Zaloguj się, aby obserwować  
ciusiek_i_luka

Filatelistyka i numizmatyka [m]

357 postów w tym temacie

Dnia 17.06.2006 o 10:31, HumanGhost napisał:

Czy można by dodać do tytułu wątku "... i numizmatyka"?

Chyba mozna.... ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.06.2006 o 10:51, HumanGhost napisał:

> Proszę pilnować własnego nosa. Nie lubię jak mnie ktoś poucza. To moja sprawa.

A kto tu Cię poucza? Spokojnie, co się unosisz. No i trochę więcej kultury. Zapytac nie można?
Za wpisy w Twoim wątku innych forumowiczów punktów nie dostaniesz. ;-)


Mi o punkty nie chodzi, a kultura osobista jak sama nazwa mówi, jest ,,osobista, dlatego jeszcze raz grzecznie proszę żeby mnie nie pouczać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.06.2006 o 12:11, ciusiek i luka napisał:

A co znaczy to [m]??


Znaczy, że tytuł watku zostal zmieniony przez moderatora.
Powtarzam - nie pouczam Cię. Pytania wynikły z mojej ciekawości. Nie ma zadnych podtektów ani sarkazmu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znlazłem kilka katalogów na allegro:

http://www.allegro.pl/item109802147_world_coins_2006r_.html
http://www.allegro.pl/item110769037_blackbook_price_guide_to_world_coin_2006_.html
http://www.allegro.pl/item109242182_nowy_katalog_monet_swiata_2005_1700_stron_.html

Może ktoś posiada któryś z tych katalogów i może podzielić się opinią? Pierwszy jest chyba najlepszy, ale strasznie drogi (to najniższa cena na allego, inni chcą ponad 200zł). Drugi jest tani, ale jakiś taki mały i nie wiem czy się opłaca mieć niepełny katalog. Natomiast trzeci jest tani i gruby, ale po niemiecku. ;-/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2006 o 11:07, ciusiek i luka napisał:

Masz monety platynowe??


Nie mam, na taki zakup mnie nie stać. Ja biedny student jestem i póki co zbieram inne monety, choc nie wykluczam w przyszłości poszerzenia/zmiany mojej kolekcji na coś co można by juz nazwać inwestycją. :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2006 o 11:36, HumanGhost napisał:

> Masz monety platynowe??

Nie mam, na taki zakup mnie nie stać. Ja biedny student jestem i póki co zbieram inne monety,
choc nie wykluczam w przyszłości poszerzenia/zmiany mojej kolekcji na coś co można by juz nazwać
inwestycją. :-)


A masz złote?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2006 o 12:51, ciusiek i luka napisał:

A masz złote?


Hehe też nie mam z oczywistego powodu - ceny. Chyba mało jakiego studenta stać by było na tak kosztowne hobby jak kolekcjonowanie złotych monet.
Aczkolwiek złoto było od zawsze najlepszą obok nieruchomości lokatą kapitału i na pewno taka kolekcja w czasie zwiększałaby swoją wartość. W takim przypadku zawsze należy patrzeć na wielkość emisji danej monety. Wiadomo - im mniejsza emisja tym więcej moneta jest i później będzie warta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2006 o 13:59, ciusiek i luka napisał:

Ja mam złotego rubla...


To gratulacje. Sprawdzałeś ile jest wart? Z którego roku jeśli mozna wiedzieć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2006 o 14:13, HumanGhost napisał:

> Ja mam złotego rubla...

To gratulacje. Sprawdzałeś ile jest wart? Z którego roku jeśli mozna wiedzieć?


Rocznik 1898 (właściwie to ma wartość 5 rubli)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moje najcenniejsze monety (nie licząc polskich), to 10 kopiejek z 1913 r., 5 pfenigów Deutsches Reich z 1914 r., 50 pfenigów z 1921 lub 1931 r. (cyfra lekko zatarta i nie mogę rozszyfrować) i 1 pfenig z 1933 r.
Mam też 5 polskich groszy z 1938 r. Reszta monet, to są egzemplarze powojenne z różnych krajów.
Dużo z byłych demoludów, łącznie z już nieistniejącymi, co może być w przyszłości cenne :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2006 o 18:41, lis899 napisał:

No to ci się udało. Być może będziesz mógł na niej zarobić kupe forsy, choć wątpie byś ją sprzedał.


Sprzedać to jej nie sprzedam. Ale nie jest warta aż tak dużo - najwyżej sto kilkadziesiąt złotych. A kupiłem ją za 30 złotych bodajże. :-)
Przydałby się jakiś duży katalog, np. Mishlera. Szkoda, że to takie drogie jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2006 o 19:33, HumanGhost napisał:

Przydałby się jakiś duży katalog, np. Mishlera. Szkoda, że to takie drogie jest.

Nie zbieram monet, tylko znaczki. Ale wiem, że są drogie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować