Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Crytek stworzy Linuksową wersję CryEngine?

13 postów w tym temacie

> Hmm... CryEngine na Linuksie? Może wreszcie będą wysokiej jakości sterowniki do kart
> graficznych.

Nvidia robi bardzo dobre sterowniki na pingwina. AMD a wcześniej ATI miało z tym zawsze problem i dalej ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Żałuję tylko, że THQ już nie ma. Także zaczynali się ponoć interesować Linuxem... albo robili sobie pozytywną reklamę w trakcie swojej złej sytuacji.
Cieszę się, że jednak zaczyna się coś dziać w sprawie Linuxa i pojawiają się coraz większe nadzieje. Twórcy niezależni pokazują, że da się stworzyć grę jednocześnie na Windowsa, Linuxa i Maca, to producenci ze sporym zapleczem finansowym nie daliby rady? Jeśli da się na tym zarobić, to na pewno dadzą sobie radę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> a czym rozni sie linuks od windowsa ? pytam serio bo sie nie interesowałem wczesniej
>
hmm to dosyć obszerne pytanie, no ale w skrócie to:
Linuks to w zasadzie jedynie kernel, do którego dobudowywany jest system operacyjny, Windows to system operacyjny, Windows bazuje na bibliotekach DX i DS, natomiast wszelkiej maści Linuksy bazują na OpenAL i OpenGL, stąd problemy z portowaniem gier z windowsa do linuksa. Linuks bazuje na GNU GPL co pozwala użytkownikom na dowolne dysponowanie kodem ( możesz za darmo pobierać system linuks i udostępniać go dalej legalnie, możesz również ten kod zmieniać w dowolny sposób również legalnie), Windows jest systemem zamkniętym, wszelkie zmiany kodu bez pozwolenia są nielegalne, a udostępnianie to piractwo.
No i największa różnica:
Na linuksie nie uruchomisz plików EXE. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Największą zaletą oraz wadą systemów linux jest ich otwartość. Zaletą otwartości jest no cóż ... możliwość poprawienia wszystkiego w tym systemie ( udostępnionego na licencji GNU GLP , do linuxa powstają też pakiety non-free ). Praktycznie każdy program jak coś w nie dział to jak się ma czas, chęci i wiedzę można poprawić żeby działał poprawnie. Więc dlaczego jest to też wada ? Ponieważ jest przez to bardzo dużo dystrybucji linuxa, praktycznie każdą coś różni support dla wszystkich jest chyba niemożliwy.

Ciekawe na jakie dystrybucje zdecyduje się Crytek, pewnie na najpopularniejsze pokroju Ubuntu jak zrobiło to Vavle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Jbl - na pewno zdecydują się na Ubuntu. Jest to - jak zostało napisane - najpopularniejsza dystrybucja. Jednam wydaje mi się, że nie powinno być problemów, aby odpalić cokolwiek od Valve (czy potencjalnie Cryteka) na dystrybucjach bazujących na Ubuntu (np. Linux Mint). Zgaduję, że co najwyżej trzeba będzie wpisać parę poleceń do konsoli, ale generalnie wszystko powinno ruszyć.
Co prawda nie wiem, jak wyglądałoby z Debianem i jego ewolucjami. Być może wymagałoby to więcej zachodu, jednak zapewne użytkownicy znajdą jakiś sposób, żeby sobie poradzić. W końcu odpala się gry z Windowsa, więc dlaczego miałyby być większe kłopoty z innym Linuxem? :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować