozna wlaczyc wiecej informacji nt. przebiegu walki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.07.2014 o 06:23, Tuldor1 napisał:

nigdy poziom nie wpływał na ilość xp,

W pierwszej cześć jak najbardziej wpływał. Dobrze pamiętam, że przed oddaniem questa podnosiłem na chwilę poziom trudności, by dostać więcej punktów (a i tak byłem zacofany z poziomami, bo sporo xp dostawało się za potyczki).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.07.2014 o 06:46, Karharot napisał:

> (nikt nie jest w stanie mi sensownie wytłumaczyć dlaczego mag może nauczyć się 3
razy kuli ognia ale 4 raz nie może jej rzucić skoro może rzucać inne mocniejsze czary,
bo nie brakiem energii no bo jak skoro ma na coś innego).
Na początek trochę wiedzy ogólnej:
W realiach D&D magowie nie mają many (czy jakiejkolwiek innej energii). Aby rzucić
zaklęcie mag musi je pamiętać, problem jest w tym że akt rzucania zaklęcia wymazuje je
z pamięci maga.


To trochę sensu dodaje, tylko nie rozumiem dalej jak można nauczyć się czegoś 3 razy? Jest to dla mnie dość abstrakcyjne. Zrozumiałbym, że można wybrać zaklęcia danego poziomu i można je rzucić np łącznie 5 razy dziennie, ale warunek jest że jak np możesz nauczyć się 5 zaklęć na raz poziomu pierwszego a nauczysz się tylko 4 to jedno możesz rzucić 2 razy a pozostałe po razie. Innymi słowy albo się specjalizujesz, albo jesteś wszechstronny, a tu jest brak elastyczności. Mam wrażenie że BG2 karze graczy, którzy nie wiedzą czego mogą się spodziewać po najbliższym spotkaniu i w przeciwieństwie do BG1 gdzie mag był uzupełnieniem drużyny tu wydają się być jej trzonem a wojowie mają zbierać cięgi zanim Ci pierwsi nie skoszą wszystkich.

Dnia 30.07.2014 o 06:46, Karharot napisał:

Ja osobiście bardzo lubię ten system bo jest on inny od tego co jest powielane w nieskończoność
przez inne gry i na swój sposób zapewnia przydatność wielu zróżnicowanym zaklęciom. Nie
uważam że jest to lepsze niż w grach opartych na manie, po prostu podoba mi się że te
całkowicie odmienne systemy istnieją niezależnie od siebie gwarantując powiew świeżości
i unikatowości swoim światom.


Ja nie mówię, że jest zły, bo mimo wszystko się sprawdza, ale dla mnie ma wiele dziur w założeniach, które należy uznać za prawdę objawioną.

@ Sainrew

Dnia 30.07.2014 o 06:46, Karharot napisał:

Myślę, że mogłeś odnieść mylne wrażenie z mojego posta? To takie moje przemyślenie nt. rpgow, bo kazdy kto > gral w BG czy innego rpga mial problem z jakas walka i na rozne sposoby sobie poradzil.


Mój post pojawił się jak trafiłem na 4 walki z rzędu, w których moja drużyna została rozniesiona. I uwierz mi podchodziłem do nich po 4 i więcej razy z miernym rezultatem. Jedynym moim pomysłem było pójście do wykonania innego zadania, które okazywało się niewykonalne przez kolejną walkę, w której nie miałem szans. Zadałem więc proste pytania, a że otrzymałem odpowiedzi obszerniejsze niż oczekiwałem to nie moja wina. Ja Baldura nie mam zamiaru masterować, chodzi mi o przyjemne spędzenie czasu gdzie najważniejsza jest historia, ale walka powinna być mimo wszystko wymagająca, ale jednak jako dodatek do fabuły a nie główny przyczynek do posuwania się dalej.

Dnia 30.07.2014 o 06:46, Karharot napisał:

W opcjach gry chyba byla mozliwosc autopauzy gdy <cos tam sie stanie>, ale czy wystarczy i chyba mozna
wlaczyc wiecej informacji nt. przebiegu walki.


Ale mi nie chodzi o pauzę w każdym momencie gdy coś się wydarzy, bo to mnie irytuje gdy gra zatrzymywała się za każdym razem gdy coś się dzieje (włączyłem pauzę na początku walki i po wykryciu pułapki). Nie interesują mnie informacje o rzutach kostek a np nie ma informacji dlaczego broń jest nieskuteczna - nie jestem specjalistą w tej grze a to jest jednak jedna z podstawowych informacji (dlaczego np miecz długi +1 jest nieskuteczny a miecz oburęczny +3 już działa).

Jak dla mnie Baldury są grą do przejścia raz na wiele lat i nie planuję do nich wracać jak niektórzy robią co roku. Nie mam też czasu siadać każdego wieczora na 3 godziny aby wygrać walkę, która odblokuje dalszą część zadania.
Udało mi się ukończyć np Tormenta dwukrotnie , którego uważam jak dotąd za najlepszego cRPGa i miał jak dla mnie idealnie wyważony stosunek walk do zadań i rozmów. Ukończyłem oba Fallouty, które fabularnie były kiepskie (chodzi mi o główny wątek) nadrabiając to zadaniami pobocznymi i klimatem. Trafiałem w tych grach na różne trudne walki, ale ani razu nie trafiłem na moment zwątpienia, że robię coś źle bo gdzie nie pójdę to mnie roznoszą z palcem w nosie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.07.2014 o 21:42, Nufiko napisał:

To trochę sensu dodaje, tylko nie rozumiem dalej jak można nauczyć się czegoś 3 razy?

Grałem trochę w książkowe D&D (jednak niezbyt długo) więc może spróbuje rzucić na to nieco światła.
Gdy mag w czasie odpoczynku przygotowuje zaklęcie do rzucenia, to tak naprawdę rozpoczyna już niezwykle skomplikowany proces jego rzucenia by w finalnym momencie go przerwać i zamknąć czar w swoim umyśle. Zaklęcie zamknięte w umyśle maga jest mieszaniną gestów, słów, myśli i przede wszystkim magicznej energii, właściwych dla danego czaru i które mag może w dowolnym momencie uwolnić aby rzucić czar do końca. Tak mniej więcej opisywały to podręczniki.

Co do tego dlaczego nie można przygotowywać zaklęć niższego poziomu w miejscach na czary wyższego poziomu to niestety trudno powiedzieć ;p W D&D w które grałem było to możliwe bez żadnych dodatkowych perków czy zdolności (na pewno było tak w wersji 3.5, w 3.0 już nie pamiętam)

Dnia 30.07.2014 o 21:42, Nufiko napisał:

Mam wrażenie że BG2 karze graczy, którzy nie wiedzą czego
mogą się spodziewać po najbliższym spotkaniu i w przeciwieństwie do BG1 gdzie mag był
uzupełnieniem drużyny tu wydają się być jej trzonem a wojowie mają zbierać cięgi zanim
Ci pierwsi nie skoszą wszystkich.

Wydaje mi się że chodzi raczej o to by gracz nauczył się dobierać czary tak by być gotowym na każdą sytuację. O ile przeciwnicy nie są dużo potężniejsi od naszej drużyny to zazwyczaj nie ma potrzeby dobierania czarów specjalnie pod nich. Z drugiej strony często można domyślić się z kim przyjdzie nam walczyć i jakie czary powinniśmy w związku z tym dobrać (np ochrona przed negatywną energią/mniejsze przywrócenia gdy idziemy zwalczać gildię wampirów). A co do tego że rola wojowników się zmniejszyła to zapewniam cię że się mylisz. Weźmy moją drużynę - wystarczy spojrzeć które postacie mają największy udział w PD za zabitych wrogów - Główna postać, wojownik - ponad 30%, Minsc i Keldorn - ponad 20% każdy. To wymiatacze fizyczni nadal są głównym źródłem obrażeń drużyny, nie mówiąc już o tym że najlepszą taktyką na przeciwników takich jak Obserwatorzy i Ilithidzi jest jak najszybszy blitzkrieg nabuffowanymi wojami ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam mały problem. W pałacu Suldanesselar jest drzewo, z którego mam zerwać orzechy, których należy użyć by zregenerować jedną z gałęzi Drzewa Życia i utorować sobie w ten sposób drogę. Problem w tym, że nie mogę zerwać orzechów. Ikonka skręconych strzałek w ogóle się nie pojawia. Zerknąłem na jakiś filmik na YT i wygląda na to, że powinienem klikać gdzieś na podstawę pnia ale u mnie nie chce to zadziałać. Nie przypominam sobie bym miał z tym jakiekolwiek problemy gdy grałem pierwszy raz...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam dokładnie jak działało to zbieranie żołędzi więc z tym nie pomogę ale jeśli okaże się że to bug i nie ma możliwości ich zdobycia to myślę że możesz to obejść dodając je sobie do ekwipunku Shadow Keeperem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.08.2014 o 15:29, Karharot napisał:

Nie pamiętam dokładnie jak działało to zbieranie żołędzi więc z tym nie pomogę ale jeśli
okaże się że to bug i nie ma możliwości ich zdobycia to myślę że możesz to obejść dodając
je sobie do ekwipunku Shadow Keeperem.

Tak, to bug. Oglądam dalej filmik/walkthrough i autor ma ten sam problem. Wynika to z tego, że tak jak ja najpierw użył kamiennego rogu i harfy na statuach by wyłączyć płynącą wodę i odsłonić schody prowadzące do Drzewa Życia, a dopiero potem próbował zebrać orzechy. Po odsłonięciu schodów lokacja się "resetuje" i nie można już zabrać orzechów. Chyba będę musiał użyć Shadow Keepera bo nie mam wcześniejszego zapisu który byłby sensownie blisko tego momentu. Heh ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie Kosmitusie, że masz jakąś archaiczną wersję gry - nie myślałeś o spatchowaniu? Zdawało mi się, że zerwanie orzeszków było wymagane do przejscia dalej na lokację czyli właśnie do posągów z rogiem i harfą :>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.08.2014 o 17:51, Tuldor1 napisał:

Mam wrażenie Kosmitusie, że masz jakąś archaiczną wersję gry - nie myślałeś o
spatchowaniu? Zdawało mi się, że zerwanie orzeszków było wymagane do przejscia dalej
na lokację czyli właśnie do posągów z rogiem i harfą :>

Nie, posągi i drzewo z orzechami są w tej samej lokacji, oddzielone od siebie tylko otwartymi drzwiami i krótkim korytarzykiem.
Co do wersji gry to pliczek BGMain jest u mnie w wersji 2.5, czyli patche chyba mam. Instalowałem grę z płyty Legendy RPG i tamtejszy instalator instaluje Cienie Amn i Tron Bhaala za jednym zamachem. Przypuszczam że patche są tam już zawarte, tym bardziej że nie ma ich na płycie (jest za to całkiem sporo modów).

Edit: Zresztą sprawę załatwiłem już Shadow Keeperem. To był właściwie dopiero drugi błąd na jaki napotkałem (wcześniejszy wyglądał tak, że podczas szturmu Githianki na morzu zaatakowałem ich z rozpędu zanim odpaliła się rozmowa, co poskutkowało tym, że ich Kapitan stał się nieśmiertelny i nie mogłem zakończyć walki ;p)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.08.2014 o 20:03, Kosmitus napisał:

Nie, posągi i drzewo z orzechami są w tej samej lokacji, oddzielone od siebie tylko otwartymi
drzwiami i krótkim korytarzykiem.

Otwarte drzwi powinny być (chyba) zamknięte i niemożliwe do otwarcia nim nie zerwiesz orzechów :) W skrypcie jaki odpala kliknięcie na drzewo jest taki bloczek:

IF
Clicked([ANYONE]) //jeśli ktoś kliknie na drzewko +
Range(LastTrigger,12) //jeśli ten ktoś jest w pobliżu drzewa +
Global("TreeNuts","GLOBAL",1) //nikt wcześniej tej akcji nie przeprowadził
THEN
RESPONSE #100 //to dzieje się ze 100% prawdopodobieństwem:
DisplayString(Myself,57861) //wyświetlenie tekstu: ''Dotykasz pierwszego orzecha i nagły wstrząs przenika twoją rękę. Wszystkie orzechy spadają ci pod nogi.'' +
CreateVisualEffect("shacid",[1330.677]) //efekt wizualny mający pokazywać spadanie orzeszków w 4 miejscach na ekranie +
CreateVisualEffect("shacid",[1375.622])
CreateVisualEffect("shacid",[1470.550])
CreateVisualEffect("shacid",[1280.554])
Wait(4)
DisplayString(Myself,57862) // ''Zbierasz wszystkie orzechy. Wygląda na to, że są dwa rodzaje: mniejsze, których nie można rozkruszyć i większe, które otwierają się bez trudu i odkrywają jadalną zawartość.''
Wait(4)
FadeToColor([20.0],0) //zaciemnienie ekranu +
Wait(2)
GiveItemCreate("miscbq",LastTrigger,4,1,0) //dodanie orzechów do ekwipunku klikającej postaci +
GiveItemCreate("miscb4",LastTrigger,0,0,0)
GiveItemCreate("miscb4",LastTrigger,0,0,0)
GiveItemCreate("miscb4",LastTrigger,0,0,0)
GiveItemCreate("miscb4",LastTrigger,0,0,0)
OpenDoor("Tree01") //Otwarcie zamkniętych drzwi +
Wait(1)
FadeFromColor([20.0],0) //odsłonięcie ekranu+
SetGlobal("TreeNuts","GLOBAL",2) //edycja zmiennej by już sie kliknąć nie dało
END

Więc - patrząc na pogrubione - nie powinieneś móc podejść do rzeźb bez ''zaliczenia'' drzewka :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.08.2014 o 22:18, Tuldor1 napisał:

/ciach/
Więc - patrząc na pogrubione - nie powinieneś móc podejść do rzeźb bez ''zaliczenia''
drzewka :D

Wygląda na to ze masz rację, ale cóż, u mnie otwarły się bez problemu ;p Co było tego przyczyną nie wiem, może któryś z modów które mam namieszał w tym skrypcie?

Btw, przypomni mi ktoś który moment w Cieniach Amn jest momentem "bez powrotu"? Czy po przeniesieniu do

Spoiler

piekła

będę jeszcze mógł wrócić do Athkatli, czy od razu trafię do Tronu Bhaala?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.08.2014 o 10:31, Kosmitus napisał:

Btw, przypomni mi ktoś który moment w Cieniach Amn jest momentem "bez powrotu"? Czy po
przeniesieniu do

Spoiler

piekła

będę jeszcze mógł wrócić do Athkatli, czy od razu trafię
do Tronu Bhaala?


Spoiler

Nie, po pokonaniu Irenicusa w piekle od razu lądujesz w Tronie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.08.2014 o 10:31, Kosmitus napisał:

Btw, przypomni mi ktoś który moment w Cieniach Amn jest momentem "bez powrotu"? Czy po
przeniesieniu do

Spoiler

piekła

będę jeszcze mógł wrócić do Athkatli, czy od razu trafię
do Tronu Bhaala?

Jedyne do czego możesz "powrócić" to Twierdza Strażnika, bo jest ona dostępna tak w Cieniach jak i Tronie - co czyni z niej idealne ''składowisko'' tego czego nie mozemy nosić ze sobą a co chcemy do ToB przenieść:
-kupujesz wszystko co ci potrzebne
-to co nie mieści sie w ekwipunku/torbach przechowywania itp wkładasz do pojemników na 1 poziomie Twierdzy Strażnika
-po wypełnieniu zadania zachowujesz kamień strażniczy
-w ToB możesz ponownie odwiedzić Twierdzę i dzieki umiejętnosci ''sfera kieszeniowa'' przenieść wszystko do pojemników w swoim

Spoiler

prywatnym kawałku Otchłani

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej, nie wiem czy pisanie o Enchanced Edition jest w dobrym tonie w tej części forum :) ale potrzebna mi jest pomoc w lokalizacji głosów postaci, mianowicie, o ile mam już spolszczone dialogi (mniej lub więcej) to nie mogę znaleźć działającej paczki z polską lokalizacją dźwięków wydawanych przez postacie. Czy ktoś mógłby mnie w tej kwestii poratować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.08.2014 o 13:33, Zurris napisał:

Hej, nie wiem czy pisanie o Enchanced Edition jest w dobrym tonie w tej części forum
:) ale potrzebna mi jest pomoc w lokalizacji głosów postaci, mianowicie, o ile mam już
spolszczone dialogi (mniej lub więcej) to nie mogę znaleźć działającej paczki z polską
lokalizacją dźwięków wydawanych przez postacie. Czy ktoś mógłby mnie w tej kwestii poratować?


Tutaj jest wszystko http://forum.baldursgate.com/discussion/23812/bg2-ee-kwestia-wersji-polskiej-oraz-jej-instalacja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować