Zaloguj się, aby obserwować  
modestvermin

Wiedźmin (The Witcher) - temat ogólny

31506 postów w tym temacie

Dnia 23.10.2007 o 21:37, oOreVenOo napisał:

szczerze powiedziawszy zaczyna mi się robić mętlik
w głowie i nie wiem co o tym sądzić.


Dlatego trzeba samemu zagrać:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2007 o 21:32, Melkor_79 napisał:

Grafika pięna... dopóki nie ma scenek na silniku, bo włosy, wygląd postaci, ruchy warg przy
mówieniu, to o pomstę do niebios wołają. A triss wygląda raczej jak ofiara szalonego chirurga,
czy inny SLicer z Bioshocka, a nie ponętna czarodziejka. Natomiast wszystkie lokacje są zrobione
ślicznie, (max detale)

Walka - bezsensowne klikanie, wszystko sprowadza się do małpiej zręczności i kliknięciu w odpowiednim
momencie, takie to jest diablowate, różnice w stylach widoczne i fajnie zrobione, szkoda tylko,
że animacja ruchów postaci zabija te efekty

Rozwój postaci i talenty - bardzo dobry pomysł. Choć, jak widzę, to trzeba zrobić wyważonego
we wszystkich stylach bohatera. A nie np, jak w NWN2 wojownika opartego na zręczności.

Ale najbardziej się czepiam rozgrywki. Jakoś na razie nie ma tego, co w NWN2, czy BG wciągnęło
mnie od razu. Nie ma tego czegoś co każe grać do 5 rano z "a jeszcze ta jedna lokacja", główny
qest jest tak przejrzysty jak górski strumyk a ja jakoś nie czuję się na tyle związany z głównym
bohaterem, by śledzić losy Geralta... do tego prolog jest cholernie nudny i mało dramatyczny.
To nie to co nocny atak bladelingów. Jakoś zaniki pamięci i ściganie napastników to nie próby
wyjaśnienia co znaczy "Kalach-cha", czy próby uwolnienia Imoen z łap Irenicusa. Po prostu obrona
Kaer Morhen jest strasznie nudna i gdyby nie konieczność klikania w odpowiednim momencie naprawdę
można by było w jej czasie czytać książkę :P

Może później będzie lepiej, ale na razie nie widzę tego hitu. Może to i dlatego, że Wiedźmin
mi nigdy "nie leżał" jako książkowy bohater. Owszem opowiadania fajne były, ale saga mnie nie
wciągnęła. To nie mój świat.

No cóż wyszła gra ponadprzeciętna... ale nie super. Skończyć skończę, ale żebym do niej wrócił,
nie sądzę.


Zgadzam się z tobą w 90%. W końcu ktoś spojrzał na ta grę chłodnym okiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

He he ale masakra :D Spotkałem Zoltana na Podgrodziu! Mowie wam, tym którzy nie grali w grę, a czytali książkę. Super dialog i ogólnie smakowity fabularny powrót do sagi :) Gra majstersztyk!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam za sobą już pierwsze godziny grania ( 6 ? ). Jak na razie gra świetna, Kaer Morhen robi świetne wrażenie (gółwna sala), z systemem walki już na początku nie ma najmniejszych problemów.

Z niedoróbek: tekst maga (ten o demonie i wypruwaniu flaków), i zdarza się, że ekran gaśnie (jest interface, ale reszta czarna. Dzieje się tak przeważnie przy znakach), ale to wina mojego sprzętu.
Uwaga: Na Athlonie 1900+, Radeonie 9550 ULTRA i 1gb ramu gram w natywnej rozdzielczości 1280x1024 i reszta na minimalne i gra działa znośnie (przytnie od czasu do czasu)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2007 o 21:41, Stwór napisał:

Dlatego trzeba samemu zagrać:P


Bardo chętnie. Naprawdę cała przyjemność po mojej stronie ale pożyczysz 89zł ? :P Tak czy siak na razie muszę obejść się smakiem. Ale jak prosiłem, chętnie zobaczę skriny no i każda wasza "recka" jest mile widziana. Każda opinia to nowa opinia więc warto poczytać. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2007 o 21:58, dynio11 napisał:

> No wlasnie dodawajcie skriny!!!!!! :)

Ustawienia LOW plz.
Na lepsze ustawienia kompa niemam. :PP

o wlasnie na low jestem ciekawy jak to wyglada ( podobno nadal niezle :P )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2007 o 22:03, hehe napisał:

> No wlasnie dodawajcie skriny!!!!!! :)

Nie da sie, jakieś błędy wyskakują...


to na jakiegos imageshacka czy innego fotosika nie da rady? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2007 o 22:03, hehe napisał:

> No wlasnie dodawajcie skriny!!!!!! :)

Nie da sie, jakieś błędy wyskakują...


Dokładnie chciałem zamieścić i sie nie da :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzis od 14.00 gralem w The Witcher i powiem wam wspaniala gra , i jeszcze zrobili to nasi rodacy :) Super sie gra , mamy w odpowiedzi kilka wyborow i kazdy ma swoje konsekwencje :) Bardzo mi sie to podoba oraz system walki jest swietny !!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dostałem swoją edycję kol...podstawową:P
Pierwsze wrażenie jest następujące:
Gierka przyjemna,grafika "w miarę" (spodziewałem się czegoś więcej po tych screenach),dzwięk OK ale dlaczego ścina na moim sprzęcie dosyc często w dośc mało wymagających miejscach?
Narazie nie wyszedłem poza tutoriala więc nie wypowiem się o fabule (chociaż wydaje się naraze w miarę standardowa).

P.S coś mi się kiedyś o uszy obiło że Wiedźmin miał byc zoptymalizowany pod procki dual-core a tu narazie jakoś tego zupełnie nie widac bo max zużycie procka sięga 70% (jednego rdzenia).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czas na moje 3 grosze.

Miałem zamówioną wersję EK. O dziwo doszła 1 rata, choć jestem z Wrocławia i jak czytałem wiele osób miało z tym problemy. Serdecznie współczuję. Paczka dotarła do mnie w nienaruszonym stanie. Nic w środku (w pudełkach DVD nie połamały się zaczepy!) nie popękało. Jakość papieru i kolorystyka całego zestawu cieszy oczy. Człowiek widzi, że to za co zapłacił, zostało dobrze wykonane. Do żadnej instrukcji, ani na płyty z dodatkami jeszcze nie zaglądałem. Za to zdążyłem przejść prolog gry.

Generalnie to miałem dzisiaj nie grać i czekać z zabawą na nowy komputer, ale tego wciąż nie widać, więc ostatecznie zainstalowałem grę na moim leciwym: AthlonXP 3000+, 1GB RAM (400), GF7600GT 256MB. Instalacja przebiegła bezproblemowo. Rejestracja na gram.pl również (dostajemy w 1 racie pakiet niby podstawowy, ale klucz rejestracyjny jest od EK). Nie wiem, czy w grze nie ma automatycznego wykrywania sprzętu, czy są w nim błędy. W każdym razie po uruchomieniu gry wszystkie opcje graficzne miałem wybrane na maksimum w 1280x1024. I tak też postanowiłem uruchomić grę, tylko żeby zobaczyć, czy to w ogóle ruszy ;)

Intro - bardzo przyjemne dla oka, nawet można się pośmiać z nieporadności strzygi, to od razu buduje odpowiedni nastrój - gramy prawdziwym rębajłą, a nie jakimś chłopcem do bicia.

Grafika
Jak pisałem wyżej, najpierw uruchomiłem grę w max detalach, przez co musiałem wyłączyć początkową cut-scenkę, bo mój komputer po prostu nie dawał rady. Jednak gdy gra już się załadowała... fakt faktem, oglądałem statyczne obrazy, ale jakie piękne obrazy. Oświetlenie, architektura dziedzińca wnętrza zamku, szczegółowo wykonane modele postaci. Niemniej jednak, aby w ogóle zacząć grać musiałem znacząco obniżyć ustawienia (pozazdroszczę posiadaczom GF8800GTS i sam czekam na nowego kompa). Ostatecznie gram w 1024x768 w nisko-średnich detalach. W zasadzie mógłbym grać nawet na całkiem średnich, ale obniżenie ich trochę to w moim przypadku naprawdę pełna płynność gry. Zarówno w pomieszczeniach otwartych i zamkniętych (przynajmniej w prologu i w wiosce na Obrzeżach Wyzimy, bo nigdzie dalej nie chodziłem). Jedyne co mi troszkę przeszkadza, to minimalne ścinki między cut-scenkami. Sądziłem, że to wina mojego kompa, ale nie ja jeden o tym pisałem, więc mam nadzieję, że jakiś patch "upłynni" to przejście od gry do cut-scenki. Poza tym gra, tam gdzie musi, czyli między lokacjami, wczytuje się dość długo. Jednak to wina tylko mojego sprzętu, no i im niższe detale, tym szybciej to działa.
Do animacji postaci się nie czepiam, zdaję sobie sprawę, że jak ona obecne standardy z gier FPP to mocno kuleje, mnie to przeszkadza. Nie animacja bohaterów jest esencją gry cRPG.
Karty i ekrany wczytywania - pięknie, ręcznie malowane obrazy. Świetnie umilają czas na wczytanie kolejnej lokacji lub są świetnym wynagrodzeniem za trud włożony w... ;)

Muzyka
Bardzo nastrojowa. Zresztą już takie były te fragmenty dostępne na stronie gry, dobrze że to się potwierdziło. Płynnie zmienia się w zależności od miejsca akcji i tego co aktualnie robimy. Gdy po prostu podziwiamy widoki, to jest spokojna i co najważniejsze nie nużąca. Z kolei w walce rytm przyspiesza i wpada w ucho. Co skądinąd mnie pozwala lepiej wczuć się w tempo machania mieczem i znacznie pomaga w walce. Nie wiem, czy to był zamierzony zabieg, czy tak przypadkiem wyszło, ale bardzo mi się to spodobało.

Fabuła
Nie ma czasu na nudę! Nawet gdy na początku chciałem spokojnie porozglądać się po zakamarkach zamku, to ciągle coś się działo, npc poganiali i tak gracz od razu wciąga się w wir wydarzeń. Niczym się obejrzałem, a tu już ukończyłem prolog (zajęło mi to jakieś 2 godziny, ale w ogóle nie odczułem upływu czasu! Osobiście polecam natychmiast wyłączyć podpisy w dialogach i po prostu słuchać aktorów. Dialogi są ciekawe i często śmieszne, czasami warto po prostu tylko posłuchać dwóch plotkujących NPC, ciekawe rzeczy można od nich usłyszeć ("i tak ugotujemy z niej zupę!"). Po prologu fabuła zapowiada się ciekawie, tylko jak ktoś zauważył wcześniej, przeskok z prologu do I aktu wydaje się dość nagły. W zasadzie jestem w trochę podobnej sytuacji jak Geralt, też mam problemy z pamięcią. Niby czytałem sagę wiele lat temu, ale niewiele z tego zostało w głowie, dlatego też każdą napotkaną osobę wypytuję o wszystko co się da, czasami kilkukrotnie i choć nie pamiętam wiele, to odniesień do sagi książkowej sam zauważyłem sporo. Systemu wyborów specjalnie jakoś nie odczułem (jeszcze), bo to dopiero sam początek, ale zwiedzając zamek, zauważyłem, że akcja faktycznie potoczyłaby się w trochę inny sposób (można wywnioskować jak mniej więcej wygląda walka z Przerazą - nawet jeśli wybrało się inną ścieżkę - dzwony, kotły itp. kto grał, wie, o co chodzi), gdybym zdecydował się na inną ścieżkę. Po tym krótkim fragmencie jestem pełen nadziei, że ciąg dalszy będzie równie dobry, a nawet lepszy.

Sterowanie
Jak dla mnie oba tryby sterowania myszką, to jakieś nieporozumienie. No bo jak tu podziwiać malowidła na suficie lub niebo, jak z tej perspektywy nie można. Dlatego też od samego początku gram kombinacją WSAD + mysz. Na początku trochę ciężko było mi się przyzwyczaić, ale po doświadczeniach z gry w PoP, KOTOR i Gothic szybko się w tym odnalazłem. Poza tym cała klawiszologia jest śmiesznie prosta i dość standardowa, więc z opanowaniem sterowania nikt nie powinien mieć problemu.

Walka
Gram na najwyższym poziomie trudności. Prolog był jednak raczej łatwy. Ani razu nie znalazłem się na skraju śmierci, no ale za to na Obrzeżach Wyzimy odczułem już, że zielone pieski (?) mają pewną siłę. Style walki i ich zmiana oraz jednoczesne używanie znaków jest bardzo proste. W zasadzie dla wprawnej osoby aktywna pauza nie jest przy tym w ogóle potrzebna. Choć niewątpliwie czasami pewnie się przyda. Nie sprawdzałem niższych poziomów trudności, ale na najwyższym "klikając" w walce kierujemy się smugą pomarańczowego światła i wyczuciem animacji ruchu. Dopiero orientowanie się w grupie kilku przeciwników może być kłopotliwe, bo czasami nie ma jak blokować ciosów z wielu stron na raz, ale od czego są uniki, aby nie dać się za bardzo otoczyć. W praktyce wychodzi to bardzo sprawnie i ja nie miałem żadnych problemów z trafianiem w tempo. Ciosy wykańczające po prostu są miodne i dla nich samych warto szybko nauczyć się "klikać" :) Walki sztyletem ani toporem na razie nie próbowałem, więc nic na ten temat ode mnie na razie nie będzie.

Statystyki/Umiejętności/Ekwipunek/Alchemia
Na początku poraża trochę ilość różnych umiejętności dla każdego stylu/znaku/cechy z osobna, ale to dobrze, przynajmniej będzie w czym wybierać przy awansach. Ekwipunek jest przejrzysty i prosty w obsłudze. Bardzo dobrze, że na przedmioty questowe jest specjalna osobna zakładka, niby drobnostka, ale w wielu grach RPG brak tego po prostu wkurzał, gdy trzeba było przekopywać się przez tony sprzętu, tylko po to by znaleźć jakiś klucz lub lekarstwo. Dziennik - ! - multum informacji na bardzo różne tematy, przejrzysty, dobra czcionka (choć to raczej kwestia gustu), śledzenie questów, nie mam nic do zarzucenia.
Rozwój alchemii zapowiada się znakomicie, dużo różnych receptur, mnóstwo składników, prosty sposób tworzenia eliksirów. Nic dodać, nic ująć.

Gry oceniał nie będę. Po pierwsze dlatego, że jestem wrogiem ocen cząstkowych, bo w jakiś sposób zawsze są krzywdzące. Po drugie dlatego, że najpierw chcę przejść grę choć jeden raz i poznać dobrze fabułę - bo to w końcu jest najważniejszy element cRPG. Podsumowując: po prologu wszystko zapowiada się wspaniale i wydaje mi się, choć po dość krótkiej rozgrywce, że ta gra jest naprawdę warta wydanych na nią pieniędzy (nie to co nieszczęsny G3...).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale czy u was też nie ma dzwieku na płytce z materiałami dodatkowymi?
Bo umnie nie ma dzwieku przy filmikach czy wywiadach. Zwracam uwagę że sprzet mam ok ponieważ Windows media player odtwarza muzykę z płyty ze ścieżką dźwiękową więc prosze o odp. albo ewentualną pomoć . Z góry dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2007 o 21:38, walgierz napisał:

> /.../> Popraw mnie jeśli się mylę, ale czy obrona Kaer Morhen to nie jest przypadkiem samouczek? No
bo ocenianie gry na podstawie wprowadzenia byłoby nieco dziwne, czyż nie? ^^

Zdecydowanie samouczek. Tam nawet, na dobrą sprawę, stosunkowo ciężko zginąć. Jak coś skopiesz, to Ci zaraz podpowiadają, co powinieneś zrobić. I nic na czas nie ma, nie trzeba się spieszyć. Ja jednak mam pewne zastrzeżenia: lokacje wczytują się bardzo długo, zapis gry i wczytanie gry też strasznie długo. Co do reszty, to jeszcze bym się nie wychylał z oceną, nawet 10% nie przeszedłem. Traktuję to zresztą jako trenig, bo ciężko te wszystkie opcje spamiętać, sterowanie też różni się od Gothic''ów czy Morrowinda, niby niewiele, ale zawsze trzeba się przyzwyczaić. No i trzeba uważać z wyborem dialogów, można do siebie zrazić NPCów. No i tak jak w Gothic''u, na początku cholernie mało kasy a jak potem będzie, to jeszcze niewiem ;-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować