Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Metro: Last Light - recenzja

105 postów w tym temacie

Słuchajcie napiszę wam co to jest VS bo widzę, że chyba nie do końca wiecie (przynajmniej co niektórzy).
Każdy z monitorów ma jakieś odświeżanie obrazu. Najczęściej spotykanym jest 60Hz, ale są też monitory np. do 3D które mają 120Hz.

Karty graficzne generują obraz w fps tj. jedni mają 40fps w grze, inni 80fps, a jeszcze inni np. 100. Wielkość fpsów w różnych miejscach gry może się wahać, a licznik wyświetlanych klatek różnić. Tj. np. ktoś ma w jednym momencie 65, a za chwilę np. 80, gorzej jak spadki są poniżej 60.

Bazowe VS ustawia synchronizacje wyświetlania 1 klatki dla 1 odświeżania - nazwijmy to umownie.
Jeśli ktoś ma monitor 60Hz i włączy VS to karta graficzna stara się wyświetlać jedną klatkę dla jednego 1/60Hz odświeżania. Oczywiście obcina klatki powyżej tej wartości.

Więc jeśli u kogoś komputer potrafi wygenerować min. 60fpsów w krytycznych momentach, a średnio np. w danej grze generuje 100-200fpsów, to ustawienie VS da mu synchronizacje wyświetlania obrazu, obraz będzie miał idealny, z niesamowitym poczuciem płynności.

Wszyscy którzy mają poniżej 60fps min. generalnie nie powinni używać VS ponieważ zgoła uzyskają odwrotne poczucie, braku płynności, a immersja z grą będzie gorsza.

VS jest zarezerwowany tylko dla tych posiadaczy GPU którzy przy swoich rozdzielczościach w jakich grają potrafią uzyskać w danej grze wartości min. fps powyżej 60.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przesyłka już przyszła z grą. Już po zagraniu Metro 2033 wiedziałem że kontynuację kupuję w dniu premiery. A z tego co słyszę to jest jeszcze lepszy klimat niż w 2033 :) Jak dla mnie bomba ale jeszcze trzeba poczekać 6 godzin na steamie :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja zamówiłem w niedziele,no ale cóż..
Gra sie zapowiada świetnie,tylko te kontrowersje z kartami amd mnie troche martwia..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.05.2013 o 18:47, JulekJ napisał:

Ja zamówiłem w niedziele,no ale cóż..
Gra sie zapowiada świetnie,tylko te kontrowersje z kartami amd mnie troche martwia..


Mogłeś poczekać na patcha albo przetestować jakoś... Nie powiem jak bo wiadomo ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.05.2013 o 18:58, Sanders-sama napisał:

> Ja zamówiłem w niedziele,no ale cóż..
> Gra sie zapowiada świetnie,tylko te kontrowersje z kartami amd mnie troche martwia..


Mogłeś poczekać na patcha albo przetestować jakoś... Nie powiem jak bo wiadomo ;-)


Niestety jestem prawowitym obywatelem:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Udaję, że wierzę w ludzi. Wiem, jaka jest prawda.

Co nie znaczy, że niewielki ułamek ludzi tutaj nie wie, jak obejść blokadę premiery na Steamie/Originie. Przecież instrukcje do tego leżą wszędzie - chyba nawet tutaj przy okazji ME3 na forum tutaj to podawali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.05.2013 o 20:11, Henrar napisał:


Co nie znaczy, że niewielki ułamek ludzi tutaj nie wie, jak obejść blokadę premiery na
Steamie/Originie. Przecież instrukcje do tego leżą wszędzie - chyba nawet tutaj przy
okazji ME3 na forum tutaj to podawali.


No cóż, trzeba sobie jakos radzić :D
kasa wydana to i zadne blokady tudziez odliczania fantyka nie powstrzymają ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zadrżałem ! kiedy zobaczyłem kto jest autorem recenzji, pełen obaw przystąpiłem do przeczytania tekstu. Nastawiony na opis błędów i totalną amnezję o najważniejszym aspekcie gry czyli klimacie, doczekałem się bardzo miłej niespodzianki. Myszasty odwalił kawał dobrej roboty, dawno nie czytałem tak dobrej recenzji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś może jaki jest specjalny przycisk do zrobienia screena w tej grze? Printscreen nie działa, próbowałem różnych programów a dostaję jedynie czarny ekran... Podobno Windows 7 tak ma, czytałem solucje które niektórym pomogły ale u mnie nadal nic ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.05.2013 o 16:12, Alekde napisał:

Słuchajcie napiszę wam co to jest VS bo widzę, że chyba nie do końca wiecie (przynajmniej
co niektórzy).
Każdy z monitorów ma jakieś odświeżanie obrazu. Najczęściej spotykanym jest 60Hz, ale
są też monitory np. do 3D które mają 120Hz.

Karty graficzne generują obraz w fps tj. jedni mają 40fps w grze, inni 80fps, a jeszcze
inni np. 100. Wielkość fpsów w różnych miejscach gry może się wahać, a licznik wyświetlanych
klatek różnić. Tj. np. ktoś ma w jednym momencie 65, a za chwilę np. 80, gorzej jak spadki
są poniżej 60.

Bazowe VS ustawia synchronizacje wyświetlania 1 klatki dla 1 odświeżania - nazwijmy to
umownie.
Jeśli ktoś ma monitor 60Hz i włączy VS to karta graficzna stara się wyświetlać jedną
klatkę dla jednego 1/60Hz odświeżania. Oczywiście obcina klatki powyżej tej wartości.

Więc jeśli u kogoś komputer potrafi wygenerować min. 60fpsów w krytycznych momentach,
a średnio np. w danej grze generuje 100-200fpsów, to ustawienie VS da mu synchronizacje
wyświetlania obrazu, obraz będzie miał idealny, z niesamowitym poczuciem płynności.

Wszyscy którzy mają poniżej 60fps min. generalnie nie powinni używać VS ponieważ zgoła
uzyskają odwrotne poczucie, braku płynności, a immersja z grą będzie gorsza.

VS jest zarezerwowany tylko dla tych posiadaczy GPU którzy przy swoich rozdzielczościach
w jakich grają potrafią uzyskać w danej grze wartości min. fps powyżej 60.

Pozdrawiam

A jak nazywa się opcja, która niweluje poszarpane krawędzi na obrazie / schodki /?, gdyż zaczynam się już trochę gubić w tym angielskim nazewnictwie ...
czyli wychodzi na to, ze w takim " Crysis 2 '', gdzie mam od 30 do 40 fps i C3, gdzie mam jeszcze mniej, nie powinienem używać VS a gra będzie płynniejsza?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.05.2013 o 01:58, lis_23 napisał:

A jak nazywa się opcja, która niweluje poszarpane krawędzi na obrazie / schodki /?, gdyż
zaczynam się już trochę gubić w tym angielskim nazewnictwie ...

Anti-aliasing.

Dnia 17.05.2013 o 01:58, lis_23 napisał:

czyli wychodzi na to, ze w takim " Crysis 2 '', gdzie mam od 30 do 40 fps i C3, gdzie
mam jeszcze mniej, nie powinienem używać VS a gra będzie płynniejsza?.

V-Sync eliminuje coś takiego, co się nazywa screen-tearing
http://en.wikipedia.org/wiki/Screen_tearing
Nie jest prawdą, że należy go stosować tylko wtedy, gdy ma się ilość FPS przekraczających odświeżąnie monitora. To bzdura. V-Sync się stosuje wtedy, gdy masz za dużo tearingu i zaczyna przeszkadzać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.05.2013 o 08:21, Henrar napisał:

Włącz Steam-Community i użyj F12.


Pod F12 mam przycisk do włączania internetu... Normalnie jak wciskam Print Screena to nie robi żadnego screena. Wszedłem we właściwości MetroLL.exe, Compatibility, Settings i tam zaznaczyłem "Disable visual themes", "Disable desktop composition" i "Run this program as an administrator". Taką solucję znalazłem na internetsach... Niestety to też nic nie dało i nie mogę zrobić screena.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.05.2013 o 10:05, Sanders-sama napisał:

Pod F12 mam przycisk do włączania internetu...

W ustawieniach Steama w zakładce In-game masz możliwość zmiany przycisku do robienia screenshotów przez Steam Overlay.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.05.2013 o 23:05, Amom napisał:

Zadrżałem ! kiedy zobaczyłem kto jest autorem recenzji, pełen obaw przystąpiłem do przeczytania
tekstu. Nastawiony na opis błędów i totalną amnezję o najważniejszym aspekcie gry czyli
klimacie, doczekałem się bardzo miłej niespodzianki.


A to czemu? Ja zawsze zwracam uwagę na klimat, jeśli oczywiście takowy jest i wart jest wzmianki. Szczególnie w grach z post-nuklearnym światem. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem dla takich gier warto wymieniać swój sprzęt. Gry z serii Metro 2033 są bardzo klimatyczne i warte uwagi. Polecam też książki z tego uniwersum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.05.2013 o 22:06, DonSzabla napisał:

Moim zdaniem dla takich gier warto wymieniać swój sprzęt. Gry z serii Metro 2033 są bardzo
klimatyczne i warte uwagi. Polecam też książki z tego uniwersum.


Zgadzam się :) Odpaliłem wczoraj i pograłem chwilę - dawno mnie tak żadna grafa nie powaliła jak tutaj. W D-6 kiedy jedziemy windą w górę, jest takie ogromne poczucie przestrzeni w tej bazie - znacznie większe niż w jedynce, ale to chyba głównie o kamerę chodzi. Mistrzowska robota. Dobre strzelanie i gęsta atmosfera. Jeżeli oni rzeczywiście robili to z takim małym budżetem to udowadniają tym że jak ktoś ma pasję, to potrafi zrobić coś naprawdę dobrego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować