Zaloguj się, aby obserwować  
Alamar

Baldur's Gate 2 - Temat ogólny

21790 postów w tym temacie

Dnia 15.07.2008 o 22:24, Moray napisał:

No niestety BG to nie jest gra w którą może grać każdy. Niby jest instrukcja, ale i tam
nie wszystko jest wyjaśnione do końca. Osobiście radził bym zapoznać się z Podręcznikiem
Gracza drugiej edycji D&D. Jest chyba na oficjalnej stronie Dungeons & Dragons.


Tylko co do kwestii instrukcji wszystko jest po angielsku, nie każdy jest tak doskonałym znawcą tego języka. Rozumiem, że Twój post odnosił się do moich pytań. Właściwie to już dla mnie wszystko jasne, prócz tej jednej kwestii, którą w swoim wcześniejszym poście poruszyłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.07.2008 o 23:06, Piotreczek84 napisał:

Tylko co do kwestii instrukcji wszystko jest po angielsku, nie każdy jest tak doskonałym
znawcą tego języka. Rozumiem, że Twój post odnosił się do moich pytań. Właściwie to już
dla mnie wszystko jasne, prócz tej jednej kwestii, którą w swoim wcześniejszym poście
poruszyłem.

Sprawę rzutów obronnych ciężko wyjaśnić w jednym zdaniu, ale najprościej mówiąc polega to na porównaniu rzutu k20 z wartością posiadaną przez daną postać (+ ewentualne modyfikatory, tak jak wcześniej podałeś (-1)). W podręcznikach AD&D (skrót takiego podręcznika załączony jest również do BGT) znajdują się tabele rzutów obronnych dla poszczególnych klas. Generalnie im ten wspólczynnik niższy tym lepiej. Parametry te zwiększają się (hmm, chcąc być precyzyjnym, to liczba spada) wraz z awansami na kolejne poziomy.
Czyli jeśli np. dla kapłana z 5 poziomu rzut obronny przeciwko truciźnie wynosi 9, to by uniknąć efektu trucizny musisz na k20 wyrzucić 9 lub więcej.
Ponadto, o ile się nie mylę, parametry te rosną wraz z awansami na kolejne poziomy tylko do pewnego momentu. Rzuty obronne (chyba?) nie mogą spaść poniżej 2.
Nie wiem jak w takim przypadku wygląda sprawa z modyfikatorami. Może wypowie się na ten temat ktoś, kto dobrze zna mechanikę gry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.07.2008 o 08:27, jasparr napisał:

> Tylko co do kwestii instrukcji wszystko jest po angielsku, nie każdy jest tak doskonałym

> znawcą tego języka. Rozumiem, że Twój post odnosił się do moich pytań. Właściwie
to już
> dla mnie wszystko jasne, prócz tej jednej kwestii, którą w swoim wcześniejszym poście

> poruszyłem.



Ja też byłem kompletnie zielony.Na szczęscie w NWN2 zamieścili świetną instrukjcę, gdzie prawie wszystko jest wyjaśnione.Po polsku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.07.2008 o 10:44, Erykknesz napisał:

Ja też byłem kompletnie zielony.Na szczęscie w NWN2 zamieścili świetną instrukjcę, gdzie
prawie wszystko jest wyjaśnione.Po polsku.

Tyle że w nwn 2 jest już 3 edycją D&D, o trochę odrębnych zasadach (np w baldurze klasa pancerza tak w zasadzie powinna być na minusie (im niższa tym lepiej), a w 3 edycji większa = lepsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.07.2008 o 14:04, sig. napisał:

> Ja też byłem kompletnie zielony.Na szczęscie w NWN2 zamieścili świetną instrukjcę,
gdzie
> prawie wszystko jest wyjaśnione.Po polsku.
Tyle że w nwn 2 jest już 3 edycją D&D, o trochę odrębnych zasadach (np w baldurze klasa
pancerza tak w zasadzie powinna być na minusie (im niższa tym lepiej), a w 3 edycji większa
= lepsza.

EDiT----> 3.5 edycją D&D. Tak dla formalności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli jakby nie było w BG2 jest system D&D2. Szkoda, że nie ma dokładnej instrukcji opisującej zasadę na jakiej on działa. Jest może jakaś książka w wersji Polskiej, opisująca dokładnie wszystko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.07.2008 o 14:52, Piotreczek84 napisał:

Czyli jakby nie było w BG2 jest system D&D2. Szkoda, że nie ma dokładnej instrukcji opisującej
zasadę na jakiej on działa. Jest może jakaś książka w wersji Polskiej, opisująca dokładnie
wszystko?

Raczej AD&D 2.5 :) Tak dla formalności xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.07.2008 o 14:53, Aragloin napisał:

> Czyli jakby nie było w BG2 jest system D&D2. Szkoda, że nie ma dokładnej instrukcji
opisującej
> zasadę na jakiej on działa. Jest może jakaś książka w wersji Polskiej, opisująca
dokładnie
> wszystko?
Raczej AD&D 2.5 :) Tak dla formalności xD

Czyli zrobili to 2.5 dla potrzeb gry - udoskonalając wersje 2.0?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.07.2008 o 14:56, Piotreczek84 napisał:

> > Czyli jakby nie było w BG2 jest system D&D2. Szkoda, że nie ma dokładnej instrukcji

> opisującej
> > zasadę na jakiej on działa. Jest może jakaś książka w wersji Polskiej, opisująca

> dokładnie
> > wszystko?
> Raczej AD&D 2.5 :) Tak dla formalności xD
Czyli zrobili to 2.5 dla potrzeb gry - udoskonalając wersje 2.0?

Nie, jest po prostu edycja 2.5 D&D. Lol...Tak samo jak w NWN. W "jedynce" zasady są oparte na trzeciej edycji, a w części drugiej już na edycji 3.5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Byłby ktoś podjąć się takie wyzwania by dokładnie pokazać jak jest naliczany atak lub obrona wedle tych wszystkich zasad. Poczynając od modyfikacji postaci przez jakaś broń do jakiegoś przeciwnika. Wiadomo, że jest jeszcze trako i inne parametry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.07.2008 o 14:04, sig. napisał:

> Ja też byłem kompletnie zielony.Na szczęscie w NWN2 zamieścili świetną instrukjcę,
gdzie
> prawie wszystko jest wyjaśnione.Po polsku.
Tyle że w nwn 2 jest już 3 edycją D&D, o trochę odrębnych zasadach (np w baldurze klasa
pancerza tak w zasadzie powinna być na minusie (im niższa tym lepiej), a w 3 edycji większa
= lepsza.

Tak, nie mniej jednak rzuty kostką opierają sie na tych samych zasadach, a i podstawy zostały te same.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.07.2008 o 15:02, Piotreczek84 napisał:

Byłby ktoś podjąć się takie wyzwania by dokładnie pokazać jak jest naliczany atak lub
obrona wedle tych wszystkich zasad. Poczynając od modyfikacji postaci przez jakaś broń
do jakiegoś przeciwnika. Wiadomo, że jest jeszcze trako i inne parametry.

sprawdź na końcu elektronicznej instrukcji (tej w pdfie) tam chyba były stosowne tabelki z wzorami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.07.2008 o 15:02, Piotreczek84 napisał:

Byłby ktoś podjąć się takie wyzwania by dokładnie pokazać jak jest naliczany atak lub
obrona wedle tych wszystkich zasad. Poczynając od modyfikacji postaci przez jakaś broń
do jakiegoś przeciwnika. Wiadomo, że jest jeszcze trako i inne parametry.

Wiem, że nie jest to odpowiedź o jaką ci chodzi, ale, jeśli masz możliwość pójścia do EMPiKu, to najlepiej byloby przeglądnąć podręczniik Mistrza Gry systemu AD&D. Tam wszystko jest łopatologicznie wyjaśnione, z tabelami, przykładami obliczeń itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.07.2008 o 16:12, jasparr napisał:

Wiem, że nie jest to odpowiedź o jaką ci chodzi, ale, jeśli masz możliwość pójścia do
EMPiKu, to najlepiej byloby przeglądnąć podręczniik Mistrza Gry systemu AD&D. Tam wszystko
jest łopatologicznie wyjaśnione, z tabelami, przykładami obliczeń itd.


Empik jeszcze ma w sprzedaży podręczniki do AD&D 2ed.? Wydawało mi się, że od paru lat żadnego u nich nie widziałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hehe a teraz mi się coś fajnego przypomniało :d co kiedyś udało mi się zrobić Anomenem z Firkragiem (raczej źle napisałem jego imię) wiadomo chodzi o Smoka Czerwonego z Wichrowych Włóczni mianowicie zabiłem go jednym czarem fuks jak nie wiem co czar oczywiście Palec śmierci a o to screen :D chyba nie udało mu się zrobić rzutu obronnego na to i pach nie było go :d. A jak to zrobiłem. Dla tych co chcieli by wiedzieć to już mówię: Gdy zaczęła się walka odszedłem Anomenem na tyły Smoka i podszedłem resztą ekipy do niego żeby Smok zajął się nimi. Podszedłem Anomenem od tyło do smoka jak najlbiżej i zacząłem rzucać czar no i jakoś się udało. Z resztą widać na obrazku Anomen stoi najdalej od smoka :Dz takie odległości rzuciłem czar ; Anomen w czerwonej tarczy i hełmie

PS: To nie jest żaden Photoshop żebyście sobie nie pomyśleli. Osobiście zawsze lubiłem grać Pół orkiem berserkiem :D z obrazkiem zapożyczonym od Haer''Dalisa :p Wtedy jeszcze miałem Cerda hehe

20080716163740

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mi się parę razy zdarzyło że smok padał od ciosu Planetara (którego ataki też mają szansę na uśmiercenie ofiary jeśli nie wykona rzutu obronnego), takie coś jest jednak nieprzyjemną wpadką (bo żadna z postaci w drużynie nie dostaje wpisu do statystyk o zabiciu Firkraaga czy innego smoka) po której zazwyczaj ładuję grę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.07.2008 o 17:01, Karharot napisał:

czy innego smoka) po której zazwyczaj ładuję grę.


Hahah właśnie :D widzę że myślimy podobnie bo to zabójstwo przypadło w moim przypadku Anomenowi a ja nie chciałem żeby on miał Firkraaga na swoim koncie :d Tylko moja postać główna :d więc wtedy pamiętam także wczytałem grę i jeszcze raz stanąłem do walki z czerwonym smokiem.

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.07.2008 o 17:05, Sir Braveheart napisał:


> czy innego smoka) po której zazwyczaj ładuję grę.

Hahah właśnie :D widzę że myślimy podobnie bo to zabójstwo przypadło w moim przypadku
Anomenowi a ja nie chciałem żeby on miał Firkraaga na swoim koncie :d Tylko moja postać
główna :d więc wtedy pamiętam także wczytałem grę i jeszcze raz stanąłem do walki z czerwonym
smokiem.

Pozdrawiam.

Firkraag nie był największym osiągnięciem w grze, więc mogłeś odpuścić ;] - no chyba, że to była epoka pre trąbalowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.07.2008 o 17:06, hans olo napisał:

> Pozdrawiam.
Firkraag nie był największym osiągnięciem w grze, więc mogłeś odpuścić ;] - no chyba,
że to była epoka pre trąbalowa.


hehe wiem że to nie było największe osiągnięcie :D ale podałem za przykład równie dobrze mogło by to być z Abazigalem np albo innym kozakiem w grze :D hmm zastanawiam się czy by na Johna Irenicusa taki sposób zadziałał hmm <mysli> co o tym sądzisz wg mnie on ma chyba większe rzuty obronne ale jak by zastosował po drdze inne jeszcze czary :d to może

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować