Zaloguj się, aby obserwować  
Alamar

Baldur's Gate 2 - Temat ogólny

21790 postów w tym temacie

Dnia 27.07.2007 o 10:27, Budo napisał:

Przy tworzeniu postaci wyraźnie masz zaznaczone, że inteligencja liczy sie dla magów, charyzma
zaś dla czarowników. Idealny czarownik wygladałby u mnie tak

To mamy różne Baldury, u mnie pisze, że liczy się inteligencja - jak na załączonym obrazku.

20070727103224

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Yhh... :O
W takim razie zainwestuj w inteligencję... zastanawiam się jak to możliwe, że się pomyliłem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2007 o 10:35, Budo napisał:

Yhh... :O
W takim razie zainwestuj w inteligencję... zastanawiam się jak to możliwe, że się pomyliłem...

Możliwe, że dlatego iż właśnie od charyzmy powinno być to zależne(co ma inteligencja do intuicji?). I było tak chyba w ID2(osobiście nie grałem).
Tylko w zasadzie nie mogę nigdzie znaleźć co mi da konkretnie podniesienie tych statystyk. Bo dla czarodzieja wiadomo - szansa uczenia +max liczba czarów/poziom. Bo jeśli nie ma, to lepiej dać trochę więcej w zręczność i kondycję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba znalazłem - od inteligencji zależy max. poziom rzucanych czarów(zgodnie z instrukcją). Co ciekawe, w grze to zjawisko nie występuje - przykładem jest już podana tu Aerie :). Ta instrukcja wogóle jest miejscami ciekawa - zwłaszcza umiejętności łotrzyków, np. "Czytanie języków", czy "wspinanie po ścianach". Chyba niektóre tabelki żywcem z podręczników AD&D przepisali i się nie martwili ich implementacją. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Ogólnie jest tak, że musisz mieć umiejętność główną na maxa- ja sam nie zawsze wiem co to daje, ale na pewno sie opłaca- nie jestem pewny, ale inteligencja wpływa chyba na możliwą do nauczenia liczbe czarów (zestaw z którego wybierasz) i ilość czarów/poziom u czarownika, ale głowy nie dam ;]
Gdzieś widziałem taką tabelę, jak znajde to dam znać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2007 o 10:35, Budo napisał:

/.../

Yhh... :O
W takim razie zainwestuj w inteligencję... zastanawiam się jak to możliwe, że się pomyliłem...


W advanced D&D liczy się inteligencja, a jest to edycja tzw 2,5. W d&d 3, 3.5 dla czarownika liczy się już charyzma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2007 o 10:49, Budo napisał:

ale inteligencja wpływa chyba na możliwą do nauczenia
liczbe czarów (zestaw z którego wybierasz)

Mnie się wydaje, ze inteligencja wpływa na ilość punktów wiedzy i jego przyrost wraz z poziomem. Im więcej wiedzy tym więcej można się nauczyć czarów na dany poziom(nie mowie tu w czasie robienia postaci, ale w ogole w grze). Jak ja gram teraz bardem to pare czarow sie naucze, ale pozniej wyskakuje komunikat, ze sie dosc nauczylem :).

Co do wczesniejszej propozycji rozrzutu pkt dla czarownika: Po co mu 18 sily? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2007 o 11:31, el-coyote napisał:

Co do wczesniejszej propozycji rozrzutu pkt dla czarownika: Po co mu 18 sily? :P


Zawsze opłacają sie maksymalne statystyki, chociażby siła przydaje sie do dźwigania, no i żeby czasem kijem przywalić btw.. rzadko gram magami, ale jak juz to moim ulubionym czarem jest Przemiana Tensera ^_^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2007 o 11:31, el-coyote napisał:

Mnie się wydaje, ze inteligencja wpływa na ilość punktów wiedzy i jego przyrost wraz z poziomem.

Nie, inteligencja i mądrość zapewniają bonus (albo karę) do wiedzy, ale stałą. A później co poziom wiedza rośnie zależnie od klasy postaci, bard dostaje 10 pkt, czarodziej 3, zbrojni 1 pkt na poziom.

Dnia 27.07.2007 o 11:31, el-coyote napisał:

Im więcej wiedzy tym więcej można się nauczyć czarów na dany poziom(nie mowie tu w czasie robienia
postaci, ale w ogole w grze). Jak ja gram teraz bardem to pare czarow sie naucze, ale pozniej
wyskakuje komunikat, ze sie dosc nauczylem :).

Liczba czarów na poziom jest bezpośrednio zależna od inteligencji - ta tabelka jest w instrukcji (jak masz int. 19 to możesz uczyć się ich bez ograniczeń). Jednak czarownik zgodnie z instrukcją ma zawsze max. 5 czarów na poziom i może rzucić je 6 razy dziennie. Chyba żadna cecha tego nie modyfikuje. Jedynie to uzależnienie poziomu rzucanych czarów od INT istnieje (ale chyba tylko na papierze, bo int. 18 w grze ma mało który mag i nie przeszkadza to w rzucaniu zaklęć 9 poziomu, może na wyższych poziomach trudności)
Wynika z tego, że czarownikowi opłaca się dać 16 MDR (dla życzenia), dużo zręczności i sporo kondycji, INT wcale nie musi być wysoka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja bym raczej j dał siły nie więcej niż 13 i podniósł ją później którymś z pasów siły. To marnotrawstwo mieć 18 siły i zakładać pas który ustala ją na poziomie 19.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to widzisz, nie wiedziałem i nie posiadam niestety tych tabelek :) Chociaż w sumie dziwne żeby bard dostawał najwięcej pkt wiedzy, niż klasyczny czarodziej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2007 o 11:42, Karharot napisał:

Ja bym raczej j dał siły nie więcej niż 13 i podniósł ją później którymś z pasów siły. To marnotrawstwo
mieć 18 siły i zakładać pas który ustala ją na poziomie 19.

No to tak samo można powiedzieć z charyzmą. Dać jak najmniej, bo można później podnieść ją pierścieniem z cyrku :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2007 o 11:43, el-coyote napisał:

No to widzisz, nie wiedziałem i nie posiadam niestety tych tabelek :) Chociaż w sumie dziwne
żeby bard dostawał najwięcej pkt wiedzy, niż klasyczny czarodziej.

Czy ja wiem. Magowie koncentrują się głównie na badaniach i wiedzy magicznej, podczas gdy bardowie sporo podróżują po świecie, zbierają najróżniejsze informacje w tawernach i karczmach, uczą się poematów, opowieści, legend. Dzięki temu dysponują ogromną wiedzą o świecie w którym żyją, podczas gdy czarodzieje się chyba odrobinkę ograniczają tylko do tych dziedzin które ich interesują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wy tu o czarodziejach a chodził ktoś wogóle np. Łowcą albo Barbarzyńcą lub złodziejem ":D ???
ten temat o czarodziejach robi się nudny :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2007 o 11:44, el-coyote napisał:

No to tak samo można powiedzieć z charyzmą. Dać jak najmniej, bo można później podnieść ją
pierścieniem z cyrku :)

I nie zapominajmy o rękawicach zręczności. :) Choć te przydadzą się bardziej wojownikowi z niską zręcznością. 4 pkt do AC zawsze się przydadzą.
Różnica między pierścieniem, a pasem jest taka, że w grze nie ma zbyt ciekawyh pasów, poza tymi dodającymi siłę, a pierścienie - mamy tu pierścienie ochrony (no... można zamiast tego założyć płaszcz) i kilka innych ciekawostek. Poza tym charyzma daje mniej niż siła. Jeśli gramy dobrą drużyną, to ceny w sklepach i tak będą niskie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.07.2007 o 10:27, Budo napisał:

W bg2 czarownicy rzucają czary w oparciu o charyzme= wal na maxa. Ja zawsze losuję staty ok
pół godziny, osiągam wynik 18/18/18/18/x/x i tyle mi wystarcza, chociaż moje rekordy sa wyższe
:)


Tak mnie zastanwiają staty, czy zależą od rasy ? Bo jak grałem człowiekiem to miałem podobne do twoich :) Ale grając elfem w żaden sposób nie mogłem uzyskać takich dobrych. Grając półelfem miałem trochę większe ale i tak niedoruwnujące człowiekowi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2007 o 11:50, Grizzly. napisał:

Tak mnie zastanwiają staty, czy zależą od rasy ?


Po części zarówno od klasy jak i od rasy. Każda klasa i rasa ma jakieś własne ograniczenie dolne cechy, że poniżej tego poziomu nie możesz odjąć punktów, przez co nie możesz dodać tych punktów do innej klasy. Powoduje to, że elfem np. ciężko zrobić postać mającą cztery x 18, tak samo paladynem, który musi mieć min. 13 wiedzy i 15 charyzmy bodajże, poniżej tego poziomu nie zejdziesz więc nie dasz tych punktów w siłe/zr/kon więc paladyn nie będzie wymaksowanym wojem ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2007 o 11:50, Grizzly. napisał:

Tak mnie zastanwiają staty, czy zależą od rasy ? Bo jak grałem człowiekiem to miałem podobne
do twoich :) Ale grając elfem w żaden sposób nie mogłem uzyskać takich dobrych. Grając półelfem
miałem trochę większe ale i tak niedoruwnujące człowiekowi.

Cóż jeśli chodzi o losowanie to nie ma raczej różnic między rasami, różnice polegają na limitach. Człowiek może mieć maks 18 każdej cechy. Inne rasy mają inaczej. Tak na przykład elf może mieć 19 zręczności, ale tylko 17 kondycji (a może to siła była...) Gnomy na ten przykład mogą mieć 19 inteligencji, ale tylko 17 innej cechy (tu już całkiem nie pamiętam której :-/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2007 o 11:50, Grizzly. napisał:


> W bg2 czarownicy rzucają czary w oparciu o charyzme= wal na maxa. Ja zawsze losuję staty
ok
> pół godziny, osiągam wynik 18/18/18/18/x/x i tyle mi wystarcza, chociaż moje rekordy sa
wyższe
> :)

Tak mnie zastanwiają staty, czy zależą od rasy ? Bo jak grałem człowiekiem to miałem podobne
do twoich :) Ale grając elfem w żaden sposób nie mogłem uzyskać takich dobrych. Grając półelfem
miałem trochę większe ale i tak niedoruwnujące człowiekowi.



dlatego człowiekiem się najlepiej idzie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2007 o 11:47, Meriv napisał:

wy tu o czarodziejach a chodził ktoś wogóle np. Łowcą albo Barbarzyńcą lub złodziejem ":D
???
ten temat o czarodziejach robi się nudny :D

Raz szedłem złodziejem (chyba łowcą nagród), solowałem do momentu odzyskania Imoen (względy fabularne :D), a potem wziąłem Sarevoka, a potem odechciało mi się grać. W Podmroku miałem 40 lvl (co ciekawe pomiędzy 39, a 40 jest ponad milion expa różnicy o ile mnie pamięć nie myli, coś podobnego jest przy druidzie koło 14 lvlu).
Uważam, że w grze jest za mało złodziei. Imoen nie jest zła, ale odpada nam kradzież kieszonkowa. Nalia jako złodziej jest beznadziejna - ma w nim tylko 4lvle, a jako że jest magiem, to trzeba wybierać między przedmiotami podnoszącymi umiejętności złodziejskie, a podnoszącymi um. czarodziejskie.
Yoshimo... szybko staje się bezużyteczny ;)
Kto nam zostaje? Jan - jedyny złodziej, który się rozwija. Mało tego. W jedynce mieliśmy czystych złodziei (mogę się trochę pomylić, bo nie miałem wszystkich tych postaci): Imoen, Safanę, Alorę, z wieloklasowców Tiaxa i Corana. Choć Imoen opłacało się dwuklasować na czarodzieja po osiągnięciu chyba 6 lvlu złodzieja - mogła awansować dalej na maksymalny lvl czarodzieja, a 6-lvlowy złodziej w jedynce był już dość dobry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować