Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Rozkmina na weekend: witamy na nowym poziomie dojenia graczy

79 postów w tym temacie

Łukasz Wiśniewski

W zasadzie chyba wszyscy przyzwyczailiśmy się do tego, że wytworzył się gatunek gier, zwanych złośliwie P2W. Działał on jednak w pewnym konkretnym segmencie. Niestety, istnieje ryzyko, że się upowszechni wszędzie...

Przeczytaj cały tekst "Rozkmina na weekend: witamy na nowym poziomie dojenia graczy" na gram.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W najgorszym wypadku zmienię hobby na książki :P Lepsza fabuła, brak upierdliwych komunikatów nagabujących co rusz do zainwestowania kolejnych złotówek na wycięte ze środka dodatkowe rozdziały albo na obrazki.

A gry... no cóż, system dopłacania sprawia, że przyjemności z gry nie mam, więc nie ma sensu jej kupować. Nie sądzę, żeby kiedykolwiek zabrakło porządnych ludzi, którzy nie dostrzegą graczy spragnionych traktowania jak ludzi, nie jak dojnych krów :)

Kibicuję CD Projekt RED, żeby wytrwali w postanowieniu, że wszystko po premierze gracze mają mieć za darmo. Nie muszę zastanawiać się, czy kupić ich grę w dniu premiery, czy nie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wot pay to win !?
Co to za herezje ? Wykupienie konta premium w Wotcie na ograniczony czas nie daję ŻADNEJ przewagi nad graczem który nie wyłuskał grosza na grę.
Co do premium tanków (czyli tych kupowanych za pieniądze, a nie srebro w grze)- one nie są niezniszczalne. Taki tygrys II kupiony za srebro, jest w stanie pokonać jego odpowiednik na VIII tierze jakim jest płatny Lowe przedstawiony na obrazku.

Mam wrażenie że ktoś za dużo nie grał w tę grę.

I tak jak kolega wyżej : W momencie gdy miałem wrażenie że gry nieco podrożały zacząłem częsciej czytać książki :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie dzieli się graczy na równych i równiejszych. IMO jeśli chcą więcej zarabiać powinni wrzucić do gry więcej reklam(tzw. product placement). Obecnie branża, zatacza się coraz bardziej w niemal absurdalne sposoby wyzyskiwania graczy. A najgorsze w tym jest to, że rynek kształtowany jest głównie przez casuali, którzy w ogóle nie interesują się tym co w gamingowej "trawie" piszczy. Takie sytuacje jak w przypadku najnowszego GoW czy przyszłych gier to czysta patologia, która zwyczajnie sprawia by w pełni cieszyć się grą będą tylko zamożni gracze. Kilka dni temu śmigałem po forach zagranicznych pism(choćby gameinformer) i naprawdę, nikt się nie z tego powodu nie cieszył. Ale niestety na jednego świadomego gracza przypada kilkunastu, których to nic nie obchodzi bo do zakupu gry skłoni ich spod reklamowy. Takie praktyki powinno się głośno bojkotować, bo za kilka lat obudzimy się "z ręką w nocniku" gdzie nie płacąc dodatkowych pieniędzy normalne granie stanie się mocno utrudnione.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niepotrzebne dramatyzowanie. Mnożnik xp to nie jest żadna wielka dysproporcja. Ot zmniejsza, czas który się spędza przy grze, czyli tak naprawdę może być strzałem w stopę samych producentów jeżeli spowoduje, że gracz VIP będzie grał w tytuł krócej. Jak wiadomo syndrom wypalenia przychodzi szybciej jeżeli wszystko co było do odblokowania zostało odblokowane. Nie mam pojęcia, na jakiej zasadzie rozwiązane jest levelowanie w GoW, ale sytuacja w której mogę mieć coś w 5 zamiast 10h jest świetna dla kogoś kto nie chce spędzać połowy życia przed pc/konsolą.

I nie rozumiem tej paranoi ze ilość pieniędzy wydanych miałoby zakłócić fair play. Zasady są te same dla każdego - jeśli uważasz że bez tego się nie da grać to płać. Albo zmień grę. A może ktoś ze zwolenników teorii, że ilość pieniędzy nie powinna mieć wpływu na osiągane wyniki chce mi zafundować prywatny światłowód pod net? Bo granie w multi na neostradzie z pingiem na poziomie 250ms stawia mnie w gorszej pozycji niż ludzi mających 50ms.

Wprowadzanie mikropłatności po premierze mógłbym uznać ze nie właściwe, bo nie wypada zmieniać zasad gry w jej trakcie. Ale skoro od początku jest projektowana z myślą o dopłacaniu i klient jest poinformowany przed zakupem, to widocznie nie przeszkadza mu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bo "gimba" musi się wyszumieć za rodzinne talary... ale tak na serio to po prostu mówi się bywa. Zazwyczaj unikam grania w multiplayery tym bardziej, że właśnie coraz częściej wszystko sprowadza się to tego, że co niektórzy sobie wykupią jakieś boostery do doświadczenia i po jakimś miesiącu już taki "szary Marudin" nie ma czego szukać. Jakby się okazało, że dostawaliby jeszcze dodatkowe obrażenia zadawane dla przeciwnika lub coś w tym stylu... to forever single player się szykuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niestety argument WoTa jest słabiutki. Za pieniążki nie dostaniemy nic co mogłoby nam pomóc w drodze do sławy. Gold ammo już długo ma srebrną powłokę, czołgi premium na 8 czyli jedynym opłacalnym {GOLD}tierze są słabsze od swoich nie-płatnych odpowiedników. :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak wprowadzą mikro płatności do takiego Starcraft''a czy CS''a to znaczy, że świat zmierza ku nieuniknionej apokalipsie. Jakoś niezbyt obchodzi mnie to co dzieje się w świecie sieciowych czołgów, samochodów, traktorów, spycharek i legionów lemingów biegających od bazy do bazy. Prawda jest taka, że wszędzie tam gdzie się rywalizuje - znajdzie się ktoś kto będzie chciał sobie grę ułatwić. Zapłaci dodatkowo za przywilej bycia lepszym a ekipa z firmy klaszcze ja... ekhm... uszami ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pomysł półeczki z grami był zawsze moim marzeniem, wraz z wprowadzeniem DLC''ków, mikropłatności czy mitycznego P2W postawiłem wyłącznie na gry które takich rzeczy nie mają, a jeśli już to wyłącznie pakiet "full" w cenie nie wyższej niż przeciętna cena gry PC w sklepie 120zł, nie dołoże grosza do dodatków jakimi są mapki, hełmy czy układy taneczne jednostek w starcrafcie 2 (narazie są za zasługi ale są też wyłączne dla posiadaczy kolekcjonerek, a slotów jeszcze jest ;) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak głupim trzeba być żeby [M - H] takie głupoty jak w tym artykule
pan z ea nie mówi o idiotach z polsku którzy się czepiają że na piracie nie działa multi tylko o rynkach normalnych usa anglia japonia nigdzie nie ma nawet w waszym wcześniejszym artykule że płacisz to masz lepszy sprzęt albo lepiej grasz płaci się za szybsze odblokowanie czegoś co i tak dostaniesz tyle że póżniej swoich artykułów czytać nie umiecie?
nie chcesz płacić za dodatki to nie płać!!! nikt ci nie karze i przestańcie takie głupie artykuły pisać bo się potem biedni piraci popłaczą w komentarzach
amen

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.03.2013 o 20:49, Shinigami napisał:

Jak wprowadzą mikro płatności do takiego Starcraft''a czy CS''a to znaczy, że świat zmierza
ku nieuniknionej apokalipsie. Jakoś niezbyt obchodzi mnie to co dzieje się w świecie
sieciowych czołgów, samochodów, traktorów, spycharek i legionów lemingów biegających
od bazy do bazy. Prawda jest taka, że wszędzie tam gdzie się rywalizuje - znajdzie się
ktoś kto będzie chciał sobie grę ułatwić. Zapłaci dodatkowo za przywilej bycia lepszym
a ekipa z firmy klaszcze ja... ekhm... uszami ;)


podaj jeden przykład normalnej gry p2w
może lol?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podoba wam się taka wizja przyszłości, w której bulicie nie tylko za znane już typy DLC, ale też i za dopakowanie się w multi?
Mnie to nie rusza, bo ja gram tylko w gry singlowe :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I don''t give a f*ck about multi, bo coraz mniej w nie gram.
Najbardziej wpienia mnie gdy rzucają DLC do singla. Jakby się nie dało dorzucić do tej i tak 4h rozgrywki tych 2h dodatkowej gry tylko musze płacić 150zł za grę i potem jeszcze 70zł za to żeby chwilę dłużej pograć -.-
A potem znika dodatek, cena gry spada do 100zł i pojawia się "ULTIMATE GAME OF THE YEAR EDITION" za 170zł ;d
No bez żartów!

Mam w nosie wrzucanie rzeczy do dojenia graczy w multi. Im więcej wrzucą tym bardziej ludzie przestaną chcieć w to grać, bo zaczną widzieć jak cholernie jest to nie fair.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nadal pamiętam jak kupiłem sobie ze dwa lata temu Hard Corps: Uprising. Świetna gra, ale czekało mnie przy niej dość mocne zaskoczenie. Na premierę wycięto z niej aż 3 z 5 grywalnych postaci, które możemy sobie kupić za pieniądze oczywiście. Kiedyś zwyczajnie te postacie byłyby odblokowane za przejście gry/wysoki wynik punktowy, ale czasy się zmieniły na gorsze. I patrząc na ostatnie wydarzenia nie wygląda na to żebyśmy wchodzili z tej równi pochyłej, wręcz przeciwnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.03.2013 o 21:02, chudy12345 napisał:

podaj jeden przykład normalnej gry p2w


Coś mi się wydaje, że ''normalna'' i ''p2w'' nie powinno występować w jednym zdaniu.

Dnia 02.03.2013 o 21:02, chudy12345 napisał:

może lol?


Dokładnie - laughing out loud ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm. podobne rozterki mogą mieć więcej "podłoży". Konta premium to wierzchołek góry lodowej zjawisk powodujących, że "się odechciewa":
-casualizacja
-dzieciarnia
-chamstwo i drobnomieszczaństwo
-cheaterzy
Ale mimo tego wszystkiego jakoś to się kręci, więc zawsze jest nadzieja.
Ja swoje remedium nt "dopalaczy" już przedstawiałem przy okazji newsa o mikropłatnościach. W skrócie: informacja i stygmatyzacja Jak będę wiedział kto "dopala" będę go unikał, ostentacyjnie ignorował, etc: niech zrobią mu osobną ligę, ja z lamusami nie chcę grać.

A propos osobnych lig, to mogło by być rozwiązanie problemu: niech gracze premium z jednej strony potykają się między sobą a z drugiej czują się wyobcowani z community corowców. Komu zależy na opinii zacznie grać jak człowiek, reszcie to i tak będzie wisiało, więc nie będzie problemu.

"A jak deweloper nic nie zrobi?" -zapytacie. To strzeli sobie w kolano: jak by nie patrzeć idea stojąca za sieciówkami to duża ilość grających- jak zostaną tylko pay2win''y to może zacząć wiać nudą na serwerach a to zniechęci do gry resztę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.03.2013 o 22:53, kuzyn123 napisał:

Ubisoft po drugiej stronie barykady? A pakiet Settlers online za 120 zł do darmowej gry
via www to co?

Darmowe to freeware, gry f2p nie są darmowe nawet te przeglądarkowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Lucas,

Na początek coś miłego - zgadzam się, że pomysł Epic na booster pack jest skrajnie głupi. No i na tym moje komplementy wobec Ciebie się skończą.

Czy Ty do cholery przspałeś ostatnie lata w jakiejś jaskini głębokim snem zimowym ? Czy rżniesz głupa ? Odpowiedz szczerze, bo nie wydaje mi się żeby taki stary wyga jak Ty się kompletnie nie orientował, że pomysł na płatne booster packi nie jest nowy. Nie pochodzi od Epic. Ani Microsoftu. Zdaje mi się, że po prostu chcialeś pohejtować te firmy z jakiegś powodu - ot znaleść sobie chłopca do bicia, tyle że to niewłaściwy chłopiec. Reakcja ciut spóźniona. A nawet bardzo.

Co to będzie jak ludzie kupią tego GoWa ? Czy pomysł się przyjmie ? LOL- nie wiem czy się śmiac czy płakać ? Ty tak na serio :D ? Powiedz mi, że ten tekst to jakaś kpina i robisz sobie jaja ? Że to jakaś prowokacja albo zacząłeś "łykend" i walnąłeś parę browców za dużo ?

Pomysł już się przyjął.

Przykład pierwszy z brzegu - Diablo 3 i wypasiony sprzęt ktory kasiaste noobki mogą sobie kupować za prawdziwą kasę, coby się łatwiej grało.

^^ Ale żeby nie było, że czepiam się tylko Blizza, to prosze bardzo:

http://battlelog.battlefield.com/bf3/fr/forum/threadview/2832654347947266066/
http://www.gry-online.pl/S013.asp?ID=67050

^^ A o ile mnie pamięć nie myli, to podobne cuda były już przy okazji Bad Company 2. I w kilku innych grach (płatnych) od EA też.

Także to Twoje (IMO mocno udawane) oburzenie jest może i słuszne, ale jednak MOCNO spóźnione. Epic zwyczajnie zerżnął to rozwiązanie od innych - bo pomysł już kiedyś chwycił. Także felieton z kilkuletnia brodą i tyle w temacie :)


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować