Zaloguj się, aby obserwować  
T710PH

Windows problemy i rozwiązania...

2522 postów w tym temacie

Ostatnio dość często przy pierwszym uruchamianiu PC wyskakuje komunikat jak na załączonym obrazku. Po resecie chkdsk sprawdza partycję, na której jest system i nie znajduje błędów, następnie Windows uruchamia się normalnie (przy okazjonalnych restartach też problemu nie ma). Konfiguracja:
Celeron 900 Coppermine
512 MB RAM
Abit BX 133 RAID
GF 2 MX 400 32 MB
SB Live! 1024 Player
jakaś karta sieciowa 10/100
HDD Samsung 2,5 GB ATA 33 (podpięty do chipsetowego kontrolera, partycja podstawowa)
HDD WD 80 GB ATA 133 (podpięty do kontrolera RAID, partycja rozszerzona, na jednym z dysków logicznych jest system)
nagrywarka DVD Samsung 18x
DVD-ROM LG
system - Windows 2000 SP4

Podejrzani
- wirus
- kontroler RAID
- któryś dysk
- zasilacz
Jak ktoś wie, co może tak naprawdę być źródłem problemu, to byłbym wdzięczny za pomoc :).

20080717153338

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

możliwe że dysk kończy swój żywot, sprawdź lepiej programem typu "mhdd" lub innym służącym do diagnostyki, mam takie nurtujące mnie pytanie po co ci Raid jak i tak dyski działają w trybie normalnej pracy.

Kompa masz starego i zlustruj dla wszystkiego płytę główną i przyjżyj się czy kondensatory nie wygladają tak jak w tym linku http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=130&pid=19894

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tym katalogu, dokladnie dla 2k to bedzie WinNT/system32/config sa pliki takie jak default, system, software, security, SAM i pare innych, sa to pliki rejestru, w tym wypadku Twoj system probuje zaladowac najpierw plik system, poniewaz go nie znajduje to probuje zaladowac plik default. Plik default jest czystym rejestrem windows po instalacji, bez zadnych sterownikow czy tez programow. Wiec najprosciej zrobic to przez konsole odzyskiwania.
Wchodzimy do konsoli i piszemy:

cd c:\WinNT\system32\config
copy default default.bad
del default
ren default.sav default


Nie pamietam tylko czy w w2k baki mialy rozszerzenie sav czy 123. ale to zawsze sobie wylistujesz poleceniem dir
Jednakowoz taki blad jest bledem krytycznym systemu windows i nie powinien sie pojawiac w ogole. Uzytkownik na zadnym etapie nie ma dostepu do odczytu/zapisu tych plikow. Wiec jesli taki blad sie pojawia proponuje sprawdzic 1. tasmy hdd, 2. sam hdd, czy przypadkiem nie nadchodza jego ostatnie dni. Z moich obserwacji wynika ze ten blad pojawia sie najczesciej kiedy system zostaje zamkniety bez uprzedzenia i ma to prawdopodobnie zwiazek z opoznionym zapisem na dysk. Po prostu windows nie zdarzyl wyrzucic z cache na dysk nowych danych tego pliku.

A dlatego ma pewnie dysk wpiety w raid bo normalny kontroler na tej plycie to ata33, a raid to ata100. Wiec gdyby podpial w normalny to dysk by juz w ogole chodzil z predkoscia motoroweru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.07.2008 o 15:58, Terrorite napisał:

A dlatego ma pewnie dysk wpiety w raid bo normalny kontroler na tej plycie to ata33,
a raid to ata100. Wiec gdyby podpial w normalny to dysk by juz w ogole chodzil z predkoscia
motoroweru.

stary ten komp. Ale cóż zawsze mi się wydawało że funkcje RAID się włącza oddzielnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale on ma tylko wpiety hdd w kontroler, nic nie napisal o tym ze ma skonfigurowany jakikolwiek RAID. Mozna tak zrobic i tu akurat to bylo jedynym rozsadnym rozwiazaniem. Uzycie kontrolera nie jest jednoznaczne ze skorzystaniem z opcji jakie oferuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy nie złapałem wirusa bo ostatnio Norton coś wykrył...
wyłączyłem uruchamianie się tego logona przy starcie systemy ale pojawiły się kolejne dziwne rzeczy (2screen)
proszę o szybką odpowiedź

20080717204142

20080717204735

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.07.2008 o 20:47, BoloMaster napisał:

nie wiem czy nie złapałem wirusa bo ostatnio Norton coś wykrył...
wyłączyłem uruchamianie się tego logona przy starcie systemy ale pojawiły się kolejne
dziwne rzeczy (2screen)
proszę o szybką odpowiedź

nie no super masz chyba trojana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Terrorite
Szczerze mówiąc, to właśnie miałem takie wrażenie, że system nie zdąża czegoś zapisać na dysku przed wyłączeniem komputera (a dokładniej dysku) ponieważ takie cyrki zdarzały mi się od nowości na tym WD-ku (BTW, był on wymieniany w ramach gwarancji, nie pamiętam, czy przed wymianą też tak się działo). Na pewno nie miałem takich numerów na starym Seagate 30 GB, w którym jednym czasem siadła mi elektronika, ale on był ATA 66 i miał 512 kB cache (WD ma 8 MB). Niepokoi mnie jedynie fakt, że ostatnio takie numery zdarzają się częściej. Pozostałe Twoje spostrzeżenia są jak najbardziej trafne - z RAID nie korzystam, wykorzystuję jedynie sam kontroler, ponieważ BX obsługuje jedynie ATA 33, zresztą na tym kontrolerze WD-ek i tak nie pracuje "pełną parą" (ATA 133 vs. ATA 100 :)).
Jeśli chodzi o taśmy - sprawdziłem, wygląda, że jest ok (może problemem jest to, że ta, która była dołączona do płyty, uległa uszkodzeniu i wymieniłem ją na inną, oczywiście też 80-żyłową, ale jednak "nieoryginalną" czyli nie dedykowaną dla tego kontrolera?), docisnąłem wtyczki, sprawdziłem dysk chkdskiem (ze skanowaniem powierzchni) - nic nie znalazł (w sumie to jeszcze o niczym nie świadczy, bo problem może leżeć poza obszarem danych, jak ktoś zna jakiś porządny soft do sprawdzania dysku, to jestem otwarty na propozycje). Aha kondensatory są w porządku - żadnych "spuchnięć" czy wycieków elektrolitu.
PS Dzisiaj komputer wystartował bez żadnych błędów.
PS2 Widzę, że dość się orientujesz, może będziesz znał rozwiązanie problemu, który tu kilka razy poruszałem - czasami (dość rzadko) przy wyłączaniu systemu lub restarcie pojawia się (jak zwykle) to okienko "Trwa zamykanie systemu Windows" po czym komputer się zawiesza - widać niebieski pulpit (ten, który jest ustawiony domyślnie na np. nowych profilach czy po instalacji systemu) i kursor myszy (nie można nim poruszać), "salut na trzy palce" nie działa, tylko reset.

Ech, i znowu forum dodało posta "po swojemu" :/.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie troche dziwi konfiguracja dyskow. Masz maly wolny dysk ata33 jako podstawowy i szybszy jako partycje rozszerzona z instalacja windows. Ja bym w ogole zmienil na poczatek kolejnosc. Czyli, zrobic partycje podstawowa na dysku 80gb, ustawic go jako primary hdd, zainstalowac tam windows. Bo wydaje mi sie ze jesli ten malutki dysk jest jako primary to i tak caly masterbootrecord jest zapisany na nim. I, trywialnie, te problemy moga wynikac z roznic predkosci miedzy tymi dwoma dyskami. Szybszy dysk czeka na wolniejszy, w koncu jest timeout i koniec. Cos w stylu: Opozniony zapis zakonczony niepowodzeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziwna czy nie - mnie już taki układ dwa razy oszczędził trochę roboty - ten Samsung okazał się niezwykle żywotny, czego nie można powiedzieć o nowszych "twardzielach", które nie okazywały się wcale takie twarde :). Nie powiem, zastanawiałem się nieraz nad wywaleniem tego Samsunga, ale kolejne awarie wybijały mi ten pomysł z głowy :). Najlepszym wyjściem byłoby pewnie użycie dwóch dysków ATA 100 (lub 133), ale wtedy musiałbym wymienić obudowę (mam tylko 3 zatoki 3,5", z tego tylko jedną wolną, w 5,25" nie mam możliwości zamontowania dysku - byłby zbyt blisko napędów optycznych).
A propos mojego problemu - dziś też był spokojnie :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.07.2008 o 17:30, Crew 900 napisał:

Mam takie pytanko z ciekawości :

Czy jakbym miał Vistę to by zadziałał klucz z windows xp , oczywiście oryginalny ?

oczywiście nie, to są 2 różne klucze. Co więcej dziwne by było gdyby działał, bo oficialny generator kluczy do xp "wyciekł" rok czy 2 lata temu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam
Mam kilka pytań. Pierwsze: czy można jakoś sprawdzić jakiego mam zainstalowanego DirectaX ??
Drugie: Czy GeForce 9600 GT obsługuje DirectX 10?
Trzecie: Jak sprawdzic jaki mam rodzaj Pixel Shader??
Czwarte: Czy jak zainstaluje DirectaX 10 to na przyklad starsze gry takie jak Gothic czy inne nie beda dzialaly bo sa za stare?

Przepraszam ze piszęw troche innym temacie ale nie znalazlem innego. I bardzo prosze o wyczerpujące odpowiedzi bo to dla mnie bardzo wazne!
Z góry dziękuję>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze: czy można jakoś sprawdzić jakiego mam zainstalowanego DirectaX??

Start->Uruchom->dxdiag->Enter. Pojawi się panel DirectX - tam sprawdzisz.

Dnia 21.07.2008 o 08:31, revolt505 napisał:

Drugie: Czy GeForce 9600 GT obsługuje DirectX 10?


Tak

Dnia 21.07.2008 o 08:31, revolt505 napisał:

Trzecie: Jak sprawdzic jaki mam rodzaj Pixel Shader??


Na stronie producenta karty w zakładce specyfikacja lub używając programu GPU-z (freeware).

Dnia 21.07.2008 o 08:31, revolt505 napisał:

Czwarte: Czy jak zainstaluje DirectaX 10 to na przyklad starsze gry takie jak Gothic czy inne nie beda dzialaly
bo sa za stare?


Nie powinno być problemu. Wyższa wersja posiada obsługę niższych wersji (DX10 obsługuje aplikacje oparte na DX9. Odwrotnie już nie, czyli DX9 nie obsłuży aplikacji DX10). Musisz tylko doinstalować biblioteki DX jeśli np. instalator gry Cię o to poprosi w trakcie instalacji gry.

[EDIT]
Literówka...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.07.2008 o 08:31, revolt505 napisał:

Pierwsze: czy można jakoś sprawdzić jakiego mam zainstalowanego DirectaX ??


start -> uruchom -> dxdiag :) bedizesz wiedziec wszystko o swoim directxie

Dnia 21.07.2008 o 08:31, revolt505 napisał:

Drugie: Czy GeForce 9600 GT obsługuje DirectX 10?

tak , obsluguje

Dnia 21.07.2008 o 08:31, revolt505 napisał:

Trzecie: Jak sprawdzic jaki mam rodzaj Pixel Shader??

np na http://gph.benchmark.pl

Dnia 21.07.2008 o 08:31, revolt505 napisał:

Czwarte: Czy jak zainstaluje DirectaX 10 to na przyklad starsze gry takie jak Gothic
czy inne nie beda dzialaly bo sa za stare?

directx jest intergalnym komponentem windows vista i nie ma mozliwosci zainstalowania tego pakietu na innym systemie operacyjnym
jezeli gra nie wykorzystuje directx10 to nie bedzie mial on wplywu na jej dzialanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.07.2008 o 08:38, mrosi napisał:

Pierwsze: czy można jakoś sprawdzić jakiego mam zainstalowanego DirectaX??

Start->Uruchom->dxdiag->Enter. Pojawi się panel DirectX - tam sprawdzisz.

> Drugie: Czy GeForce 9600 GT obsługuje DirectX 10?

Tak

> Trzecie: Jak sprawdzic jaki mam rodzaj Pixel Shader??

Na stronie producenta karty w zakładce specyfikacja lub używając programu GPU-z (freeware).

> Czwarte: Czy jak zainstaluje DirectaX 10 to na przyklad starsze gry takie jak Gothic
czy inne nie beda dzialaly
> bo sa za stare?

Nie powinno być problemu. Wyższa wersja posiada obsługę niższych wersji (DX10 obsługuje
aplikacje oparte na DX9. Odwrotnie już nie, czyli DX9 nie obsłuży aplikacji DX10). Musisz
tylko doinstalować biblioteki DX jeśli np. instalator gry Cię o to poprosi w trakcie
instalacji gry.

[EDIT]
Literówka...


Wielkie dzieki za odpowieddzi ale mam jeszcze kilka pytań:
1.Czy mógłbyś podać strone producenta karty graficznej GeForce 9600 GT?
2. Czy mógłbyś mi podać strone na ktorej mozna sciagnac orginalnego DirectaX 10?
3.Czyli moge spokojnie instalowac Direct 10 i nic powaznego sie nie stanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.07.2008 o 08:43, revolt505 napisał:

1.Czy mógłbyś podać strone producenta karty graficznej GeForce 9600 GT?


Którego? Jest ich kilku lub kilkunastu: Gigabyte, EVGA, Asus, Zotac, MSI, itd.

Dnia 21.07.2008 o 08:43, revolt505 napisał:

2. Czy mógłbyś mi podać strone na ktorej mozna sciagnac orginalnego DirectaX 10?


www.microsoft.pl

Dnia 21.07.2008 o 08:43, revolt505 napisał:

3.Czyli moge spokojnie instalowac Direct 10 i nic powaznego sie nie stanie?


DX 10 nie zainstalujesz. Jest on zaimplementowany tylko i wyłącznie w Windows Vista. Do XP go nie zainstalujesz. Chodziło mi tylko o możliwość uzupełnienia bibliotek DX9 pod Vistą...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.07.2008 o 08:46, mrosi napisał:

> 1.Czy mógłbyś podać strone producenta karty graficznej GeForce 9600 GT?

Którego? Jest ich kilku lub kilkunastu: Gigabyte, EVGA, Asus, Zotac, MSI, itd.

> 2. Czy mógłbyś mi podać strone na ktorej mozna sciagnac orginalnego DirectaX 10?


www.microsoft.pl

> 3.Czyli moge spokojnie instalowac Direct 10 i nic powaznego sie nie stanie?

DX 10 nie zainstalujesz. Jest on zaimplementowany tylko i wyłącznie w Windows Vista.
Do XP go nie zainstalujesz. Chodziło mi tylko o możliwość uzupełnienia bibliotek DX9
pod Vistą...


Chodzi mi o strone główną producenta kart graficznych GeForce 9600 EVGA.
Czyli jesli nawet mam Direct 10 to nie moge go uzywac na windows XP?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować