Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Total War: Rome II - recenzja

62 postów w tym temacie

Łukasz Wiśniewski

Dziesiątki godzin na liczniku, dwa komputery o różnej mocy, kampania jedną nacją ukończona, większość innych dogłębnie sprawdzona, szereg nocy spędzonych nad trybem multi... Czas na porządną, obszerną recenzję Total War: Rome II. Mówimy, jak jest...

Przeczytaj cały tekst "Total War: Rome II - recenzja" na gram.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.09.2013 o 08:19, Sad_Statue napisał:

Coś czuję, że może się pojawić mały shitstorm pod tą recenzją. Najpewniej szczególnie
od osób, które w grę jeszcze nie grały, znając życie ;)

Raczej od osób, które tylko spojrzą na ocenę, bo w tekście są argumenty ją uwiarygadniające i nie zostawiające wiele pola do manewru :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się w 100% z recką. Dla mnie ta gra po modach i patchach ma naprawdę potencjał na 9-9,5/10, ale na tą chwilę taka ocena byłaby na wyrost, bo zbyt dużo elementów kuleje.

PS Empire, który był bardziej zbugowany niż Rome 2 oceniliście o wiele wyżej, co znaczy że umiecie wyciągać wnioski :) Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jestem pozytywnie zaskoczony tą recenzją. Obawiałem się laurki, a otrzymałem rzetelny opis problemów które trawią grę. Bo Rome II jest na dzień dzisiejszy niegrywalny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.09.2013 o 08:19, Sad_Statue napisał:

Coś czuję, że może się pojawić mały shitstorm pod tą recenzją. Najpewniej szczególnie
od osób, które w grę jeszcze nie grały, znając życie ;)

No niestety. Każdy kto czekał na Roma 2 i go kupił już chyba wie że to świetna gra ale obecnie do diabła w ledwo wersji beta! To taki tytuł który trzeba będzie ponownie zrecenzować za gdzieś pół roku jak wypuszczą do niego tony poprawek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.09.2013 o 08:30, Smooqu napisał:

PS Empire, który był bardziej zbugowany niż Rome 2 oceniliście o wiele wyżej, co znaczy
że umiecie wyciągać wnioski :) Pozdrawiam.

Do dziś sobie pluję w brodę za tamtą ocenę, wystawioną w nadziei na szybką naprawę gry. W zasadzie dzięki takim potknięciom jak tamto nie wierzę już w cuda i wole mówić jak jest, oceniać stan zastany, nie potencjał. We własnych oczach wtedy zszargałem sobie opinię...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Grzechy wieku dziecięcego... Owszem, można traktować je jako wady, ale... Poczekajmy aż będy zostaną poprawione. Chociaż, faktycznie może lepiej byłoby ją trochę jeszcze dopieścić... Ale z drugiej strony ile bagtraków dostali, aj...;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zadziwiające dość znany i popularny portal wydaje adekwatną ocenę do tego co otrzymaliśmy. Podchodząc całkowicie neutralnie i punktując wady i zalety. Bez żadnych pierdoł typu 9/10 bo jak wyjdą patche to będzie super. Jest jeszcze Maleńka oaza nadziei w polskiej branży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Część wymienionych w recenzji wad zauważylem i u siebie, ale część u mnie nie występuje - np. SI bardzo dobrze zarządza miastami. Mam nawet wrażenie, że lepiej ode mnie :D Często jak zdobywam jakieś miasto, to okazuje się, że są tam lepsze budynki niż mam u siebie, a poziom ładu publicznego wynosi 100 :D
Znów też SI lubi oszukiwać, żeby zwiększyć swoją siłę. Atakuję teraz obcą nację, która posiada tylko jeden region (i to nie kluczowy), ale do obrony jest w stanie wyasygnować 64 oddziały.
Może są to podstawowe jednostki, ale armie są zróżnicowane, więc nawet moimi doświadczonymi rzymskimi legionami cięzko będzie takie coś zniszczyć :)
Na pewno gra nie jest dopracowana, chętnie bym zobaczył kilka opcji z pierwszego Rome (szczególnie drzewo genealogiczne rodu) oraz wprowadził przynajmniej dwie tury na rok (bo mogę sobie wyobrazić, że cztery pory roku to byłoby zbyt dużo - ślicznie to wyglądało w Shogunie 2, ale tam specyfika rozgrywki była trochę inna).
Co jednak dla mnie najistotniejsze - gra wciąga niesamowicie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do SI ma lepsze budynki bo ma więcej kasy. To bolączka od już wielu lat, że komputer posiada dwukrotnie większe armie przy na przykład 3 prowincjach a my nie możemy utrzymać jednej przy 6.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Grę mam od paru dni i muszę w większości przypadków niestety zgodzić się z recenzją. Gra jest dobra, ale ma za dużo błędów i zbyt słabe SI. Do tej pory w zasadzie każda produkcja Total War była na wysokim poziomie, a teraz pierwszy raz w historii dostaliśmy grę nie wykończoną.
Jest masa nowych opcji, jak zarządzanie prowincjami, dodatkowe zadania w postaci decyzji odnośnie obywateli, ale optymalizacja i SI odbierają fun z gry. Doszło do tego że bardziej niż bitwy interesował mnie rozwój miast.
No i muzyka nie ma emocjonalnego kopa. W jedynce chciało się rzucić z gladiusem i swymi żołnierzami na wrogie wojska, tutaj brzmi ona jakby się siedziało w namiocie z dala od bitwy.
Ale z jednym się nie zgodzę : SI ma całkiem dobrze zarządzane miasta, i stawia na różnorodność swych armii. Potrafią też drzeć się o pokój i sojusze kiedy widzą jak rozwalam ich pobliskich sąsiadów.
Gra pewnie za miesiąc dzięki poprawkom będzie już na odpowiednim poziomie.

Mimo wszystko gra wciąga, a o to przecież chodzi,nie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.09.2013 o 09:26, Piotr145 napisał:

Co do SI ma lepsze budynki bo ma więcej kasy. To bolączka od już wielu lat, że komputer
posiada dwukrotnie większe armie przy na przykład 3 prowincjach a my nie możemy utrzymać
jednej przy 6.

Nie chodzi o to że ma lepsze budynki (zresztą w moim przypadku wcale tak nie było) tylko że ma je zróżnicowane, żeby mieć zarówno żarcie jak i ład społeczny, plus możliwość rekrutacji armii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem sobie kilka minut temu recenzję u Angry Joe''a, teraz sobie przeczytałem recenzję tutaj Lucasa. Szybko jednak wskoczyłem na ocenę i... w sumie nie jestem zdziwiony po tym co zobaczyłem.

Czyli sobie po prostu wrócę do wojowania samurajami w Shogunie II, a Rome II sobie kupię później. W sumie to też mnie nie dziwi dlaczego demo nie wyszło od razu wraz z premierą, a liczyłem na nie. Bo tak to miałbym już z góry ustalony zakup na święta :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.09.2013 o 10:33, Muradin_07 napisał:

Bo tak to miałbym już z góry ustalony zakup na święta :/

Do świąt to gra będzie już solidnie połatana :) Do shoguna 2 też na początku wychodziło mnóstwo poprawek, grze oberwało się za brak obiecanej obsługi Dx11 którą dodano później.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to i teraz Shogun ma problemy z instalacją z płyty po jakiś tam zmianach. Z resztą informacje na ten temat pojawiają się tutaj w sklepiku gramowym. Ale zobaczymy jak to z tym łataniem gry będzie, może wtedy pojawi się hm... jakiś dodatkowy tekst, który by opisał zmiany po patchach. Dobrze by było wiedzieć przed kupnem w jakim stanie gra będzie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.09.2013 o 08:35, Lucas_the_Great napisał:

Do dziś sobie pluję w brodę za tamtą ocenę, wystawioną w nadziei na szybką naprawę gry.
W zasadzie dzięki takim potknięciom jak tamto nie wierzę już w cuda i wole mówić jak
jest, oceniać stan zastany, nie potencjał. We własnych oczach wtedy zszargałem sobie
opinię...


Wcale Cię nie winię za wysoką ocenę Empire z jednego powodu - gra cierpiała wprawdzie na nadmiar błędów (część z nich wynikała z zastosowania zupełnie nowego silnika), ale była ambitna i wprowadziła do serii wiele nowych rozwiązań, plus bitwy morskie. Ukazały się łatki, większość niedoróbek naprawiono.

Rome 2 to natomiast totalny regres w wielu aspektach, co jest szczególnie widoczne na tle dopracowanego Shoguna 2. Tutaj problemem są nie tylko "bugi", jest gorzej - cała rozgrywka kuleje, pozbawiona jest solidnych fundamentów. Można odnieść wrażenie, że poskładano ten tytuł z szeregu nie do końca przemyślanych elementów i desperacko opatulono w ostatniej chwili taśmą klejącą. "Lead designer" zapewne wyjechał na wakacje. Takich problemów nawet Empire nie miał.

Patche niewiele tu pomogą, chyba, że panowie i panie z CA gruntownie przemodelują grę od podstaw, a na to raczej się nie zanosi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować