Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Kontroler Steama trzecią, znaną już tajemnicą Valve

131 postów w tym temacie

Dnia 28.09.2013 o 21:34, Eternal101 napisał:

Janek_Izdebski Ja jednak sobie odpuszczę ten kontroler

A to czemu? Może to być całkiem dobre rozwiązanie. Przede wszystkim ma mieć więcej przycisków niż pad od Xboxa (tarcza touchpada ma być podzielona na 4 częście imitujące 4 przyciski).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2013 o 14:21, Principes napisał:

Nawet w prostackich FPS-ach na manewr wychylania się z reguły brakuje przycisków na padzie.
Może i stworzone zostały do grania, ale nader często kiepsko w tej roli się sprawują.


Co?! To bzdura. Podaj choć jeden jedyny fps w jakim wykorzystano wszystkie możliwe kombinacje przycisków. Chociaż jeden. Ja nie spotkałem jeszcze żadnej takiej gry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2013 o 22:01, Janek_Izdebski napisał:

> Janek_Izdebski Ja jednak sobie odpuszczę ten kontroler
A to czemu? Może to być całkiem dobre rozwiązanie. Przede wszystkim ma mieć więcej przycisków
niż pad od Xboxa (tarcza touchpada ma być podzielona na 4 częście imitujące 4 przyciski).

Obejrze sobie jakieś testy tego kontrolera gdy wyjdzie ;].

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2013 o 17:57, PolAndRock napisał:

Rozwiń w czym dokładnie gorsze od PS4/XBO?
No i co z tego ze Steambox będzie na innym combo? Właśnie Ci udowodniłem, że w 300$ da
się złożyć sprzęt technicznie porównywalny jeśli nie lepszy od nowych konsol.

Czterordzeniowe APU - w konsolach jest osiem rdzeni (niby niższy zegar, ale jednak).
4GB RAMu- konsole mają 8GB, w dodatku obie mają wyższą przepustowość niż to, co podałeś.
GPU - tutaj nawet nie trzeba komentować, jest wyraźnie słabsze od tego w Xbox One (odpowiednik 7790), o PS4 nie wspominając (7850/7870).
W dodatku ten PC pobiera więcej prądu, co powoduje, że konsola będzie tańsza w użytkowaniu. W dodatku nie dodałeś do ceny tego PCta ceny kontrolerów, które masz w zestawie w przypadku konsol. Nope, nie ma szans na mocniejszego Steam Machine niż PS4 w cenie mniejszej niż PS4.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy Wy porównujecie sprzęty, kiedy PS3, mając 256 Ramu (+ 256 Ram na GPU) dało radę z The Last of Us, Battlefield 3 który wygląda na okolice średnich detali na PC i Beyond: Two Souls (które szczytem techniki nie jest, ale wygląda jeszcze całkiem ładnie)?

Chyba wielu zapomniało, że w chwili premiery obu konsol nie było większego problemu ze złożeniem komputerów o podobnych osiągach, a różnice w grafice między PC i konsolami jak się rozwijały, tak się rozwijały.

I mean, come on. 256 MB Ram.
256.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Ciężko wyobrazić mi sobie, by dwa pola do mazania palcami były wygodniejsze od analogów, ale jeśli ktoś bardzo mocno chce korzystać ze swoich gier na kanapie, to innego wyboru obecnie nie ma".

Faktcznie, tak to może wyglądać na pierwszy rzut oka, ale polecam ten artykuł, który mówi, że warto jednak zwrócić uwagę na funkcje nowego pada od Valve:
http://www.escapistmagazine.com/news/view/128253-Developers-Steam-Controller-Doesnt-Feel-Like-a-Trackpad

Teraz na poważnie zastanawiam się nad kupieniem kontrolera na PC i to chyba będzie właśnie Steam Con.

EDIT: Przewinąłem stronę i widzę, że gmx dał linka do obszerniejszego artykułu tutaj:
http://kotaku.com/valves-controller-has-been-tested-here-are-some-impre-1415579308

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.09.2013 o 02:52, Janek_Izdebski napisał:

> Obejrze sobie jakieś testy tego kontrolera gdy wyjdzie ;].
Trzeba będzie tak zrobić.

A przy okazji, pada od Xboxa masz? :)


A no mam a co?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.09.2013 o 19:39, Janek_Izdebski napisał:

> A no mam a co?
Jako PC-towiec uważasz pada od Xboxa jako zło konieczne?


Tak bo na padzie mi się nie wygodnie gra ale pad od xboxa i tak jest lepszy w użytku niż ten od PS 3 że jakoś musisz wymusić ułożenie palców ;].

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2013 o 14:14, DonOskar napisał:

Bez dwóch zdań prawda, nie wyobrażam sobie operowania padem na arkuszu kalkulacyjnym.
Biorąc jednak pod uwagę, że większość gier powstaje z myślą o padach (bo powstaje z myślą
o konsolach)... zresztą pograj w jakąkolwiek grę wyścigową na klawiaturze to zrozumiesz.
Albo w Remember Me.


Dla każdego kto gra w różne gry jest oczywistym, że różne kontrolery spisują się lepiej w różnych grach. I że niektóre gry robione na siłę pod dany kontroler tracą na tym.

Natomiast to że gra robiona jest na konsolę, nie oznacza jeszcze że jest robiona pod pada. Przykładem chociażby GTA (czy to będzie najnowsze V czy starsze IV). Przytoczę chociażby co pisze Tim z Ctrl-Alt-Delete

"It''s fantastic. A masterpiece. The crown jewel of this console generation, etc etc. However the shooting still sucks. You basically have two choices... either all of your enemies are made of metal and you have magnetic bullets, or you fumble around with free aim taking five bullets for every one you land. The latter is not really an option if you want to progress through missions without tearing your hair out."

Ano właśnie, gra robiona pod konsole ssie w jednym elemencie, bo pady się na nim wykładają - strzelaniu precyzyjnym. Trzeba więc albo korzystać z autocelowania, albo mieć spore problemy.

Co wcale nie oznacza, że mysz+klawiatura to niedościgniony ideał. W bijatykach pady sprawują się lepiej i nie bez powodu gry które wypromowały się na PC - tak jak Mortal Kombat - przemigrowały na konsole, a na PC robi się porty.

Paradoksalnie nowy kontroler Steama może połączyć najlepsze cechy obu rozwiązań - warunkiem koniecznym jest to, by jego dotykowe panele były odpowiednio czułe i pozwalały na precyzję porównywalną z myszami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kontroler to bardzo szerokie pojęcie zarówno w informatyce, jak i w samym gamingu. Nie rozumiem więc dlaczego nie używasz przede wszystkim słów pad czy gamepad, które są precyzyjniejsze i krótsze, a przez to lepsze. To, że Anglosasi częściej mówią "controller" na pada, nie oznacza, że powinniśmy ich naśladować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2013 o 14:21, Principes napisał:

> > Na klawiaturze jest tak wiele przycisków, że żadna
> > gra nie obsłuży wszystkich.
> A na padzie mamy dokładnie tyle ile trzeba, w końcu pad powstał z myślą o graniu,
a klawiatura
> o pisaniu.

Nawet w prostackich FPS-ach na manewr wychylania się z reguły brakuje przycisków na padzie.
Może i stworzone zostały do grania, ale nader często kiepsko w tej roli się sprawują.


W FPSie brakuje przycisków na padzie? Ja chciałbym zwrócić uwagę ile przycisków znajduje się w zasięgu Twojej prawej ręki gdy grasz na myszce? Dwa-trzy. Na padzie? 6-7. Lewej? Na klawiaturze wsad+do 12, na padzie analog+ 6 (liczę krzyżaka jako 4 przyciski). A teraz spróbuj zapamiętać np. osiem przycisków na lewej dłoni i wykonuj kombosa lewą dłonią jednocześnie się poruszając. Hm tak średnio się da co?

Prawda jest taka, że klawiatura i mysz sprawdzają się dobrze w grach gdzie trzeba celować (chodzi o strzelanki, gdzie liczba potrzebnych przycisków jest niewielka) i strategicznych, reszta lepiej sprawdza się na padzie chociażby dzięki analogom i większej liczbie przycisków dostępnych dla prawej dłoni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://www.xbox.com/pl-PL/Xbox360/Accessories/Controllers
http://pl.playstation.com/ps3/peripherals/detail/item114224/Kontroler-bezprzewodowy-DUALSHOCK%C2%AE3/

Jeżeli giganci sceny konsolowej przyjmują tę samą nomenklaturę, to mam z niej rezygnować, bo jest to kalka z angielskiego? Za dobrze się to utrwaliło, żeby z tego teraz rezygnować.

Poza tym, jeśli chodzi o używanie słów mniej precyzyjnych, jest ono dozwolone, o ile w późniejszej części tekstu pojęcie zostaje doprecyzowane (stąd auta w ich opisach możemy nazywać pojazdami, choć pojazdem jest również np. rakieta kosmiczna z napędem na pedały).

Jeśli już zależy nam koniecznie na poprawności językowej - http://pl.wikipedia.org/wiki/Metonimia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.09.2013 o 23:42, Namaru napisał:

W FPSie brakuje przycisków na padzie? Ja chciałbym zwrócić uwagę ile przycisków znajduje
się w zasięgu Twojej prawej ręki gdy grasz na myszce? Dwa-trzy.


Sześć. Plus funkcjonalność kółka.

Dnia 30.09.2013 o 23:42, Namaru napisał:

Na padzie? 6-7. Lewej?
Na klawiaturze wsad+do 12, na padzie analog+ 6 (liczę krzyżaka jako 4 przyciski).


Na klawiaturze mam natychmiastowy dostęp do (wg moich przyzwyczajeń, pomijam także WASD) 27 przycisków plus te, które wymagają chwilowego oderwania dłoni od kluczowych klawiszy.

Dnia 30.09.2013 o 23:42, Namaru napisał:

A teraz
spróbuj zapamiętać np. osiem przycisków na lewej dłoni i wykonuj kombosa lewą dłonią
jednocześnie się poruszając. Hm tak średnio się da co?


Popatrz, co można wyprawiać w Quake (nie mówię o celowaniu, ale poruszaniu się) i spróbuj to zrobić na padzie, pomimo rzekomego "dostępu do 8 przycisków na lewej dłoni". Powodzenia życzę.
Jeszcze jedno, wiesz, co to jest?
http://www.hard-light.net/forums/index.php?topic=49759.0
Tak, z większości się korzysta i dobrze jest te skróty pamiętać. Wybacz, ale "kombosy na 8 przyciskach" wrażenia na nikim nie robią.

Dnia 30.09.2013 o 23:42, Namaru napisał:

Prawda jest taka, że klawiatura i mysz sprawdzają się dobrze w grach gdzie trzeba celować
(chodzi o strzelanki, gdzie liczba potrzebnych przycisków jest niewielka) i strategicznych,
reszta lepiej sprawdza się na padzie chociażby dzięki analogom i większej liczbie przycisków
dostępnych dla prawej dłoni.


Sam mam pada i potrafię to urządzenie docenić, ale nie uogólniaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.09.2013 o 23:43, ww3pl napisał:


A to akurat zły przykład, bo potworki językowe w microsoftowych tłumaczeniach np. Windowsa, cieszą się wyjątkowo złą sławą. Oba linki to przykłady bezmyślnego użycia słów, a wynika to najprawdopodobniej z częstszego obcowania z tekstami angielskimi niż z wartościową treścią w języku natywnym.

Dnia 30.09.2013 o 23:43, ww3pl napisał:

Jeżeli giganci sceny konsolowej przyjmują tę samą nomenklaturę, to mam z niej rezygnować,
bo jest to kalka z angielskiego? Za dobrze się to utrwaliło, żeby z tego teraz rezygnować.


W języku polskim bardziej popularny jest pad (gamepad trochę mniej), a nie kontroler, więc nigdzie w polszczyźnie się nie utrwaliło. Druga rzecz że dziennikarze (czy też ludzie piszący do prasy) powinni używać słów, które są po prostu wartościowsze - a pad jest zdecydowanie lepszy niż kontroler.

Dnia 30.09.2013 o 23:43, ww3pl napisał:

Poza tym, jeśli chodzi o używanie słów mniej precyzyjnych, jest ono dozwolone,


Jest to błąd warsztatowy, nie słownikowy.

Dnia 30.09.2013 o 23:43, ww3pl napisał:

o ile w późniejszej części tekstu pojęcie zostaje doprecyzowane (stąd auta w ich opisach możemy
nazywać pojazdami, choć pojazdem jest również np. rakieta kosmiczna z napędem na pedały).


W dobrym tekście powinno się najpierw używać nazw precyzyjnych i rozwinięć (np. skrótowców), a dopiero w dalszej kolejności używać pozostałych.

Dnia 30.09.2013 o 23:43, ww3pl napisał:

Jeśli już zależy nam koniecznie na poprawności językowej - http://pl.wikipedia.org/wiki/Metonimia


To nie w tym przypadku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, że jeśli powiem "gra" zamiast "FPS", to robię sobie problemy? Jeśli zastąpię "gry" słowem "medium" albo "potęga"?

Vojtas, rozumiem o co chodzi, ale nie popadajmy w skrajności, szczególnie że ta sytuacja ani nie świadczy o zubożonym stanie słownika (wręcz przeciwnie), czy o zakompleksionym zapatrzeniu w angielską kulturę i ichniejsze słowotwórstwo. Tutaj poruszamy już nie tyle kwestie poprawności, co bezwzględnego podporządkowania się pod określoną nomenklaturę, gdzie ta ewoluuje przecież właściwie każdego dnia tak, jak tylko będziemy tego chcieli - niezależnie od tego, czy efekt ma utrzymać się chwilę, czy też przez jakiś dłuższy czas. I kiedy Ty nie widzisz słowa ''kontroler'' jako coś, co może mieć nie tylko szeroko pojęte znaczenie znane m.in. z informatyki, to widzę je tak ja i wiele innych osób.

Tl;dr - musisz to przeboleć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.10.2013 o 00:51, ww3pl napisał:

czy o zakompleksionym zapatrzeniu w angielską kulturę i ichniejsze słowotwórstwo.


Myślę, że mamy do czynienia dokładnie z tym przypadkiem. Tyle że może nie zakompleksionym. ;)

Dnia 01.10.2013 o 00:51, ww3pl napisał:

Tutaj poruszamy już nie tyle
kwestie poprawności, co bezwzględnego podporządkowania się pod określoną nomenklaturę,


Tu nie chodzi o trzymanie się nomenklatury, a o precyzję, która w tekście użytkowym, jest wartością nadrzędną. Przewaga "pada" nad "kontrolerem" wynika właśnie z tej zasady.

Dnia 01.10.2013 o 00:51, ww3pl napisał:

gdzie ta ewoluuje przecież właściwie każdego dnia tak, jak tylko będziemy tego chcieli


Język ewoluuje, ale nie aż tak szybko (i całe szczęście) - w przeciwnym razie nikt nie mógłby się z nikim dogadać. Na osobach regularnie wypowiadających się mediach spoczywa jakaś odpowiedzialność, bo mają wpływ na kształtowanie języka zwykłych użytkowników.

Dnia 01.10.2013 o 00:51, ww3pl napisał:

- niezależnie od tego, czy efekt ma utrzymać się chwilę, czy też przez jakiś dłuższy
czas. I kiedy Ty nie widzisz słowa ''kontroler'' jako coś, co może mieć nie tylko szeroko
pojęte znaczenie znane m.in. z informatyki, to widzę je tak ja i wiele innych osób.


Ty i wiele innych osób to mniejszość, która się myli.

Dnia 01.10.2013 o 00:51, ww3pl napisał:

Tl;dr - musisz to przeboleć.


Mnie to nie boli, bo nie jestem autorem czy właścicielem tego serwisu i nie do mnie adresowana jest ta krytyka. To raczej Ty będziesz musiał przeboleć fakt, że będziesz postrzegany jako ktoś, kto bezmyślnie stosuje pewne słowa, podczas gdy wartościowsze odpowiedniki są na wyciągnięcie ręki. Szkoda, że tego nie widzisz. Nigdy bym o tym nie wspomniał, gdyby nie fakt, że piszesz dla Gram.pl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.10.2013 o 01:19, Vojtas napisał:

Język ewoluuje, ale nie aż tak szybko (i całe szczęście) - w przeciwnym razie nikt nie
mógłby się z nikim dogadać. Na osobach regularnie wypowiadających się mediach spoczywa
jakaś odpowiedzialność, bo mają wpływ na kształtowanie języka zwykłych użytkowników.

Rozumiemy się dlatego, że słowa same w sobie nie są jedynym przekaźnikiem znaczenia, bo jest nim również kontekst, na podstawie którego precyzyjnie ustalamy znacznie słów nie tylko tych, które są ogólne, ale też takich, których nie znamy w ogóle.

I jak mówiłem, jako że "kontroler" został użyty jako synonim do powtarzającego się w tekście odnośnika do kontrolera, problemu nie tylko nie widzę - jego po prostu nie ma, a całość wynika z czepiania się słownictwa pochodzącego bezpośredniego z języka angielskiego, bo o bezmyślnym stosowaniu jakichkolwiek sformułowań nie ma w tym wypadku mowy.

A jeśli jesteś jedną z tych osób, która boi się używać zapożyczeń językowych w sytuacji, gdy pewne znaczenia mogą się pokrywać (wiesz, mówimy też ''nextgeny'' zamiast ''konsole następnej generacji''), to biorąc pod uwagę fakt, że rynek gier bazuje na tego typu sformułowaniach, wszyscy mamy, cóż, przewalone.

I jeśli chodzi o to, jak używa się "controller" na zachodzie - ich poletko znaczeniowe w kwestii wyraz jest wyjątkowo podobne do tego, które panuje w języku polskim, a problemu jakoś nie ma nikt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować