Zaloguj się, aby obserwować  
ciusiek_i_luka

Filatelistyka i numizmatyka [m]

357 postów w tym temacie

Witam. Dzisiaj doszła do mnie przesyłka z zakupioną wcześniej monetą i pojawił się pewien problem, mianowicie pod ochronnym kapslem znajduje się włos lub kawałek nici przyczepiony do monety oraz jak mi się wydaje odcisk palca.
Jest to moneta wybijana zwykłym stemplem. Zatem kieruję do Was zapytanie w jaki sposób mogę ten problem zlikwidować czyli jak wyczyścić taką monetę nie narażając jej zbytnio na zepsucie i na utratę swojej wartości.

Z góry dzięki za pomoc;)

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to nie jest lustrzanka to miękką bawełnianą szmatką. Najlepiej taką od czyszczenia okularów. Tylko czystą, nieużywaną!
Ciężko powiedzieć też tak na 100% jaka metoda czyszczenia byłaby najlepsza. Zwykle zaleca się w ogóle monet nie czyścić. Ewentualnie przedmuchać sprężonym powietrzem, jeśli pod kapslem są zabrudzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.10.2011 o 09:21, HumanGhost napisał:

Jeśli to nie jest lustrzanka to miękką bawełnianą szmatką. Najlepiej taką od czyszczenia
okularów. Tylko czystą, nieużywaną!
Ciężko powiedzieć też tak na 100% jaka metoda czyszczenia byłaby najlepsza. Zwykle zaleca
się w ogóle monet nie czyścić. Ewentualnie przedmuchać sprężonym powietrzem, jeśli pod
kapslem są zabrudzenia.


No właśnie a ja zapomniałem jeszcze dodać że moneta jest pozłacana i teraz sprawa komplikuje się jeszcze bardziej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.10.2011 o 11:47, HumanGhost napisał:

A te ślady na pewno znajdują się na monecie? Może to ślady na wewnętrznej stronie kapsla?
To się zdarza dosyć często.


Niestety napewno nie są to ślady na kapslu:(
Pan od którego kupiłem monetę poradził mi żebym przetarł monetę suchą szmatką ale chyba z wiadomych powodów tego nie zrobiłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poza bawełnianą ściereczką do okularów (albo z mikrofibry) nie znam innego sposobu usuwania odcisków palców. Na co dzień nie spotykam się z takim problemem, więc więcej nie doradzę. Odcisku palca nie zdmuchniesz, nie usuniesz go bez dotykania monety. Z drugiej strony jeśli nie jest to moneta ze stemplem lustrzanym to odcisk palca już jej bardziej nie zaszkodzi niż dotychczas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, więc temat odcisku palca możemy pominąć jeśli nie zaszkodzi już bardziej. A co z nićmi/włosami przylepionymi do monety?
Mogę je po prostu zdmuchnąć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.10.2011 o 18:02, Caridin napisał:

Mogę je po prostu zdmuchnąć?


Generalnie tak. Choć lepiej nie osobiście, ale przy pomocy sprężonego powietrza. Dlaczego? Bo przy dmuchaniu plujesz. Chcesz czy nie drobinki śliny osadzają się na wszystkim co jest celem dmuchania. A to już może spowodować przyśpieszenie śniedzenia monety.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wyszukiwarka nie działa, więc zadam pytanie otwarcie. Chodzi o okolicznościowe monety 2 zł. Nie znam się na numizmatyce kompletnie, ale nazbierało mi się trochę monet tego typu. Są one warte coś więcej niż te 2 zł? Ktoś to w ogóle jeszcze kupuje? Te które posiadam są wyławiane z obiegu, więc ich stan nie jest idealny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że są coś warte. Pytanie tylko jakie to są monety. Jeśli pochodzą z lat 90-tych i wczesnego XXI wieku to mogą byc warte nawet kilkaset procent więcej niż ich wartość nominalna. Jeśli są to monety z ostatnich lat to majątku nie zrobisz. Obecne nakłady są tak duże, że nie ma problemu z ich zdobyciem w związku z czym ceny są raczej niskie i zwykle pokrywają się z wartością nominalną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niestety, monety raczej z ostatnich lat, roczniki 2001, 03, 05, 06, 07, 08, 09 i 2010 (najwięcej z lat 06, 07, 08). Kolekcjonowaniem tego zainteresowany nie jestem, więc myślę coby tu z nimi zrobić. W sklepach też z tego co słyszałem raczej niechętnie to przyjmują. Zastanawiam się więc czy próbować je sprzedać, trzymać i za jakiś czas je opchnąć czy co jeszcze innego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co liczyć, że z czasem zwiększą swoją wartość. Jak już pisałem nakłady monet z ostatnich lat są ogromne i nie ma się co spodziewać, że nagle przestaną być łatwo dostępne. To się raczej nie stanie. Sam nieraz dostałem resztę ze sklepu z jakimś miastem czy zwierzakiem z ostatnich lat. To normalne monety, którymi można płacić.
Twój wybór co z nimi zrobisz. Nie są one poszukiwane, majątku na nich nie zrobisz, wiec cokolwiek postanowisz będzie dobrze. Nawet jak sie ich pozbędziesz to bez obaw, nie będziesz sobie pluł w brodę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. O to mi generalnie chodziło. Wydam je więc jak normalne pieniądze. Akurat trochę wydatków jest, a 32x 2 zł to zawsze trochę kasy. Dzięki raz jeszcze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2011 o 17:43, KubooPL napisał:

Dzięki za pomoc. O to mi generalnie chodziło. Wydam je więc jak normalne pieniądze. Akurat trochę wydatków jest, a 32x 2 zł to zawsze trochę kasy. Dzięki raz jeszcze.


Ewentualnie spróbuj je wystawić na Allegro. Jako cały zestaw. Policz trochę więcej za jedną monetę niz te 2zł (np. 2,30) i może ktoś kupi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. W jednym ze swoich klaserów znalazłem znaczek pocztowy, ząbkowany z dwóch stron. Przedstawia on kulę ziemską oraz stojącego za nią Chrystusa obejmującego ją rękami. Znaczek jest chyba stary i nie ma na nim żadnych napisów co do kraju pochodzenia, roku, i nominalu.Jest ostęplowany. Czy ktoś mógłby mi pomóc i odpowiedzieć czy to jest znaczek i ile może być wart ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować