Zaloguj się, aby obserwować  
ciusiek_i_luka

Filatelistyka i numizmatyka [m]

357 postów w tym temacie

Dnia 05.06.2006 o 15:25, ciusiek i luka napisał:

Czy można zamawiać znaczki pocztą?? ;)


No pewnie, że można. Nie wiedziałeś? Można nawet zamówić specjalne abonamenty na znaczki wydawane przez Pocztę Polską.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie słyszałem nigdy o konserwowaniu znaczków. Ale to prawdopodobnie dlatego, że nigdy nie miałem aż takich cennych. Gdybym miał znaczek za 5000 zł to z pewnością bym się tym tematem zainteresował :D
Zresztą, przypuszczam że są na nie specjalne, małe przezroczyste "kopertki".
Kiedyś (w podstawówce) zbierałem znaczki dość długo, ale po kolejnych przeprowadzkach zbiory mi zaginęły. Teraz wznowiłem zbieranie, jednak ograniczyłem się praktycznie do znaczków w jakiś sposób związanych z Kosmosem. No i nie czynię tego w sposób namiętny. Ot, tak niejako przy okazji. Jak się trafi, to go biorę :)
Inne biorę (gdy są darmo ;) aby mieć coś na wymianę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak chce ktoś kupować znaczki, polecam www.profilex.pl. Kupowałem tam znaczki. Chyba też będe musiał sprawdzić nad wartością swoich znaczków, oczywiście ich nie sprzedam, dalej zbieram.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też bardzo lubię znaczki o kosmosie, ale wolę o zwiarzętach. Sczególnie te realne znaczki, wygladające jak zdjęcia, a wszczególności o wielkich kotach i gadach. O tym mam ponad pół klasera znaczków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.06.2006 o 13:54, ciusiek i luka napisał:

Dzisiejszy temat: Jak najlepiej odkleić znaczek z koperty, pocztówki.


Starym domowym sposobem - czajnik i para wodna. Podstawiasz kopertę i znaczek odchodzi pod wpływem wysokiej temperatury pary wodnej. :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.06.2006 o 13:54, ciusiek i luka napisał:

Dzisiejszy temat: Jak najlepiej odkleić znaczek z koperty, pocztówki.

Para to nie jest za dobry pomysł, ponieważ znaczek się fałduje i ciężko go rozprostować. Jest to jedyny sposób gdy nie możesz, lub nie chcesz zniszczyć podłoża (np. atrakcyjna widokówka) :)
Ja stosuję inną metodę. Wycinam znaczek wraz z kawałkiem koperty na ktorej jest przyklejony, a następnie wrzucam go do pojemniczka z zimną wodą. Po paru godzinach odchodzi praktycznie sam. Następnie delikatnie ścieram gąbeczką warstwę kleju, jeśli jeszcze została (ważne). Jeszcze mokry znaczek wkładam między dwie kartki czystego papieru wchłaniającego dobrze wilgoć (może być bibuła) i przyciskam plikiem książek lub czasopism :)
W każdym razie czymś ciężkim i dociskającym całą płaszczyznę (też ważne).
Następnego dnia mam czyściutki i gładziutki znaczek :)
Oczywiście najlepiej robić to za jednym zamachem z kilkoma lub kilkunastoma znaczkami. Ile tylko da się rozłożyć pod powierzchnią naciskową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.06.2006 o 14:57, lis899 napisał:

Tylko że czasem znaczki się za bardzo przyklejają sie do kartki i nie chcą zejść.

Z kartki, to znaczy z tej na którą kładziesz mokre znaczki? Czy z kartki pocztowej na której są oryginalnie przyklejone?
Jeśli to drugie, to trzeba dłużej potrzymać, użyć cieplejszej wody, w oststeczności lekko pomóc palcem. Mnie się nie zdarzyło żeby znaczek się nie odkleił. Albo on, albo ja! ;DD
Jeśli to pierwsze, to dlatego właśnie podkreślałem konieczność starcia warstewki kleju, który nie zawsze się rozpuszcza do końca i trzeba go czymś usunąć aby nie nastąpiło ponowne przyklejenie. Ale jeśli już się takie coś przydaży, to niestety musisz operację powtarzać od początku :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 07.06.2006 o 14:48, A-cis napisał:

Para to nie jest za dobry pomysł, ponieważ znaczek się fałduje i ciężko go rozprostować. Jest
to jedyny sposób gdy nie możesz, lub nie chcesz zniszczyć podłoża (np. atrakcyjna widokówka)
:)
Ja stosuję inną metodę. Wycinam znaczek wraz z kawałkiem koperty na ktorej jest przyklejony,
a następnie wrzucam go do pojemniczka z zimną wodą. Po paru godzinach odchodzi praktycznie
sam. Następnie delikatnie ścieram gąbeczką warstwę kleju, jeśli jeszcze została (ważne). Jeszcze
mokry znaczek wkładam między dwie kartki czystego papieru wchłaniającego dobrze wilgoć (może
być bibuła) i przyciskam plikiem książek lub czasopism :)
W każdym razie czymś ciężkim i dociskającym całą płaszczyznę (też ważne).
Następnego dnia mam czyściutki i gładziutki znaczek :)
Oczywiście najlepiej robić to za jednym zamachem z kilkoma lub kilkunastoma znaczkami. Ile
tylko da się rozłożyć pod powierzchnią naciskową.


Slyszałem, że dobrze jest gdy do zimnej wody dodasz łyżeczkę soli; dzięki temu znacze sie szybko odkleja od koperty, klej jest dobrze usuwany a obrazek się konserwuje. Jeszcze nie sprawdzałem;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.06.2006 o 09:44, ciusiek i luka napisał:

Temat dzisiejszy: Jle macie znaczków w swojej kolekcji i ile one są warte??


A czemu sam nie napiszesz nic od siebie? Stworzyłeś wątek o filatelistyce, i dobrze. Ale potem napisałeś, ze Cię to nie interesuje po czy cały czas zadajesz na ten temat pytania. Czemu? To jest dla mnie nielogiczne. ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.06.2006 o 12:41, HumanGhost napisał:

> Temat dzisiejszy: Jle macie znaczków w swojej kolekcji i ile one są warte??

A czemu sam nie napiszesz nic od siebie? Stworzyłeś wątek o filatelistyce, i dobrze. Ale potem
napisałeś, ze Cię to nie interesuje po czy cały czas zadajesz na ten temat pytania. Czemu?
To jest dla mnie nielogiczne. ;-)


Proszę pilnować własnego nosa. Nie lubię jak mnie ktoś poucza. To moja sprawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.06.2006 o 10:48, ciusiek i luka napisał:

Proszę pilnować własnego nosa. Nie lubię jak mnie ktoś poucza. To moja sprawa.


A kto tu Cię poucza? Spokojnie, co się unosisz. No i trochę więcej kultury. Zapytac nie można?
Za wpisy w Twoim wątku innych forumowiczów punktów nie dostaniesz. ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy można by dodać do tytułu wątku "... i numizmatyka"? To dość pokrewne dziedziny i chyba nie opłaca się zakładać nowego wątku. :-)
Odnośnie numizmatyki to mam pytanie: czy posiada ktoś katalog "World Coins XXw" ? Chodzi mi o ten wielki tomiszcz Krause''go i Mischler''a. Przymierzam się zakupić ta księgę i zaczynam zbierać kasę, bo trochę to kosztuje. Jakby ktoś miał to prosiłbym o opinię czy warto kupic. Czy są tam wszystkie monety z opisami itd. Zbieram monety i przydałoby się wreszcie to uporządkować i jakoś skierowac w odpowiednim kierunku, bo zbieranie wszystkiego nie ma sensu. :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować