Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Uwierzycie, że te gry mają już tyle lat?

123 postów w tym temacie

Dnia 21.07.2013 o 16:08, Muradin_07 napisał:

Cały tabun gier, które wykorzystują Kinecta i są grami casualowymi.

To może i jest rewolucyjne, ale jako regres, z pewnością nie postęp. Kinect i inne tego typu rzeczy maja ogromny potencjał, ale jak na razie nie uczyniły niczego co nie było/jest możliwe z już dostępnymi narzędziami.

Dnia 21.07.2013 o 16:08, Muradin_07 napisał:

Będzie miało, bo będziesz mógł zobaczyć, a nie tylko usłyszeć to że ktoś idzie Ci z flanki.

Szczerze to w tym nie ma nic nowego czy rewolucyjnego w porównaniu z tradycyjnym FPSem - zamiast wykorzystać nadgarstek i łokieć do ruchy myszką, skorzystasz z kręgów szyjnych, by odwrócić głowę. Po raz kolejny jest to jedynie modyfikacja istniejącej rzeczy, do tego nie zawsze lepsza niż stan obecny, a nie przełomowy krok w historii gier.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.07.2013 o 16:17, Graffis napisał:

To może i jest rewolucyjne, ale jako regres, z pewnością nie postęp. Kinect i inne tego
typu rzeczy maja ogromny potencjał, ale jak na razie nie uczyniły niczego co nie było/jest
możliwe z już dostępnymi narzędziami.


Dlatego mówię - to zależy dla kogo. Dla kogoś, kto lubi tego typu zabawy jest to na pewno postęp. Dla mnie samego - nie widzę w tym nic do zabawy, bo nie lubię tego typu rzeczy. Ale nie powiem, że nie jest to w pewnym stopniu pójście z czymś do przodu, co będzie później rozwijane jeszcze bardziej w przyszłości.

Dnia 21.07.2013 o 16:17, Graffis napisał:

Szczerze to w tym nie ma nic nowego czy rewolucyjnego w porównaniu z tradycyjnym FPSem
- zamiast wykorzystać nadgarstek i łokieć do ruchy myszką, skorzystasz z kręgów szyjnych,
by odwrócić głowę. Po raz kolejny jest to jedynie modyfikacja istniejącej rzeczy, do
tego nie zawsze lepsza niż stan obecny, a nie przełomowy krok w historii gier.


To też zależy dla kogo. Dla mnie to jest jakiś skok, bo wcześniej próbowano to jakoś rozwijać z średnim skutkiem. Teraz jest szansa na to, że nie będziemy już tylko grać tylko w pewnym stopniu będziemy mogli być w świecie wirtualnym, co krokiem do przodu w rozwoju gier komputerowych jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.07.2013 o 16:08, Muradin_07 napisał:

> Powiedz mi, w jakiż to niby sposób Kinect ulepszył gry? Czy istnieje chociaż jedna
gra,
> która wykorzystuje go w jakiś znaczący sposób?

Cały tabun gier, które wykorzystują Kinecta i są grami casualowymi. Dla graczy tych bardziej
hardcorowych nie jest to rewolucja, ale jakby nie patrzeć trochę te gry się rozwinęły
i nie ograniczają się tylko i wyłącznie do "machania łapami" oby tylko. Pierwszy przykład
teraz, który wpadł mi do głowy to Dance Central.

Zapytałem, czy Kinect ulepszył w jakiś sposób gry. Odpowiedź brzmi: nie ulepszył.

Dnia 21.07.2013 o 16:08, Muradin_07 napisał:

Będzie miało, bo będziesz mógł zobaczyć, a nie tylko usłyszeć to że ktoś idzie Ci z flanki.
Szybszy czas reakcji, bo jakby nie patrzeć naturalny. Coś na zasadzie, że jak mucha siada
Ci na komputerze to pierwsze co robisz to kursorem próbujesz ją przegonić. Tak samo tutaj
- słyszysz kogoś idącego z boku, odwracasz wzrok i strzelasz.

Usłyszysz kogoś idącego z boku, ruszasz myszą i strzelasz. Żadnej różnicy. Nie mogę się też doczekać fali informacji o urazach kręgosłupa szyjnego wśród graczy.
A jako bonus, to wiedz, że czas reakcji na bodźce dźwiękowe jest krótszy niż na wzrokowe. The more you know.


Powiem ci jeszcze lepszy przykład braku postępu, który przyszedł mi na myśl jakiś czas temu, przy okazji dyskusji o VR właśnie.
Wyobraź sobie, że wynaleziony został doskonały, dwu kierunkowy interfejs neuronalny. Zakładasz hełm na głowę i jest jakbyś tam był.
No i odpalasz te Call of Duty 38, i jesteś żołnierzem. trzymasz w łapach karabin. Słoneczko napierdziela ci na twarz, wiaterek powiewa.
Widzisz jakieś drzwi, chcesz je otworzyć, nie możesz. Nie ma takiej opcji.
Siedzisz skulony za jakimś murkiem, chcesz posłać zza niego serię bez wychylania się, nie możesz. Nie ma takiej opcji.
Chcesz wspiąć się na jakiś wyższy mur, nie możesz. Nie ma takiej opcji.
Zrobisz jeden krok nie w tą stronę i przed oczami wyskakuje ci napis "WRÓĆ NA POLE WALKI".

To jest właśnie przyszłość gier z obecnego puntu widzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.07.2013 o 16:23, Muradin_07 napisał:

Dla kogoś, kto lubi tego typu zabawy jest to na pewno postęp.

A dla kogoś kto nigdy nie grał w gry jakiż to musi być postęp, przecież wcześniej z jego punktu widzenia gier w ogóle nie było - tylko co z tego? Opinia takiego ignoranta jest i tak bez większego znaczenia w takiej sytuacji. A zamiana w kwestii sterowania jaką jest możliwość machania łapami i kontrolerem nie wniosła żadnego przełomu - koncept pozostaje ten sam: trzeba w odpowiednim momencie machnąć kończyną. Czym różni się to od zwykłego QTE z guziczkami?

Dnia 21.07.2013 o 16:23, Muradin_07 napisał:

Teraz jest szansa na to, że nie będziemy już tylko grać
tylko w pewnym stopniu będziemy mogli być w świecie wirtualnym, co krokiem do przodu
w rozwoju gier komputerowych jest.

Jedyny postęp jaki się tu dokonuje to zmiana rozmiaru urządzenia i zasilania przy jednoczesnej możliwości sprostania estetycznym oczekiwaniom graczy. A zatem prezentacja rozgrywki, bez żadnej zmiany w samym koncepcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.07.2013 o 16:29, Grey_Wolf napisał:

Zapytałem, czy Kinect ulepszył w jakiś sposób gry. Odpowiedź brzmi: nie ulepszył.


Ulepszył, bo już gry taneczne nie są związane z dreptaniem w podłogę jak opętany, tylko na prawdziwych ruchach, które co jeszcze lepsze - gra odczytuje jako te właściwe lub też nie.

Dnia 21.07.2013 o 16:29, Grey_Wolf napisał:

Usłyszysz kogoś idącego z boku, ruszasz myszą i strzelasz. Żadnej różnicy. Nie mogę się
też doczekać fali informacji o urazach kręgosłupa szyjnego wśród graczy.


Tak samo można nabawić się urazów nadgarstka podczas długotrwałego grania w Starcrafta jak ich nie rozgrzejesz właściwie.

Dnia 21.07.2013 o 16:29, Grey_Wolf napisał:

A jako bonus, to wiedz, że czas reakcji na bodźce dźwiękowe jest krótszy niż na wzrokowe.
The more you know.


Ale ja mówię o tym, że słysząc coś z lewej strony od razu odwrócę głowę i sprawdzę co tam się dzieje co jeszcze bardziej urealni wrażenia z rozgrywki.

Dnia 21.07.2013 o 16:29, Grey_Wolf napisał:

Powiem ci jeszcze lepszy przykład braku postępu, który przyszedł mi na myśl jakiś czas
temu, przy okazji dyskusji o VR właśnie. [...]


Wtedy już wszystko w rękach programistów, ludzi zajmujących się tworzeniem gier. Muszą stworzyć świat, który pozwoli nam na otworzenie każdych drzwi z kopa, pomoc towarzysza broni wspięciu się na murek i pójście tam gdzie chcemy pozwalając na kombinowanie na polu bitwy. W sumie to już jest taka gra, ArmA się nazywa. Jeżeli do niej dodano by takie rzeczy to wydaje mi się, że problemu z tym wszystkim nie byłoby żadnego.

Graffis

Różni się tym, że trzeba ruszyć się i coś zrobić zamiast siedzieć i klepać QTE. A to różnica jakaś jest, tylko nie każdy ją lubi ;)

Co do Oculusa - teraz tak, bo gry takie jak HL2, który będzie mógł tego używać, będzie tylko pokazaniem, iż to coś fajnego. Jak będą powstawać gry z myślą o tym urządzeniu będzie zapewne inaczej to wszystko wyglądało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.07.2013 o 16:39, Muradin_07 napisał:

Ulepszył, bo już gry taneczne nie są związane z dreptaniem w podłogę jak opętany, tylko
na prawdziwych ruchach, które co jeszcze lepsze - gra odczytuje jako te właściwe lub
też nie.

Czyli zmiana jest po prostu udoskonalenie starej istniejącej już technologii.

Dnia 21.07.2013 o 16:39, Muradin_07 napisał:

Ale ja mówię o tym, że słysząc coś z lewej strony od razu odwrócę głowę i sprawdzę co
tam się dzieje co jeszcze bardziej urealni wrażenia z rozgrywki.

Dziwne... mając system dźwięku przestrzennego mam dokładnie to samo. Niezwykłe.

Dnia 21.07.2013 o 16:39, Muradin_07 napisał:

Różni się tym, że trzeba ruszyć się i coś zrobić zamiast siedzieć i klepać QTE. A to
różnica jakaś jest, tylko nie każdy ją lubi ;)

I to jest rewolucja w grach tak? Żadna to rewolucja, różnica tak, ale nie rewolucja. Zresztą nawet jako różnica to bardziej z poziomu fizjologii wysiłku i zdrowia publicznego niż samej idei gier wideo - w tej od dawna istnieją trenażery jak choćby świetny TacX.

Dnia 21.07.2013 o 16:39, Muradin_07 napisał:

Co do Oculusa - teraz tak, bo gry takie jak HL2, który będzie mógł tego używać, będzie
tylko pokazaniem, iż to coś fajnego. Jak będą powstawać gry z myślą o tym urządzeniu
będzie zapewne inaczej to wszystko wyglądało.

Bardzo życzeniowe myślenie, a skończy się jak z obecnymi kontrolerami ruchu - opcja dodana do gry, bo producent konsoli musi jakoś uzasadnić wciskanie ludziom kolejnego bajeru. Ale to tylko tyle bajer w grze, nie jej integralna część. Były w końcu gry w latach 90 wykorzystujące VR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A tam 90'' dajmy na to pegasusa i jego "Strzelanie do Kaczek" moim zdaniem to jest prekursor wszystkich kinectow czy Eye''ow (no tego co ma sony w kazdym razie). Juz nie wspominajac o automatach do gier, z pistoletem przymocowanym do automatu, gdzie stoi sie na przeciwko wielkiej budy i strzela do ekranu. Nie pamietam nazwy tego drugiego urządzenia, ale w salonach gier w niektórych miejscach mozna je jeszcze spotkać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W większość z tych gier nie grałem. Gothic to pomyłka oprócz Niemiec i zależnych rynków zbytu - tzn Polski gra nie odniosła takiego sukcesu. Oczywiście wyznawcy zaraz skoczą mi do gardła, ale taka jest prawda :) Warcraft 3 to zdaniem wielu najsłabsza gra ze stajni Blizzarda, fabuła jest faktycznie oklepana i nudna.
Z tej listy najlepiej wspominam Deus Ex i Morrowind w którego gram aktualnie. Tą pierwszą za klimat a drugą za rozmach :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

E tam, WarCraft 3 był bardzo dobry (w zasadzie wyśmienity wręcz). Świetna kampania, świetny klimat i inne świetne rzeczy sprawiły, że grałem w Wara 3 przez dobrych kilka lat. W multi The Frozen Throne jest lepsze, ale w singlu rządzi Reign of Chaos.

Inna sprawa, że ja umiłowałem klimat WarCrafta z dwójki aż do niewydanego WarCraft Adventures. Rozpaczam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.07.2013 o 15:51, Corporal napisał:

W większość z tych gier nie grałem. Gothic to pomyłka oprócz Niemiec i zależnych rynków
zbytu - tzn Polski gra nie odniosła takiego sukcesu. Oczywiście wyznawcy zaraz skoczą
mi do gardła, ale taka jest prawda :)

Na ignorantów nie ma co skakać. Ignorancja to głupota z wyboru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.07.2013 o 15:51, Corporal napisał:

W większość z tych gier nie grałem. Gothic to pomyłka oprócz Niemiec i zależnych rynków
zbytu - tzn Polski gra nie odniosła takiego sukcesu. Oczywiście wyznawcy zaraz skoczą
mi do gardła, ale taka jest prawda :)


Czyli co, mam rozumieć, że jest to prawdą, ponieważ ty tak stwierdziłeś? <zastanawia się>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lista ogólnie niezła, ale...trzymając się gier z lat 1999-2003, to zabrakło największego FPS-a świata, mieszczącego się w odpowiednim wieku.... Quake III Arena to gdzie? Jego rywal, Unreal Tournament? Do tego jeszcze Settlers IV, Majesty, Postal 2, Planescape Torment, Heroes of Might and Magic III, Age of Empires 2, Jagged Alliance 2, pierwszy i drugi Soul Reaver, do tego masa cudownych zręcznościówek, a''la Crazy Taxi czy też sportowy Virtua Tennis....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wnioskując po nagłówku "Honorowa wzmianka" oraz zdaniach "Pominięcie Gothica na liście kultowych, kochanych, wiecznie młodych gier to poważne niedopatrzenie. Naprawmy je.", artykuł był albo edytowany, albo redakcja pamięta wybory Top 100 Gier Dziesięciolecia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Edytować nie mogę, więc piszę nowy post ;P
W sporo wymienionych gier grałem kilka lat po premierze w ramach nadrabiania klasyków. Oczywistym jest, że te gry w moich oczach już na starcie nieco straciły, bo w końcu gry przyzwyczajają nas do wygodnictwa.
Call of Duty przeszedłem rok temu. Bardzo mi się podobała, zaskoczyło mnie, że są momenty w których poruszamy się sami, niczym w Wolfensteinie. Były jednak momenty frustrujące.
Medal of Honor też jakoś ogrywałem mniej więcej w tym samym czasie co CoDa i ten drugi jest zdecydowanie lepszy, chociaż MoH też ma swoje momenty.
W KotORa grałem krótko po premierze i był świetny. Dopiero teraz widać jak gra bardzo się postarzała :( Ale myślę, że kiedyś do niej wrócę i od razu przejdę "dwójkę" w którą jeszcze nie grałem.
Morrowinda i Gothica też ogrywałem stosunkowo krótko po premierze i mam z tych gier masę świetnych wpspomnień. Już sobie planuję powrót do Morka na jesień, choć zdaję sobie sprawę, że może to być powrót bolesny. Gothica przechodziłem przynajmniej raz na rok, a na początku nawet trzy! Więc G1 przeszedłem spokojnie ponad 10 razy, a teraz zrobiłem sobie kilkuletnią przerwę by ponadrabiać inne tytuły.
Hitmana: C47 przeszedłem kilka dni temu, choć przyznaję, że na kodach... Czas z tą grą nie obszedł się zbyt łaskawie, a przejście Hitmana bez kodów graniczy z cudem...
W Mafię też z rok temu przeszedłem. Klimacik ma, ale gameplay się postarzał okrutnie, przez co gra była miejscami frustrująca. Pewnie jeszcze kiedyś powrócę.
A Max Payne Antologia przyszedła przed chwilą pocztą (razem z Hitmanem Krwawą Forsą), więc nadrobię kolejne klasyki ;P
Co do GTA III i VC to już chyba sobię odpuszczę... Gry sporo się postarzały, a jest "czwórka" i będzie "piątka" do ukończenia. Jednak sporo grałem w GTA: SA, więc mniej więcej wiem jak to wygląda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja zagrałem w KotOR-a po raz pierwszy w 2008 i był wyśmienity. Dwójka zaś jeszcze lepsza. Dla mnie te gry w ogóle się nie zestarzały (no, może graficznie, ale źle nie wyglądają), a nie gram w nie dlatego, że poświęciłem im zdecydowanie za dużo czasu i mnie już znudziły :P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować