Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Total War: Rome II - recenzja

62 postów w tym temacie

Nastały czasy, gdzie trzeba robić 2 recenzje (albo więcej!). Pierwszą po premierze, drugą za kilka miesięcy/kilku patch''ach, a 3-ecią po 2-3 dodatkach (jak to w przypadku gier Paradoxu)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.09.2013 o 17:23, pc_gamer napisał:

Nastały czasy, gdzie trzeba robić 2 recenzje (albo więcej!). Pierwszą po premierze, drugą
za kilka miesięcy/kilku patch''ach, a 3-ecią po 2-3 dodatkach (jak to w przypadku gier
Paradoxu)...


Paradox ostatnio przechodzi sam siebie. Zarówno Crusader Kings 2, jak i EUIV były zaskakująco dopracowane w momencie premiery. Szokująco wręcz, jak na produkcje tak skomplikowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.09.2013 o 16:38, Wojman napisał:

Z tej prostej przyczyny, że dokładnie tak samo zrobiono z jedną z poprzednich odsłon
Total War czyli Empire.

Kłamstwo. Nie, nie zrobiono tak samo, nie wstrzymano recenzji. Co najwyżej położono wiarę w przyszłe poprawki, ale niedoróbki nie powstrzymały publikacji gry.

Dnia 10.09.2013 o 16:38, Wojman napisał:

Kilka lat później wychodzi Rome II i znowu jest dokładnie
taka sama sytuacja jak z Empire.

A przed Rome II wychodzi jeszcze Napoleon, Shogun 2 i dodatek Zmierzch Samurajów, wszystkie wysoko oceniane.

Wybielasz plamę uczynioną na łamach serwisu i tyle. Wiedźmin 2 jest jedyną w jego historii grą dla której wstrzymano recenzję ze względu na kosmiczne błędy i problemy. Swoją drogą ten temat już był raz poruszany przy recenzji Call of Duty Black ops której również oberwało się za problemy przy premierze...

Ale nie Wiedźminowi 2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Liczyłem na tę grę, ale grając w dodatek do szoguna 2, już czułem, że ewentualny powrót do starożytności będzie błędem i wolałem np. koniec XIX wieku. Robiąc Napoleona, Empire i Shoguna włożyli sporo pracy w nowożytne metody walki, a rome bazuje głównie na sporej różnorodność frakcji i kultur, co jest fajne ale zabiera czas i środki, które lepiej przeznaczyć na poprawę gameplayu. A w epoce CoDa kalkulacje są kluczem. Ale i tak wierzę, że jak znajdę czas na rome2, za jakieś pół roku, będzie fajnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie bardzo pomocna recka ale zwrócę uwagę na małą techniczną niedoróbkę. Dodajcie proszę brakujące ogonki bo czytam na tablecie i części wyrazów ich brakuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lucas the Great - nie tylko "jak przystało Patrycjuszowi" bez brody ale i na typowej rzymskiej leżance kline :) Poza dobrana celowo ...?

Co do samego TW:Rome2 - poczekam jeszcze, bo już tyle się naczekałem, że przeżyję. Pojawią się aktualizacje (miejmy nadzieję), a ja i tak nie mam obecnie czasu na "nieprzespanie" kilkunastu nocy :/ Choć już teraz bym pograł mimo potknięć Creative A.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uczciwa i maksymalnie obiektywna jak się tylko da recenzja. Gratuluję. Cieszę się, że poczekaliście na ewentualną poprawę gry, ale nie czekaliście wiecznie i sprawiedliwie oceniliście grę, nawet jeśli to miało oznaczać niezbyt wysoką ocenę. To się nazywa profesjonalizm. :) Życzę powodzenia w przyszłości.

@Darkstar181
Wiedźmina 2 pewnie nie ocenili źle z racji błędów, bo... to polska gra. ;P Ta recenzja Rome 2 to dobry i profesjonalny ruch, jednak muszę przyznać rację - też czytalem gram, mimo ze nie miałem na nim konta, jak była premiera Wiedmaka 2. Geralt na każdym kroku, a recenzja nie była restrykcyjna mimo wielu problemów po premierze, które były poprawiane, ale które nie zniknęły całkowicie. Sam byłem ich świadkiem, a koleżanka po kupnie EK grała później ode mnie xD (zdenerwowała się na serwery i odczekała tydzień, aż się wszystko poprawi).
Ogólnie widzę jednak brak obiektywizmu w wielu recenzjach, jeśli chodzi o Wiedźmina. Wiele serwisów znajduje owszem, ważne elementy i ciekawe (które wielu ludziom się spodobały, w tym mnie), ale pomijają aspekty techniczne bądź nie wypuklają ich, podczas gdy w kontekście innych gier recenzenci to robią. Dodam do tego zachwyty nad małymi elementami, które służą nie wiem, zapełnieniu recenzji?
Wasz prezydent kraju dał twórcom Wiedźmina ordery z tego co słyszałem. Według mnie to przesada, ale to świadczy o tym, jak Polacy kochają tę grę i wstydzą się jej krytykować. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

(nie mogę już edytować)
Na ukraińskich serwisach np. najbardziej chyba znaną grę STALKER z mojego kraju chwalili za ciekawe elementy, klimatyczną grafikę, fabułę i rozwiązania, ale zjechali ją w aspekcie technicznym i tym, że grafika nie idzie z duchem czasu (to przy okazji najnowszej odsłony). Nie było spazmów i stalkerów na tapecie przez dłuższy czas, po prostu hype był większy, bo to gra ukraińska, ale nie aż taki. I nie było też takiego przesadzonego zachwytu. :P Ale to tylko moja opinia, niekoniecznie musicie się z nią zgadzać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

---> LubieWafle - nie bądź dzieckiem, recenzja zawsze jest subiektywna, ja np. nie spotkałem się z prawie żadnymi wadami w niej wymienionymi (przypadek, szczęście ?). Oczywiście pewne rzeczy można usprawnić, ale uważam że produkt jest dopracowany już na starcie.

Wczoraj w nocy bawiłem się w złośliwości z komputerem, który podbijał moje miasta i od razu albo burzył, albo przerabiał co się dało, blokując mi maksymalnie środki. Jeśli tak zachowuje się słabe AI, to okey. Tak samo jak zaatakował mnie dwoma bohaterami na człon mojej armii, ograniczając ich ruch, trując oddziały i zabijając generała przed atakiem. Mógłbym takich przypadków mnożyć bez końca.

To jest gra strategiczna i to zostało dostarczone w sposób znakomity, to że gra jest słabo zoptymalizowania, czy ma duże wymagania to nie jest na pewno powód aby wylewać wszędzie żale gdzie się da i szukać dziury w całym.

Pozdrawiam

PS. klimat pogodowy dotyczy stref i prowincji, mamy śnieg na północy i ognisty żar na pustyni. Gra jest za duża (mapa, oraz frakcje), aby te 300 tur podzielić jeszcze na 4 pory roku. Moim zdaniem tura = 1 rok to świetne posunięcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.09.2013 o 11:59, Alekde napisał:

---> LubieWafle - nie bądź dzieckiem, recenzja zawsze jest subiektywna, ja np. nie
spotkałem się z prawie żadnymi wadami w niej wymienionymi (przypadek, szczęście ?). Oczywiście
pewne rzeczy można usprawnić, ale uważam że produkt jest dopracowany już na starcie.

Dzieckiem? Powiedziałem przecież, że recenzja może być obiektywna jak tylko się da. Czyli nie w pełni obiektywna, bo to niemożliwe, ale zawierająca jak najmniej elementów subiektywnych typu: "nie lubię TW, ale lubię EU, więc ocenię grę niżej hurr".

Dnia 11.09.2013 o 11:59, Alekde napisał:

To jest gra strategiczna i to zostało dostarczone w sposób znakomity, to że gra jest
słabo zoptymalizowania, czy ma duże wymagania to nie jest na pewno powód aby wylewać
wszędzie żale gdzie się da i szukać dziury w całym.

Wiesz... ja nie neguję, że gra jest świetna. Przeszkadza mi tylko optymalizacja, bo gra z tej, która mogła być rewolucją, stała się niedorobionym produktem, a mnie - jako fana Total Warów - to boli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.09.2013 o 20:16, Darkstar181 napisał:

Ale nie Wiedźminowi 2.

nie tylko - z dobrze poinformowanego źródła wiem, że przy okazji premiery Risena 2 polski wydawca "uprzejmie prosił" by nie oceniać polonizacji ponieważ "nie z jego winy, ale deepsilver" jest zła wersja czy coś i że postarają się to naprawić tak szybko jak to możliwe. Ot, branżowe bagienko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

--->LubieWafle - rozumie, dlatego trzymam kciuki aby pojawiły się patche optymalizacyjne i aby każdy mógł bawić się w tę grę jak powinien. Ja nie mogę się oderwać i życzę tego wszystkim miłośnikom TW. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.09.2013 o 14:51, Alekde napisał:

. słabe bitewne SI
Nie mogę się z tym zgodzić /.../


Niestety mimo moich zaledwie 26 godzin gry stwierdziłem, że AI często kuleje. Nie chodzi tylko o słabe zagrania (do tych się przyzwyczaiłem), ale o bugi.
- Podczas jednego z oblężeń wróg próbował sforsować moje bramy. Otwarłem je i przegoniłem jednostkę która próbowała je podpalić. Od tego momentu komputer nie zrobił nic (mimo sporej przewagi wojskowej), nawet jak wyszedłem moimi Roari, to nie zareagował.
- Zdarzyło mi się, że podczas inwazji z morza wszystkie statki komputera zatrzymały się i nic nie robiły. Dopiero jak z nudów jeden z nich zaczepiłem to się ruszyły. Problem, że później połowa z nich utknęła na skałkach.
- Innym razem komputer miał 2 spore armie posiłków. Weszły one na mapę i... nic... stanęły tam gdzie weszły i nie nie zrobiły. Nawet jak je potem atakowałem, to stały jak wryte - zero reakcji.
Za dużo tych bugów jak na tak krótki czas gry.

Dnia 10.09.2013 o 14:51, Alekde napisał:

. pozostałości po nieistniejących opcjach
Nie wiem o co chodzi tutaj ? Chętnie bym się dowiedział bardziej szczegółowo.


(W sumie nie przeczytałem jeszcze recki, więc może tam jest już odpowiedź)
Ja osobiście do teraz nie wiem po co rzymianom te rodziny i knowania (zabójsto, pomówienia, awanse). Mimo, że trochę już gram, to jednak nic nie udało mi się tam uzyskać.

Dnia 10.09.2013 o 14:51, Alekde napisał:

Nie wiem, nie spotkałem żadnej. Jedyny Bug jaki jest to niezaliczenie mi osiągnięci za
kampanie prologu, jednak jest to błąd znany który zostanie usunięty.


Znów wspomnę, że długo nie grałem, ale bugów sporo widziałem.
- Drabiny które utknęły przy murach
- Żołnierze którzy utknęli na tych drabinach
- Żołnierze którzy utknęli przy wysiadaniu z okrętu
- Oddziały z psami, które nie potrafią zejść na ląd z okrętu
- Mapa z miastem (Karalis), gdzie można wylądować z okrętami i jest mostek do dalszej części miasta, ale przejść się nie da.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

--->Volvox - no właśnie i tu jest problem, ponieważ ja tych bugów nie miałem. Co prawda wczorajszy patch niestety popsuł i mi grę, ale po ok. 100 godzinach odpocznę od niej na tydzień i pewnie wszystko wróci do normy. Ogólnie mój największy żal (wczoraj), że grę optymalizują kosztem posiadaczy mocnych komputerów, wczoraj obniżony został zasięg renderingu szczegółowego, a w ustawieniach nie ma opcji która za to odpowiada, także nie ma jej w pliku preferencji w appdata. No cóż zdania nie zmieniam, poczekam na następne aktualizacje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cofam moją poprzednią opinie... po tym nowym patchu uważam, że gra zasługuje w aktualnym stanie na 4.. nie 6... wracam do Emipre bo Rzym jest nie grywalny. Już nie wspomnę, że nie zapisałem w chmurze i save poszły w ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

NIESTETY, GRA nieco ROZCZAROWUJE. Po pierwsze jest bardzo niedopracowana od strony technicznej (bardzo słaba optymalizacja i brak stabilności kuleją najbardziej) - mimo, że R II nie wygląda wiele lepiej niż Shogun II - to wymaga o wiele mocniejszego sprzętu, który i tak nie gwarantuje pełnego komfortu. Po drugie - in minus jeszcze kilka rzeczy, w szczególności: uproszczenia na poziomie strategicznym, słabe SI i abstrahowanie od realiów historycznych.

Być może jeszcze to wszystko będzie zoptymalizowane, ale póki co...rozważam zwrot gry...jako fan serii liczyłem na coś lepszego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować